Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Менорагија: Симптоми и третман

Менорагија - главни симптоми:

Менорагија - профузно губење на крвта за време на менструацијата, форма на хиперменструален синдром (хиперполименореа - кршење на циклусот, кој се карактеризира со месечна голема загуба на крв). Физиолошката норма на загубата на крв во овој период е до 150 ml. Околу 30% од жените страдаат, но не сите бараат медицинска помош.

Причини

Причините за менорагија се различни:

 1. Хормонален дисбаланс , особено карактеристичен кај пременопауза (период пред менопауза , во кој синтезата на полови хормони е намалена), во транзициона возраст, за време на бременоста. Во други случаи, флуктуациите на хормоналните нивоа се фактор на ризик.
 2. Хипоталамично-хипофизни нарушувања.
 3. Патологии на репродуктивните органи кои се појавија против дисформоналната позадина, причина за крварење во 80% од случаите. Ваквите болести вклучуваат фиброиди (хормон-зависна неоплазма на матката), полипи (ендометријална пролиферација во облик на образование на педикула или широка база), дисфункција на јајниците (нарушување на продукцијата на хормони од јајниците), аденомиоза (ртење на ендометриумот во мускулниот слој на матката).
 4. Идиопатска менорагија - неидентификувани причини.
 5. Воспаление на урогениталната област.
 6. Интраутерински контрацептиви.
 7. Крвни болести поврзани со нарушувања на коагулацијата: тромбоцитопенија (намалување на тромбоцитната концентрација), недостаток на витамин К.
 8. Прифаќање на антикоагуланси (лекови кои го инхибираат процесот на згрутчување на крвта).
 9. Оптоварена семејна историја (во семејството има директни роднини кои страдаат од иста болест).
 10. Болести на тироидната жлезда, кардиоваскуларен систем, бубрежни структури, црн дроб.
 11. Стрес, климатски промени.
 12. Тешки физички напор.
 13. Ектопична бременост , спонтан абортус.
 14. Постпартална хеморагија.
 15. Менопауза .
Ектопична бременост

Нервниот систем има огромен ефект врз хормоните на жената. Дури и со нормална физичка благосостојба, психо-емоционалната преголема работа може да доведе до зголемување на протокот на крв за време на менструацијата.

Кај адолесцентните девојчиња, хиперменореата не е невообичаена поради нерамнотежата помеѓу содржината на естроген и прогестерон, кои влијаат врз отфрлањето на ендометријалните клетки. Патолошкото проширување на тироидната жлезда, гениталните инфекции, слабото коагулација го влошуваат текот на менструацијата.

Класификација

Менорагија кај жени е:

 • примарно - се јавува со менарх (прва менструација);
 • секундарна - се јавува по одреден период на нормална менструација.

Од етиологијата е:

 1. Органски - против позадината на патологиите на репродуктивните органи на жените.
 2. Дисфункционален - ановулаторни (крварење без овулација), овулаторни (нарушување на синтезата на половите хормони за време на овулацијата).
 3. Јатрогени - се развива под влијание на хормонски и не-хормонални лекови (земање прогестерони, антикоагуланси).
 4. Поради екстрагенитални патологии (болести на црниот дроб, тироидната жлезда, крвните заболувања поврзани со нарушувања на крварење).

Појавата на крвавење на матката не е ограничена на ниту еден период на возраст. На пубертетска возраст може да има малолетничка менорагија, од која до 80% е од анопулаторна природа.

Симптоми

Главниот симптом на менорагија е профузно пролонгирано крварење од матката, од пет дена или повеќе. Заситеноста на бојата на крвта може да биде различна: од црвено до бело. Конзистентноста на испуштањето варира: може да биде чиста крв или со згрутчување на слуз. Можеби појавата на неспецифичен мирис, најкарактеристична риба или месо мириса.

Во еден циклус, може да се развијат менорагија и метрорагија (нециклично крварење). Губење на големи количини на крв предизвикува чести симптоми:

 • вртоглавица;
 • несвестица;
 • слабост;
 • хематоми на телото;
 • бледило на кожата.

Дијагностика

Менорагија се дијагностицира врз основа на анамнеза, поплаки на пациентот, гинеколошки преглед. Лекарот открива кои лекови ја зема жената колку време, која контрацепција ја користи (орална, интраутерина или воопшто), кога хиперменореата започна и колку долго трае, каква е природата на испуштањето.

Ектопичната бременост и физиолошката бременост со помош на тест и / или крвен тест за HCG (човечки хорионски гонадотропин) се нужно исклучени.

А тинејџерка доаѓа кај лекар со мајка си. Лекарот дознава од мајката како продолжи бременоста, семејната историја, почетокот на менархот, времетраењето на циклусот и неговите карактеристики, благосостојба, способност за учење, работен капацитет, одредува дали антропометриските податоци одговараат на возраста.

Кога се гледа на стол со помош на гинеколошки огледала, се исклучуваат присуството на туѓи предмети, руптури на меките ткива, повреди, изгореници, воспаленија, обемни формации.

За да се разјаснат причините за хиперменореа се изведува:

 1. Ултразвучна сонографија на карличните органи - се откриваат воспалителни процеси на додатоци, полипи, неоплазми, цисти.
 2. Хистероскопијата е постапка за дијагностика и третман која вклучува инспекција и манипулација со хистероскоп (ендоскопски апарат со оптички систем). Причините за хиперменореа се идентификувани: ендометриоза , хиперплазија, полипи, фиброиди , адхезии, вродена интраутерина контрацепција (спирала). Доколку е неопходно, веднаш се изведува биопсија, вградена спирала или туѓо тело, полипи и цисти, аблација (уништување на ендометриумот) и дијагностичка киретажа.
 3. Цервикалната биопсија се изведува за морфолошки преглед на погоденото ткиво со цел да се исклучи или да се утврди типот на рак или бенигни раст.
 4. Тест на туморските маркери - за да се исклучи или идентификува преканцерозна состојба.
 5. Лабораториски студии: тестови за крв и урина, биохемија, коагулограм. Со општ тест на крвта, хемоглобинот и црвените крвни клетки се поставени да ја отфрлат или дијагностицираат анемијата. Со ниска корекција на хемоглобин се прави во шемата за третман.
 6. Цитологијата Papanicolaou е цитолошки преглед на тестот и отпечаток со спиралата за да се утврди состојбата на ендометриумот и да се дијагностицираат болестите на матката.
Хистероскопија

Колку изобилно исцедокот е определен од фреквенцијата на промена на тампон. Диференцијална дијагноза се спроведува со менорагија - еден од симптомите на екстрагенитална патологија.

Третман

Хиперменореата може да биде опасна за здравјето и животот, така што само-третманот е исклучен. Во случај на сериозно крварење, никогаш не треба да бидете физички наполнети. Ако не постои можност веднаш да стапите во контакт со гинеколог, треба да повикате брза помош. Додека чекате лекар, можете да ставите мраз на стомакот.

Откако ќе се утврди изворот на крварење, генезата (дисфункционално или органско) е утврдена, појасната природа на хиперменореа (овулаторна или авовулаторна), лекарот ја избира тактиката на третирање на менорагија врз основа на дијагностички податоци и анамнеза.

Терапевтски третман е да ги користите следниве лекови:

 1. Хемостатика. Најефективен дицин, кој ја намалува пропустливоста на васкуларниот ѕид, Etamzilat.
 2. Антивоспалителни лекови. Тие не само што се борат со воспаленија, туку и ја намалуваат загубата на крв до 40%, го намалуваат појавувањето на дисменореа и ги отстрануваат главоболките.
 3. Антифибринолитици. Намалување на фибринолитичката активност на крвта (индекс на коагулација). Антифибринолитиците ја намалуваат загубата на крв за 40-60%.
 4. Хормонална контрацепција за елиминирање на хормоналната нерамнотежа. Интраутерина контрацепција со левоноргестрел (синтетички прогестоген) е индицирана кај жени чија хиперменореа не е поврзана со вродената спирала. Во адолесценцијата, хормоналните контрацептиви се препишуваат во микро дози.
 5. Препарати на железо. За да се елиминира анемијата со дефицит на железо.
 6. Хербална медицина Препишани се хербални препарати со содржина на хемостатични растенија (коприва, пиперка, спори и други).
 7. Физиотерапија по акутен период. Озоцеритеротерапија (апликации за затоплување со комплексен состав), дијатермија (загревање на телото со високи фреквентни струи), индуктотерамија (третман со високофреквентно наизменично магнетно поле).

Хиперменореа обично се елиминира за помалку од еден ден. По стабилизацијата, државата постепено ја намалува дозата на хормонални препарати, кои продолжуваат најмалку три последователни недели.

По прекинот на акутно крварење, тие ја третираат основната болест, доколку ги има, развивање на превентивни мерки за да се избегне повторување на хиперменореа. Во тек на третманот и по извршената ултразвучна контрола.

Во некои случаи хиперменореа се третира хируршки:

 • недостаток на терапевтски ефект од лекови;
 • чести рецидиви;
 • тешка анемија ;
 • сериозна штета или болести на гениталиите.

Како техники за штедење користат хистероскопија, киретажа. Хистеректомија (отстранување на матката) се изведува во екстремни случаи со метастатски тумори на ракот, изразени анатомски дефекти, фибромиом - причина за постојани релапси. Таквите операции не се обидуваат да ги извршуваат за жени во раѓање, само кога нема друг излез. Ефективноста на третманот се проценува за околу шест месеци.

Предвидувања

Менорагија е особено тешко толерирана од тинејџерки. Доколку не се преземат мерки навремено, во една третина од случаите се јавува полицистична оваријална болест (повеќекратни лезии во внатрешноста и / или надвор од гонадите), што во иднина може да предизвика неплодност .

Прогнозата кај возрасни жени зависи од основната патологија. Во многу случаи се развива анемија од дефицит на железо , што, пак, доведува до попреченост, влошување на квалитетот на животот, вклучувајќи го и полот. Со навремено откривање на причината и третманот, прогнозата е поволна.

Превенција

Кај менорагија, се препорачува да се чува дневник за менструација, каде што се забележуваат почетокот и крајот на менструацијата, времетраењето, изобилството на исцедок и нивниот карактер. Жените со хиперменореа треба да избегнуваат прекумерно напрегање, а не да преоптоваруваат во гимназиите, да се придржуваат кон режимите на работа и одмор, а не да преоптоваруваат, а не остро да ја менуваат климата за живеење, за да се избегнат стресни ситуации , а не да се придржуваат до строгите диети.

Корисно е да се земаат мултивитамини и фолна киселина, но само на рецепт. Треба редовно да посетувате гинеколог и да подлежат на испитувања. На првиот знак веднаш побарајте помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Менорагија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 4 од 7)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Утерни фиброиди (појавување симптоми: 4 од 7)

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Анемија од дефицит на железо (појавување на симптоми: 4 од 7)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Анорексија нервоза (појавување симптоми: 4 од 7)

Анорексија нервоза е болест која е почеста кај адолесцентите и младите луѓе, почесто од жените. Овој патолошки процес се карактеризира со намерно отфрлање на храната, што во крајна линија води кон критично губење на тежината и целосна исцрпеност. Во некои случаи, постои иреверзибилен патолошки процес, што доведува до фатален исход.

...
Вилебранд Болест (појавување симптоми: 4 од 7)

Вилебрандната болест е патолошки процес на конгенитална етиологија, која е предизвикана од критичен недостаток или намалена активност на плазматската компонента на 8-миот крвен фактор, von Willebrand фактор. Со други зборови, болеста фон Вилебранд е форма на хеморагична дијатеза, односно патологија на згрутчување на крвта.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .