Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дермоидна јајниците циста: симптоми и третман

Дермоидна јајниците циста - главните симптоми:

Дермоидната оваријална циста е бениген оваријален тумор на круг или овална форма, во чија внатрешност има различни ткива. Околу 15% од жените се дијагностицирани со дермоидна јајниците циста. Кај 3% од пациентите, тие стануваат канцерогени тумори.

Етиологија

Се верува дека причините за оваа патологија - нарушување на хормоналната рамнотежа. Оваа претпоставка е направена бидејќи открива таков тумор за време на ендокринолошките промени во телото на една жена, имено:

Трауматското оштетување на абдоминалната празнина, исто така, може да биде причина, сепак, ова не е сосема случајно. Повредите и хормоналните промени само го провоцираат растот на образованието. За да настапат, немаат што да прават. До денес, причините за цисти на дермоидните јајници сè уште не се утврдени.

Експертите имаат општо мислење дека образованието на оваа природа е вродена патологија. Се појавува на пубертетската сцена.

Ова може да биде олеснето од различни фактори кои имаат негативно влијание врз здравјето на бремената жена, особено ако тоа се случило на почетокот на бременоста:

 • различни физички ефекти од надвор, на пример, висока радијација позадина, екстремно ниска или висока температура и многу повеќе;
 • хемиски влијанија, на пример, токсини и лекови;
 • Биолошките фактори се најчестите инфекции.

Хромозомските абнормалности, кои можат да се појават за време на развојот на ембрионот, имаат големо влијание. Таа, исто така може да се појави и во самата герминативна клетка пред да биде оплодена.

Тоа е важно! А бремена жена треба да биде претпазлива во текот на формирањето на органите во ембрионот. Така, тоа ќе го намали ризикот од аномалии кај нивните деца и внуци, бидејќи снабдувањето на девојки со јајца за живот се формира непосредно пред нивното раѓање.

Симптоматологија

Веќе формираната цистата на овариумите нема да предизвика абнормалности во хормоналната рамнотежа и менструалната функција. Покрај тоа, во раните фази на развој, дермоидната циркуларна оваријална појава не покажува симптоми. Во тоа време, може да се открие за време на рутински преглед, кога се врши ултразвучен преглед или за време на "рачен" гинеколошки преглед. Лекарот ќе најде подвижна и кружна формација која е болна.

Оваа патологија се развива многу бавно, така што може да бидат потребни години пред докторот да го идентификува. Обично се дијагностицира со патологија со средна големина - 10 сантиметри. Но, постојат и максимални кои растат до 15 сантиметри. Но, ова не е граница.

Ако цистата надминува 15 сантиметри, жената почнува да ги почувствува следниве симптоми:

 • притисок, дистензија, тежина се појавува во долниот дел на стомакот;
 • долниот дел од абдоминалната празнина во голема мера се зголемува и кога цистата е голема, асиметријата е видлива;
 • периодични дефекти на гастроинтестиналниот тракт и мочниот меур ( запек , дијареа, честа мокрење), бидејќи има притисок врз мочниот меур и дебелото црево.

Ако се појават овие или други симптоми, треба да се консултирате со лекар.

Дермоидна оваријална циста

Дијагностика

Невозможно е да се идентификува цистата на дермоидните јајници при рачното гинеколошко испитување. Лекарот може само да утврди присуство на тумори.

Цистата е на страната на матката. И најчесто тоа е дермоидна дијагностицирана циста на десниот јајчник, додека дермоидната циста на левиот јајник не е откриена толку често. Ова е овален и еластичен тумор. Со нејзината палпација, жената генерално не доживува непријатност.

За точна дијагноза, се преземаат следниве мерки:

 • Ултразвучно испитување на карличните органи. Според неговите резултати, можете да ја одредите големината и природата на образованието. Исто така, на ултразвукот може да се утврди цистата на нозете. Тоа е во дермоид дека е тенка и долга.
 • Доколку е потребно, спроведете магнетна резонанца. Овој дијагностички метод не е толку широко користен како ултразвук. По скенирањето на карлицата, може да се добијат јасни делови од цистата. Во некои случаи, овие резултати се многу повеќе информативни отколку со ултразвук.
 • Радијационата компјутеризирана томографија се смета за алтернатива на снимањето со магнетна резонанца. Со помош, можете исто така да ги дознаете параметрите на цистата.

Во текот на дијагнозата, главната работа е да се разјасни дали цистата дегенерирана во канцероген тумор започнала и дали не дозволила метастази. Ова може да се научи од резултатите на ултразвук или лабораториски крвен тест за присуство на тумор маркери.

Сепак, треба да се има на ум дека здраво лице исто така има мал број на тумори. Затоа, оваа анализа ќе биде малку погрешна. Но, ако постои уште сомневање за рак, потребно е да се пробие оваа циста. Преземениот материјал се испраќа за хистолошки преглед.

Третман

Како третман за оваа патологија, единствениот метод што се користи е отстранување на дијагностицирана дермоидна јајниците циста. Се врши ексцизија, дури и ако жената не почувствува никакви симптоми, а патологијата е идентификувана за време на рутински преглед. Операцијата се спроведува веднаш, бидејќи постои голем ризик од дегенерација на циста во рак. Во исто време, се пропишува лапароскопија на идентификуваната цитостатична цитостатична циста.

Лекарот ќе го определи видот на однесување врз основа на:

 • големината на образованието;
 • природата на цистата;
 • возрасни жени.

Ако образованието е откриено во тинејџер или во рана репродуктивна возраст, или кога е планирана бременоста, тогаш цистата се отстранува. Исто така, може да се спроведе клин-облик ресекција на јајниците. Во други случаи, јајниците се отстрануваат или се отстрануваат заедно со соодветната фалопиева туба. По операција на ексцизија на циста, материјалот е нужно испратен за хистолошки преглед. Исто така, една жена треба да биде постојано испитувана од гинеколог за да ги спречи адхезиите во фалопиевите цевки. Тие можат да ја спречат бременоста во иднина.

Прогноза и превенција

Бидејќи дермоидната циста е бениген тумор, прогнозата по отстранувањето е поволна. Веројатноста за појава на рак е многу мала.

Превентивните мерки на таквата патологија се:

 • редовни посети на гинеколози;
 • отфрлање на лоши навики од страна на жена за време на бременоста;
 • избегнувајте различни модринки и повреди;
 • обидете се да не бидете изложени на хемикалии и многу повеќе.

Покрај тоа, постојат контраиндикации за таквата патологија.

Една жена не може:

 • носат тешки;
 • топол долен дел на стомакот;
 • хормони за самопрепишување;
 • да ја посетите сауната.

Ако една жена редовно поминува низ рутински прегледи кај гинеколог, тогаш патологијата ќе се идентификува навреме. Ќе се изврши хирургија и нема да има компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате циста на дермоидните јајници и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пременструален синдром (појавување симптоми: 4 од 7)

Пременструалниот синдром е комплекс на болни сензации кои се јавуваат десет дена пред почетокот на менструацијата. Знаците на манифестација на ова нарушување и нивната комбинација се индивидуални. Некои жени може да имаат симптоми како што се главоболка, промени во расположението, депресија или солзи, додека други може да имаат болни чувства во млечните жлезди, повраќање или постојана абдоминална болка.

...
Цистаденом (појавување симптоми: 4 од 7)

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...
Лимфосаркома (појавување симптоми: 3 од 7)

Лимфосаркомот е малиген тумор, за кој клеточните елементи кои припаѓаат на лимфоидните серии делуваат како морфолошки супстрат. Лимфосаркомот, чии симптоми се манифестираат во такви клинички знаци како оштетување на лимфните јазли и разни органи, исто така се карактеризира со хематогени и лимфогени метастази кои се појавуваат со леукемизација кај околу 20% од пациентите.

...
Синдром на нервозно дебело црево (појавување на симптоми: 3 од 7)

Синдром на нервозно дебело црево (IBS) е серија на функционални нарушувања поврзани со работата на сите пониски делови на дигестивниот тракт. Во друг, тоа се нарекува синдром на нервозно дебело црево, но не е само таа што страда. Овој проблем се јавува кај половина од светската популација и влијае и на постарите и на децата. Најчесто, синдром на нервозно дебело црево се јавува кај жени.

...
Невроциркулаторна дистонија (појавување симптоми: 3 од 7)

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .