Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Колпитс: Симптоми и третман

Колпитс - главни симптоми:

Колпитс е болест која предизвикува воспалителен процес во вагиналната мукоза. Симптомите на колтитис се придружени со отекување на мукозните мембрани и појава на тежок исцедок (безбоен или гноен). Болеста може да се појави поради присуство на други болести како што се гонореа, кандидијаза, трихомонијаза, бактериска вагиноза, микоплазмоза, кламидија, уреаплазмоза, генитален херпес и други заразни болести.

Причините за оваа болест

Ако разните микроби навлезат во вагината за време на сексуалниот однос, тоа не е толку опасно, бидејќи телото на здрава жена се карактеризира со процесот на самочистење на вагината, па таму и тие умираат.

Колпитс може да се појави ако:

 • слабеење на оваријалната хипофункција;
 • болести на различни системи и органи;
 • разни патологии на репродуктивниот систем;
 • непочитување на правилата за хигиена на сексуалниот живот (недостаток на постојан партнер) или лични;
 • прекршувања на мукозната мембрана на вагината, кои произлегуваат под влијание на несоодветна или честа допирање, земање антисептички агенси, ирационална употреба на контрацептивни средства;
 • разни вагинални повреди (термички, механички или хемиски).

Овие фактори го намалуваат заштитниот и адаптивниот одговор на телото од различни заразни болести. Во случај на намален имунитет, се забележува непречена репродукција и пенетрација на микробите во ткивата, и, по сите, во здрав организам, смртта на таквите микроби се јавува во процесот на самочистење на вагината.

Видови на колпитатис и нивните карактеристични симптоми

Колпитатот е акутен, хроничен, сенилен, атрофичен и трихомонас.

Акутен колитис

Знаци на акутна дебелина се јавуваат одеднаш. Жените може да бидат вознемирени од:

 • болките
 • чеша
 • печење во вагината,
 • обилен гноен или мукопурулентен исцедок со мешање на ichorus,
 • чувство на тежина во долниот дел на стомакот.

Кога се гледа од вагиналната мукоза има отечен и црвен изглед, и со мал ефект врз него, почнува да крвари.

Воспалителниот процес може да влијае на грлото на матката и надворешните гениталии. Индивидуалноста на текот на дебелината ја одредува предизвикувачкиот агенс на инфекцијата, имунитетот и возраста на жената.

Хроничен колит

За жал, не сите жени бараат помош од лекар и започнуваат со само-третман на време. Ваквите постапки во случај на колпитас се многу опасни, бидејќи инфекцијата може да демне, и како резултат на тоа ќе доведе до фактот дека болеста станува хронична. Хроничното воспаление се карактеризира со постепено ширење на воспалителниот процес на други органи: матката, јајниците и фалопиевите туби.

Trichomonas colpit

Презентираната форма на колпит е најчеста. Покрај тоа што влијае на вагината, воспалението се пренесува до уретрата и грлото на матката. Ако болеста е во акутна фаза, тогаш симптомите на Трихомонас-колпитис се појавуваат во изобилен жолто-зелена пенлив вагинален исцедок, горење и чешање, како и при зголемено мокрење. Кога гинеколог испитува жена, тој многу често дијагностицира вулвитис. Трихомонас-колпитс може да се појави во хронична форма со повремени егзацербации.

Сенилен колит

Сенилниот колитис влијае на мукозната мембрана, поради што се подложува на атрофични процеси, функцијата на јајниците се намалува, киселоста на вагиналната секреција се намалува. Овој тип на колпитатис може да се случи слабо, не носи многу непријатност и не предизвикува поплаки кај пациентот. Во некои случаи, симптомите на сенилен вагинитис се карактеризираат со чешање и горење.

Атрофичен колит

Атрофичен колипит за подолг временски период може да биде незабележана од жена, под услов таа да не посветува доволно внимание на себе и редовно да посетува гинеколог. Во други случаи, болеста лесно се дијагностицира. Симптомите на атрофичен колипит се како што следува:

 • мукозен, течен исцедок од вагината - може да биде жолтеникав, безбоен или со крвни нечистотии;
 • вагинална сувост, која обезбедува непријатност при сексуални односи и во секојдневниот живот;
 • болка, горење, чешање на вулвата;
 • болка и непријатност кога имате секс;
 • значајна црвенило на вагиналната мукоза.

Главните симптоми на болеста

Симптомите на колпитатис кај жените можат да бидат многу разновидни и различни кај различни жени, земајќи ги предвид причините за појавата. Главните симптоми на колпитатис може да се карактеризираат со појава на чешање, горење, непријатност во вагината, црвенило и оток на надворешните генитални органи.

Исто така, симптомите на дебелина се придружени со појава на исцедок од гениталниот тракт, кој може да биде со различен интензитет, конзистентност и боја. Во некои случаи, тие може да имаат невообичаен мирис. Понекогаш може да има крваво или гнојно празнење. Исцртувањето сугерира дека постои прецизна хеморагија во случај на оштетување на не-здравото ткиво на вагиналната мукоза.

Симптомите на вагинитис се карактеризираат со болка и непријатност во вагината за време на сексуалниот однос. Кога горенаведените жалби се грижат за жена, веднаш треба да се консултирате со специјалист.

Колпитас и бременост

Присуството на воспалителниот процес во вагината за време на бременоста придонесува за појава на непријатност. Но, тоа не е толку страшно како последиците што може да настанат поради присуството на колпитатис. Инфекцијата може да предизвика голем удар за здравјето на детето, а бебето може да страда за време на породувањето.

Многу често, колпитс за време на бременоста предизвикува компликации. На пример, една бремена жена може да започне со предвремено породување или со полихидрамид. Прогресијата на болеста може да придонесе за поразот на амнионската течност и инфекцијата на фетусот.

Во иднина, дефинитивно ќе се почувствуваат ефектите на колпитс, формиран за време на бременоста. Една жена можеби има потешкотии во зачнувањето на понатамошни бебиња. Покрај тоа, активниот колитис придонесува за појава на ендометритис и други болести.

Дијагностицирање на болест

Кога ќе ги најдете првите симптоми на вагинитис, треба веднаш да одите кај гинеколог. Покрај испитувањето на гинекологот, дијагнозата на колпитас вклучува бактериолошки преглед, имено, земен од цервикалниот канал, вагината и уретрата. Секој тест треба да се зема и испитува посебно од другиот.

Следниот дијагностички метод, кој овозможува да се открие дури и благ воспалителен процес, се нарекува колпоскопија. Се користи за испитување на вагиналниот дел од грлото на матката и вагиналната лигавица за присуство на лезии на погоденото ткиво. Студијата се изведува со користење на цевка со мал дијаметар - колпоскоп. Тоа е микроскоп со мала резолуција и осветлување дел.

Третман

Како да се третираат колпитатис? Терапијата на оваа болест е во комплексот на следниве активности:

 • употреба на антибиотици кои негативно влијаат врз предизвикувачкиот агенс на инфекција (се применуваат антибиотици, на кои се утврдува највисоката чувствителност);
 • во случај на оштетен имунитет, се спроведува општа зајакнувачка терапија;
 • исфрлање на надворешните генитални органи со помош на специјални раствори, вагинално сушење со антимикробни агенси;
 • диета (забрана за алкохол, зачинета, масна и солена храна).

Како да се излечи атрофичниот колипит

Развојот на атрофичен вагинитис е забележан кај жени во постменопауза, во случај на минимално ниво на полови хормони во крвта. Еве, главниот метод на третман е терапијата со хормонска замена, која се спроведува на два начина.

Првиот метод вклучува употреба на вагинални супозитории и апчиња, а втората - таблети и инјекции. Главните лекови кои се користат во третманот на атрофичната дебелина се Оветин, Гинодијан депо, Климонорм итн.

Како да се елиминира хроничниот колпит

Ефективната терапија треба да биде сеопфатна и да се спроведува под водство на гинеколог. При изготвувањето на режимот на третман се земаат предвид многу причини кои придонеле за појава на хроничен вагинитис. Терапевтските мерки насочени кон елиминирање на оваа болест вклучуваат терапија чија цел е елиминирање на бактериите, воспаление и зајакнување на телото.

За помошен третман, специјалистите користат локална терапија, која се состои од:

 • третман со лекови;
 • перење, сушење;
 • употребата на медицински тампони во вагината, свеќи;
 • спроведување физиотерапија.

При спроведување на третман на хроничен колпит, потребно е да се воздржи од сексуален однос со цел да се спречи повторување на болеста.

Како да се избегне колпитас?

Спроведување на превенција од колпитас, главната задача останува елиминирање на условите кои придонесоа за пенетрација на микробите и бактериите во вагиналната мукоза. Превентивните мерки вклучуваат:

 • навремено лекување на гинеколошки заболувања кои ја инхибираат активноста на јајниците;
 • зајакнување на имунитетот;
 • Внимателно користете додатоци во гелови за туширање, спрејови за интимни делови од телото.
 • избегнувајте контрацептивни гелови, составот на кој сугерира присуство на спермицид, придонесувајќи за промени во внатрешната микрофлора на вагината.
 • дневна замена на долна облека и забрана за користење на влошки од вештачки материјали.
 • носејќи удобна, обложена облека и долна облека, не изработена од синтетички влакна.

Колпитс е доста сериозна и непријатна болест што ја прави една жена чувство на непријатност. Но, можете да ја излекувате оваа болест, ако не се само-лекувате и веднаш консултирајте се со специјалист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Колпит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цервицитис (појавување симптоми: 4 од 7)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Рак на грлото на матката (појавување симптоми: 3 од 7)

Ракот на грлото на матката, кој исто така се дијагностицира како карцином на грлото на матката, е една од најчестите болести на ракот релевантен за женскиот генитален тракт. Најраспространета возрасна категорија за оваа болест е жените од 35 до 50 години, додека оваа група на луѓе, без оглед на возраста, е надополнета со жени кои често ги менуваат своите сексуални партнери.

...
Гарнелелоза (појавување на симптоми: 3 од 7)

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 3 од 7)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Атрофичен колит (симптоми на појавување: 3 од 7)

Атрофичниот колит е воспалителна и дистрофична промена во ткивата на обвивката на вагината. Најчесто ваквите деформитети се поврзани со физиолошкиот почеток на менопаузата, но болеста, исто така, може да се дијагностицира кај жени на раѓање.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .