Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Матка на матката: симптоми и третман

Врат на матката - главни симптоми:

Наведбата на матката научниците сметаат не како болест, туку како состојба која се карактеризира со невообичаената локација на овој орган во малата карлица на жените. Се појавува по преносот на воспалителниот процес во присуство на недоволна функција на јајниците, како и патологијата е конгенитална.

Матката на утерусот - прилично честа појава. Во нашево време, болеста се јавува кај 20-25% од женската популација. Можно е да се дознае за постоење на таков проблем како што матката се наведнува за време на следниот рутински преглед при назначувањето на гинекологот.

На нормална локација, овој орган на женскиот репродуктивен систем се наоѓа во центарот на карлицата, паралелно со вагината. Ова е како анатомски помалку пречки се формираат во сперматозоидите на патот кон оплодување.

Можете да направите медицински или вакуумски абортус кога матката се наведнува, сепак, жената треба да биде свесна за други негативни ефекти на абортусот. Неопходно е да се третираат матката наведнуваат, бидејќи може да има проблеми со репродуктивното здравје на жената и тешкотии при појава на долгоочекуваната бременост: концепцијата кога матката е преклопена постериорно е комплицирана.

Етиологија

Предозирањето на матката предизвикува разни причини:

 • слаба пелвична мускулна тонус;
 • руптура на карличните мускули;
 • спрен ;
 • репродуктивен орган инфантилизам;
 • перитонеални повреди;
 • тешка исцрпеност;
 • повреди при породување;
 • абортуси;
 • осиромашување на нервниот систем;
 • руптура на лигаментите;
 • воспалителни болести;
 • формирање на адхезии;
 • цревни болести;
 • тумори во јајниците или матката;
 • прекумерна вежба;
 • наследен фактор.

Наведнувањето на матката по раѓањето е прилично честа појава. Многу жени дознаваат за него во постпарталниот период, кога доаѓаат за посета на гинеколог.

Ако кривината на грлото на матката е забележана од раѓањето, тогаш тоа не претставува опасност за жената во репродуктивни услови и не е опасна за здравјето. Наведнувањето на матката не влијае на сексот, и постои голема веројатност дека патологијата кај жените ќе помине по породувањето.

Класификација

Главните видови промени во позицијата на ова тело се испитуваат:

 • ретрофлексија (заден утерусен наведнувач) - локацијата на дното кон ректумот и 'рбетот, формирање на акутен агол во однос на вратот на органот;
 • антеверзија (наведнување на утерус предниот дел) - аномално поместување на телото напред;
 • lateroflexia - матката се наведнува во насока на еден од јајниците;
 • хиперафлексија - силна наклонетост на органот на репродуктивниот систем напред.

Наведнувањето на грлото на матката постериорно и на предниот дел е најчеста состојба - во нив се појавуваат до 70% од патологиите.

Симптоматологија

Некои жени можеби не знаат во текот на целиот свој живот за присуството на патологија, а свиокот на матката не покажува симптоми. Некои не предизвикуваат непријатност да ја наведуваат матката назад, покрај знаењето за тоа. Но, некои мора да се соочат со проблемите на репродуктивната функција на телото и проблемите на зачнувањето.

Нормална положба на матката и се наведнуваат

Ако се почитуваат следните симптоми, неопходно е да се консултирате со лекар:

 • непријатно, болка за време на сексуалниот однос;
 • болка за време на менструацијата;
 • чести напади на циститис ;
 • тешко крварење за време на менструацијата;
 • уринарна инконтиненција;
 • неможност за забременување подолго време;
 • Анѓелковиќ во средината на циклусот.

Да се ​​дијагностицира кривината на матката во задниот дел или било која друга форма може да биде само лекар, со спроведување на потребните дијагностички мерки.

Дијагностика

Лесно е да се дијагностицира цервиксот за гинекологот.

Клиничар доволно за да учат:

 • историја на болеста и поплаки на пациентот;
 • акушерска и гинеколошка историја;
 • работа на менструалната функција.

Дополнително, може да се назначи ултразвучен преглед на органот, на кој може да се пронајде неговата локација и точни димензии за дијагноза.

Третман

Намачувањето на третманот на матката вклучува само откако дијагнозата ја прави клиничар. Исправување на свиокот ќе помогне да се отстрани причината.

Лекарот ги пропишува следниве активности:

 • земање антиинфламаторни лекови;
 • физиотерапија;
 • витаминска терапија;
 • терапевтска вежба;
 • исхрана;
 • хируршки третман;
 • гинеколошка масажа.

Лекарот може да препише хируршки третман само ако се открие адхезија на ултразвукот, а потоа се изведува лапароскопија.

Вежбите во свиокот на матката често се назначени, бидејќи тие имаат позитивен ефект врз елиминацијата на патологијата. Кегеловите вежби се популарни, а тие исто така помагаат да се спречи пролапсот на внатрешните гениталии, да се решат проблемите поврзани со присуството на хемороиди и уринарна инконтиненција.

Вежби кои лекарот може да ги пропише:

 • склучуваат договори и релативно ги релаксираат карличните мускули;
 • за 6-10 секунди за да ги затегнете мускулите на карлицата;
 • наизменично се напрегнува секој дел од вагината.

Ќе биде корисно да ги вршат сите вежби во различни ставови: стоење, седење, лежење на подот.

Лекарите истакнаа дека не е потребно долго време да се поминува во исправена позиција и да се изврши тешка физичка вежба: ова може негативно да влијае на состојбата на органот.

Превитката на матката масажа обезбедува, и тоа треба да се врши од страна на гинеколог во неговата канцеларија. Пациентот е сместен во гинеколошка столица, во која грбот е малку оттргнат. Масажата се изведува и одвнатре, што му овозможува на лекарот да ги раскине постоечките адхезии и масажа на јајниците, како и надвор. Ако жената чувствува силни, непријатни и болни сензации за време на сесијата, тогаш времетраењето на постапката е намалено.

Гинеколошка масажа

Гинеколошката масажа има бројни контраиндикации, како што се:

 • отстапување на температурата на телото од нормална;
 • присуството на инфективни процеси во урогениталниот систем;
 • малигни неоплазми во органите на генитоуринарниот систем;
 • конгенитална абнормалност;
 • бременост, лактација;
 • ерозија на вратот ;
 • период на менструација.

Гинеколошката масажа не се изведува во случај да поминале помалку од два месеци од моментот на породување, абортус или било каква хируршка интервенција.

Познато е дека здрави сперматозоиди поминуваат во фалопиевите цевки една минута, без оглед на држењето кое било во времето на ејакулација. Некои веруваат дека посебна положба на свиокот на матката игра улога. Најчестата витка на задната концепција на матката подразбира, слично на коленото-лактот, кога може да се коленичи и да легне на негова страна - има многу опции. И повеќе држење за зачнување кога матката е преклопена - класична и поза наназад - имаат позитивен ефект врз концепцијата на детето.

Лекарите докажаа дека е потребно максимум шест месеци да забременат кога матката се наведнува. Речиси сите жени со ваква патологија на структурата на органите на репродуктивниот систем совршено носат бебе.

Превенција

За превентивни цели, се препорачува посета на гинеколог 1 пат за 6 месеци за бимануален гинеколошки преглед, ултразвук и колпоскопија. Исто така, потребно е да се третираат воспалителни процеси во карличните органи навреме, да се елиминираат тешките физички вежби, честата промена на сексуалните партнери за да се спречат сексуално преносливи болести.

Општо земено, ако ги следите профилактичките препораки и се грижите за вашето здравје, можете да го спречите развојот на таквата патологија или компликации кои можат да се појават во позадина на оваа состојба.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фетусија на матката и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леудиом во матката (појавување на симптоми: 5 од 7)

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 4 од 7)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Ендометријален полип (појавување симптоми: 4 од 7)

Ендометријалниот полип е неоплазма која се развива од ендометријалните клетки што ја поставуваат матката. Болеста обично се јавува во фер секс на возраст од 35 години и постари, а бројот на полипи во матката може да биде и еден и повеќекратен. Ако се појават неколку полипи, жените имаат фер секс со ендометријална полипоза. Методот на третман на оваа патологија е главно хистероскопија со киретажа.

...
Воспаление на јајниците (појавување симптоми: 4 од 7)

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...
Материјали на матката (симптоми на појавување: 3 од 7)

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .