Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ендоцервикоза: Симптоми и третман

Ендокривикоза - главните симптоми:

Ендоцервикозата е патолошки процес поврзан со промена на епителниот слој на грлото на матката. Ако процесот стане долготраен, тоа влијае на цервикалниот канал, што предизвикува делумно уништување на мембраната.

Епидермизирачката ендоцервикоза, како и друг вид, може да биде и конгенитална и стекната, е доста честа кај жените од репродуктивна возраст. Ендоцервикозата исто така се нарекува псеудороза, и може да претставува голем ризик за малигнен тумор.

Болеста се дијагностицира на првиот преглед од страна на гинеколог, а по полагањето на дополнителни испитувања е пропишан соодветен третман. Ако терапијата се изведува навреме, прогнозата е позитивна.

Етиологија

Причините за ендоцервикоза, кои му претходат на развојот на патолошкиот процес во грлото на матката, се следниве:

 • хронични воспалителни процеси;
 • присуство на бактериски вагинитис;
 • чести механички абортуси;
 • секоја можна руптура на грлото на матката при породување;
 • хормонски нарушувања ;
 • иритација на грлото на матката со хемиски соединенија;
 • не-редовен сексуален партнер;
 • заразни болести на сексуалната сфера;
 • неусогласеност со правилата за хигиена.

Најчесто, болеста се јавува кај жени од 25 до 45 години, при што причината се главно хормонски нарушувања, поради што се прекинува нормалното функционирање на јајниците и главните жлезди, што доведува до нарушување на регенерацијата на ткивата и формирање на патологија.

Патогенезата на болеста е следна: постепено се менува патологијата од внатрешниот канал на грлото на матката до долниот дел од неговата празнина. Необичното уредување на мукозната мембрана придонесува за формирање на предуслови за неповолна пролиферација на сквамозен епител во матката, која во комбинација со разни негативни фактори може да предизвика развој на онкологија.

Понатамошниот развој на епителот во долниот дел на матката доведува до формирање на ткиво на жлезди, кое започнува со активно производство на мукозна секреција. Во отсуство на негово слободно ослободување, се провоцира процес на супурација и воспаление, што предизвикува развој на патогени микрофлора, предизвикувајќи чести инфекции, а во тешки случаи може да доведе до отстранување на матката.

Класификација

Ендоцервикозата може да биде наследна и стекната, а главната класификација е одбиена со хистолошки карактеристики, природата на протокот, односно динамиката.

Морфолошката структура на следниве видови патологија:

 • железен-цистичен тип, кога постои дегенерација на еродираните жлезди во цисти;
 • железен вид - се карактеризира со формирање на еродирани жлезди од клетките на цилиндричниот епител;
 • површински тип, кога на површината на мукозата се појавуваат цилиндрични клетки;
 • Папиларен тип - папуларни папили се формираат во погодената област.

Во зависност од природата и брзината на развојот на патолошкиот процес, се разликуваат следниве:

 • Стационарната ендоцервикоза е најблата форма на болеста, која се карактеризира со замена на ткивата во горниот дел на вагиналната лигавица, без прогресија, не ја менува формата и површината на ширење.
 • Прогресивна ендоцервикоза - овој вид е поизразен, се карактеризира со вроден раст со голем број на цисти. Видот често е преканцерозна состојба.
 • Епидермизирање - не бара специфичен третман, бидејќи погодената област е покриена со нормален епител, што доведува до слоевирање на ткивата и обновување на изменетата област.
 • Хроничната ендоцервикоза - се јавува поради недостаток на соодветен третман. Доколку постои провокативен фактор, продолжениот тек на болеста предизвикува оток на мукозната мембрана, може да се појави супутација и зголемување на патогените микроорганизми.
 • Едноставна ендоцервикоза. Се карактеризира со присуство на патолошка дислокација на ендоцервикот и нема знаци на прекумерен раст на цилиндричните клетки.
 • Пролиферативната ендоцервикоза - има изразено зголемување на цилиндричната обвивка, е локализирана на надворешната површина на грлото на матката. Овој процес е забележан во цервикалната жлезда и може да биде придружен со мноштво цисти.

Класификацијата е условна, се користи во медицината.

Цервикална ендоцервикоза

Симптоматологија

Кај повеќето пациенти, псевдоерозијата е асимптоматска. Знаците за ендоцервикоза се појавуваат само ако инфекцијата е поврзана со аномалијата или ако постои брз раст на повеќеслојното епителско ткиво.

Главните симптоматски манифестации вклучуваат:

 • болка за време на сексуалниот однос со крварење;
 • болка во долниот дел на стомакот;
 • чувство на чешање во вагината;
 • тежок исцедок од вагината во форма на слуз.

Ако не се лекува, се јавува хронична ендоцервикоза на грлото на матката, што резултира со отекување на мукозната мембрана. Забележани се воспалителни процеси, а за патогени микрофлора се формира позитивен медиум за раст, што доведува до засилување, предизвикувајќи непријатно испуштање и мирис.

Дијагностика

Ендоцервикозата се дијагностицира откако е испитувана од гинеколог, но бара диференцијација, за која пациентот е испратен за дополнителни студии:

 • Проширена колпоскопија - дијагноза со користење на повеќекратно зголемување за да се утврди структурата на епителот.
 • Цитограм - со помош, цервикално стружење се зема за проучување на ткивата, нивната природа, за елиминирање на дисплазијата и воспалителни промени. За таа цел, се користи микрофон. Суштината на студијата е да се користи стаклен слајд со примерок од ткиво за истражување.
 • Анализа на нивото на половите хормони - ќе помогне да се идентификува причината и да се разјасни очекуваната прогноза на состојбата.
Инспекција со колпоскоп

По откривањето на причината и степенот на болеста, пациентот е пропишан соодветна терапија.

Третман

Кога нема симптоматски манифестации на патологија, не се користат терапевтски мерки: пациентот е регистриран кај акушер-гинеколог и постојано се следи. Доколку инфекциите се поврзани со псевдоерозија, третманот на ендоцервикозата е специфичен и е насочен кон елиминирање на патогената микрофлора со помош на разни антибактериски лекови. Средствата може да се земаат усно или во форма на вагинални супозитории.

Ако псевдоерозијата е придружена со непријатни секрети, се забележува болка и брз раст на ткивото, третманот на цервикалната ендоцервикоза е следен:

 • Diathermocoagulation - се состои во каутеризирање на погодената област со електрична струја, но не секогаш води кон лекување и е опасно за пациентот. Оваа постапка може да предизвика компликации во форма на тешко крварење, да доведе до стеноза на цервикалниот канал со последователен развој на неплодност. Овој метод е контраиндициран ако жената никогаш не родила.
 • Со помош на ласерско уништување, кое се изведува со помош на јаглероден диоксид или хелиум-неонски ласер. Постапката нема контраиндикации, а постои висока ефикасност во отстранувањето на патологијата.
 • Cryodestruction - е да се користи течен азот, преку кој заплетот е замрзнат, а потоа се обновува. Овој метод често се користи и е многу ефикасен.
 • Хемиска коагулација - е употреба на специјални хемикалии, може да се комбинира со други методи на третман со лекови за да се постигне поголема ефикасност.

Како да се третираат ендоцервикоза, се избира специјалист кој се потпира на историјата на болеста, возраста на пациентот, а исто така го зема предвид и ризикот од компликации или појава на алергиски реакции на лекови.

Можни компликации

Ендоцервикозата доведува до намалување на отпорноста на инфекцијата, и во случај на неповолни фактори предизвикува воспаление. Тоа може да предизвика развој на вистинска цервикална ерозија и, доколку не се лекува, води до хроничен процес кој може да се претвори во преканцерозна фаза. Наспроти ова, може да се појави неплодност кај жените. Сепак, тој е реверзибилен со соодветен третман.

Превенција

Ендоцервикозата на грлото на матката може да се спречи ако ги следите правилата за лична хигиена, користете заштита при сексуален однос, лекувајте воспалителни процеси во гениталиите на време, ги набљудува гинеколог секои шест месеци. Да земете контрацептивни средства заедно со вашиот лекар за да не предизвикате компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ендоцервикоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бактериска вагиноза (појавување симптоми: 4 од 6)

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

...
Цервицитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Гарнелелоза (појавување симптоми: 3 од 6)

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...
Трихомонијаза (појавување симптоми: 3 од 6)

Трихомонијазата (трихомонијаза) е воспалителна болест во која влијае на урогениталниот систем на мажи и жени. Тоа предизвикува појава на вагината Трихомонас, дејствувајќи како наједноставна - тоа не е микроба, туку едноклеточно суштество. Трихомонијазата, чија симптоми се предизвикани од ова суштество, за разлика од микробите, е повеќе прилагодена на условите на животната средина на телото, како и на обиди да се влијае врз него со антимикробните лекови.

...
Салпинго-офоритис (појавување симптоми: 3 од 6)

Салпингоофоритис е воспалителен процес кој напредува во јајниците и фалопиевите туби. Се појавува поради пенетрација на патогенот од перитонеумот, вагината, апендиксот. Патогенот, исто така, може да влезе во фалопиевите туби и јајниците на хематоген начин.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .