Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Седла матка: симптоми и третман

Садлетна матка - главните симптоми:

 • Висок крвен притисок
 • Пелвична болка
 • Обичен менструален циклус
 • Болна менструација
 • Неможност да се зачне дете

Матка во облик на седло е раѓање дефект кога органот е поделен во средината и наликува на седло. Во овој случај, степенот на разделување може да биде различен. Овој дефект е вид на утроба со две рогови. Само гинеколог може да го идентификува, а жената дури и нема да биде свесна за нејзиниот проблем, бидејќи патологијата не се манифестира со никакви симптоми. Многу пациенти се прашуваат дали можат да забременат. Можно е, некои жени дури имаа и близнаци.

Сепак, таквата повреда може да се открие и во случај на веќе постоечка бременост, што може да предизвика развој на такви компликации како што е заканата од спонтан абортус, предвремено породување, општа слабост, постпартално крварење. Често може да има и други компликации со матката на седлото. Можно е да се открие матката во форма на седло со ултразвучен преглед, магнетна резонанца или хистероскопија. Хируршка интервенција, при која се врши исправката, се назначува ако жената не може да го носи детето. Во принцип, седлото во облик на матката и бременоста се доста компатибилни концепти.

Етиологија

Развојот на матката се јавува во три фази за време на формирањето на органите на ембрионот. Прво, матката со две рогови почнува да се развива, потоа се развива во матката во форма на седло, а од почетокот на трудот станува нормална форма. Но, ако во која било од овие фази фетусот е негативно зафатен, тогаш понатамошниот развој на матката може да престане.

Научниците идентификуваа неколку фактори кои може да имаат негативно влијание врз овој процес:

 • за време на бременост;
 • употреба на дрога;
 • пиење алкохол;
 • употребата на лекови без консултација со лекарот;
 • чести стресни ситуации ;
 • недостаток на витамини во телото;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • проблеми со тироидеата;
 • пренесува заразни болести за време на бременоста;
 • силна токсикоза и многу повеќе.

Кај некои жени, овој дефект е генетска предиспозиција, па причините опишани погоре не влијаат на нејзиниот изглед.

Седловата утроба

Класификација

Седловата биолошка матка не може да биде единствениот дефект на репродуктивниот систем. Паралелно со тоа, може да се детектираат патолошки промени во вагиналните ѕидови или во грлото на матката.

Научниците идентификуваат неколку видови на форми на матката:

 • едножилен;
 • две рогови;
 • двојно, но има и други форми.

Од друга страна, матката со две рогови е од три вида:

 • Полн со две рогови. Во овој случај, поделбата на органот се јавува на две чудни "рогови" во регионот на сакро-матката збира.
 • Нецелосни две-рогови. Таа исто така има две гранки, слично на "рогови", но тие се идентични само на врвот.
 • Седло. Проширувањето е забележано во попречниот дел, а во долниот дел се наоѓа и вдлабнување. Во форма, тоа личи на седло.

Во втората форма, поделбата на две "рогови" е речиси невидлива. Карактеристично за таков дефект е тоа што жената можеби и не се сомнева во тоа, бидејќи таа апсолутно не чувствува болка.

Симптоматологија

Во многу ретки случаи, седло или матка со две рогови ги прикажуваат следните симптоми:

 • болка во карличниот регион, која може да биде од различна природа;
 • болка за време на менструацијата;
 • обилна менструација.

Но, обично нема симптоми. Една жена може да дознае за нејзиниот проблем при испитувањето или ако не може да забремени, бидејќи матката во форма на седло го комплицира зачнувањето.

Дијагностика

Оваа патологија не може да се дијагностицира за време на рутински гинеколошки преглед или за време на палпација. Ултразвукот може да ја покаже оваа патологија само за време на бременоста или во втората половина на менструалниот циклус.

Исто така, лабораториските тестови на крв и урина нема да помогнат во оваа ситуација: нивните резултати може да покажат само општа здравствена состојба на жената.

Со цел да се дијагностицира матката на седловата форма, се користат хардверски методи на испитување, на пример:

 • абдоминален и интравагинален ултразвук;
 • хистеросалпинографија - еден од начините на Х-зраци;
 • хистероскопија на матката е испитување на шупливот на органот со посебен уред;
 • МНР
Хистолоскопија на матката

Ултразвучниот преглед на вродената патрологија на матката не е видлив, па затоа е речиси ист како нормален орган. Но, ако скенот на дното на матката е попречен, тогаш неговото проширување може да се идентификува.

За да може жената да остане бремена, да издржи и нормално да роди здраво бебе, неопходно е да бидат прикажани за можни патологии дури и пред бременоста. Ова е неопходно, бидејќи со таков дефект не сите жени можат да зачуваат дете.

Ако жената е дијагностицирана со ова, тогаш таа треба да се консултира со лекар кој ќе ви каже која положба да се замисли е најсоодветна. Неопходно е да се изберат оние кои ќе им помогнат на семето да влезе во матката празнина и нема да дозволи да истекува. Говорејќи конкретно за позицијата, позицијата на коленото-лактот е најпогодна, па пенетрацијата ќе биде подлабока.

Третман

Третманот на овој тип на патологија се изведува само на еден начин - хирургија. Се користи ако жената не може да забремени или да издржи бременост. Во основа, операцијата се изведува со идентификуваната матка со две рогови. Во текот на постапката, матката мембрана е отстранета.

Две грмушки матката

Постојат два начини на интервенција:

 • Операцијата се врши преку природни патеки. Со овој метод, можете да спречите крварење и засечување. Со други зборови, таа е минимално инвазивна. Периодот на рехабилитација по таква интервенција е брз и лесен, и кај некои жени менструалниот циклус не е нарушен.
 • Лапароскопски метод, кога пирсинг на абдоминалниот ѕид на неколку места. Ова е, исто така, минимално инвазивен метод. Престојот во болницата трае два дена. Рехабилитацијата е брза и лесна.

Овие методи на операции не предизвикуваат никакви компликации, но шансите жените да забременат се зголемуваат. Сите жени кои биле подложени на такви операции треба да бидат регистрирани кај гинеколог додека не се појави концепција. Потоа, таа ќе биде набљудувана од акушер-гинеколог.

Можни компликации

Седмата во облик на матката може да стане проблем при зачнувањето, но, на пример, може да се појават и други отстапувања, на пример:

 • развојот на бременоста е попречен поради фактот што оплодената јајца е вградена во долниот дел на плацентата;
 • евентуално одвојување на плацентата или нејзина неточна приврзаност;
 • понекогаш се појавува некоординирана работа, а тоа значи дека жената не може сама да роди, па царски рез треба веднаш да се изврши.

Од горенаведеното, јасно е дека матката во форма на седло влијае главно на текот на бременоста, а не на зачнувањето. Затоа, лекарите треба да посветат поголемо внимание на таквите бремени жени и, доколку е потребно, ги применуваат сите мерки за зачувување на фетусот.

Превенција

За да се избегне матката на седлото, жената треба да ги следи следните превентивни мерки пред да планира бременост:

 • навремено спроведување на третман на заразни болести и воспалителни процеси на репродуктивните органи;
 • добро се подготвуваат за бременост, се подложуваат на потребните тестови и почнуваат да земаат витамински и минерални комплекси;
 • води здрав начин на живот;
 • биланс на вашата исхрана, така што има многу растителни состојки;
 • редовно посетуваме гинеколог;
 • да се пријавите кај гинеколог во бременост до три месеци.

Ова отстапување не е реченица, така што една жена може да забремени, издржи и породи сосема здраво бебе. Таа само треба да внимава на нејзиното здравје.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате матка во форма на седло и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ендометриоза (појавување симптоми: 2 од 5)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Јајчни цисти (појавување симптоми: 2 од 5)

Циркуларната јајница е бенигна неоплазма од типот на тумор. Однадвор, циста е торба формирана на површината на јајниците (или кеси, ако зборуваме за повеќе цисти), во која содржи течност или друга содржина. Цистата на јајниците, чиишто симптоми зависат од специфичната форма на болеста, всушност е бенигна неоплазма, но тоа не ја исклучува можноста за обратно сценарио за тоа, во кое се јавува прекин, придружено со болка и крварење.

...
Ендометриоидна оваријална циста (појавување симптоми: 2 од 5)

Ендометриоидна оваријална циста - тумор на површината на јајниците, тој е исполнет со "чоколадна" течност, која се состои од коагулирана крв, изолирана за време на менструацијата. Во некои околности, цистата не манифестира симптоми и не се зголемува во големината, додека кај други се карактеризира со акутна болка, силно празнење за време на менструацијата, неспособност за забременување и големи димензии. Третманот се изведува само со вршење на операција, проследено со долга постоперативна хормонска терапија. Ефективен метод за превенција е употребата на народни лекови.

...
Тумор бубрег (појавување симптоми: 2 од 5)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Вилебранд болест (појавување симптоми: 2 од 5)

Вилебрандната болест е патолошки процес на конгенитална етиологија, која е предизвикана од критичен недостаток или намалена активност на плазматската компонента на 8-миот крвен фактор, von Willebrand фактор. Со други зборови, болеста фон Вилебранд е форма на хеморагична дијатеза, односно патологија на згрутчување на крвта.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .