Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уретритис кај жени: симптоми и третман

Уретритис кај жените - главните симптоми:

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

Акутниот уретритис кај жени може да се појави на било која возраст, но поради неспецифичноста на клиничките знаци, тоа не е секогаш дијагностицирано навремено. Невозможно е да се земаат лекови или да се спроведува терапија преку традиционална медицина без точна дијагноза. Таквите активности можат да доведат до сериозни компликации.

Како да се лекува уретритисот кај жените може да се каже само од специјалист специјалист по медицина по преземањето на потребните дијагностички мерки и правење точна дијагноза. Ако терапијата се започне навреме, прогнозата е во повеќето случаи поволна.

Треба да се забележи дека уретритисот може да се појави не само кај жените туку и кај мажите. Сепак, заради физиолошките карактеристики на првата, болеста може да се појави заедно со циститис и се дијагностицира почесто.

Етиологија

Причините за уретритис кај жените може да се должат на следните етиолошки фактори:

 • уролитијаза ;
 • инфекција на уринарниот тракт;
 • компликации по некои гинеколошки процедури;
 • неоплазма во уретрата;
 • груб сексуален однос;
 • алергиска реакција на козметички или детергент;
 • гинеколошки заболувања - вулвитис , колпитас .

Пренос на инфекција со уретритис кај жени може да се појави сексуално или хематогено.

Покрај директните етиолошки причини, треба да се истакнат неколку предиспонирачки фактори за развој на воспалителниот процес:

 • хиповитаминоза ;
 • ослабен имунолошки систем во споредба со други болести од хронична природа;
 • СПБ;
 • честа хипотермија;
 • набљудување монодиет;
 • присуство на хронични инфективни жаришта;
 • неуспехот да се следат основните правила на лична хигиена;
 • траума на надворешните генитални органи;
 • употребата на досадни контрацептивни средства;
 • хронични заболувања на генитоуринарниот систем;
 • алкохолизам;
 • бременост

Без оглед на тоа што го предизвикал развојот на воспалителниот процес, треба да го разберете следново: третманот на уретритисот кај жените треба да биде сеопфатен, па затоа, пред сé, потребно е да се отстрани провокативниот фактор.

Класификација

Акутниот и хроничен уретритис кај жените се класифицирани според неколку критериуми. Значи, според етиологијата емитуваат:

 • заразен;
 • не-инфективни.

Инфективна форма на болеста е:

 • неспецифичен уретритис - најчесто поттикнат од E. coli, стафилококи, стрептококи;
 • специфични - сексуално преносливи, почесто дијагностицирани трихомонас уретритис кај жени;
 • вирусна - предизвикана од ХПВ или херпес вирус.

Природата на патолошкиот процес може да биде акутна или хронична. Постои уретритис комплициран или некомплициран од циститис. Вториот е многу редок. Дури и ако сè укажува на уретритис кај жените, не се препорачува само-појавување на симптоми и третман. Ваквите постапки може само да го влошат текот на патолошкиот процес.

Симптоматологија

Доста често, болеста е асимптоматска во првите фази на развојот или има мали клинички манифестации, што се должи на привремено влошување на здравјето. Вреди да се разгледа факторот што кај жените симптомите на уретритис може да бидат нејасни, ако пациентот сам земал лекови или се лекувал со народни лекови.

Симптомите на уретритис кај жените од општа природа се следните:

 • чешање во вагината и вулвата;
 • жолто или зелено празнење на гнојна конзистентност - бојата на испуштањето ќе зависи од патогенот на воспалителниот процес;
 • непријатност, болка за време на сексуалниот однос или при мокрење;
 • чувство на печење по мокрење, кое перзистира некое време по празнењето на мочниот меур;
 • црвенило на надворешните гениталии;
 • честа мокрење што не се ослободува.

Ако уретритисот се јави со циститис, клиничката слика може да биде дополнета со следниве знаци:

 • пониска абдоминална болка;
 • горење и болка при празнење на мочниот меур, кои не исчезнуваат дури и по мокрењето;
 • може да има крвни нечистотии во урината;
 • мокрењето може да го вознемири пациентот секои 10-15 минути.

Во прилог на специфични симптоми, постојат и општи знаци на уретритис кај жени кои не се директно поврзани со генитоуринарниот систем:

 • мускулни болки;
 • зголемувањето на температурата - најчесто е субфебрилна, но не се исклучува порастот на индикаторите до 38 степени;
 • слабост, раздразливост.

Треба да се забележи дека кај некомплицираните уретритис најчесто се присутни вообичаени знаци.

Кандид уретритисот кај жените ја надополнува севкупната клиничка слика со следните симптоми:

 • празнење бело, понекогаш со розова нијанса;
 • досадна болка во долниот дел на стомакот;
 • празнењето има остар мирис.

Со клиничката слика, уретритисот уретритис е сличен на некои болести кои се сексуално преносливи, па затоа не е препорачливо да се спроведе третман самостојно.

Кај млади девојки, за жал, оваа болест може да се појави. Осомничениот текот на воспалителниот процес може да биде врз основа на следниве причини:

 • бебето плаче додека уринира;
 • почесто го посетува тоалетот, иако користи доволно количество течност;
 • симптоми на општа интоксикација може да бидат присутни.

Ако имате симптоми, треба да се јавите кај гинеколог - не е препорачливо да земате лекови.

Уретритис кај жени

Дијагностика

Дијагностичката програма се состои од физички преглед на пациентот и неопходни дијагностички мерки. За време на почетниот преглед, лекарот ја констатира природата на клиничката слика, собира анамнеза.

Врз основа на добиените податоци, се утврдува дијагностичка програма, која може да вклучува:

 • ОВК и БАК;
 • анализа на урина според Нечипоренко или Зимницкий;
 • PCR;
 • бактериолошки преглед на урина;
 • уретроскопија;
 • ултразвучен преглед на карличните органи;
 • анализа на микобактериска туберкулоза;
 • тест за СПБ.

Како да се третираат уретритис кај жените, лекарот одредува само по завршната дијагноза. Во секој случај, третманот треба да биде сеопфатен.

Третман

Кај жените, третманот на уретритис, ако болеста се јави во некомплицирана форма, може да се одвива дома или на амбулантска основа. Но, лековите, процедурите за физиотерапија и општите препораки на лекарот треба строго да се следат.

Терапијата со лекови може да вклучува:

 • антибиотици за уретритис може да се администрираат во форма на таблети или инјекции (најчесто се користат "Monural");
 • тоник;
 • антиинфламаторно;
 • свеќи за циститис како компликација;
 • витамински и минерални комплекси.

Ќе бидат потребни дневни процедури - перење на гениталиите со антисептичко решение. За да го направите ова, можете да користите и фармацевтски производи и билни чаеви, кои имаат исти својства - по налог на лекарот.

Одделно, треба да се каже за таков лек како "Монурален". Овој антибиотик може да се препише само од лекар поединечно. "Monural" се користи за лекување не само уретритис, туку и други болести на генитоуринарниот систем, па затоа не треба да земате лекови без мисла.

Терапија на уретритис народни лекови е можно, но само во консултација со вашиот лекар и како дополнување на главниот тек на третманот. Треба да го разберете следново: преку традиционалната медицина, симптомите може да се отстранат, но болеста не може да се елиминира во коренот. Затоа, употребата на такви методи како главна несоодветна.

Доколку терапијата се започне навремено, прогнозата е поволна, нема компликации. Во спротивен случај, болеста станува хронична, што е сосема невозможно да се излечи.

Превенција

Спречувањето на болеста е многу полесно отколку лекување. Во овој случај, доволно е да се следат такви едноставни препораки:

 • интимна хигиена;
 • елиминација на хипотермија;
 • употреба на хипоалергенски производи за козметичка нега;
 • здрави интимни односи - доколку е потребно, користете посебни масла за подмачкување;
 • СПБ превенција.

Бидете сигурни дека да се подложите на рутински преглед од страна на гинеколог најмалку еднаш на секои шест месеци. Ако имате хронични заболувања или други предиспонирачки фактори, треба почесто да го посетувате докторот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате уретритис кај жени и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Трихомонијаза кај жени (појавување на симптоми: 7 од 17)

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Без третман, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...
Дизурија (појавување симптоми: 7 од 17)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Микоплазмоза (појавување симптоми: 6 од 17)

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 6 од 17)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Јариска дисфункција (појавување на симптоми: 6 од 17)

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .