Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Утерни фиброиди: симптоми и третман

Утерен fibroids - главните симптоми:

Утерусните фиброиди се бенигна неоплазма која се јавува кај жени од раѓање (најчесто од 30 до 45 години). Во исто време, мускулните влакна на матката се зголемуваат по случаен избор, и се формира јазол кој е плетенка со густо модифицирани крвни садови. Особеноста на туморот е тоа што таа е хормон-зависна - нејзиниот развој и раст зависи од нивото на полови хормони во женското тело.

Утерен fibroids - една од најчестите гинеколошки патологија, има околу 25% од жените на репродуктивна возраст, 3% од нив се откриени за време на рутински преглед. Овој тумор се јавува кај постари и млади жени кои не породуваат, по породување, гинеколошки операции, па дури и за време на бременоста и менопаузата.

Причини за матката fibroids

Причините за миома на матката се:

 • Хормонални нарушувања - нагло намалување или зголемување на нивото на прогестерон или естроген, што клинички се манифестира со разни менструални нарушувања.
 • Неправилност на сексуалниот живот, особено по 25 години. Како резултат на сексуалното незадоволство, протокот на крв во малата карлица се менува, преовладуваат феномените на стагнација.
 • Воспалителни процеси на гениталните органи од хронична природа.
 • Механички фактори: трауматска работа, вештачки абортуси, ефекти на гинеколошки операции, дијагностичка киретажа.
 • Генетска предиспозиција - ризикот од појава на оваа патологија кај жените, чии баби и мајки имаат матката fibroids, се зголемува.
 • Доцна испорака.
 • Седентарен начин на живот.
 • Истовремена патологија - ендокрини болести (дебелина, патолошки процеси на тироидната жлезда, метаболички нарушувања, дијабетес мелитус), артериска хипертензија.

Постојат такви опции за текот на матката fibroids :

 • локализација - субмукоза, интермускуларни, субперитонеални и средни варијанти;
 • по локација - телото, дното, вратот и вратот на матката;
 • во големина - јазлите се големи, средни и мали;
 • од природата на растот - вистински и лажен;
 • со морфо-хистохемиски карактеристики (пролиферирачки и едноставни).

Симптоми на матката fibroids

Во раните фази, матката fibroids најчесто имаат асимптоматски се разбира. Понатаму, болеста се манифестира со такви симптоми:

 1. Менорагија - зголемување на менструалниот тек. Прекумерното крварење е опасно, бидејќи некое време подоцна може да настане анемија. Повеќе тешки крварења сугерираат дека мускулите на матката договор полошо, во кој случај медицинска помош е неопходно. Покрај тоа, жената може да доживее метрорагија - ациклично крварење на матката. Во овој случај, туморот не крвари, туку мукозата на матката, која е иритирана од туморот.
 2. Синдромот на болка може да биде од различна природа. Како по правило, болката е локализирана во долниот дел на грбот или долниот дел на стомакот. Болката може да биде и ненадејна ако циркулацијата на крвта е нарушена во јазолот на миома. Големи fibroids, но полека се зголемува, манифестира болка во текот на менструалното крварење. Тесната природа на болката сугерира дека растот на туморот се јавува во поставата на матката. Болка во миома на матката во раните фази на болеста се јавува ретко, во повеќето случаи, болните чувства покажуваат дека поминало извесно време од почетокот на болеста.
 3. Повреда на работата на блиските органи, првенствено ректумот и мочниот меур. Тие може да доживеат чувство на стегање ако туморот расте во нивна насока. Затоа, може да се појават хронични нарушувања на запек и мокрење. Доколку се јават такви симптоми, неопходно е да се применат не само на гастроентерологот и урологот, туку и на гинекологот, така што тој може да ги исклучи матката fibroids.
 4. Како резултат на тешки крварења може да се појави анемија - намалување на крвта на црвените крвни клетки и хемоглобинот. Анемијата е придружена со вртоглавица, главоболка, слабост и бледило на кожата.
 5. Болка во срцето - ако туморот се зголеми, миокардот се намалува. Во тешки случаи, венскиот притисок може да се зголеми. Во овој случај, задолжително посетете кардиолог.
 6. Неплодноста - во случај на субмукозна аранжман на фиброиди, постои повреда на проходивоста на фалопиевата цевка и ова го спречува протокот на спермата.

Секоја третина жена со повеќе миоми има компликации за време на породувањето. Постојат докази дека фиброидите со појава на менопауза може да се намалат, како резултат на кои симптомите исчезнуваат.

Во зависност од локализацијата на јазот на миома, во нејзината големина доминираат одредени симптоми на болеста.

Материјали на матката со локацијата на јазолот под мукозната мембрана (субмукозен аранжман), манифестирани со разни менструални нарушувања, обилна и продолжена менструација, крварење на матката, што често доведува до анемија. Синдромот на болка за такви фиброиди не е типичен, но ако јазот на миома од субмукозен слој паѓа во матката празнина, постојат грчеви, многу интензивна болка. Многу често, субмукозните фиброиди можат да предизвикаат спонтан абортус или неплодност.

Присутни фиброиди подолго време може да имаат асимптоматски тракт. Но, со зголемување на јазолот постои непријатност во долниот дел на стомакот и константна неискажана болка. Во случај на нарушување на исхраната на голем подземен јазол, може да се појави акутна абдоминална клиника и може да се претпостави дека присуството на болести на абдоминалните органи може да се претпостави, таквите пациенти погрешно се хоспитализирани во хируршка болница. Со таквите јазли не се појавува крварење.

Многу е тешко да се дијагностицираат интерстицијални-подмолни (мешани) миоматозни јазли, за долго време тие не можат да бидат препознаени. Достигнувајќи големи димензии (10-30 cm во дијаметар), тие во почетните фази можат да покажат неизлечлива непријатност во долниот дел на стомакот. Притисокот се зголемува со зголемување на големината на фиброидите и први се појавуваат знаци на оштетување на соседните органи. Поради постојаниот притисок врз процесите на дебелото црево се нарушени. Дробењето на уретерот и мочниот меур не само што доведува до оштетено мокрење, туку и на оштетување на бубрезите (пиелонефритис, хидронефроза) и уретер (хидрофомуер) на погодената страна, на манифестации на компресивен синдром на инфериорната вена кава (при лежење, абдоминална болка и отежнато дишење).

Така, матката fibroids има карактеристики:

 • е најчестиот тумор кај жените во пременопауза (46-55 години) и крајот на раѓање (35-45 години);
 • може да растат, регрес, па дури и целосно да исчезнат во менопауза (и вештачки и природни);
 • способни да ја задржат својата големина за долго време или да пораснат во големина многу брзо или полека ("раст изблик");
 • различни клинички опции (симптоматски и асимптоматски).

Како бременоста продолжува со миома на матката?

Во повеќето случаи, кога миоматозните јазли од мала големина во раните фази на бременоста не се појавуваат проблеми. Тешкотиите се можни ако формирањето на плацентата се случува блиску до фиброиди. Туморот произведува супстанции кои придонесуваат за намалување на мускулните влакна на матката, а бременоста е прекината.

Во вториот и третиот триместар постои ризик од предвремено раѓање. Ова се должи на фактот дека за растечкиот фетус поради миомичките јазли во матката има помалку и помалку простор, а тоа влијае на развојот и растот на фетусот. Често, како резултат на стегање на голем тумор, фетусот може да се развие деформитет на коските на черепот или тортиколисот. Покрај тоа, матката fibroids влијаат на плацентарната циркулација, предизвикувајќи фетусот да страда од нутритивни недостатоци и кислород.

Во случај кога матката fibroids и бременоста се успешно комбинирани сите девет месеци, породувањето може да биде комплицирано како резултат на неправилно презентирање на фетусот. Затоа, во овој случај е прикажан царски рез, во кој туморот може да се отстрани.

Третман

Со мала големина на фиброиди, неговата локација во дебелината на мускулите на матката или подземни, отсуството на брз раст покажува конзервативен третман. Пропишани лекови такви групи:

 • андрогенски деривати - се мешаат во синтезата на јајниците хормони, спречувајќи го растот на туморот во иднина (гестринон);
 • гонадотропни хормон агонисти - намалување на големината на фиброидите и нејзините симптоми (золадекс, бусерелин); со долгорочна употреба, може да се развие менопауза;
 • гестани - можат да го запрат растот на ендометриумот, без да влијаат на миома (norkolut, urozhestan); нивниот прием е индициран за хиперплазија во внатрешниот слој на матката и миома со мала големина.

Хируршко лекување е индицирано за миома на голем утерус (повеќе од 12 недели), тешко крварење, тешка болка, тенденција за брз раст на туморот, неплодност и спонтан абортус.

Во модерната гинекологија се користат овие видови хируршки третмани:

 • Лапароскопската миомектомија се изведува преку мал инцизија на предниот абдоминален ѕид со користење на лапароскоп.
 • Емболизација на матката артерии - емболија вметната во крвните садови, го блокира луменот на артериите кои го хранат јазолот. Овој метод на третман е индициран за жени кои планираат да зачуваат дете.
 • Хистероскопска миомектомија - се изведува на субмукозната локализација на туморот, додека ги отстранува внатрешните јазли.
 • FUS ablation - еден од новите методи е да се користат фокусирани ултразвучни бранови. Со овој метод, можете да ја намалите големината на јазлите на миома. FUS аблацијата не се препорачува за повеќе тумори.
 • Гастректомија - матката се отстранува целосно. Се изведува со тумори во јајниците, големи фиброиди, неподготвеност на жената во иднина да има деца.

Гинекологот избира метод на лекување, имајќи ја предвид возраста на жената, локацијата и големината на фиброидната жлезда, стапката на нејзиниот раст, желбата на жената во иднина да има деца.


Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате матката fibroids и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на матката (појавување на симптоми: 6 од 9)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Цистаденом (појавување симптоми: 6 од 9)

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...
Ендометриоза (појавување на симптоми: 5 од 9)

Ендометриозата е гинеколошко не-неопластично заболување, проследено со пролиферација на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Пролапс на матката (појавување симптоми: 5 од 9)

Пролапсот на матката е нејзината неприродна положба кога органот е под нејзината анатомска и физиолошка граница. Ова се должи на слабоста на карличните мускули по бременоста, како и на матката лигаментите. Повеќето клинички случаи се придружени со поместување или многу ниско ниво на орган, кога тоа е што е можно поблиску до дното на вагината. Меѓу компликациите е главниот ризик од пролапс на матката од вагиналниот отвор.

...
Аденокарцином (појавување на симптоми: 5 од 9)

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .