Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Екзоверзитис: Симптоми и третман

Екзоверзитис - главните симптоми:

Екзоверзитисот е инфективно воспаление на надворешната површина на грлото на матката кај жените. Патолошкиот процес опфаќа само површина што излегува во вагиналната празнина и е добро визуелизирана за време на испитувањето. Болеста не се одвива изолирано - најблиските ткива се вклучени во воспалението.

Патологијата се случува многу често, причините се различни. На болеста се дијагностицира за време на испитувањето од страна на специјалист. Доколку е потребно, лекарот пропишува дополнителни студии за да се утврди причината за болеста:

 • колпоскопија;
 • Ултразвук;
 • бактериолошки сеење;
 • цитологија тест;
 • микроскопија на секрети;
 • крвен тест (општо, клинички, на RW).

Неопходно е да се третира воспалителниот процес во почетната фаза. Терапијата е конзервативна по природа (ако се најдат поврзани патологии, третманот се прилагодува), лековите се пропишани во зависност од причината за патологијата и сериозноста на болеста. Прогнозата е позитивна.

Етиологија

Микрофлората на внатрешните генитални органи е способна да се справи со голем број на микроорганизми, но под неповолни околности - поради ослабен имунолошки систем или коморбидитети - се случуваат неуспеси.

Главните причини за егзоцервицитис (воспаление):

 • поврзани болести на генитоуринарниот систем - колпит , ендоцервицитис , ендометритис , аднекситис , циститис , ерозија, кога инфекцијата е способна да навлезе во површината на матката од цервикалната шуплина или од вагината;
 • генитални инфекции ( трихомонијаза , гонореја , кламидија );
 • механички повреди на матката за време на абортусот, породувањето, во процесот на дијагностички постапки или придушување;
 • хемиско оштетување на мукозната мембрана на гениталијата со лоши хигиенски средства;
 • неконтролиран пол без заштита;
 • хормонски нарушувања ;
 • слаб имунолошки систем.

Друга причина е нарушување на односот на специфични бактерии (во здрава состојба, нивниот број е секогаш постојан) во вагината. Голем дел е окупиран од лактобацили, кои се одговорни за нивото на киселост и заштита на слузницата од инфекции.

Околу 2% паѓа на условно патогени микроорганизми ( стафилококи , стрептококи , коренебактерии, бактероиди и сл.) - под сливот на неповолни услови, тие можат да доминираат и да предизвикаат воспалителни процеси.

Класификација

Цервицитис се однесува на болести на женскиот генитален тракт . Постојат два главни типа, во зависност од локацијата на воспаление:

 • ендоцервицит - мукозната мембрана на каналот е воспалена;
 • егзоцервицит - воспаление на вагиналната површина на матката.
Ендо-и егзоцервицитис

Во форма на перколација егзоцервицит е:

 1. Акутна форма. Се дијагностицира кај претходно здрави жени, предизвикувачкиот агенс често дејствува како гонореја или друга генитална инфекција. Главните манифестации: болка во долниот дел на стомакот, зголемена телесна температура, непријатен вагинален исцедок.
 2. Хронична форма. Гледано во позадина на нетретирана болест. Во оваа состојба има печат, се формираат цисти, епителот се отфрла. Абдоминалните болки стануваат многу силни.

Хроничниот екзоцервицит е потешко да се лекува и може да предизвика голем број на компликации, најстрашниот е ракот. Затоа, оваа болест мора да се излечи со текот на времето.

Симптоматологија

Екзоверзитисот симптоматски се манифестира со непријатни секрети, често со мукопурулентен карактер, со силни болки во долниот дел на стомакот. По испитувањето на лекарот, се пронајдени следниве знаци на патолошкиот процес:

 • ерозија;
 • црвенило на надворешната површина на цервикалниот канал;
 • микробакцеси;
 • мукозен едем;
 • силен вагинален исцедок со некарактеристичен мирис и боја;
 • присуство на перигландуларни инфилтрати во големи количини.

Хроничната форма го комплицира и го продлабочува воспалителниот процес, кој се протега на мускулното ткиво.

Дијагностика

Егзоцервицитот може да се појави во латентна форма, што не се манифестира во првата фаза. Во текот на рутински преглед може да се детектира воспаление.

Основни процедури за идентификување и дијагностицирање:

 • Истражување на пациентот (спецификација на бројот на бремености, абортуси, метод на заштита, минати болести);
 • испитување на гинеколошки стол со огледало;
 • колпоскопија - се утврдуваат патолошки процеси на епителниот слој и се утврдува нивниот изглед;
 • ултразвучен преглед на карличните органи;
 • лабораториска дијагностика: бактериолошка култура, размаски на цитологија, микроскопија на секрети;
 • крвен тест (општо, клинички, за RW, за ХИВ).
Колпоскопија

Ако, како резултат на испитувањето, цитограмот одговара на егзоцервицитис, ракот и преканцерозните клетки не се откриени, но се открило тешка воспаление.

По сет на процедури и потврда на болеста, се препорачува индивидуална терапија.

Третман

Третманот на егзоцервицитисот е конзервативен и се одвива во 4 фази:

 1. Исклучување на сексуални односи во моментот на лекување со верификација на партнерот.
 2. Етиотропска терапија. Ако се открие инфекција, се користат антибактериски и антивирусни лекови. При изборот на антибиотици, се проверува чувствителноста на патогенот.
 3. Во тек на обновување на микрофлората во вагината. Тоа е пропишано по главниот третман - лекови во форма на свеќи, специјални тампони, дампинг.
 4. Помошна терапија. Хербалната медицина и физиотерапијата се пропишани за подобрување на имунитетот и забрзување на регенерацијата на мукозната мембрана.

Ако се открие цисти, се доделува радиоавален диатермопунктура. Ако терапијата со лекови не даде позитивни резултати, а воспалителниот процес е комплициран, се користат хируршки процедури.

Ако ерозијата е откриена, патологијата се елиминира по главниот третман. За ова постојат неколку активности:

 1. Употреба на тампони со нафта од нафта, антибиотички аеросоли.
 2. Употреба на дијатермокоагулација, кога променетото ткиво е предизвикано (со анестезија) со висока фреквентна електрична струја. За пациенти кои никогаш не родиле, овој метод не се користи, бидејќи лузната ќе го спречи откривањето на грлото на матката.
 3. Ласерски парсирање кога ерозијата е запалена од ласерски зрак. Постапката е безболна, не остава лузни и придонесува за брза регенерација на оштетената област.
 4. Cryodestruction, кога оштетениот простор е замрзнат, не предизвикува лузни, ткивата брзо се обновуваат.
 5. Постапка за радио бранови. Се препорачува за пациенти кои претходно не се породиле.

Хируршка интервенција со последователно закрепнување е индицирана кај жени со малигни дегенерации на ерозија.

Можни компликации

Егзоцервицитот е сериозна болест на женскиот репродуктивен систем, кој може да стане хроничен и комплициран од следните патологии:

 • ерозија;
 • цистични формации;
 • хипертрофија;
 • чирови;
 • дисплазија.

Воспалителниот процес може да ја покрие вагиналната мукоза, ендометриумот, фалопиевите туби, јајниците. Пациентите го зголемуваат ризикот од рак на грлото на матката и неплодност.

Превенција

Најдобри начини за спречување на воспалителни заболувања на урогениталната површина:

 • рутинска посета на гинеколог;
 • навремено лекување на заразни болести;
 • употреба на контрацептивни средства;
 • исклучување на пол за време на менструацијата;
 • употреба на хипоалергиски производи за хигиена;
 • не ги преоптоварувајте нозете и органите лоцирани во долниот дел на карлицата.

Секоја патологија мора да се излечи до крај за да се елиминира хроничниот тек и ризикот од рецедив.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Егзоцервицитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Chlamydia (појавување симптоми: 2 од 3)

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...
Бактериска вагиноза (појавување симптоми: 2 од 3)

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

...
Салпинго-офоритис (појавување симптоми: 2 од 3)

Салпингоофоритис е воспалителен процес кој напредува во јајниците и фалопиевите туби. Се појавува поради пенетрација на патогенот од перитонеумот, вагината, апендиксот. Патогенот, исто така, може да влезе во фалопиевите туби и јајниците на хематоген начин.

...
Вулвитис кај деца (појавување симптоми: 2 од 3)

Вулвитис кај деца е акутен воспалителен процес кај девојчињата што влијае на надворешната генитална област. Меѓу гинеколошките патологии кај девојчиња со помлади предучилишни возраст (од година до пет години) се рангираат први. Вулвитис кај девојчињата може да предизвика развој на патологии на урогениталниот систем и репродуктивните нарушувања. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации.

...
Полипиден ендометриум (појавување на симптоми: 2 од 3)

Ендометријалниот полип е неоплазма која се развива од ендометријалните клетки што ја поставуваат матката. Болеста обично се јавува во фер секс на возраст од 35 години и постари, а бројот на полипи во матката може да биде и еден и повеќекратен. Ако се појават неколку полипи, жените имаат фер секс со ендометријална полипоза. Методот на третман на оваа патологија е главно хистероскопија со киретажа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .