Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цервикален полип: Симптоми и третман

Цервикален полип - главни симптоми:

Цервикален полип (цервикален полип) - формирање на бенигна форма, која е произведена од растот на вроден епителен слој (ендоцервикс) на мукозниот орган. Меѓутоа, по својата природа, ова не е онколошки процес, сепак, ако третманот не се започне навремено, тогаш е возможен транзиција кон малигнен патолошки процес, односно рак на матката. Затоа, одговорот на прашањето дали да се отстрани полипот ќе биде потврден.

Полипот на цервикалниот канал на грлото на матката најчесто се наоѓа во подрачјето на надворешниот оски, средниот или горниот дел од него. Големината на образованието може да биде и многу мала и голема, што може да се види без специјална опрема. Мал полип на матката може да не се појави подолго време.

Клиничката слика на специфична природа - има исцедок на крв, синдром на болка . За да се одреди типот и сериозноста на патологијата со употреба на лабораториски и инструментални дијагностички мерки.

Третманот, како по правило, е радикален - отстранување на полип на грлото на матката на матката или нејзина ексцизија, проследена со катеризација, и може да се изврши киретажа. Методите за отстранување се избираат поединечно, во зависност од моменталната клиничка слика и историјата на пациентот.

Прогнозата дали третманот ќе се започне навремено и процесот не поминал во малигната форма, поволен. Според МКБ-10, оваа болест припаѓа на делот "Полипи на женските генитални органи" и има посебен код на вредност - N84.

Етиологија

Во моментов, не се утврдени точните причини за овој тип на бенигни неоплазми.

Клиничарите сугерираат дека полипот во цервикалниот канал се формира поради следните патолошки процеси:

Покрај тоа, постојат предиспонирачки фактори за такво образование:

 • менопауза ;
 • бременост - полип на грлото на матката за време на бременоста е доста честа појава;
 • постпартални компликации;
 • дијабетес мелитус ;
 • болести што доведуваат до нарушување на хормоналната позадина;
 • земајќи хормонални контрацептиви;
 • психосоматика;
 • сексуално преносливи болести.

Исто така, не е исклучено дека полип може да се формира од циста на грлото на матката. Треба да се напомене дека дури и операцијата не дава 100% гаранција дека полиформната формација не се појавува на друг дел од органот, особено ако тоа е компликација на цистата. Сепак, современите техники кои се користат за нивно отстранување, го намалуваат ризикот кон минималниот праг.

Класификација

Размислете за класификацијата на овој патолошки процес во неколку рамнини - по количина, според структурата и од природата на облогата.

Значи, на квантитативна основа, постојат:

 • единствени ентитети;
 • повеќекратно.

Од природата на облогата, цервикалниот грлото на матката може да биде:

 • со цилиндричен епител;
 • со рамен стратифициран епител.

Според својата структура, цервикалниот полип е поделен на:

 • влакнести;
 • црни;
 • мешан тип - вроденски влакнести;
 • атипичен или аденоматозен.

За да се одреди точно кој тип на полип е присутен, можете да користите хистолошка анализа и биопсија.

Симптоматологија

Цервикален полип

Ако формирањето на мали димензии, тогаш сите клинички знаци може да бидат отсутни.

Општо земено, симптомите на цервикалниот полип го имаат следново:

 • болка во стомакот, која може да му даде на грбот;
 • непријатност и болка за време на сексуалниот однос;
 • за време на менструалниот циклус, испуштањето станува побогато;
 • крвав исцедок од вагината за време или по секс;
 • пред почетокот на менструацијата, а по нив има и крвава исцедок;
 • серозна или серо-гнојна лепра.

Во некои случаи, специфичната клиничка слика е надополнета со општи симптоми:

 • ниска одделна телесна температура;
 • слабост, слабост;
 • апатично расположение;
 • намалување на сексуалната желба или недостаток од неа;
 • главоболки.

Со вакви симптоми, веднаш треба да контактирате со лекар кој ќе препише преглед и ефикасен третман.

Дијагностика

Кога ќе се појават првите симптоми, треба да се консултирате со гинеколог. Дополнително, можеби ќе треба да се консултирате со онколог и дерматовенеролог. Дијагнозата се изведува во две фази: физички преглед и лабораториски и инструментални методи на истражување.

Примарната инспекција вклучува:

 • гинеколошки прегледи со специјални огледала;
 • собирање лична и семејна историја;
 • материјал за земање мостри за хистолошки преглед.

Исто така може да ви треба биопсија.

Понатамошна дијагностичка програма може да ги вклучува следниве постапки:

 • земање крв за општо и биохемиско истражување;
 • уринализа;
 • вагинален тест;
 • ПЦР дијагностика;
 • колпоскопија;
 • Ултразвук на карличните органи;
 • хистероскопија;
 • полип-биопсија;
 • тест за тумор маркери;
 • тест за СПБ.
Како се изведува колпоскопија

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот ќе ја утврди природата на текот на патолошкиот процес, методот на елиминација и како да се спроведе понатамошен третман по отстранувањето на полипот.

Третман

Терапијата со народни лекови е невозможна од едноставна причина што со помош на декорации и тинктури неоплазмата не може да се отстрани: третманот на полипи се изведува само со радикални средства.

Образованието може да се елиминира на следниов начин:

 • отстранување на полипи на грлото на матката со ласер;
 • со одвртување, само еден тип на цервикален полип се отстранува;
 • ексцизија со конхотом;
 • отстранување со електрична јамка;
 • стружење

За време на бременоста, се користат само операции без анестезија, кои нема да му наштетат на бебето. Треба да се забележи дека стружењето се изведува релативно ретко, бидејќи е неефикасно дури и како настан по интервенцијата.

По ексцизијата, полипот креветот дополнително се обработува со спроведување на следниве постапки:

 • cryodestruction - катеризација со течен азот;
 • електрокоагулација или хемиска коагулација;
 • третман со радио бранови се однесува на бесконтактен метод на терапија.

По отстранувањето, неоплазмата се испраќа за хистолошко испитување, а исто така се спроведува и биопсија за да се утврди дали има малигната природа или не. Исфрлањето по отстранувањето на полипот е сосема нормално, но ако тие се изобилни и вознемирени, треба да се консултирате со лекар.

Неопходно е да се отстрани полип. Ако ова не е можно за време на бременоста, тогаш отстранете го полипот на грлото на матката во постпарталниот период.

Покрај оперативната интервенција, се пропишуваат и дополнителни лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • локална терапија - свеќи од полипи;
 • хормонска терапија;
 • антибиотска терапија;
 • витаминска терапија.

Традиционалната медицина може да се користи како додаток на главниот тек на третманот.

Во овој случај, decoctions може да се користи за douching или примена на тампони од такви билки:

 • камилица;
 • мудрец;
 • celandine;
 • едноподруго;
 • calendula

Можете исто така да користите камилица масло, но разредена така што нема да предизвика изгореници на слузницата.

Во принцип, ако третманот се започне навремено, може да се избегне компликации. Прогнозата ќе биде 100% поволна доколку образованието не е предиспонирано за дегенерација во малигно.

За жал, не постојат специфични методи на профилакса, бидејќи етиолошките фактори не се прецизно утврдени. Затоа, неопходно е систематски да се спроведе превентивен медицински преглед и да се посети гинеколог најмалку еднаш на секои шест месеци.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Polyp на грлото на матката и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леудиом на матката (појавување на симптоми: 7 од 18)

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...
Утерни фиброиди (појавување симптоми: 5 од 18)

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Параметритис (појавување симптоми: 5 од 18)

Паратитисот е воспалителен процес на циркулаторното ткиво во кое се наоѓа голем број на венски и лимфни садови. Во повеќето случаи, болеста се развива во позадината на сложениот абортус или на трудот, воспоставувањето на интраутерински помагала со оштетување на ткивата на матката. Секоја хируршка интервенција само го предизвикува ширењето и развојот на инфекцијата.

...
Пиелонефритис кај деца (појавување на симптоми: 5 од 18)

Пиелонефритис кај деца е болест од неспецифична природа, која се манифестира со микробно-воспалителен процес во областа на бубрежниот паренхим и бубрежниот систем на карлицата. Треба да се забележи дека оваа болест е дијагностицирана кај новороденчиња и постари деца и возрасни.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 4 од 18)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести "детство" поради неговата подложност на претежно пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .