Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Леудиом на матката: симптоми и третман

Материјален леомиом - главните симптоми:

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

Во почетната фаза на развој, леомиомот на матката може да биде асимптоматски. Како што расте туморот, клиничката слика исто така ќе се манифестира - колку повеќе образование, толку повеќе се изразуваат симптомите.

Третманот на тумор, иако мал во големина, е задолжителен, иако тој е од бениген карактер. Преродбата во малигната форма е исклучително ретка, но сè уште не е исклучена. Во повеќето случаи се врши ексцизија на туморот, по што следи медицински третман.

Прогнозата е релативно поволна, но само ако третманот се започне навремено. Во напредни ситуации може да се развијат сериозни компликации, вклучувајќи и неплодност.

Етиологија

Етиологијата на развојот на таков патолошки процес во женското тело сè уште не е воспоставена.

Сепак, лекарите ги идентификуваат следните можни причини за формирање на тумор во грлото на матката или неговото тело:

 • заразни болести на генитоуринарниот систем;
 • чести инфекции со сексуално преносливи болести (СПБ);
 • недостаток на сексуалност, неправилни сексуални односи;
 • нарушувања во хормоналната активност;
 • тироидна жлезда;
 • нарушување на продукцијата на хормоните од надбубрежниот кортекс;
 • хиперполименореа;
 • аноргазмија за време на сексуалниот однос;
 • седентарен начин на живот;
 • тенденција за дебелина ;
 • метаболички нарушувања;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • долги, неконтролирани хормонски лекови;
 • повреди на абдоминалната празнина, мала карлица;
 • префрлени операции на урогениталниот систем;
 • хронични заболувања на генитоуринарниот систем;
 • прекумерна вежба;
 • чести и продолжени преоптоварувања;
 • примање на неправилно избрани контрацептивни средства;
 • доцен почеток на сексуална активност;
 • стрес , нервен напор;
 • системски болести;
 • чест абортус абортус.

Така, матката леомиома може да биде предизвикана од било кој негативен фактор, од тежок стрес кон хронични заболувања на генитоуринарниот систем.

Доста често, матката леомиома и бременоста се некомпатибилни. Ова може да биде со исклучително неповолен тек на патолошкиот процес, доцна третман или присуство на други отежнувачки клинички фактори.

Класификација

Од бројот на туморски јазли емитираат:

 • единечен леомиом;
 • множина.

Локацијата на јазлите во матката се следниве форми:

 • утерусен субмукозен леомиом;
 • интрамурална;
 • Intraligamentary - тумор се формира во празнините на матката лигаментите;
 • подземен матката леиомиом - туморот се формира на надворешниот ѕид на матката;
 • грлото на матката - образование кое се наоѓа во рамките на ѕидовите на матката.
Видови на матката леомиома

Според хистолошката структура, овие видови на образование се разликуваат:

 • клеточен леомиом;
 • митотичен активен;
 • хеморагичен утерински јазол леомиом;
 • Миксоид - најопасен, бидејќи може да се трансформира во малигнен тумор;
 • васкуларна;
 • повеќе леомиоми, ако јазолот не е еден.

Ако е невозможно да се одреди типот на едукација со помош на дијагностички метод, пациентот се дијагностицира со неодреден утерусен леомиом.

Симптоматологија

Ако формирањето е мало и се наоѓа во оддалечените области на матката, тогаш клиничката слика може да биде отсутна или може да се појави во латентна форма. Во овој случај, за да се утврди присуството на образованието е можно само за време на лекарски преглед.

Воопшто, симптомите на матката леомиома вклучуваат:

 • крварење надвор од менструалниот циклус;
 • болка во долниот дел на стомакот, чувство на тежина - пациентите може да се жалат дека "го повлекуваат долниот дел на стомакот";
 • нарушување на менструалниот циклус - празнење може да биде повеќе изобилство од вообичаено, придружено со болка и општа слабост;
 • за време на сексуалниот однос, жената може да доживее болка и непријатност;
 • намалување на сексуалната желба;
 • запек, абдоминална болка;
 • низок степен, понекогаш покачена телесна температура без очигледна причина;
 • проблеми со мокрење - нагон може да биде почест, но тие не се продуктивни, и за време на празнење на мочниот меур, а потоа може да се почувствува чувство на горење;
 • распределба на природата на трети страни;
 • зголемување на телесната тежина без никаква очигледна причина, поради промена на хормоналната позадина.

Знаците на матката леомиома не се специфични. Слични симптоми во еден или друг степен, исто така, можат да се појават во формации од друга природа, некои сексуално преносливи и заразни болести на урогениталниот систем. Затоа, една жена со такви симптоми треба да контактира со гинеколог, а не да врши само-третман, толку повеќе не можете да го игнорирате проблемот.

Дијагностика

Во такви клинички случаи, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со гинеколог.

Прво, лекарот врши физички преглед на пациентот, при што:

 • да дознаете целосна клиничка слика;
 • собира лична и семејна историја;
 • проучување на историјата на болеста.

Општо земено, дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • испитување на надворешните генитални органи со огледало;
 • бимануален гинеколошки преглед;
 • анализа на вагинален тест;
 • хормонални студии;
 • Ултразвук на карличните органи и абдоминална празнина;
 • КТ скенирање;
 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • тест за тумор маркери.
Компјутеризирана томографија (КТ)

Според резултатите од дијагностичките мерки, докторот ја одредува формата на патолошкиот процес, хистолошката структура на туморот и пропишува најефикасен третман.

Третман

Третманот со лекови се одвива само во случаи каде што туморот е мал и не предизвикува асоцирани компликации.

Лекарот може да ги пропише следниве лекови:

 • интраутерински помагала кои ослободуваат хормони;
 • комбинирани орални контрацептиви;
 • агонисти на гонадотропин-ослободувачки хормон;
 • антагонисти на прогестерон;
 • имуномодулаторни;
 • хемостаза;
 • нестероидни антиинфламаторни.

Индикациите за конзервативна елиминација на оваа болест се следните:

 • отсуство на изразени симптоми;
 • репродуктивната возраст на жената или желбата да се зачува плодна функција;
 • контраиндикација за хирургија.

Индикации за хирургија се:

 • матката леомиома со менопауза ;
 • брзиот раст на туморите;
 • тип на цервикален тумор;
 • неефективност на конзервативниот третман.

Операцијата може да се изврши на следниов начин:

 • радикално отстранување;
 • лапароскопија;
 • лапаротомија;
 • хистероскопија.

Радикалното отстранување се врши во најекстремни случаи, бидејќи во такви операции на жената ѝ е лишена репродуктивна функција.

Рехабилитацијата по операцијата ги опфаќа следните активности:

 • земање лекови - антибиотици со широк спектар за спречување на заразни болести, антиинфламаторни;
 • исклучување на хормонски лекови;
 • зачувување на сексуален одмор.

Во некои случаи, лекарот може да препише посебна исхрана. Општо земено, препораките за опоравување по операцијата ги дава индивидуално лекарот кој го посетува.

Не постои недвосмислена прогноза за оваа болест, бидејќи сè ќе зависи од тоа каква форма на патолошки процес се одвива, колку брзо се започнува третманот, а се земаат предвид и општите здравствени индикатори на пациентот. Но, ако терапијата се започне навремено, тогаш понатамошните предвидувања се релативно поволни.

Превенција

Бидејќи не се утврдени специфични етиолошки фактори, не постојат специфични методи за профилакса.

Една жена во репродуктивна возраст се препорачува да се придржуваат кон следните правила:

 • да преземе мерки за спречување на заразни болести на урогениталниот систем;
 • се придржуваат до редовниот сексуален живот;
 • земајте хормонални лекови само на рецепт;
 • елиминирање на стресот, хипотермија;
 • јаде право и води умерено активен животен стил.

Исто така систематски (околу еднаш на секои шест месеци) треба да посетите гинеколог за превентивни цели.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате утерусен леомиом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Воспаление на јајниците (појавување симптоми: 8 од 19)

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...
Полип на грлото на матката (појавување симптоми: 7 од 19)

Цервикален полип (цервикален полип) - формирање на бенигна форма, која е произведена од растот на вроден епителен слој (ендоцервикс) на мукозниот орган. Меѓутоа, по својата природа, ова не е онколошки процес, сепак, ако третманот не се започне навремено, тогаш е возможен транзиција кон малигнен патолошки процес, односно рак на матката. Затоа, одговорот на прашањето дали да се отстрани полипот ќе биде потврден.

...
Полипоза (појавување симптоми: 6 од 19)

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Постојат околности во кои овие бенигни формации може да се дегенерираат во канцерозна состојба, што претставува закана за човечкиот живот. Особено, таквата разновидност вклучува фамилијарна аденоматозна полипоза (често пренесена од родители на нивните деца).

...
Дизурија (појавување симптоми: 6 од 19)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 5 од 19)

Ендометриозата е гинеколошко не-неопластично заболување, проследено со пролиферација на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .