Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гонореја кај жени: симптоми и третман

Гонореја кај жените - главните симптоми:

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

Домашниот начин на пренесување на болеста е невозможен, така што не можете да добиете од болен човек, на пример, преку општи предмети за домаќинството или во бањата. Меѓутоа, ако мајката има таква болест, тогаш при раѓањето на детето има прилично голема веројатност дека тој ќе биде заразен.

Симптомите на гонореа кај жени се доста изразени, но се малку неспецифични. Покрај тоа, асимптоматскиот тек на инфективниот процес е дозволен, а во некои случаи жената може да има асимптоматски хроничен гонореален фарингит. Треба да се напомене дека оваа варијанта на текот на болеста е повеќе карактер за оние кои се сексуално промискуитетни.

Изјавата за конечна дијагноза се изведува според резултатите од дијагностичките мерки. Независно споредете ги симптомите и третманот не може да биде. Лековите и времетраењето на нивниот прием се пропишани само од лекар.

Доколку третманот на гонореа кај жени ќе се започне навремено, може да се избегнат компликации. Но, за ова, пациентот треба да се консултира со лекар на првите знаци.

Етиологија

Причинителот на болеста е патоген организам гонокок. Инфекцијата се јавува претежно преку секс, имено:

 • за време на орален секс;
 • за време на вагиналниот однос;
 • со анален секс.

Дозволен домаќинство начин на инфекција, но ова е малку веројатно. Исто така, не се исклучува инфекција на детето за време на премин преку каналот за раѓање.

Самиот патоген организам е нестабилен за надворешното опкружување, брзо умира кога е изложен на директни УВ зраци и температури над 55 ° C

Предвидните фактори за инфекција се:

 • промискуитетен сексуален живот;
 • игнорирање на бариерите контрацептиви;
 • носејќи нечија долна облека;
 • присуство на други заразни болести;
 • присуство на таква болест во историјата.

Изложени на ризик од жени кои водат неморален начин на живот. Ова треба да ги вклучува оние кои обезбедуваат сексуални услуги, да користат алкохол во прекумерни количини, да земаат лекови, да немаат постојано место на живеење.

Класификација

Болеста се класифицира според времетраењето на курсот:

 • свежо - времетраењето на инфекцијата и развојот на инфективниот процес не е подолг од два месеца;
 • хронично - поминаа повеќе од два месеци од инфекцијата.

Во свежа форма на болеста, тие лачат:

 • акутен;
 • субакутна форма.

Хроничната гонореја кај жените исто така е поделена на неколку подвидови:

 • асимптоматски;
 • латентен;
 • скриени
 • акутен;
 • субакутен.

Покрај тоа, во зависност од локализацијата на инфективниот процес, се испушта свеж облик и хронична асцендентна форма. Во вториот случај, инфективниот процес може да влијае на:

 • пелвичен перитонеум;
 • фалопиевите туби;
 • на јајниците.

Воспалението на ендометриумот на матката не е исклучено.

Форма влијае на начинот на кој гонорејата се манифестира кај жени. Сепак, не е потребно сами да го започнете третманот, дури и ако постои целосна доверба во дијагнозата. Третманот, изборот на лекови - сето тоа лежи во надлежност на квалификуван доктор.

Симптоматологија

Инкубациониот период на гонореа може да трае 3-7 дена, во некои случаи 2-3 недели. Ако имунолошкиот систем е премногу слаб, првите знаци на гонореја кај жените може да се појават веднаш штом 48 часа по инфекцијата.

Асимптоматски, по правило, е забележано во случаи кога пациентот земал антибактериски лекови поради друга болест или почнал да лекува самостојно дома. И во првиот и во вториот случај не е гаранција за целосна елиминација на болеста. Исто така, треба да се забележи дека гонорејата не дава имунитет.

Кај жените, првите знаци на болеста ќе зависат од тоа која форма е потребна. Значи, со поразот на урогениталниот систем кај жените, можните симптоми на гонореа ќе бидат следниве:

 • испуштање кај жени со гонореа бело-жолта боја, гнојна конзистентност, со остар непријатен мирис. Ова е специфичен симптом на оваа болест;
 • надворешното отворање на уретрата е воспалено, можно оток и тешка црвенило;
 • тешка, остра болка при мокрење;
 • чешање и горење во вулвата;
 • влечење болка во долниот дел на стомакот;
 • крварење со вискозна конзистентност, не поврзана со менструацијата;
 • болка и непријатност при сексуален однос, намалена сексуална желба.

Во гонореалниот фарингит, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • појавата на гноен фокуси на крајниците и палатинските лакови;
 • зголемена плунка;
 • воспалено грло, но овој симптом не е секогаш присутен;
 • оток на грлото.

Поради природата на клиничката слика, болеста често се меша со ангина и започнува да се лекува со разни лекови самостојно дома, без да се консултира лекар.

Во гонореален проктитис, ќе биде присутен следниот симптоматски комплекс:

 • чешање во аналниот премин;
 • исцедок на мукопурулентен ексудат од анусот;
 • болка при движење на дебелото црево;
 • присуство на крв и слуз во столицата.

Во хроничниот тек на патолошкиот процес, клиничката слика може да биде речиси целосно отсутна. "Утрински капки синдром" може периодично да се манифестира - наутро по спиење, може да има мала количина гноен ексудат на отворањето на уретрата.

Симптоми на гонореја кај жени

Дијагностика

На првите знаци на клиничката слика треба веднаш да побараат медицинска помош. За да се утврди начинот на лекување на гонореа кај жени, лекарот пропишува дијагностички процедури, имено:

 • директна бактериоскопија;
 • во вагината се земаат мазни за гонореја кај жени;
 • PCR;
 • тест на осетливост на антибиотици;
 • садење биолошки материјал на хранлив медиум.

Треба да се напомене дека анализата на гонореа не само што овозможува прецизно одредување на видот на патолошкиот процес, туку исто така помага да се изберат ефективни лекови, на пример, таблети за гонореа.

Како правилно се зема вагината од вагината, докторот ќе ги покаже тестовите. Потребно е пациентот со посебен гинеколошки сет.

Третман

Ако третманот се започне веднаш, компликациите може да се избегнат. Покрај тоа, благосостојбата на пациентот обично се подобрува по неколку дена од земањето на лековите пропишани од лекар.

Бидејќи патогениот организам има многу видови, повеќе од еден антибиотски лек може да се користи во третманот, но неколку одеднаш - режимот на дозирање се определува поединечно.

Општо земено, терапијата со лекови може да вклучува:

 • антибиотици;
 • свеќи за гонореја;
 • витамини и минерални комплекси за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • пробиотици или пребиотици.

Можеме да зборуваме за целосно опоравување само кога една жена завршува со земање разни лекови пропишани од лекар, а резултатите од тестовите го покажуваат целосното отсуство на гонококи во женското тело. Исто така, за време на третманот се покажува комплетен сексуален одмор.

Можни компликации

За жените, оваа болест е исклучително опасна, бидејќи транзицијата кон хронична форма може да развие такви компликации:

 • фригидност;
 • спонтан абортус на фетусот;
 • компликации на породување;
 • развој на адхезии, што доведува до неплодност;
 • оштетување на други делови на урогениталниот систем, со сите последователни последици.

За да се спречи развојот на такви сериозни и делумно неповратни компликации, неопходно е веднаш да се консултира лекар - веднаш штом ќе се појават првите симптоми, а не да препише лекови за себе.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • превенција на заразни болести;
 • употреба на бариерни контрацептиви;
 • исклучување на чести промени на сексуалните партнери;
 • отфрлање на лекови, прекумерно количество алкохол.

Уште еднаш, вреди да се напомене дека не може да се само-лекува без лекар кој прави точна дијагноза. Ваквите постапки може да доведат до значителни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гонореа кај жени и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Воспаление на јајниците (појавување симптоми: 6 од 20)

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...
Вулвитис кај деца (појавување на симптоми: 5 од 20)

Вулвитис кај деца е акутен воспалителен процес кај девојчињата што влијае на надворешната генитална област. Меѓу гинеколошките патологии кај девојчиња со помлади предучилишни возраст (од година до пет години) се рангираат први. Вулвитис кај девојчињата може да предизвика развој на патологии на урогениталниот систем и репродуктивните нарушувања. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации.

...
Дисбактериоза во бременоста (појавување симптоми: 5 од 20)

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...
Уретритис кај мажи (појавување симптоми: 5 од 20)

Уретритисот кај човек (воспаление на урогениталниот канал) е патолошки процес во урогениталниот систем. Најчесто се јавува на мукозната мембрана на уретрата или урогениталниот канал. Неспецифичниот уретритис кај мажите често може да биде комплициран од циститис, што резултира со потреба од сеопфатен третман.

...
Трихомонијаза кај жени (појавување на симптоми: 5 од 20)

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Ако не се лекува, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .