Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аденоза на градите: симптоми и третман

Аденозин на дојка - главните симптоми:

Аденозата на дојката е бенигнен тумор кој се поврзува со формата на фиброцистична мастопатија и е поврзан со растот на ткивото на ткивото на градите. За таква болест се карактеризира со формирање на цврсти нодули во градите и празнење од брадавицата, често има болка.

Тоа се случува многу често кај жени по 35-40 години, и кај девојчиња на возраст од 12-14 години. Причината за патологијата се хормонални пореметувања поврзани со преструктуирањето на телото. Во Меѓународната класификација на болестите, болеста го добила шифрата D24.

Се дијагностицира со палпација и со помош на ултразвучна дијагностика, по што се пропишува конзервативна терапија. Во тешки случаи, со фокални форми на тумор, се користи хируршка интервенција.

Ако не ја третирате болеста, тогаш ќе се појават компликации кои предизвикуваат рак на дојка , тогаш неоплазмата станува малигна и дава метастази. Третманот на аденозата на дојката го пропишува само лекар.

Етиологија

Државата на дојката е тесно испреплетена со хормоналната поза на жената. Пореметувања во хормоналната поза се забележани кај девојчињата кога менструалниот циклус почнува да се постави, кај жени на почетокот на бременоста, и кај жени после 40 години во периодот на менопауза .

Со хормонален дисбаланс, постои недостаток на прогестерон и прекумерно формирање на естроген. Главните причини за хормонални нарушувања кои придонесуваат за појава на тумори во дојката се:

 • вишокот тежина - масни наслаги придонесуваат за синтеза на естроген, при што се зголемува;
 • абортусот во доцните периоди (до 22 недели) предизвикува остра хормонална реструктуирање на телото;
 • доцна бременост - кај жени по 35-годишна возраст, јајниците почнуваат да губат функционалност, а кога забременуваат, стануваат поактивни и нивната работа се стимулира, што предизвикува неуспех во производството на хормони;
 • неисцрпување на доењето - доведува до стагнација на млекото и проширување на каналите, поради што постои промена во структурата и формирањето на циста;
 • неразумна употреба на хормонални лекови - доведува до неуспех и ја нарушува рамнотежата на хормоните.

Дополнителни причини за нарушување на хормоните се:

Млечната жлезда содржи три вида ткиво: вроден, влакнести, масни. Мастопатијата води кон раст на едно од ткивата.

Аденозата на млечната жлезда се нарекува еден вид фиброцистична мастопатија, кога клетките на млечните лобули се погодени, што се должи на силното стегање на нивното проширено сврзно ткиво. Епителните клетки се зголемуваат со абнормални абнормалности, зголемување на големината на лобуси.

Главните причини за аденоза на млечните жлезди

Класификација

Систематизација на постоечките сорти на аденозни тумори се јавува според степенот на раст и структурните карактеристики на структурата.

Преваленцата на патолошките формации на болеста е поделена на две форми:

 • Фокална аденоза на градите - се развива во каналите на градите. Голем тумор во форма на топка или диск се појавува во жлездата. Таквиот нодуларен тумор се состои од лобули содржани во капсулата.
 • Дифузна аденоза на градите. Се карактеризира со формирање на неколку области на набивање, без јасни граници, нерамномерно расте и ја покрива целата града, а подоцна се формираат јазли и цисти.

Од типот на обрасната епителна клетка се разликуваат:

 • апокрина аденоза - се развива во форма на нодули кои го повторуваат обликот на градите;
 • дуктална аденоза - влијае на млечните канали, проширувајќи ги со епителните клетки со цилиндрична метаплазија;
 • склерозирачка аденоза на млечната жлезда - има нодуларна форма, лесно се палпира и се движи, предизвикува тежина и болка во градите, може да биде придружена со зголемување на најблиските лимфни јазли;
 • микрогландуларни - најретките меѓу аденозите, поврзани со растот на најмалите канали, ткивата не се компресираат и не склероза;
 • аденомепителијален - редок, акутен, фокален;
 • фибротичната фиброзна аденоза е поврзана со развојот на сврзното ткиво во лобусите и каналите, мускулните и епителните елементи се подложни на промени, оваа форма често се дегенерира во рак, а кога се открива, се врши патолошка ткивна биопсија.

Туморот може да се наоѓа на едно место, без да влијае на околните области. Во својата структура, потребни се само лобули, кои се разделени со епителиум, неговите контури се добро изразени. Оваа болест се нарекува локализирана аденоза.

Видови на аденози на млечните жлезди

Симптоматологија

Симптоматологијата на болеста ќе зависи од видот на туморот, степенот на раст и силата на воспалителниот процес.

Заеднички знаци се:

 • болки во градите;
 • чувство на тежина;
 • проширување на жлездите;
 • хиперсензитивност;
 • испуштање од брадавиците;
 • појава на пломби или нодули;
 • деформитет на кожата;
 • зголемени лимфни јазли под рацете;
 • зголемување на болката пред менструацијата.

Третманот на аденозата на млечната жлезда мора да биде брз, бидејќи патологијата на бенигниот тумор може да се трансформира во малигнен. Кога неоплазмата се претвора во рак, последиците ќе бидат неповратни: постои висок ризик од смрт.

Дијагностика

Кога се обраќа до клиниката, пациентот се праќа на консултација кај мамолог, кој разговара со жената, ја проучува историјата на болеста, ги слуша поплаките и открива присуство на паралелни заболувања во гинекологијата. Тогаш градите се испитуваат. Пациентот може да биде испратен за дополнително испитување од гинеколог, ендокринолог, онколог, имунолог.

Ако постои сомневање за болест како што е аденозата на градите, се пропишуваат следниве тестови:

 • мамографија - со помош е утврдена со локализација на туморот, неговите граници и степенот на ширење, рентгенската слика покажува повеќе темни области;
 • ултразвучна дијагностика - помага да се идентификува состојбата на туморот, неговата структура, густина, граници, големина, канали и лимфни јазли се проверуваат;
 • хормонални студии - со цел да се разјаснат количините на полови хормони во телото, проверка на концентрацијата на тироидните и адреналните хормони;
 • хистолошки и цитолошки процедури - ги земаат течностите од брадавиците, ткивната биопсија.
Биопсија на дојка

Во прилог на хардвер истражување, назначен:

 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • биохемиски крвен тест.

Ова е направено со цел да се исклучи дијабетес мелитус , црнодробна инсуфициенција и други соматски патологии. Диференцира болеста во однос на аденомот, фиброаденомот и малигните тумори.

Третман

Третманот на аденозата на дојката се изведува со користење на сложени методи и ќе зависи од обликот на туморот. Дифузни неоплазми се подложни на терапија со лекови, а фокалните неоплазми се третираат само со помош на хируршки процедури.

Терапијата со лекови ќе се состои од следниве активности:

 • хормонска терапија;
 • антиинфламаторно и аналгетско маст;
 • билни лекови.

Во зависност од причините што предизвикале формирање на патологија, тие можат да препишат исхрана, седативи, имуномодулаторни, антибактериски и антиинфламаторни лекови.

Терапијата трае долго - од 3 до 6 месеци.

Хируршките манипулации се насочени кон ексцизија на туморот. Ако се открие малигната природа на формацијата, хируршката процедура е фиксирана со хемотерапија. Пропишани се исхрана и витаминско-минерални комплекси.

Можни компликации

Доцната дијагноза и доцниот третман може да доведат до следниве компликации:

 • воспалителни болести на градите;
 • формирање на цисти во млечната жлезда;
 • рак

Научниците го докажале односот на болеста со појава на рак: во такви случаи, ризикот од малигниот раст се зголемува пет пати, според статистичките податоци, се јавува кај 32% од пациентите.

Превенција

Најдобрата превенција ќе биде рана дијагноза и навремен третман. Не ја стартувајте како резултат на болеста.

Неопходно е да се придржувате на следните препораки:

 • немаат абортус;
 • користете хормонска терапија мудро;
 • време за лекување на гинеколошки и ендокрини заболувања;
 • не заборавајте да доите до 6 месеци;
 • води здрав начин на живот;
 • се држи до диета и не прејадување;
 • гледај ја тежината.

Треба да се планира бременост, да посетуваат специјалисти секоја година за да се спречи развојот на болести како аденози на градите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аденози на градите и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: гинеколог , мамулолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Маститис (појавување симптоми: 3 од 8)

Маститис, или како што е исто така дефинирано, градите е болест во која млечната жлезда е подложена на воспаление. Маститис, симптоми кои можат да се појават кај жени на возраст од 15-45 години, во поголемиот дел од случаите е поврзан со доењето, но можноста за појава на оваа болест непосредно пред породувањето или без врска со нив и бременост не е исклучена.

...
Рак на дојка (појавување симптоми: 3 од 8)

Ракот на дојката е болест која е придружена со формирање на епителијална туморска маса во градите, во која нејзиниот раст се јавува од каналите на жлездата или од нејзините сегменти. Ракот на дојката, чии симптоми може да се засноваат на поразот на една или двете жлезди во исто време, е една од најчестите патологии на туморот (рак) кај жените.

...
Нодуларна мастопатија (појавување на симптоми: 3 од 8)

Нодуларна мастопатија е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на цисти и печати на бениген карактер во градите. Таквите неоплазми во дојката кај жените можат да бидат единствени или групирани меѓу себе.

...
Аденома на дојката (појавување на симптоми: 3 од 8)

Аденомот на градите е образование кое често има бениген тек и се состои од ткива на жлезди или влакнести епителии. Вреди да се забележи дека главната ризична група се состои од млади жени, а по 45 години патологијата практично не е дијагностицирана.

...
Фиброматоза (појавување симптоми: 3 од 8)

Фиброматозата е патолошки процес во текот на кој се случува замена на нормалното мускулно ткиво со сврзно ткиво. До денес, не беше можно да се дознае главната причина и патогенезата на појавата на таквата болест. Сепак, некои клиничари веруваат дека болеста е формирана во однос на позадината на генетската подложност и промени во хормоналните нивоа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
мамолог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .