Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цистоцела: Симптоми и третман

Цистоцела - главни симптоми:

Цистоцелата е хернија на мочниот меур, во која се протега во вагиналната празнина. Во повеќето случаи, придружната девијација е пропуст на уретрата. Оваа болест е најчеста кај жените после 40 години. Болеста е секундарна, му претходи нарушување на еластичноста на мускулите и лигаментите на карлицата, што доведува до формирање на хернија.

Патологијата се дијагностицира по испитување од страна на специјалист и дополнителни истражувања: се земаат тестови за крв и урина, се изведува ултразвучна дијагностика.

Третманот на цистоцелата ќе зависи од степенот на болеста: кога првиот и вториот степен се применува конзервативна терапија, а трет степен се третира хируршки.

Етиологија

Оваа патологија се јавува поради нарушување на функционалните карактеристики на мускулите и лигаментите на карличниот под.

Факторите кои придонесуваат за овој патолошки процес се следните:

 • вишок телесна тежина;
 • компликации при породување;
 • повреда на локацијата на карличните коски по породувањето;
 • детето е родено со поголема тежина;
 • возрасни карактеристики;
 • тешка физичка работа, кога најголемиот дел од тежината паѓа на стомачните мускули;
 • генетска предиспозиција;
 • проблеми со дебелото црево;
 • вежбање тешки спортови поврзани со дигање тегови;
 • проширени вени на карлицата;
 • дегенеративни промени во сврзното ткиво.

Жените се изложени на ризик по отстранување на матката. Веројатноста за хернија кај жените по царски рез е многу помала отколку по независна работа.

Кај мажите, хернијата на мочниот меур се јавува поретко и се манифестира во однос на позадината на аденомот на простатата или поради дремливоста на абдоминалните мускули, што доведува до нарушување на внатрешните органи и нивно поместување. За време на одредено време, хернијата се зголемува и се протега низ абдоминалниот ѕид.

Норма и цистоцела

Симптоматологија

Цистоцелата е поврзана со нарушување и промена на мочниот меур, кога органот се наоѓа неправилно. Болеста може да биде придружена со пролапс на матката - уретероцела и пролапс на ректумот - ректоцелата.

Постојат големи степени на цистоцелата:

 • 1 степен - е најповолно кога мочниот меур е спуштен со значително протегање. Симптоматски се манифестира со болка во долниот дел на стомакот или во долниот дел на грбот, има болни односи, зголемена болка за време на менструацијата, продолжена менструација.
 • 2 степен - во состојба на одмор, се забележува пропуштање на вагиналниот ѕид. Симптоми: честа појава на уролитијаза , циститис, пиелонефритис , постои стагнација на урина, може да се појави уринарна инконтиненција.
 • Степен 3 - најтешко, кога ѕидот на вагината се наоѓа надвор. Симптоматично, ова се манифестира како трајна повреда на матката при одење, како што излегуваат ѕидовите, што доведува до нарушена циркулација на крвта, ткивата може да се издува и да се разгори и може да се појават лезии .

Ректоцелата е придружена со проблеми со дефекацијата, постои чувство на нецелосно празнење на цревата, се зголемува фреквенцијата на движење на дебелото црево. Наспроти ова, може да се развијат инфективни воспаленија. Ако не ја третирате оваа болест, состојбата на пациентот може да се влоши и да доведе до хронични хемороиди , ректума фистула .

Дијагностика

Дијагнозата на цистоцелата се прави по испитување на гинеколошки стол, за што може да се бара дополнително протегање на стомакот со цел да се појави вагиналната дислокација.

Специјалист доделува дополнителни студии за да го потврди степенот на болеста и да го елиминира развојот на воспалителниот процес.

Лабораториски тестови:

 • Проверка на урина и крв е направена;
 • измет може да се бара;
 • вагинален тест.

Инструменталната дијагностика вклучува:

 • ултразвук на мочниот меур и матката;
 • се поставува урофлометрија;
 • цистоскопијата се изведува кога постои сомневање дека истовремените патолошки процеси се неоплазми во мочниот меур, циститис ;
 • Покрај тоа, може да се спроведат ректални или радиолошки студии на цревата.
Цистоскопија

По целиот комплекс на истражувачки активности, дијагнозата се потврдува, се утврдува степенот на патологија. Третманот е пропишан, а во тешки случаи, операцијата ќе се изврши.

Третман

Првиот и вториот степен на болеста не бараат хируршка интервенција.

Во овој случај, пациентот треба да ги следи следните клинички упатства:

 • не кревајте големи тежини - дозволена тежина од 3 килограми;
 • долна облека не треба да се притисне и да предизвика непријатност;
 • се почитуваат хигиената на гениталните органи, сапунот мора да биде хипоалергичен;
 • ако се почитува сувост на вагината, потребно е да го навлажнете со ленено или маслиново масло;
 • Треба да се носат специјални влошки за инконтиненција.

Третманот со цистоцелата се спроведува само со комплексни мерки и ќе зависи од симптоматските манифестации:

 • кога е откриен недостаток на естроген, се пропишува хормонска терапија;
 • исхраната е пропишана, а исхраната треба да содржи голема количина растителни влакна за да се подобри интестиналниот мотилитет;
 • Кај истовремена уролитијаза, пропишани се лекови против болки, антимикробни средства и агенси кои го отстрануваат песокот од мочниот меур.

Пациентот може да се препише со носење на песар - ова е специјален уред кој се вметнува трансвагинално и придонесува за нормализирање на положбата на матката и на ѕидовите на вагината. Со помош на овој уред, уретрата се враќа на местото, спречувајќи спонтано мокрење.

Така што вагиналниот прстен не предизвикува чешање или воспаление, на пациентите им се препорачува наводнување на вагината со календула, камилица и расадници.

Хируршката интервенција е пропишана во третата фаза на болеста, која се изведува преку трансвагинален пристап. Со пролапс на вагината се врши автопластија, со која се затегнува лигаментозниот апарат на матката. Но, оваа постапка е привремена, како и со прогресијата на болеста, можно е рецедив.

Реконструктивна интервенција може да се преземе кога се вградува специјална мрежа која ќе изврши поддршка на функцијата. Овој метод е најефикасен кај цистоцелата во третата фаза.

Друг метод е ласерска терапија, која се користи во раните фази, но има многу контраиндикации.

По операцијата на цистоцелата, пациентот ќе биде рехабилитиран. Во тоа време, не можете да ги подигнете тежините, да вршите ненадејни движења. Може да се препишат антиинфламаторни лекови. Пациентот е должен да ги следи правилата за лична хигиена и периодично да го посетува гинекологот за следење на нивната состојба.

Можни компликации

Компликација на хернија на мочниот меур може да биде повторување на цистоцелата, ако пациентот не се придржува до медицински препораки.

Несоодветен третман може да доведе до инконтиненција на урина или измет, да предизвика воспаление и неплодност.

Превенција

За да се спречи цистоцелата, неопходно е да се следат основните правила на исхрана за време на бременоста, со цел да не се добие премногу тежина, да се третираат проширени вени, воспалителни болести на цревата и гениталиите на време, а не да се преоптовара телото со прекумерна физичка активност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цистоцела и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ендометриоза (појавување симптоми: 4 од 13)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Пролапс на матката (појавување симптоми: 4 од 13)

Пролапсот на матката е нејзината неприродна положба кога органот е под нејзината анатомска и физиолошка граница. Ова се должи на слабоста на карличните мускули по бременоста, како и на матката лигаментите. Повеќето клинички случаи се придружени со поместување или многу ниско ниво на орган, кога тоа е што е можно поблиску до дното на вагината. Меѓу компликациите е главниот ризик од пролапс на матката од вагиналниот отвор.

...
Цервицитис (појавување симптоми: 3 од 13)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Циститис (појавување симптоми: 3 од 13)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни кај жени на возраст од 16 до 65 години, може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај луѓе на возраст од 40 години и постари.

...
Ректален рак (појавување на симптоми: 3 од 13)

Ректалниот рак е малигна туморска болест која се развива врз основа на внатрешната постава на ректумот, односно врз основа на неговиот епителен слој. Ракот на ректумот, чии симптоми најчесто се дијагностицираат кај пациенти на возраст од 40 до 60 години, најчесто се развива во однос на претходните воспалителни процеси во оваа област (чир, проктитис), како и на позадината на долгиот тек на хемороиди и компликации поврзани со него ( фисури и фистули, како и полипи).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .