Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетес кај жени: симптоми и третман

Дијабетес кај жените - главните симптоми:

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

И патолошките и сосема безопасни предиспонирачки фактори можат да бидат причина за нарушувањето. Одделно, клиничарите лачат гестациски дијабет кај жените во периодот на бременост.

Симптомите на дијабетес кај жени по 30 години, како и во било која друга возраст, се диктирани од текот на патологијата. Најчесто забележана постојана жед, менструални нарушувања, замор, губење на тежината или зголемување.

Главните дијагностички мерки се лабораториски тестови кои покажуваат нивоа на шеќер во крвта. Дополнително, се спроведуваат инструментални постапки и активности на примарниот преглед.

Дијабетесот кај жените се третира со конзервативни методи, меѓу кои во првите редови се земаат лекови (во некои случаи - живот) и диетална терапија.

Етиологија

Дијабетесот кај жените се нарекува повреда на процесот на производство на инсулин од страна на панкреасот или комплетен недостаток на подложност на телото на овој хормон. Шеќерот не може да се претвори во гликоза, како што е нормално, и се акумулира во големи количини во крвта. Треба да се напомене дека нормата на шеќер кај жените е од 3,8 до 6,0 mmol / g.

Најчестите причини за дијабетес кај жени поврзани со појава на болест:

 • автоимуни процеси - имунолошкиот систем на човечкото тело ги перцепира своите ткива (во овој случај, панкреасот) како туѓи, произведува антитела и ги уништува;
 • онкологија или воспаление на панкреасот;
 • инфекција на дигестивниот систем;
 • претходно пренесени вирални патологии, на пример, хепатитис , рубеола, грип , мононуклеоза , пилешко месо ;
 • текот на малигната хипертензивна болест ;
 • широк спектар на повреди на панкреасот.

Предвидните фактори за развој на дијабетес кај жени кои немаат патолошка основа:

 • оптоварена наследност;
 • прекумерна тежина;
 • прејадување;
 • седентарен начин на живот;
 • долгорочна зависност од лоши навики;
 • неконтролирана употреба на лекови - без назначување на лекарот што посетува или со непочитување на дневната доза или времетраењето на администрацијата;
 • слаба исхрана - зависник од слатки, газирани пијалоци, производи од слатки, масни и зачинета храна;
 • хроничен стрес ;
 • процесот на стареење на човечкото тело.

Вреди да се напомене причините за дијабетес кај бремени жени:

 • висок проток на вода ;
 • носејќи големо овошје;
 • генетска предиспозиција;
 • возраст над 35 години;
 • постојано зголемување на крвниот тон;
 • зависност од лоши навики;
 • дијабетес за време на претходната бременост.

Вреди да се забележи дека во некои случаи невозможно е да се утврдат причините за дијабетесот кај жените - во овој случај тие зборуваат за идиопатска дијабетес.

Класификација

Врз основа на изворите на патологија, ендокринолозите зборуваат за постоењето на овие видови на болести:

 • вистински или примарен дијабетес;
 • симптоматски или секундарен дијабетес.

Примарната форма на болеста е претставена со следните видови:

 • тип 1 дијабетес мелитус или инсулин-зависен - ако инсулинот воопшто не е продуциран од панкреасот или не е синтетизиран во доволни количини;
 • тип 2 дијабетес или инсулин-резистентен - инсулин се произведува во доволни или покачени количини, но ткивата на телото останува нечувствителна на хормонот.

Во зависност од степенот на манифестација на симптоми на дијабетес кај жени на возраст од 50 години, како и на друга возрасна група, постојат неколку варијанти на текот на болеста:

 • светлосни симптоми се малку изразени, а нивото на гликоза во крвта не надминува 8 mmol / l;
 • умерена - постои значително влошување, концентрацијата на шеќер е помала од 12 mmol / l;
 • тешки компликации се развиваат бидејќи нивоата на гликоза надминуваат 12 mmol / l.

Исто така, треба да се нагласи дијабетес кај бремени жени и гестациската форма на болеста, која се развива во текот на периодот на бременост. Ваквите типови на болеста имаат кардинални разлики:

 1. Дијабетес на бремени жени - ситуација каде што била дијагностицирана жена пред да се зачне дете.
 2. Се вели за гестациски дијабетес кога нивото на шеќер во крвта е зголемено веќе за време на бременоста, што често се случува во вториот триместар.

Во секој случај, третманот ќе се базира на инјектирање на инсулин и почитување на штетната исхрана, бидејќи забраната е да се земаат апчиња за време на периодот на носење на дете за жени под 30 години и во постара возраст.

Симптоматологија

Надворешните знаци на дијабетес кај жените се диктирани од формата на болеста. На ист начин почнува развојот на патологијата. Првите знаци на дијабетес кај жените:

 • промени во телесната тежина, како во помали, така и на голем начин;
 • постојана глад и жед, дури и со зголемен апетит и висок внес на течности;
 • чести посети на тоалетот за празнење на мочниот меур, особено ноќе;
 • дневна поспаност и недостаток на спиење ноќе;
 • замор;
 • слабост и намалени перформанси;
 • тежок пруритус;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • зголемено потење;
 • намалена визуелна острина;
 • неможност за забременување и покрај редовниот сексуален контакт.

Симптоми на дијабетес кај жени по 50, како и во било која друга возраст, со инсулин-зависна форма:

 • сувост, бледило и лупење на кожата;
 • губење на косата;
 • употребата на големи количини на течности дневно - од 5 до 10 литри;
 • зголемено потење;
 • тежок замор и постојана слабост;
 • губење на тежината;
 • флуктуација на индикаторите на температурата и вредностите на крвниот тонус;
 • попреченост;
 • неукротим апетит;
 • нарушување на спиењето;
 • честа желба за уринирање;
 • намален имунитет;
 • оток на лицето;
 • двојна слика пред очите;
 • депресивна состојба ;
 • абдоминална дебелина ;
 • чешање на кожата;
 • мирисот на ацетон од устата;
 • емоционална нестабилност.

Клиничките знаци на дијабетес кај жени по 40 или друга возрасна група со текот на инсулин-отпорен тип имаат свои карактеристики. За оваа варијанта на болеста се карактеризира со:

 • зголемување на количината на потрошена течност дневно;
 • зголемена потреба за мокрење;
 • сува уста;
 • намален квалитет на живот;
 • наизменично зголемување и намалување на крвниот притисок;
 • матна слика пред твоите очи;
 • честа изложеност на телото на настинки или воспалителни болести;
 • продолжено лекување на дури и најмалите рани;
 • намалување на сексуалната желба;
 • нарушување на спиењето;
 • метален вкус во устата;
 • Постојана чешање - чешање на кожата дијабетес кај жени е често локализиран во препоните и анусот;
 • зголемување на телесната тежина;
 • аверзија кон храната;
 • пустуларна лезија на кожата на долните екстремитети;
 • напади со главоболка.

Клиничките манифестации кај жените во позиција се целосно во согласност со горенаведените знаци.

Симптоми на дијабетес кај жени

Дијагностика

Како патологијата се манифестира и како да се дијагностицира дијабетесот и да се направат тактики за индивидуален третман, знае ендокринологот. Со инсталирање на точна дијагноза не се јавуваат проблеми, но дијагнозата треба да биде интегриран пристап.

Прво, лекарот треба:

 • да се запознаат со историјата на болеста, не само пациентот, туку и нејзините блиски роднини - да го бараат најверојатниот етиолошки фактор;
 • собира и анализира животна историја - да ги идентификува физиолошките провокатори;
 • внимателно ја испитајте жената;
 • Мерење на температурата и крвниот тон;
 • интервјуирајте го пациентот детално - за да дознаете кога се појавија првите симптоми на дијабетес и степенот на нивната тежина, што ќе овозможи да се утврди природата на текот на болеста.

Лабораториски тестови:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • хормонски тестови.

За да се потврди или побие мислењето на лекарот во врска со појавата на компликации, неопходно е да се подложат на следните инструментални процедури:

 • Ултразвук на црниот дроб и бубрезите;
 • реоенцефалографија;
 • дуплекс скенирање на садовите на долните екстремитети;
 • реовазографија;
 • офталмографија;
 • Мозок ЕЕГ;
 • КТ скенирање;
 • МНР
Мозокот ЕЕГ

Третман

Стабилизацијата на состојбата на пациентот може да се постигне со земање лекови и диета.

Првиот елемент на медицинската тактика вклучува:

 • доживотна инсулинска терапија за замена, но само ако е дијагностицирана "тип 1 дијабетес мелитус";
 • земање на лекови за намалување на шеќер - е индицирано за дијабетес тип 2.

Знаците на дијабетес кај жените се елиминираат со следење на овие препораки за јадење храна:

 • целосно отфрлање на рафинирани јагленохидрати;
 • чести и фракциони оброци;
 • дневна пресметка на потрошувачката на житни единици, житарици, течни млечни производи, компири и пченка, овошје и бобинки;
 • исклучување од менито на слатки и органски масти.

Еден од ефективните методи за лекување е умерено, но редовно физичко насилство.

Можни компликации

Кога знаците на дијабетес кај жени по 30 или која било друга возраст се целосно игнорирани и постои отфрлање на квалификуваната нега, тоа ќе доведе до опасни последици:

Последиците од дијабетес тип 2 кај жените за време на бременоста вклучуваат фетални малформации и спонтан абортус.

Превенција и прогноза

Специјалната превенција на дијабетес кај жените денес не е развиена. Следните едноставни правила можат да ја намалат веројатноста за развој на болеста:

 • здрав и активен животен стил;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • рационална употреба на лекови;
 • рана дијагноза и комплексна елиминација на ендокрините патологии;
 • Редовните рутински прегледи на клиниката ќе помогнат да се откријат знаци на дијабетес кај жените по 50 што е можно порано.

Што е опасен дијабетес, жената никогаш нема да знае со верен почитување на превентивните препораки и исполнување на назначувањата на лекарот што посетува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијабетес кај жени и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 13 од 20)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Дијабетес кај мажи (појавување симптоми: 12 од 20)

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување на симптоми: 7 од 20)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Предиабетес (појавување симптоми: 7 од 20)

Пред-дијабетесот е патолошка состојба која претходи на дијабетес мелитус. Ова значи дека концентрацијата на шеќер во крвта е покачена, но не доволно силна за да се дијагностицира таква дијагноза. Главната група за ризик се состои од лица постари од 40-45 години, меѓутоа, нарушувањето може да се појави кај деца.

...
Панхипопитуитаризам (појавување симптоми: 7 од 20)

Пангипопитуитаризам (син син, синдром Симмондс) е хормонален недостаток, имено недостатокот на сите хормони на предната хипофизна жлезда. Наспроти ова, функционирањето на многу внатрешни органи и системи е оштетено.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .