Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на исцрпна исцрпеност: симптоми и третман

Синдром на излачување на јајници - главните симптоми се:

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром на ШИР, оваријална инсуфициенција, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина неплодност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекин на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

Болеста е поделена на примарно и секундарно. Во првиот случај, не е можно да се дознаат точните извори на формирањето. Во втората - развојот на болеста се јавува во однос на позадината на влијанието на радиоактивното зрачење и хемикалиите, продолжено постење или операции на јајниците.

Клинички знаци на исцрпеност на јајниците вклучуваат комплетен прекин на менструацијата, зголемено потење, намалено или недостаток на сексуална желба и емоционална нестабилност.

Точна дијагноза се прави само откако гинекологот се запознае со резултатите од широк спектар на инструментални процедури. Дополнително, процесот на дијагностицирање вклучува лабораториски тестови и манипулации кои се вршат директно од страна на лекарот.

Третманот на таквата патологија е насочен кон имплементација на конзервативни терапевтски техники, имено: терапија со замена на хормони ("Лецитин", "Ципротерон", "Оваријамин") и физиотерапевтски процедури. Комплексната терапија исто така вклучува и традиционална медицина.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, таквата прекршување не е доделена посебна шифра. Сепак, патологијата спаѓа во категоријата "дисфункција на јајниците", односно кодот МКД-10 е Е28.

Етиологија

Синдромот на излачување на јајниците може да биде примарен (вроден) или секундарен (стекнат). Во првиот случај, изворите на патологија се моментално непознати.

Сепак, кај клиничарите развиени теории за ефектот:

 • хромозомски абнормалности;
 • автоимуни нарушувања;
 • јатрогени фактори.

Исто така, се претпоставува дека примарниот ПИР е формиран во случаи кога мајката на жената за време на бременоста:

 • бил изложен на продолжено зрачење;
 • страдаа во раните фази на болести како што се грип , рубеола или паротитис , како и стрептококна инфекција ;
 • беше во постојан контакт со хемиски и токсични супстанции;
 • ирационално зема некои лекови - антибиотици, супстанции за намалување на крвниот притисок, како и антиканцерни лекови;
 • гладуваше;
 • често подложени на стресни ситуации;
 • страдаше од авитаминоза .

Меѓу предиспонирачките фактори, исто така, се прави разлика:

 • рана менопауза , лош месечен или доцен почеток на првата менструација на мајката или сестрите;
 • автоимун хипотироидизам ;
 • екстрагенитална патологија на мајката.

Наспроти ова, формирање на јајниците со такви нарушувања како што се осиромашување на фоликуларниот резерват, препубертет или постпубертално уништување на герминациските клетки, како и повреда на регулацијата на хипоталамусот.

Секундарните причини за исцрпување на јајниците вклучуваат:

 • ефекти врз женското тело на радиоактивно зрачење;
 • ефектите од вибрациите или хемикалиите;
 • долго одбивање да се јаде;
 • несоодветна употреба на лекови;
 • претходно префрлени постапки за ресекција на јајниците, што е прикажано при формирање на цистични тумори, апоплексија и ектопична бременост ;
 • повторена стимулација на овулација, на пример, за третман со ИВФ или неплодност.

Жените често имаат прашање во врска со тоа како се намалува осиромашувањето на јајниците и бременоста? Во текот на таквата болест, женката нема можност да остане бремена природно. За да имате бебе, треба да се прибегне кон таква постапка како што е ин витро оплодување.

Структура на женскиот репродуктивен систем

Класификација

Синдром на предвремено исцрпување на јајниците, во зависност од потеклото, е поделен на:

 • Примарна или идиопатска - иако е невозможно да се утврди причината за формирање на болеста. Најчесто ова се должи на оштетување на генетскиот материјал, односно на хромозомите.
 • Секундарен - еден од горенаведените фактори предизвикува намалување на фоликуларниот апарат.

Симптоматологија

Во повеќето случаи, синдром на исцрпување на јајниците се случува одеднаш, а главна клиничка манифестација е целосно прекинување на менструацијата. Ретко му претходе прилично краток период на ретки и неправилни менструални текови.

Дополнително, синдромот на истоштеност на јајниците ги има следните симптоми:

 • ненадејни врнежи од топлина низ телото;
 • многу пот;
 • сувоста на гениталните органи, што предизвикува појава на болка и непријатност кај жените при сексуален контакт;
 • намалена сексуална привлечност кон спротивниот пол;
 • чести промени во расположението;
 • раздразливост и плачливост;
 • депресија и агресивност;
 • влошување на концентрацијата и меморијата;
 • намалување на работниот капацитет;
 • немотивирана анксиозност;
 • чувство на недостаток на здив;
 • главоболки и болки;
 • синдром на суво око .

Сите горенаведени симптоми доведуваат до намалување на не само квалитетот на животот, туку и интимните односи меѓу претставниците на послаб пол. Ова значи дека кога се појавуваат такви знаци, неопходно е да се побара квалификувана медицинска помош што е можно поскоро.

Дијагностика

Дијагнозата на синдром на ослабување на јајниците може да биде направена само од гинеколог врз основа на податоците добиени од широк спектар на инструментални испитувања.

И покрај тоа, процесот на дијагностицирање треба да биде интегриран пристап, поради што првата фаза ги комбинира:

 • Запознавање со семејната историја - да бара гинеколошки проблеми кај блиски роднини, што може да влијае на развојот на таквата болест;
 • проучување на историјата на болеста - да се утврди фактот на претходна хирургија за ресекција на јајниците;
 • собирање и анализа на историјата на животот - да се идентификува најверојатниот етиолошки фактор;
 • гинеколошки преглед;
 • детален преглед на пациентот - за информации за првото појавување и степенот на сериозноста на карактеристичните клинички знаци.

Меѓу лабораториските студии вреди да се потенцира:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • хормонски тестови;
 • хистолошка студија за биопсија.

Следните инструментални постапки ќе укажат на неуспех на јајниците резерва:

 • трансвагинална ултрасонографија;
 • дијагностичка лапароскопија;
 • дензитометрија;
 • ендоскопска биопсија.
Дијагностичка лапароскопија

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со лекар-ендокринолог.

Раниот синдром на истовремена јајници треба да се диференцира од:

Третман

Третманот за лекување на оваријална исцрпеност се изведува само со конзервативни методи. Прво, терапијата со хормонска замена е индицирана кај пациентите.

Сите жени се препишани да го користат Ovarium Compositum за осиромашување на јајниците.

Покрај тоа, може да се додели:

 • "Дезогестрел";
 • "Етинил естрадиол";
 • "Гестоден";
 • "Лецитин";
 • "Ципротерон";
 • Линестенол;
 • Левоноргестрел;
 • Норгестимат;
 • "Клеира".

Таквите лековити супстанции може да се користат орално, да се администрираат интрамускулно или трансдермално, како и да се користат во форма на вагинални супозитории и масти. Треба да се напомене дека во некои случаи дури и високи дози на ХСТ лекови може да бидат неефикасни.

Заедно со лекови, физиотерапијата ќе помогне да се обнови функцијата на јајниците, која вклучува:

 • медицинска електрофореза;
 • хидротерапија - Шаркот или душевен туш;
 • јаглерод диоксид, бисер, четинарски, радон или јод-бром бањи;
 • акупунктура;
 • терапевтска масажа.

Покрај тоа, режимот на лекување дополнително обезбедува:

 • витаминска терапија;
 • психотерапија;
 • Терапија за вежбање;
 • земање седативи;
 • употребата на фитоестрогени - третман со народни лекови мора да биде одобрена од лекарот што присуствува и во никој случај не може да дејствува како единствен метод на терапија.

Можни компликации

Таквата болест, ако не се третираат правилно, може да доведе до формирање на следниве компликации и последици:

 • предвремено стареење на женското тело;
 • исхемична срцева болест ;
 • остеопороза ;
 • миокарден инфаркт ;
 • атеросклероза ;
 • женска неплодност - бременоста кај синдром на ослабување на јајниците не се јавува природно, за зачнување ќе ви треба ИВФ, додека третманот на бременоста кај оваа категорија на жени се врши во специјализирани центри за репродукција;
 • хронична депресија и други психолошки проблеми;
 • прогресивни атрофични промени кај млечните жлезди и гениталиите;
 • намалување на нивото на квалитетот на животот и сексот со спротивниот пол.

Покрај игнорирањето на симптомите и недостатокот на соодветна терапија, само-елиминација на оваа болест на јајниците со народни лекови може да доведе до горенаведените компликации без консултација со специјалист.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за развој на патологија, ќе им помогнеме на едноставни превентивни мерки, меѓу кои се следниве:

 • контрола на соодветно управување со бременоста;
 • целосна и здрава храна;
 • елиминација на контакт со токсини и хемикалии;
 • да се спречи продолжено изложување на телото или изложеност на вибрации;
 • лекови во строга согласност со правилата на лекарот што посетува;
 • стремеж за максимално зачувување на кортикалниот слој при ресекција на овариумите;
 • рано откривање и елиминација на гинеколошки проблеми или други болести кои можат да доведат до формирање на опишаната повреда;
 • редовни посети на гинеколози и полагање на целосен преглед во здравствена установа.

Синдромот на осиријанското осиромашување има поволна прогноза за заздравување и живот, но во исто време го прави невозможно детето да забремени природно. Покрај тоа, веројатноста за развој на горенаведените компликации.

Во ретки случаи, кај околу 10% од случаите, пациентите со слична дијагноза по долго отсуство на менструација предизвикуваат спонтано, независно заздравување на менструалниот циклус, па дури и на почетокот на бременоста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на излачување на јајниците и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Менопаузален синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...
Менопауза (појавување симптоми: 7 од 20)

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...
Невроза (појавување симптоми: 7 од 20)

Долготрајните и хронични нарушувања на човечкиот нервен систем, кои се карактеризираат со промена на психо-емоционалната состојба, се нарекуваат неврози. Болеста е предизвикана од намалување на менталните и физичките способности, како и појава на опсесивни мисли, хистерија и астенични манифестации. Неврозите се група на болести кои имаат долга слика на курсот. Луѓето кои страдаат од постојан замор, недостаток на сон, чувства, тага, итн, се изложени на оваа болест.

...
Пролактинома (појавување симптоми: 7 од 20)

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...
Апнеа (појавување симптоми: 7 од 20)

Апнеа е патолошки процес предизвикан од еден или друг етиолошки фактор кој води кон краткотраен прекин на дишењето за време на спиењето. Апнеа за ноќно спиење кај новороденчињата е доста честа појава - до 60% од случаите. Кај недоносените бебиња, оваа бројка достигнува 90%. Во овој случај, можно е како прекршување на процесот на дишење и негово запирање, но не повеќе од 10 секунди. Во повеќето случаи, апнеја за спиење исчезнува за 3-5 недели.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .