Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипоменореа: Симптоми и третман

Хипоменореа - главните симптоми:

Хипоменореа (син Сиромашна месечна) - прекршување на менструалниот циклус, кога мала количина крвава течност се секретира од гениталниот тракт (помалку од 50 милилитри). Патологијата може да биде примарна и секундарна.

Причините за нарушување не секогаш имаат патолошка основа. Прекинувачот може да послужи како прекумерно строга диета, промена на временска зона или клима, преголема доза на лекови.

Симптоматологијата е сосема специфична - менструалниот проток има светло или темно кафеава боја. Главоболки, проблеми со празнење на дебелото црево. Честопати жените се жалат дека имаат болки во градите и спастични болки во стомакот.

Дијагностиката е насочена кон идентификување на предиспонирачки фактор - може да бидат потребни широк спектар на лабораториски тестови и инструментални процедури.

Третманот на хипоменореата се прави поединечно за секој пациент - тактика диктирана од коренот. Често, лекарите се свртуваат кон конзервативни методи.

Етиологија

До денес, специјалисти во областа на гинекологијата, голем број на извори, предизвикувајќи појава на такви проблеми како многу оскудни месечно. Се забележува дека не сите фактори се патолошки по природа, но често предизвикувачот е болест.

Патолошки причини за хипоменореа во оваа категорија:

Лошата месечна кафеава боја може да се појави поради фактори кои не се поврзани со текот на патолошкиот процес. Меѓу безвредни извори се издвојуваат:

 • прекумерна физичка активност;
 • ненадејна промена на временска зона или клима;
 • долгорочно влијание на стресни ситуации;
 • придржување кон строгите диети;
 • период на доење;
 • недоволно внесување на витамини во телото;
 • несоодветна употреба на орални контрацептиви - слабите месечни периоди се јавуваат по откажувањето;
 • жената има вишок телесна тежина.

Таквото нарушување во текот на првата менструација кај адолесцентните девојки во текот на годината и во периодот пред менопауза, кој во повеќето ситуации започнува по 45 години, се смета за сосема нормално.

Невообичаено скудни периоди во текот на раната бременост - може да бидат и природен феномен и прв знак на спонтан абортус. Подобро е да се консултирате со специјалист.

Вреди да се земат предвид слабите периоди по одложување - кај жена од раѓање, ова може да укаже на бременост или ектопична концепција. Во постменопаузалниот период, нормалните се месечни периоди.

Ефектот на лековите врз хормоналниот систем може да предизвика проблем како хипоменореа. Практично во сите ситуации се појавуваат слаби периоди кога земате ОК, но и други лековити супстанции исто така можат да влијаат на ова:

 • анаболни лекови - постои промена во заднината во насока на зголемување на машките хормони, зголемување на мускулната маса, што може да доведе до целосно исчезнување на критичните денови кај жените во раѓање возраст;
 • хормонални лекови - со продолжена употреба, ќе има намалување на менструалниот тек, ако се откаже, процесот ќе се врати во нормала.

Само во некои случаи, за краток временски период, ќе се одржуваат скудните месечни периоди по одржувањето на Дупхастон.

Класификација

Хипоменореа кај жени е:

 1. Основно. Сиромашната менструација секогаш била присутна, а тешките празнења практично не биле забележани. Главната причина е конгенитални аномалии на структурата или развојот на органите на репродуктивниот систем. Оваа варијанта на патологијата е индицирана кога менструацијата веднаш по првото крварење останува ретка околу 1 година кај младите девојки.
 2. Секундарна - ако менструацијата е секогаш нормална и за прв пат е скудна.

Симптоматологија

Главната клиничка манифестација е специфичниот изглед на менструалниот проток во форма на темни или светло кафени марки или капки крв.

Симптомите на хипоменореја се како што следува:

 • намалување на времетраењето на критичните денови;
 • главоболки со различна тежина;
 • непријатност во градите;
 • емоционална нестабилност;
 • болка во долниот дел на стомакот со ширење на долниот дел на грбот;
 • гадење и металоиди ;
 • зголемен апетит;
 • носеви;
 • намален либидо;
 • вознемирена столица - запек;
 • чешање и горење на гениталиите;
 • менструација со згрутчување на крвта;
 • мало зголемување на температурата;
 • хроничен замор ;
 • зголемено потење;
 • интензивна жед;
 • депресивна состојба .

Оваа болест понекогаш може да биде целосно асимптоматска и незабележлива за жените. Потребно е да се изврши темелно и темелно испитување ако започнале темни и скудни периоди.

По 40 години, главен извор на проблемот е пременопауза. Покрај тоа што имаат лоша кафеава исцедок, може да се појават такви манифестации:

 • топли бранови;
 • намалување на сексуалната желба;
 • обилно потење;
 • напади на ненадејно зголемување на пулсот;
 • слабост и летаргија;
 • вртоглавица;
 • апатија и чести промени во расположението;
 • нарушување на спиењето, особено несоница.

Многу жени се заинтересирани за прашањето: дали е возможно да забремените за време на скудни периоди? Во таква ситуација тешко е да се зачне и да се роди дете.

Кога аномалија се појавува во позадина на друга болест, клиниката ќе биде надополнета со симптоми на провокативна болест.

Дијагностика

Причините за слаба месечна кафеава боја може да се идентификуваат само по комплекс на лабораториски и инструментални испитувања. Пред сè, гинекологот треба самостојно да изврши неколку манипулации:

 • проучување на историјата на болеста - да се најде најверојатниот етиолошки фактор со патолошка основа;
 • собирање и анализа на животната историја - да се идентификува можното влијание на физиолошките извори, особено лековите (има мали периоди на менструација по Postinor или други лекови);
 • темелно гинеколошки преглед;
 • Детално истражување на пациентот - да се создаде комплетна симптоматска слика.

Лабораториската дијагноза вклучува:

 • општи и биохемиски анализи на крвта;
 • бактериска култура на крв и размаски од гениталниот тракт;
 • општа клиничка анализа на урина;
 • хормонски тестови;
 • PCR тестови.

Кога една жена почна да се вознемирува од слаби периоди со ендометриоза или позади други болести, причината може да се идентификува со помош на следните инструментални процедури:

 • ултрасонографија на матката и јајниците;
 • радиографија на карличните органи;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • биопсија проследена со цитолошки преглед на ендометриумот;
 • лапароскопија.
Принцип на лапароскопија

Ендокринолог и психијатар треба да бидат вклучени во процесот на утврдување на дијагнозата на "хипоменореа".

Третман

Третманот на скудни периоди зависи од изворите на патологија. Ако проблемот е предизвикан од несоодветно однесување во исхраната, прекумерна физичка активност или психо-емоционални пореметувања, терапијата се состои во нивно исправување.

Според сведочењето може да се назначи:

 • антимикробни агенси;
 • антиинфламаторни супстанции;
 • хормонални лекови;
 • зајакнување на лекови;
 • витамински и минерални комплекси.

Скудните периоди кога се земаат апчиња за контрацепција или други лекови ќе поминат сами по себе или по краток временски период по прекинот на лекот.

Лошата менструација со ендометријална хиперплазија и други болести се третира во согласност со основната болест, па терапијата може да биде не само конзервативна, туку и хируршка. Операцијата се доделува според поединечни индикации и резултати од инструменталниот преглед.

Скудно време по породувањето, дијагностичките процедури, за време на доењето или во периодот пред менопауза не е потребна посебна терапија, но тоа не значи дека не треба да се консултирате со лекар.

Кога се појавува проблем, употребата на народни лекови е непрактична, бидејќи разните билки и лековити растенија можат да ја влошат ситуацијата.

Можни компликации

Хипоменореа, игнорирајќи ги симптомите и целосното отсуство на терапија, често доведува до следниве компликации:

 • спонтан абортус;
 • женска неплодност;
 • целосно отсуство на менструација;
 • фригидност;
 • намалена сексуална привлечност кон спротивниот пол;
 • зголемен ризик од ектопична бременост.

Превенција и прогноза

За да се избегне појава на менструални нарушувања, треба да ги следите општите превентивни препораки:

 • правилна и целосна исхрана;
 • ангажирање само во заштитен пол - за да се спречат сексуално преносливи болести и несакани бремености, бидејќи често се појавуваат слаби периоди по абортусот;
 • соодветна употреба на лекови, строго пропишани од лекарот;
 • избегнување на повреда на карличните органи;
 • нормализација на телесната тежина;
 • спречување на долгорочни ефекти на радијација и токсични супстанции врз телото;
 • минимизирање на ефектите од стресни ситуации;
 • исполнувањето на сите правила што ги пропишува лекарот по гинеколошките процедури - ова ќе помогне да се избегне појава на таква патологија како оскудни периоди по хистероскопија;
 • до умерено активен животен стил;
 • редовни посети на гинеколог.

Хипоменореа често има поволна прогноза. Долгиот и комплетен третман ви овозможува целосно да се ослободите од нарушувањето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипоменореа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аднекситис (појавување симптоми: 5 од 20)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Синдром на раздразливо дебело црево (појавување симптоми: 5 од 20)

Синдром на нервозно дебело црево (IBS) е серија на функционални нарушувања поврзани со работата на сите пониски делови на дигестивниот тракт. Во друг, тоа се нарекува синдром на нервозно дебело црево, но не е само таа што страда. Овој проблем се јавува кај половина од светската популација и влијае и на постарите и на децата. Најчесто, синдром на нервозно дебело црево се јавува кај жени.

...
Симптоми на повлекување (појавување на симптоми: 5 од 20)

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...
Полицистичен црн дроб (појавување симптоми: 5 од 20)

Полицистичен црн дроб - наследен тип на болест, кој се карактеризира со формирање во ткивата на орган од многу цисти (абнормални абдоминални неоплазми, во кои е ексудат локализиран). Причините за прогресијата на болеста до денес сè уште не се темелно проучени. Извонреден е фактот дека формирањето на абдоминални формации кај дете е веќе забележано за време на неговиот пренатален развој, што им овозможи на научниците да го преземат наследниот фактор на нејзината манифестација.

...
PIOSALPINX (појавување симптоми: 5 од 20)

Пиозалпинкс - патолошки процес кој влијае на органите на женскиот репродуктивен систем. Се карактеризира со акумулација на пурулентна течност во луменот на една или две цевки на матката. Овој процес е предизвикан од мала или целосна блокада на луменот на фалопиевите туби. Честопати ова се случува во позадина на секој воспалителен или инфективен процес кој може да биде локализиран не само во фалопиевата цевка, туку и во јајниците и додатоците.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .