Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Vulvodynia: Симптоми и третман

Vulvodynia - главни симптоми:

 • Болка во перинеумот
 • Сувост на вагината
 • Болка во анусот
 • Горење во гениталијата
 • Чешање во гениталијата
 • Болка во лабите
 • Црвенило на гениталиите
 • Генитален едем
 • Болка во клиторисот
 • Се чувствува топло во препоните
 • Се чувствува топло во анусот
 • Болка во вагиналниот дел

Vulvodynia (син синдром "горење" на вулвата) - е хронична болка или непријатност кај женските надворешни гениталии. Болката може да има поинаква природа и времетраење. Најчесто погодени се жени на возраст меѓу 20 и 60 години.

За да се утврди причината за развојот на болеста е исклучително тешко, бидејќи секогаш дејствува како секундарен. Физиолошки извори на таква држава практично не постојат.

Покрај изречената болка, клиничката слика на болеста, исто така, вклучува и чешање, горење и сувост во проблематичната област, неможноста за сексуални односи.

Дијагнозата се врши од страна на гинеколог и бара сеопфатно испитување на пациентот. Покрај широк спектар на лабораториски и инструментални процедури, потребни се консултации и специјалисти од други области на медицината.

Третманот на вулводинија во поголемиот дел од ситуациите е конзервативен. Сепак, бидејќи тактиката на третман е диктирана од етиолошки фактор, во некои случаи може да биде неопходно да се изврши хируршка операција.

Етиологија

Како што споменавме погоре, вулводинија во скоро сите ситуации е секундарна по природа, што значи дека патолошките провокатори може да бидат:

Меѓу краткиот список на физиолошки причини вреди да се истакне:

 • генеричка активност;
 • менопауза и менопауза;
 • долга облека синтетичка долна облека;
 • проток на менструацијата;
 • агресивен сексуален контакт;
 • индивидуална нетолеранција кон производи кои се користат за интимна хигиена.

Исто така постои и некоја генетска предиспозиција за хронична болка и непријатност во гениталната област.

Класификација

Врз основа на горенаведените етиолошки фактори, vulvodynia е поделена на:

 • алергичен;
 • психогени;
 • заразен - ова исто така вклучува херпетична форма;
 • предизвикани од соматски заболувања;
 • атрофичен;
 • дистрофичен.

Во зависност од видот на клиничкиот тек, постојат такви форми на патологија како што се:

 • Предизвикана - болка се јавува само во време на стимулација на вулвата. Ова може да биде предизвикано од сексуален контакт, интензивни спортови или воведување на хигиенски тампон.
 • Неспровоцирани - болките се појавуваат спонтано, често во моменти на физичка смиреност, особено во текот на ноќта на одмор.

Исто така вреди да се напомене дека vulvodinia е концепт кој комбинира неколку болести и патолошки состојби, имено:

 • цикличен вулвовагинитис;
 • вулвар вестибулитис;
 • диестетичка форма на болеста.

Симптоматологија

Главната клиничка манифестација на болеста - болка, која може да биде акутна и перзистентна, болна или периодична. Треба да се забележи дека болката е секогаш локализирана, односно често има фокус во овие области:

 • големи или мали магии;
 • влез во вагината;
 • клиторис;
 • препоните;
 • анус.

Болката секогаш се манифестира хронично - е присутна шест месеци или повеќе.

Покрај тоа, симптомите на вулдовинија го имаат следново:

 • црвенило на женските надворешни генитални органи;
 • чешање и горење во проблематичната област;
 • сувост на вагината;
 • чувство на топлина во областа на перинеумот и анусот;
 • мало оток на вулвата.

Сепак, ваквите клинички манифестации не секогаш ги алармираат женските претставници. Меѓутоа, ако патологијата има секундарно потекло, тогаш симптомите ќе вклучуваат знаци на основната болест.

Дијагностика

Ако се појават главни, како и еден или повеќе поврзани симптоми, потребно е што побрзо да се консултирате со гинеколог. Да се ​​утврди причината за формирање на таква болест е доста тешко, и вклучува спроведување на цела низа дијагностички мерки.

Прво, лекарот мора самостојно да изврши неколку манипулации, вклучувајќи:

 • проучување на историјата на болеста - неопходно е да се побара основната болест;
 • собирање и анализа на животната историја - потребата е да се идентификува физиолошкиот извор;
 • внимателен гинеколошки преглед со употреба на потребните алатки;
 • Детален преглед на пациентот - да подготви комплетна симптоматска слика, која е секогаш индивидуална.

Главните лабораториски тестови во овој случај се:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • општа анализа на урината;
 • цитолошки преглед на тестот земен од грлото на матката и задниот вагинален форникс;
 • ПЦР примероци;
 • хормонски тестови.

Инструменталните испитувања се ограничени на имплементација на:

 • ултрасонографија на карличните органи;
 • интравагинален ултразвук;
 • продолжена колпоскопија.
Проширена колпоскопија

На позадината на фактот дека вулводинија може да се формира поради појава на широк спектар на болести, покрај гинекологот, може да учествува и во дијагнозата:

 • ендокринолог;
 • нефролог;
 • гастроентеролог;
 • психијатар;
 • специјалист за заразни болести;
 • психотерапевт;
 • невролог;
 • терапевт.

Третман

Третманот на вулводинија е општо прифатен со конзервативни методи кои подразбираат комплетен сексуален одмор за цело времетраење на терапијата.

Медицинска елиминација е насочена кон приемот:

 • антибактериски и антифунгални агенси;
 • антиинфламаторни супстанции;
 • лекови против болки;
 • хормони - таквите лекови се препишуваат индивидуално за секој пациент.

За третман, употреба на орални или локални препарати, масти или супозитории. Дополнително пропишани антидепресиви, антихистамински лекови и средства за зајакнување. Во секој случај, кои лекови треба да бидат препишани на пациентот и времетраењето на курсот се определува само од лекарот што посетува.

Покрај тоа, конзервативниот третман нужно мора да вклучува:

 • диета терапија;
 • физиотерапија;
 • седечки бањи кои се користат дома;
 • балнеотерапија;
 • вршење на вежби за физикална терапија, особено вежбата Кегел;
 • психотерапија.

Индикации за хирургија се:

 • неефикасноста на горенаведените методи;
 • најсилна болка;
 • јасно ограничена област на болка.

Превенција и прогноза

За да се избегне развојот на оваа болест, претставниците на слабата половина на човештвото треба да следат неколку едноставни превентивни препораки.

Тие вклучуваат:

 • има заштитен секс;
 • отфрлање на промискуитетен сексуален живот;
 • носење долна облека само од природни ткаенини;
 • лична хигиена;
 • исклучување на употреба на интимни средства кои предизвикуваат алергиски реакции;
 • навремено и целосно лекување на било какви соматски болести во нивниот акутен или хроничен тек;
 • избегнување на хипотермија;
 • минимизирање на стресни ситуации;
 • редовни посети на гинеколог.

Вулводинија има поволна прогноза, но во голема мера го намалува квалитетот на животот на една жена и е прилично тешко да се лекува. Во зависност од тоа колку пациентот ќе живее со таква патологија, ризикот од компликации на основната болест се зголемува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Vulvodynia и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кандидален вулвовагинитис (појавување симптоми: 4 од 12)

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 3 од 12)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Вулвовагинитис (појавување симптоми: 3 од 12)

Вулвовагинитис - воспалителни заболувања кои влијаат на школка од вагината, како и на малите и големите. Патолошкиот процес се развива поради пенетрацијата во гениталиите на разни микроорганизми, вклучувајќи ги и стафилококите, гонококите, габицата Кандида и други. Се карактеризира со симптоми како што се чешање, изобилство специфично испуштање и непријатни чувства. Оваа болест ги зафаќа жените од било која возрасна група, вклучувајќи и мали девојчиња, па дури и жени за време на бременоста.

...
Генитален херпес (појавување симптоми: 3 од 12)

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или на кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...
Рак на Вулвар (појавување симптоми: 3 од 12)

Ракот на Вулвар е рак кој влијае на надворешната генитална област. Оваа болест речиси никогаш не е дијагностицирана во репродуктивна возраст. Изложени на ризик од жени на возраст од 70-80 години. Треба да се забележи дека 60% од пациентите бараат медицинска помош веќе во 3-4 фази на развој на малигната формација, што речиси целосно исклучува позитивен резултат од третманот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .