Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мастодинија: Симптоми и третман

Мастодија - главните симптоми:

Мастодинија (мастолгија) - периодични или редовни болки во дојката, што се предизвикува со промена на нивото на хормони или текот на патолошки процеси во градите или во некои други органи.

Присуството на болка се јавува кај повеќето жени за време на пубертетот, кај жени постари од 25 години. Постои појава на масталгија пред менопауза .

Етиологија

Патолошкиот процес се карактеризира со циклична болка во двете млечни жлезди, што претставува извлекување, досадна болка пред почетокот на менструацијата. Нецикличната болка се појавува без оглед на менструалниот циклус кај жени со зрела возраст, карактеризира со појава на интензивна болка во една града.

Научниците идентификувале неколку фактори кои несомнено влијаат врз појавата на масталгија:

 • хормонски промени (пубертет, бременост, постменопауза );
 • гинеколошки заболувања ( аднекситис , цистата на јајниците , ендометриоза );
 • редовно вклучување во стресни ситуации ;
 • употребата на група лекови (кортикостероиди, антидепресиви, орални контрацептиви);
 • индивидуални карактеристики на градите;
 • отфрлање на употребата на градници за големи гради;
 • употребата на тесни градници;
 • конгенитални абнормалности;
 • текот на воспалителниот процес во млечните жлезди;
 • пластична хирургија, повреда на градите.

Мастодинијата може да биде предизвикана од прогресијата на болестите во телото на жената кои не се поврзани со млечните жлезди, на пример, проблеми со зглобовите или централниот нервен систем.

Главните причини за мастодинија

Класификација

Лекарите класифицираат мастодијанија на овој начин:

 • циклична мастодинија;
 • ациклична мастодинија;
 • лажна мастодинија.

Цикличната мастодинија е типична за девојчињата во периодот на пубертетот. Физиолошките промени во хормоналните нивоа имаат јасна корелација со болни сензации пред менструацијата.

Патологиите на дојката влијаат на прогресијата на ацикличната форма на болеста. Болката се манифестира без врска со месечниот циклус.

Лошата или озрачувачка мастолгија е предизвикана од заболувањата на другите органи и органски системи. Нејзиниот развој е забележан кај болести на кардиоваскуларниот систем, зглобовите и спиналните патологии.

Врз основа на меѓународната класификација на болести (МКБ-10), на масталгија му се доделува шифрата N64.5.

Симптоматологија

Недостатокот на прогестерон со паралелен вишок на естроген придонесува за појава на циклична болка, што е почеста во втората фаза од циклусот. Набљудувани такви знаци:

 • притискање, болка во градите;
 • зголемување на големината на млечните жлезди;
 • преосетливост на брадавицата и кожата на млечните жлезди;
 • болката се манифестира во двете млечни жлезди.

Симптомите се манифестираат на возраст од 20 до 40 години.

Симптомите на ациклична мастодинија се како што следува:

 • зголемување на болка;
 • може да се појават периодично или да продолжите непрекинато;
 • најчесто болката е локализирана во посебен дел од градите;
 • испуштање од брадавицата.

Патолошката состојба на млечните жлезди може да послужи како сигнал за прогресија на тумори или воспаление.

Симптоми на мастодинија

Дијагностика

Посета на специјалист треба да се изврши по завршувањето на менструацијата. Контакт треба да биде гинеколог или мамулог.

За да се дијагностицира болеста на соодветен начин, докторот мора:

 • да го испита пациентот;
 • да ја проучува историјата на болеста;
 • да се распрашате што жалат алармот на една жена.

Дополнително назначени за да ги положат следните лабораториски тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • крвен тест за хормони.

Во некои ситуации, кога станува збор за сомневање за неоплазма, лекарите препишуваат инструментални дијагностички методи:

 • ултразвучен преглед;
 • мамографија;
 • компјутеризирана томографија;
 • магнетна резонанца;
 • сцинтиграфија
Мамографија

Во исклучителни случаи, биопсија е пропишана за да се побие присуството на тумор.

Третман

Специфичната терапија на мастолгија е пропишана само во отсуство на болест од градите. Ако синдромите на болка се незначителни и нема фактори кои го загрозуваат здравјето на пациентот, се препорачуваат периодични посети на клиничарите со ултразвучен преглед и испитување. Ако болката е изречена и му дава на жената непријатност, неопходно е да се третира болеста на сложени начин, терапијата се состои од:

 • хормонска терапија;
 • третман на народни лекови;
 • седативи;
 • аналгетски лекови;
 • диуретици;
 • физиотерапевтски процедури.

Изборот на хормонален лек зависи од поплаките на пациентот и од нивото на секреција на хормони. Може да се примени:

 • прогестин;
 • антиестрогени;
 • агонисти на фактор за ослободување на гонадотропин;
 • орален контрацептивен монофазен тип или ослободувачка форма.

Хербалната медицина вклучува такви рецепти:

 • употребата на инфузија на мешавина од селандин, сукцесија, бурен корен, доцни заби, коприва, ливадавитна боја, кора од марали, мочуриска цинкфуфил и шилести забен камен;
 • чај врз основа на манжетна, коприва, корен од глуварче и кантарион;
 • обложување слој на урда на градите област, горниот капак со салфетка направена од природна ткаенина.

Седативи се пропишани во случај на повреда на психо-емоционалната состојба на пациентот, имаат седативен ефект.

Аналгетиците се користат само во случај на ослабување на болката . Со нивна помош, клеточните мембрани стабилизираат и ја инхибираат синтезата на простагландините, кои можат да го намалат прагот на болката. Употребата на диуретици помага да се намали болката, бидејќи тие можат да ја отстранат формираната течност во ткивото на дојката.

Третманот може да се надополни со такви физиотерапевтски постапки:

 • електрофореза;
 • магнетна терапија;
 • галванизација;
 • балнеотерапија

Во присуство на циклична форма на патолошка состојба, прогнозата е многу поволна, за разлика од ацикличната форма на дојка мастодинија. Во вториот случај, исходот зависи од болеста, која стана провокатор на болка. Третманот на мастодинија се претпоставува само комплексен.

Превенција

За да се спречи развојот на масталгија, мора:

 • јадете здрава и здрава храна;
 • одбиваат алкохолни пијалаци;
 • не дозволувајте хипотермија;
 • носат соодветни големини на долна облека;
 • избегнете стресни ситуации, и во случај на вмешаност во такви - обидете се да не се задржите на нив;
 • Не дозволувајте повреда на дојката.

Секоја жена треба периодично да врши палпација на градите. Ако се забележат пломби или нешто слично, веднаш треба да контактирате со специјалист за да обезбедите квалификувана помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Мастодија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , мамулолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мастопатија (појавување симптоми: 2 од 7)

Мастопатијата е бенигна (во најголем дел од случаите) болест на дојка која се јавува на позадината на хормоналната нерамнотежа во женското тело. Мастопатија, симптоми кои се јавуваат кај жени од репродуктивната возрасна група (во период од 18-45 години), се карактеризира со развој на патолошки процеси во ткивата на жлездите во форма на раст.

...
Рак на дојка (појавување симптоми: 2 од 7)

Ракот на дојката е болест која е придружена со формирање на епителијална туморска маса во градите, во која нејзиниот раст се јавува од каналите на жлездата или од нејзините сегменти. Ракот на дојката, чии симптоми може да се засноваат на поразот на една или двете жлезди во исто време, е една од најчестите патологии на туморот (рак) кај жените.

...
Цистична мастопатија (појавување симптоми: 2 од 7)

Фиброцистичната мастопатија е патологија која е фиброцистична по природа, која се карактеризира со брза пролиферација на клетките во ткивата на млечните жлезди, како и абнормален однос на компонентите на епителот и сврзното ткиво. Оваа болест во медицината спаѓа во групата на диспластични процеси на бениген тек кај болестите на млечната жлезда.

...
Гинекомастија (појавување симптоми: 2 од 7)

Гинекомастијата кај мажите е патолошко проширување на млечните жлезди, кое се развива како резултат на пролиферацијата на вроденото или масното ткиво. Таквата патолошка формација може да се забележи и на една града и на двете. Млечната жлезда може да достигне до 10 сантиметри во дијаметар.

...
Фиброза (појавување симптоми: 2 од 7)

Фиброзата е болест која се карактеризира со забрзан процес на производство на колаген и раст на сврзното ткиво во сите органи на телото поради воспаление. Недостатокот води кон набивање на ткивата и формирање на лузни во нив. Кога се развива фиброза на одреден орган, неговата функционалност може значително да се влоши. Како резултат на тоа, оваа болест води кон развој на сите патологии.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
мамолог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .