Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперстимулација на јајниците: симптоми и третман

Хиперстимулација на јајници - главни симптоми:

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

Синдромот на оваријална хиперстимулација со ИВФ е прилично опасен патолошки процес, бидејќи се карактеризира со зголемено згрутчување на крвта, прекумерно производство на хормони и проширување на јајниците. Треба да се напомене дека хиперстимулацијата на јајниците може да се развие веднаш по процедурата на ИВФ или веќе за време на бременоста.

Клиничката слика се карактеризира со општо влошување на здравјето, болка во долниот дел на стомакот, во некои случаи, присуството на матката крварење . Дијагнозата се изведува со спроведување на физички преглед со собирање на лична историја, лабораториски и инструментални методи на истражување.

Третманот се изведува со употреба на конзервативни методи, како и минимално инвазивни хируршки процедури. Треба да се напомене дека хиперстимулацијата на јајниците за време на бременоста е опасна болест, бидејќи постои висок ризик од смрт.

Прогнозата е чисто индивидуална, бидејќи сè ќе зависи од тежината на патолошкиот процес и општите здравствени индикатори на пациентот.

Етиологија

Причините за развој на оваа болест се во прекумерни количини на хормонски стероидни лекови, кои се користат за стимулирање на јајниците.

Ризичната група ги опфаќа жените за кои се вистинити следниве показатели:

 • возраст помала од 36 години;
 • синдром на полицистични јајници во историјата;
 • претходно спроведена оваријална хиперстимулација кај ИВФ;
 • ниска телесна маса, фигура на астеничен тип;
 • ако по постапката, бројот на фоликули е помал од 35;
 • употреба на уринарни гонадотропини;
 • високи дози на гонадотропни хормони;
 • употреба на лутеална фаза на прогестерон;
 • развојот на стерилниот циклус на бременост;
 • лична историја на ендокрини нарушувања, хормонски нарушувања.

Нешто помалку, но сеуште постои ризик да се развие таков патолошки процес ако:

 • се формираат единечни зрели фоликули;
 • постои слаб одговор на јајниците на стимулацијата;
 • прекумерна тежина;
 • отсуство на бременост во личната историја.

Избегнување на оваријална хиперстимулација за време на ИВФ може да се направи ако постапката се изведува правилно и сите препораки на лекарите се следат.

Класификација

Според сериозноста, се разликуваат следниве форми на патолошкиот процес:

 • Лесно - оваа форма е речиси секогаш присутна по пункцијата, а општата состојба на жената се карактеризира како задоволителна.
 • Средно - клиничката слика е поизразена, течноста може да се открие во абдоминалната празнина при испитување на ултразвук. Најчесто, оваа состојба на жената е класифицирана како умерена, а клиничката слика трае околу 10 дена.
 • Тежок - асцит е формиран, зголемување на јајниците во дијаметар до 25 сантиметри, општата состојба се карактеризира како тешка. Постои изразена клиничка слика.

Одделно, критичната фаза се смета, кога диурезата е практично отсусна, општата состојба на пациентот се карактеризира како екстремно опасна по живот. Во овој случај, постои висок ризик од смрт.

Симптоматологија

Природата на клиничката слика ќе зависи од фазата на развој на патолошкиот процес.

Така, благата фаза на OHSS се карактеризира како што следува:

 • палпација на долниот дел на стомакот може да ги детектира јајниците;
 • умерено зголемена жед;
 • болка во долниот дел на стомакот;
 • непријатност и тежина во стомакот;
 • надуеност, мала напнатост.

Симптомите на синдром на оваријална хиперстимулација кај умерено тешка сериозност на патолошкиот процес се како што следува:

 • болката во стомакот може да се даде на областа на препоните, станува се поизразена;
 • зголемување на абдоменот, што ќе се должи на голема количина на ексудат во абдоминалната празнина;
 • зголемување на обемот на абдоменот, индексот на телесна маса може да се зголеми;
 • гадење, што е често придружено со повраќање;
 • дијареа;
 • висок крвен притисок ;
 • вртоглавица, слабост, зголемена слабост;
 • општо влошување на здравјето.

Дијагностиката ќе се инсталира на вишокот на хематокрит речиси двојно зголемен.

Тешката патологија ќе се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • во поизразена форма, претходно опишаната клиничка слика ќе продолжи;
 • намалување на крвниот притисок;
 • треска;
 • зголемено потење;
 • чувство на страв, состојба близу до несвестица, губење на свеста;
 • жената е принудена да земе непријатна позиција поради респираторна инсуфициенција ;
 • дијаметар на јајниците од 12-25 сантиметри;
 • оток на надворешните генитални органи;
 • критично намалување на дневната урина.

Критичната фаза на развој на патолошкиот процес ќе ги има истите симптоми како што е опишано погоре, но во потешка форма.

Јајниците со хиперстимулација

Покрај тоа, симптомите ќе бидат надополнети со следните клинички знаци:

 • зголемен црн дроб;
 • акумулација на течност во абдоминалната празнина - до 5-6 литри;
 • низок крвен притисок;
 • отежнато дишење, плитко дишење;
 • брз пулс, зголемено ладно потење;
 • изречени симптоми на акутна респираторна и срцева слабост .

Оваа состојба на жената е исклучително опасна за нејзиниот живот, па медицинска помош треба да се обезбеди итно.

Дијагностика

Дијагностичката програма ги вклучува следните лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општ и детален биохемиски тест за крв;
 • уринализа;
 • Ултразвук;
 • ЕКГ;
 • радиографија на ОГК.

Според резултатите од дијагностичките мерки, како и земајќи ја предвид сегашната клиничка слика, докторот утврдува понатамошни терапевтски мерки.

Третман

Третманот ќе зависи од тежината на ОХЗ. Значи, со лесна форма, не се потребни специфични терапевтски мерки, доволно е да се следат општите препораки на лекарот, да се јаде правилно и да се следи одмор.

Во сите други случаи, потребна е хоспитализација на пациентот.

Третманот обично се темели на следниве мерки:

 • реставрација на балансот на вода и електролит;
 • администрација на плазма, албумин;
 • елиминирање на болката со земање лекови против болки;
 • елиминирање на гадење и повраќање.

Фраксипарин исто така се администрира за да се спречи тромбоза. Терапевтот ги одредува терапевтските мерки поединечно.

Компликации

Последиците од оваријалната хиперстимулација може да се изразат во следниве компликации:

Со тешка и критична фаза на развој на OHSS, постои висок ризик од смрт. Превенцијата се состои од контролирана администрација на хормонални лекови и следење на состојбата на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате оваријална хиперстимулација и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Труење со храна (појавување симптоми: 8 од 20)

Труење со храна е не-заразно нарушување кое се јавува по ингестија на храна која содржи токсични материи, штетни микроорганизми, вируси или паразити. Сите производи содржат мала количина на бактерии, а во мали количини тие не претставуваат закана за возрасни или деца. Но, ако тие се складирани погрешно, бројот на патогени почнува да се зголемува брзо. По влегувањето во телото, тие почнуваат да се размножуваат и се шират низ гастроинтестиналниот тракт, што предизвикува воспалителни процеси, иритација и интоксикација кај луѓето.

...
Циста на слезината (појавување симптоми: 8 од 20)

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Ацидоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .