Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Оваријално воспаление: Симптоми и третман

Воспаление на јајниците - главните симптоми:

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

Провокаторите на болеста често се сметаат за претходно инфективно-воспалително заболување на органите на женскиот репродуктивен систем, присуството на СПБ. Постојат голем број на други неповолни извори.

Симптомите на воспаление на јајниците ќе се разликуваат во зависност од текот на болеста, но воопшто, клиничките манифестации се неспецифични: болка во долниот дел на абдоменот, треска, абнормален вагинален исцедок, менструални нарушувања.

Процесот на дијагностицирање се базира на гинеколошки преглед и резултатите од инструменталните испитувања. Тие вклучуваат дијагностичка лапароскопија, која често се претвора во медицинска. Лабораториските тестови се само помошни.

Третманот на патологијата во повеќето ситуации е конзервативен по природа и е ограничен на орална администрација и локална употреба на лекови, но во некои ситуации се индицира хируршка интервенција.

Етиологија

Често, воспалителна лезија на еден или двата јајника станува последица на продирањето на патогените микроорганизми во органите на женскиот репродуктивен систем.

Најчестите инфективни агенси се:

Патогените микроорганизми можат да влезат во јајниците на неколку начини:

 • лимфен проток;
 • протокот на крв;
 • вагината, матката или јајцеводите, цервикалниот канал - во присуство на сексуално преносливи или воспалителни болести;
 • за време на медицинските процедури;
 • со продолжена употреба на интраутериниот уред.

Воспалението на јајниците е често предизвикано од игнорирање на симптомите или целосно отсуство на третман за болести на репродуктивниот систем. Оваа категорија на причини вклучува:

Причини за воспаление на јајниците кај жени кои немаат патолошка основа:

 • повеќекратен абортус (повеќе абортуси);
 • несоодветна употреба на интраутериниот уред;
 • продолжена хипотермија;
 • претходно префрлени дијагностички или хируршки процедури на гениталиите;
 • намалување на општиот и локалниот имунитет;
 • присуство во историјата на воспалителниот процес во фалопиевите туби, матката или цервикалниот канал, дебелото црево, апендиксот, мочниот меур и абдоминалната празнина;
 • повреда на јајниците, фалопиевите туби или матката;
 • некроза предизвикана од малигни или бенигни неоплазми;
 • честа вагинална сушење;
 • ирационална употреба на антибактериски супстанции;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • промискуитетен сексуален живот;
 • незаштитен секс;
 • породување, особено прво;
 • продолжено влијание на стресни ситуации.

Во текот на воспалителниот процес во јајниците, инфекцијата од матката полека се шири на фалопиевите туби, прво со вклучување на мукозниот слој во патологијата, проследено со мускулни и серозни ткива. Матката се згуснува и продолжува, а воспалението предизвикува ослободување на гној и формирање на адхезии.

Откако јајниците се вклучени во патологијата - нивните ткива се топат под влијание на гној кој се акумулира во матката. Леќата на модифицираната матка и јајниците се јавува, затоа клиничките слики на оофоритис и салпингитис се речиси исти.

Класификација

Воспалителниот процес со локализација во јајниците може да се појави во неколку форми:

 • акутен - траењето варира од 5 до 15 дена, а главниот клинички знак е синдром на болка во долниот дел на стомакот;
 • субакутен
 • хронично - кога третманот на акутната варијанта е целосно отсутен, воспалението ќе трае долги години со наизменични фази на егзацербација и повлекување на симптомите.

Симптомите на хроничната форма честопати се скриени, што во голема мера го отежнува процесот на утврдување на точна дијагноза. Тоа е исклучително ретко за хронично воспаление да се формира веднаш, без акутна или субакутна фаза.

Во зависност од локацијата на воспалението е:

 • еднострано - се јавува воспаление на десниот или левиот јајчник;
 • билатерален - двата сегмента се вклучени во патолошкиот процес.

Симптоматологија

Клиничките манифестации во зависност од присуството на акутен или хроничен офоритис ќе се разликуваат малку. На пример, во првиот случај, првиот симптом ќе биде абдоминална болка:

 • arching;
 • пулсирачки;
 • прободување;
 • болки.

Болката може да зрачи со лумбалниот регион, сакрумот и перинеумот. Зголемена болка е забележана за време на вежбање или за време на сексуален контакт.

Знаци на акутно воспаление на овариумите:

 • зголемување на индикаторите за температура до 39 степени;
 • тешки треска;
 • општа слабост;
 • напади на гадење;
 • непријатност при интимност;
 • болни периоди;
 • појава на крварење помеѓу периодите;
 • грчеви и горење во празнењето на мочниот меур;
 • мукозен и гноен исцедок од вагината;
 • зголемен крвен притисок ;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • чести промени во расположението;
 • депресивна состојба ;
 • болка при палпација на проекцијата на јајниците.
Оваријално воспаление

Хроничното воспаление на јајниците се карактеризира со следниве симптоми:

 • повреда на менструалниот циклус;
 • долна и болна болка во долниот дел на предниот ѕид на абдоминалната празнина - синдромот на болка се шири во областите на препоните, има тенденција да се зголеми пред почетокот на менструацијата, со хипотермија или физичка исцрпеност;
 • непријатност при сексуален однос;
 • намалена привлечност кон спротивниот пол;
 • мало, но постојано испуштање бело од вагината;
 • зголемен замор и раздразливост;
 • нарушување на спиењето;
 • неплодност;
 • мало зголемување на температурата;

Во периоди на егзацербација на хроничната фаза, симптомите на воспаление на јајниците кај жените целосно одговараат на акутната форма на болеста.

Дијагностика

Клиничката слика е неспецифична, дијагностичкиот процес нужно мора да биде интегриран пристап. Основата на дијагнозата е инструментални испитувања, но императив е постапките да се дополнуваат со лабораториски тестови и првично испитување.

Лекарот треба:

 • да ја испита историјата на болеста - да открие болест што може да доведе до воспаление;
 • собира и анализира животна историја - да се разјасни ефектот на хипотермија или други предиспонирачки фактори кои немаат патолошка основа;
 • врши рачен и инструментален гинеколошки преглед;
 • палпација на долниот дел на стомакот - постои зголемување на јајниците;
 • мерење на температурата, крвниот тонус и отчукувањата на срцето;
 • прашајте ја жената детално за време на појава и сериозност на симптомите.

Меѓу најинформативните лабораториски студии вреди да се истакнат:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • PCR тестови;
 • микроскопско испитување на тестот земен од вагината;
 • Бактериски гинеколошки тестови - за да се утврди кои антибиотици треба да се препишат на пациентот.

Можно е да се потврди воспалението на јајниците со помош на такви инструментални процедури:

 • ултрасонографија на карличните органи;
 • хистеросалинпископија;
 • дијагностичка лапароскопија.
Ултразвук на карличните органи кај жените

Воспалението на левиот јајчник или на десната страна треба да се разликува од таквите патологии:

Третман

Елиминацијата на оофорите е често конзервативна. Во тек на акутен воспалителен процес, пациентите се прикажани:

 • одмор во кревет;
 • ставање студено врз долниот дел на стомакот;
 • земајќи лекови против болки и десензитизирање на лекови;
 • антибактериска терапија;
 • употребата на сулфонамиди, калциум хлорид и супстанции за зацврстување;
 • физиотерапија и балнеотерапија.

Третман на хронични воспалителни лезии на јајниците се изведува со помош на такви физиотерапевтски постапки:

 • магнетна терапија;
 • електрофореза;
 • ласерска терапија;
 • фонофореза;
 • ултразвук;
 • акупунктура.

Антибиотици за хронично воспаление на јајниците се наведени во такви ситуации:

 • чести рецидиви на хроничен воспалителен процес;
 • недостаток на лекови за акутна или субакутна;
 • егзацербација на воспаление за време на физиотерапијата.

Листата, освен за лекување на воспаление на јајниците, вклучува такви опции:

 • хирудотерапија;
 • кал терапија;
 • гинеколошка масажа;
 • Радон бањи;
 • имуномодулаторни таблети.
Радон бањи

Третманот на народни лекови, кои вклучуваат подготовка на лековити декакции и инфузии кои не само што можат да се пијат, туку и да се користат за давање и како основа за терапевтски тампони, не е исклучено.

Најефективните билки се:

 • борова матка;
 • корења на берген;
 • женшен;
 • пелин;
 • коприва;
 • lapchatka;
 • смрека;
 • областа конска опашка;
 • кентаури;
 • мајчина душица;
 • чад;
 • листови од брусница, лимонди и роуан;
 • камилица;
 • ѓумбир;
 • althea root;
 • равнец;
 • knotweed;
 • притока;
 • marigolds
 • липа;
 • бадем од лимон;
 • Хиперикум

За давање за воспаление на јајниците, вообичаено е да се користи:

 • смрека бобинки;
 • кентаури;
 • чад;
 • lapchatka;
 • бадан;
 • коренот на трње;
 • паричка;
 • куче роза

Медицински тампони или свеќи со воспаление на јајниците се натопени во бушотини базирани на такви растенија:

 • мудрец;
 • камилица;
 • дабови кора;
 • сок од алое;
 • calendula;
 • морето грмушки

Во некои случаи, со воспалителни лезии на јајниците, третманот ќе биде хируршки по природа - ќе се изврши офоректомија или анексиктомија. Индикации за хирургија се неефикасноста на конзервативните методи, појавата на компликации.

Можни компликации

Во отсуство на навремен третман, оофоритисот може да предизвика такви несакани последици:

Често, пациентите се заинтересирани за прашањето дали е возможно да забременат со воспаление на јајниците. Одговорот ќе биде позитивен само во отсуство на функционални и хормонални промени. Вреди да се запамети дека при носењето на детето постои ризик од спонтан абортус. Воспалението на јајниците кај жените може да предизвика компликации како што е ектопична бременост.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со тоа како да се излечи воспаление на јајниците, треба да ги следите овие едноставни правила на превенција:

 • одржување на здрав и активен животен стил;
 • целосно исклучување на секојдневен секс;
 • практикување на заштитен секс само за да се спречат сексуално преносливи болести;
 • предупредување за хипотермија;
 • недостаток на физички и емоционален замор;
 • усогласеност со правилата за интимна хигиена;
 • употреба на интраутериниот уред само под надзор на лекарот што посетува;
 • навремена елиминација на гинеколошките патологии;
 • редовни посети на гинеколог - најмалку 2 пати годишно.

Прогнозата на оофоритис е релативно поволна. Симптомите на воспаление на јајниците се изговара, па пациентот во времето бара квалификувана помош, а болеста не претставува закана за животот. Сепак, поради неспецифични симптоми, веројатноста за појава на компликации е висока.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате воспаление на овариумите и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леудиом на матката (појавување на симптоми: 8 од 20)

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...
Аднекситис (појавување симптоми: 7 од 20)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Салпингитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...
Воспаление на матката (појавување симптоми: 7 од 20)

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...
Гонореја кај жени (појавување симптоми: 6 од 20)

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .