Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипогалактија: Симптоми и третман

Хипогалактија - главните симптоми:

 • Губење на тежината кај новороденчиња
 • Млекото не се излачува за време на палпација.
 • Неможност за намалување на остатоци од млеко
 • Недостаток на оток на млечна жлезда

Хипогалактијата (хиполактација) е состојба во која многу помало количество млеко се секретира од доенска мајка отколку што е неопходно или неговото производство престанува заедно пет месеци по породувањето. Ова е причината за рано завршување на доењето.

Причините за развој на таков патолошки процес кај мајки во лактација може да бидат не само физиолошки, туку и психолошки. Поради фактот што клиничката слика на хипогалактијата е недвосмислена, третманот, под услов мајката да го види лекар навреме, дава позитивни резултати. Во повеќето случаи, специфични терапевтски интервенции помагаат да се врати способноста на жената да го нахрани своето бебе на природен начин.

Треба да се забележи дека хипогалактијата е опасност за здравјето на детето, а не мајката, бидејќи без соодветна исхрана бебето заостанува во физичкиот развој, неговиот имунолошки систем не е заштитен, што предизвикува развој на други болести.

Дијагнозата вклучува физички преглед на жена, земање историја и лабораториски и инструментални дијагностички мерки. Доколку се следат сите препораки на докторот, прогнозата во повеќето случаи е поволна.

Етиологија

Постојат примарни и секундарни форми на хипогалактија.

Првиот тип на болест може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • комплициран тек на бременоста, тешка трудовата активност;
 • недостаток на цицање рефлекс кај бебето или доцна приврзаност кон дојката;
 • неуроендокрини нарушувања кои се јавуваат при породувањето.

Следниве можат да придонесат за развој на секундарна хипогалактија:

 • хормонален лек од жена;
 • Неадекватна исхрана на мајката, непочитување на дневниот режим;
 • недостаток на режим на хранење на бебето;
 • системски и автоимуни болести на мајката;
 • заразни болести на генитоуринарниот систем.

Покрај физиолошките фактори на појавата на овој патолошки процес, неопходно е да се потенцираат психолошките причини за хипогалактија:

 • недостаток на желба на родителите да се вклучат во детето, да ги извршуваат своите функции како родител;
 • по промоцијата на вештачко хранење;
 • интензивна дневна рутина, комбинирање работа или студија со грижа за вашето бебе;
 • чест стрес , постојана нервна напнатост;
 • нездрава психолошка состојба во семејството;
 • хроничен замор;
 • води антисоцијален начин на живот.

Треба да се напомене дека психолошките фактори во развојот на таквата патологија не се помалку чести од физиолошките. Затоа превенцијата и третманот на хипогалактијата мора да вклучува емоционален мир и здрави семејни односи.

Исто така треба да ја нагласите ризичната група за развој на болеста:

 • рана возраст (до 18 години) мајка;
 • присуство на болести на ендокриниот систем;
 • анемија ;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • премногу рано или доцна испорака;
 • тешка бременост;
 • присуство на болести на генитоуринарниот систем;
 • психо-емоционална нестабилност;
 • медицински и спонтани абортуси во историјата;
 • Царски рез.

Затоа, докторите кои се изложени на ризик се препорачуваат од лекарите да преземат навремени мерки за да се спречи хипогалактијата.

Класификација

Класификацијата на хипогалактијата подразбира поделба на болеста во видови според етиолошки фактори и време на појава.

Значи, поради појава, се разгледуваат следниве форми на патологија:

 • примарна хипогалактија (точно) - се јавува на позадината на физиолошките промени во телото на мајката за време на бременоста или патологиите во бебето;
 • секундарна хипогалактија - се јавува на позадината на веќе постоечките болести;
 • лажна хипогалактија - ослободувањето на млеко се случува во доволни количини, но мајката е уверена дека тоа не е доволно и детето е недоволно исхрането.

До време на настанување:

 • рано - клиниката се манифестира во првите денови од постпарталниот период;
 • доцна - се манифестира не порано од 10 дена по раѓањето на детето.

Покрај тоа, емитираат степен на хипогалактија, како процент од потребите на млеко бебе:

 • првиот е помал од 25%;
 • вториот е недостаток на млеко во опсег од 25-50%;
 • третиот - недоволно количество млеко варира од 50-75%;
 • четвртиот - недостигот на млеко е повеќе од 75%.

Во вториот случај, се препорачува да се пренесе детето на храна мешавини.

Симптоматологија

Знаци на хипогалактија се присутни кај мајката и детето.

Мајката има симптоми на хипогалактија како што следува:

 • палпација на млечните жлезди се меки, нема ослободување на млеко;
 • мајките не можат да изразат остатоци од млеко;
 • нема отекување на млечните жлезди.

Детето ќе го манифестира следниов симптоматски комплекс:

 • слаба тежина;
 • лабава столици и урина;
 • пиење повеќе течност од вообичаеното;
 • спие неспокојно.

Со вакви симптоми, веднаш треба да го контактирате педијатарот и да го надоместите недостигот на млеко со мешавината. Но, треба да се сфати дека единствениот оптимален лекар може да ја избере најдобрата вештачка исхрана.

Дијагностика

Во присуство на горенаведените симптоми, треба да се јавите кај вашиот педијатар, кој точно ќе го одреди факторот на недоволно породување на бебето.

За да се утврди причината за овој патолошки процес кај мајката, може да се преземат следниве дијагностички мерки:

 • одредување на нивото на пролактин и естроген во крвта;
 • Ултразвук на дојка;
 • млечна цитологија;
 • термографија.
Термографија за дијагноза на болести на дојка

Општо земено, дијагнозата на хипогалактијата се доделува на индивидуална основа, имајќи ги предвид податоците собрани за време на почетниот преглед на пациентот и личната историја.

Третман

Во повеќето случаи, терапијата со хипогалактијата е само сложена: лекови, исхрана и стабилизација на психо-емоционалната позадина, ако таа стана основа за развој на болеста.

Лекот дел од третманот може да го содржи следново:

 • лактогони лекови;
 • никотинска киселина;
 • витамин Е, Д;
 • хомеопатски лекови.

Покрај тоа, треба да се следат општи препораки:

 • придржување до хранење;
 • наизменично примена на бебето на секоја града;
 • задолжително преслекување на преостанатото млеко по хранење;
 • почитување на мајката на режимот на одмор, правилна исхрана и исхрана.

Исто така, мајките треба да ја следат висококалоричната исхрана и да го елиминираат стресот, нервните чувства и нема доволно спиење. Ако овие препораки се следат, хипогалактијата се елиминира за неколку дена и не е причина за било какви компликации.

Превенција

Превенција на хипогалактија е како што следува:

 • правилна исхрана на мајката;
 • спречување на болести кои се вклучени во етиолошката листа;
 • често треба да го стават детето на градите;
 • елиминирање на стресот, нервните искуства, хроничен замор.

Со недоволна лактација, можете да ги масажите на градите и често се загревате со туш. Ако симптомите се опишани погоре, треба да се консултирате со лекар и да не го игнорирате проблемот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипогалактија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот педијатар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Hirschsprung болест (појавување симптоми: 1 од 4)

Hirschsprung болест (аганглиоза) е вродена нарушување во структурата и формирањето на дебелото црево. Изразено заболување постојано запек и патолошко нарушување на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Исто така постои и симптом, како што е тешкотијата во самодефекацијата - овој процес може да се изведува еднаш неделно, можеби поретко, и во сложени ситуации во текот на болеста, излачувањето на фецесот е можно само со употреба на клизма.

...
Ринолалии (појавување симптоми: 1 од 4)

Rhinolalia е патологија во која изговорот на звуците и говорот воопшто е нарушен и искривен. Ова е прилично ретко нарушување кое се дијагностицира кај 1-2 деца на 1000. Овој вид дефект на говорот може да биде или вроден или стекнат, па затоа предиспонирачките фактори на развој исто така ќе се разликуваат.

...
Вроден сифилис (појавување симптоми: 1 од 4)

Вроден сифилис е форма на болеста која се пренесува од заразена мајка на дете за време на бременоста или на трудот. Треба да се напомене дека вродената форма на болеста кај детето не се појавува веднаш по раѓањето - првите симптоми може да се појават и во период од една година и веќе во адолесценција.

...
Интраутерина пневмонија кај новороденчиња (појавување на симптоми: 1 од 4)

Интраутерина пневмонија кај новороденчињата е воспалителен процес во белодробното ткиво предизвикан од изложеност на патогени организми. Во повеќето случаи, интраутерината пневмонија кај новородените е локализирана, но генерализираната форма не е исклучена.

...
Гастрошизи (појавување симптоми: 1 од 4)

Гастрошизата е конгенитална аномалија на формирањето на предниот ѕид на абдоминалната празнина. На стомакот има дупка преку која цилиндричните петелки или другите внатрешни органи излегуваат. Вреди да се забележи дека ваквиот дефект почесто се дијагностицира кај момчињата отколку кај девојчињата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .