Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Апсорпција на Бартолин е: симптоми и третман

Апсорпција на бартолински жлезди - главните симптоми:

Апсолут на Бартолиновата жлезда (цитолошкиот апсцес на Бартолин) е гноен воспаление на големата вагинална жлезда, претставува компликација на примарното воспаление. Во областа на вагината, туморот расте, што може да се отвори во процесот на супурација. Оваа патологија се среќава само кај жени.

Апсолутот на Бартолин е гноен пукнатина на женскиот генитален орган, кој се појавува како резултат на ненавремено излечен воспалителен процес кој може да се развие под влијание на многу голем број фактори. Ако ги игнорирате и не барате помош од специјалисти, процесот е во хронична форма, што ќе биде многу потешко да се излекува.

Прогнозата ќе биде позитивна само ако, по отворањето на апсцесот, инфекцијата не влезе во крвотокот, што може да доведе до смрт на пациентот. На болеста се дијагностицира за време на испитувањето од страна на гинеколог, тогаш терапијата е пропишана во зависност од занемарувањето на болеста. Отворањето на абдоменот на вартолинската жлезда треба да го врши само лекар.

Етиологија

Апсорпцијата на вартолинската жлезда (ABJ) се формира поради тешка воспаление или блокада на каналот, поради што не постои можност за лачење на секрети за да избега, што се акумулира и предизвикува воспаление и супурација.

Во повеќето случаи, патологијата се развива како одговор на сексуално преносливите болести. Може да има изложеност на други инфекции или групи на инфекции кои комбинираат и предизвикуваат значителна штета на телото. Најчесто, веќе постоечкото воспаление со гнојни секрети ја опфаќа самата жлезда, предизвикувајќи ја својата супурација, што предизвикува формирање на грутка врз него со гној.

Причините за ABJ се како што следува:

 • непридржување на лична хигиена - општо и за време на менструацијата;
 • тесна долна облека, која притиска и го нарушува одливот на тајната;
 • повреди по или за време на сексуални односи (гребнатини, пукнатини, гребење);
 • чести промени на сексуалните партнери;
 • постојат и други инфекции кои се шират низ крвта низ телото;
 • слаб имунолошки систем;
 • по хируршки манипулации - со непочитување на санитарните стандарди.

Неопходно е да се наведат главните инфекции и болести кои можат да бидат примарна причина за оваа патологија:

Размислете за главните начини на инфекција:

Имунитетот игра голема улога во спречувањето на почетокот на болеста, бидејќи со силен имунолошки систем повеќето инфекции ќе бидат потиснати дури и во раните фази, за време на воведувањето.

Бартолинска циста

Класификација

Постојат два типа на болеста, за што ќе се дискутира подолу.

Лажни абдоми на Бартолински жлезди (каналсулитис). Надвор, околу екскреторниот канал, се визуелизира црвена точка од мала големина, која е опкружена со испакнат валјак. Ако притиснете на канал, се појавува гноен празнење, што дополнително се испитува.

Кога се јавува блокада на екскреторниот канал, се појавува псевдоканаликулитис, се формира оток, кој се наоѓа помеѓу средната и долната граница на лабијата мајора. Во процесот на воспаление на лабијата мајора, влезот во вагината е блокиран, може да има болка при одење.

Вистински апсцес на Бартолински жлезди се јавува кога патогените микроорганизми навлегуваат во паренхимот и во околните клетки, што придонесува за појава на вистински апсцес, во кој паренхимот се раствора. Потешкотии се зголемуваат, потоа започнува проширувањето на ингвиналните лимфни јазли. Дури и со целосна имобилизација на телото, се забележува силна болка, така што нема начин да се издржи болката без лекови против болки. Се одржува температура од 37,5, а понекогаш и повисока. Кога се отвара апсцес, гнојот не излезе целосно, што овозможува да се одвива секундарно повторување со текот на времето.

Апсолутот на Бартолинот според МКБ-10 доби код од 75.1.

Симптоматологија

Во зависност од формата на супурација (вистински или псевдо-гноен), симптомите ќе бидат малку, но различни.

Означете заеднички знаци:

 • патологијата е забележана еднострано;
 • кожата во надворешната област станува заситена црвена;
 • кога притискаат на поцрвенето подрачје, се ослободуваат гнојни маси;
 • лабија мајора отекува, а едемот постепено се шири на мукозната мембрана и кожата на вагината;
 • болката се зголемува со движење, во седечка положба.

Апсорпцијата на вартолинот има следниве симптоми:

 • постои зголемување на температурата до четириесет степени;
 • постои општа слабост;
 • спиењето и апетитот се вознемирени;
 • многу силни болки со пулсирачка природа;
 • оток се зголемува.

Ако во овој момент да не се преземат какви било мерки за елиминирање на болеста, таа станува хронична.

Во овој случај, следниве симптоми ќе бидат изречени

 • постојано враќање на субатурации, кои ќе се појават и исчезнат;
 • сензациите повеќе не се толку болни;
 • се појавува цистична формација во регионот на гениталните усни;
 • фистула со гној;
 • белиот исцедок од вагината во очекуваната фаза;
 • проблеми и непријатност при сексуални односи поради мала количина произведена лубрикант.

Избегнувањето на сево ова ќе помогне во времето кога ќе се обезбеди помош од специјалист и соодветна терапија.

Главните симптоми на абдоменот на Бартолинските жлезди

Дијагностика

Дијагнозата се прави на првиот преглед од страна на гинеколог.

Главните активности во дијагнозата:

 • визуелна инспекција и палпација на местото на воспаление;
 • Крвен тест кој може да покаже знаци на воспаление - голем број на бели крвни клетки со црвени крвни клетки;
 • се зема за уринарна анализа, која исто така покажува отстапување од нормата - бројот на леукоцити е многу висок;
 • вагинален тест се зема за да се провери флората за инфекции;
 • се врши бактериолошко испитување на гнојни секрети - тоа ви овозможува да пронајдете патогени микроорганизми и да изберете лекови за кои се чувствителни;
 • За да се исклучат други видови на инфекции, се прави PCR скрининг за СПИ.

По целиот комплекс на постапки се прави дијагноза и се пропишува соодветна терапија.

Третман

Со апсцесот на Бартолин, методот на лекување ќе биде индивидуален: сето тоа зависи од степенот на занемарување на болеста. Терапијата со лекови е пропишана во раните фази на почетокот на патологијата. Обично се советуваше хоспитализирана терапија под надзор на специјалисти.

Се спроведува конзервативна терапија: се пропишуваат антибиотици, антипиретици, лекови против болки.

Третманот дома ABJ, со користење на истите лекови, исто така, дава добар позитивен ефект, но исто така се додаваат и антиинфламаторни масти. Исто така во почетната фаза, можете да го користите традиционалната медицина: лушпа од камилица, тинктура на алое, облоги од раствори од сол.

Ако конзервативната терапија не го даде посакуваниот ефект, тогаш хируршката интервенција е пропишана.

Хируршки процедури се изведуваат кога чиревите постојано се повторуваат или фистулата не се лекува.

Операцијата ќе се состои од следниве чекори:

 • пациентот е хоспитализиран, неговите црева се чистат со клизма, косата во препоните се бричи надвор, вагината се шприцува со антисептици;
 • се администрира интравенска општа анестезија;
 • се спроведува постапка.

Операцијата за отворање на абдоменот на Бартолинските жлезди е како што следува:

 • хирургот прави инцизија над појавата за да спречи формирање на џебови во иднина, каде што ќе се акумулираат гнојни маси;
 • засекот е одреден со слабоста на кожата на фистулата - каде што се потенки, таму се натрупува гној;
 • по прочистување на гној, исцедената торба се обработува за целосно да се исчисти инфекцијата и да се спречи релапс;
 • Посебна цевка со газирана лента е вметната во чистата торба за да се спречи затворањето на премин (лента од газа се отстранува еден ден по операцијата);
 • Газ-памучни влошки се направени за апсорбирање на резидуална емитирана течност;
 • цевката за одводнување се отстранува по два дена, потоа се заменува со цевка со помал дијаметар и сл. до целосното чистење.

Ако одеднаш се отвори апсцесот сам по себе, неопходно е да се консултира лекар, претходно да се третира раната со антисептик.

По операцијата, пациентот ја мие раната со раствор на фурацилина, секојдневно ги менува преврзите со маст на местото на вриење, сè додека не се исклучи испуштањето.

Постапката на перење се врши два пати на ден со раствор од камилица, сода или калиум перманганат.

Долна облека треба да биде удобна и да не го попречува движењето, можете да ги користите замките на panty. За време на менструацијата потребно е почесто да се менуваат тампоните. Раната може да се третира со јод или брилијантно зелена. Сексуалниот живот за време на третманот е забранет.

Можни компликации

Компликациите на ABJ може да бидат следниве:

 • повторувачки супутации;
 • формирање на неизлечена рана во која инфекцијата може да падне;
 • појава на сепса .

Неопходно е да се помине терапијата на време и да не се дозволи влошување на воспалителните процеси.

Превенција

Главните превентивни мерки за спречување на појава на воспаление на гениталните органи вклучуваат следниве мерки:

 • следете ги правилата за лична хигиена;
 • користат квалитетни контрацептивни средства;
 • навремено елиминира воспаление;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Терапевтските мерки заземаат многу време и напор, но ако ги извршите сите горенаведени точки, ризикот од болест ќе се намали на минимум.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате апсцес од Бартолински жлезди и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Панаритиум (појавување симптоми: 5 од 17)

Прст thumbworm - акутно инфективно воспаление на меките ткива на прстите на екстремитетите. Патологијата напредува поради ингестија на инфективни агенси во наведените структури (преку оштетена кожа). Најчесто прогресијата на патологијата предизвикува стрептококи и стафилококи. На местото на пенетрација на бактерии, прво се појавува хиперемија и едем, но како што се развива патологијата, се формира апсцес. Во почетните фази, кога се појавуваат само првите симптоми, делото може да се елиминира со конзервативни методи. Но, ако апсцес веќе е формиран, тогаш во овој случај постои само еден третман - операција.

...
Афтозен стоматитис (појавување на симптоми: 5 од 17)

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...
Леукоцитоза за време на бременоста (појавување симптоми: 5 од 17)

Леукоцитоза за време на бременоста е состојба на телото во кое концентрацијата на бели крвни клетки (леукоцити) се зголемува во крвотокот. Секоја бремена жена редовно зема тест за крв, што покажува не само нивото на хемоглобин, туку и бројот на леукоцити - важно е леукоцитите во крвта да не се зголемат или намалат, бидејќи ова е доказ за патологија.

...
Отитис кај деца (појавување на симптоми: 5 од 17)

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 4 од 17)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести "детство" поради неговата подложност на претежно пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .