Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трихомонијаза кај жени: симптоми и третман

Трихомонијаза кај жените - главните симптоми:

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Без третман, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

Главната причина за развојот на болеста лежи во патолошките ефекти на Трихомонас вагиналот. Најчесто, предизвикувачкиот агенс е сексуално пренослив, но има и други предиспонирачки фактори.

Симптомите на трихомонијаза кај жените се специфични и се изразени со изобилство пенест вагинален исцедок, често со мирис на фетус. Клиниката вклучува грчеви, горење и болка во вагината, зголемена потреба за уринирање.

Најмногу информативни лабораториски дијагностички мерки кои нужно мора да се надополнат со гинеколошки преглед.

Тактиката на третман на трихомонијаза кај жените е конзервативна по природа и се состои од орална администрација и локална употреба на лекови. Вреди да се напомене дека и двата сексуални партнери мора да се подложат на терапија во исто време.

Етиологија

Возбудливиот агенс на болеста кај жените е наједноставниот едноклеточен микроорганизам - вагинални трихомони. Оптимални услови за зголемување на бројот на бактерии:

 • висок степен на влажност;
 • температура не повисока од 37 степени;
 • кисела средина, во која pH варира од 5,9 до 6,5.

Кај жените, патоагентот е почесто паразитски на такви локации:

 • мукозниот слој на вагината или грлото на матката;
 • канали на Бартолинските жлезди;
 • уретрален канал;
 • мочниот меур;
 • Потези на Скејн;
 • матката и нејзините додатоци (исклучително ретки).

Пациентот се грижи каде доаѓа вагиналниот трихомонас. Лекарите одлучија да одвојат неколку начини на пенетрација на агенсот за болест:

 • Сексуално - најчесто се применува. Инфекцијата се јавува при незаштитен сексуален контакт со болен човек. Ризикот од инфекција е дека сексуалниот партнер може да биде асимптоматски носач на патогени микроорганизми.
 • Домаќинството - е исклучително ретко. Инфицирани преку нестерилни медицински инструменти или кога се во интеракција со заразни продукти за лична нега.
 • Контакт Само релевантни за новороденчиња кои се заразени од мајката за време на премин преку рачниот канал.

Манифестацијата на трихомонијаза е под влијание на следните предиспонирачки фактори:

 • има незаштитен секс;
 • честа промена на сексуалните партнери;
 • употребата на интимна хигиена на другите луѓе;
 • злоупотреба на супстанции;
 • пренесени венерични болести;
 • посета на јавни бањи или бањи.

Вагиналните трихомони постојат во медиум со ниска киселост. Вреди да се напомене причините за намалување на pH во вагината:

 • период на пренесување на дете;
 • неусогласеност со хигиенските мерки;
 • проток на менструацијата;
 • секојдневен секс.
Трихомонас вагинален

Стапката на ширење на бактерии е погодена од такви несакани состојби:

 • масивна инфекција;
 • состојбата на женскиот имунолошки систем;
 • степенот на вагинални секретни секрети за заштита;
 • состојба на вагиналниот епител;
 • присуство на микрофлора.

Во околу 90% од случаите, главниот патоген е поврзан со такви патолошки агенси:

Честите рецидиви на трихомонијаза кај жени може да бидат предизвикани од такви фактори:

 • месечно;
 • сексуален контакт;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • прекумерна зависност од алкохол;
 • намалување на локалниот и општиот имунитет;
 • дисфункција на јајниците.

Класификација

Врз основа на причините и времетраењето на инфекцијата, испуштајте:

 • свежа трихомонијаза - болеста трае помалку од 2 месеци;
 • хронична трихомонијаза - клинички знаци перзистираат 2 месеци или повеќе, болеста се карактеризира со брановиден тек со наизменични фази на егзацербација на симптомите и ремисии.

Свежа трихомонијаза е таков вид:

 • акутен - симптомите на трихомонијаза кај жени се појавуваат одеднаш, силно изразени;
 • субакутен - клиничката слика е помалку изразена отколку во првиот случај;
 • торпид - обележана манифестација на оскудни симптоми;
 • асимптоматска - трихомонадална болест, кога жената е инфицирана, но надворешните манифестации се целосно отсутни.

Хронична трихомонијаза кај жените е:

 • некомплицирано - третманот започна пред последиците, вклучувајќи и непоправлив;
 • комплицирано

Симптоматологија

Инкубациониот период за трихомонијаза кај жените варира од 3 дена до еден месец, често 2 недели. Во тоа време, патогенот се зголемува и не предизвикува никакви посебни оштетувања на внатрешните органи на урогениталниот систем. Клиничките манифестации се целосно отсутни.

Првите знаци на болеста во акутниот тек:

 • изобилен празнење пена конзистентност жолтеникава или зеленикава боја - Вреди да се напомене дека испуштањето со трихомонијаза има специфичен непријатен мирис на скапани риби;
 • честа желба за уринирање;
 • болка со локализација во долниот дел на стомакот, се протега до долниот дел на грбот;
 • генитален чешање со различна тежина;
 • непријатност при сексуален контакт;
 • мало зголемување на индикаторите на температурата до 37,5 степени;
 • болка и горење при празнење на мочниот меур;
 • вагината отекува и станува светло црвена;
 • појава на крвни нечистотии во урината;
 • нарушување на спиењето;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • општо влошување на здравјето.

Времетраењето на првите знаци е 12-15 дена, често завршувајќи со заздравување на позадината на навремениот третман.

Симптоми на трихомонијаза кај жени

Во случај на субакутен тек, главната разлика во клиничката слика ќе се состои само во зголемување на износот на вагинален исцедок. Кај торпидната трихомонијаза кај жените, симптомите се бришат, болеста се претвора во хронична форма или трихомонадален носач.

Хроничната патологија за време на егзацербација има стандардни симптоми. За време на ремисија, не се забележани надворешни манифестации.

Дијагностика

Како трихомонијазата се манифестира кај жени, како се изведува дијагностиката и кој третман е најефикасен, гинеколог знае.

И покрај присуството на специфични симптоми, дијагностичкиот процес вклучува лабораториски испитувања и инструментални испитувања.

Примарна дијагноза:

 • запознавање со историјата на болеста - да се идентификуваат СПБ и други патолошки фактори;
 • собирање и анализа на животната историја - да се утврди механизмот на инфекција;
 • внимателно рачно и инструментално гинеколошко испитување;
 • палпација на долните делови на предниот абдоминален ѕид;
 • детално истражување - за да се утврди сериозноста на клиничките знаци кои покажуваат колку долго трае периодот на инкубација.

Меѓу лабораториските студии се разликуваат таквите манипулации:

 • општи клинички и биохемиски анализи на крвта;
 • бактериска инокулација на размаска земена од вагината со помош на контрастно средство;
 • ПЦР дијагностика
 • серолошки тестови;
 • култура сеење;
 • молекуларна генетска анализа.

Помошната улога се игра со такви инструментални постапки:

 • трансвагинален ултразвук;
 • радиографија на карличните органи;
 • КТ скенирање;
 • МНР

Диференцијалната дијагноза вклучува споредба на трихомонијаза со вулвовагинитис од кандида, гонореална или неспецифична природа.

Само кога лекарот ќе ги прочита резултатите од истражувачките постапки, ќе се препише најефективниот третман на трихомонијазата кај жените.

Третман

Тактиката за третман на трихомонијаза кај жените е секогаш конзервативна. Основа на терапијата е орална администрација и локална администрација на антибактериски супстанции (свеќи за трихомонијаза кај жени).

Најчесто пациентите и нивните партнери се пропишани со метронидазол за трихомонијаза - вагиналните трихомони се најчувствителни на оваа супстанца.

Такви таблети за трихомонијаза кај жени може да се препишат:

 • "Трихопол";
 • Flagil;
 • Орнидазол;
 • Тинидазол;
 • "Тернидазол".

Сите лекови се аналози на метронидазол.

Лекот метронидазол

Локалните антитрихомонасти супстанции се ефикасни - Мирогел гел маст и свеќи за трихомонијаза кај жени:

 • Клион-Д;
 • "Бетадин";
 • "Осарцид";
 • "Terzhinan";
 • Osarbon.

Колку дена да се користат локални лекови, го одредува лекарот што посетува. Често текот на терапијата трае 10 дена.

Третманот за жени со трихомонијаза може да вклучува:

 • адаптогени;
 • имуномодулатори;
 • витамини и минерални комплекси;
 • традиционална медицина;
 • исхрана

Ефективноста на терапијата се следи со лабораториски тестови, кои мора да се земат за 3 менструални циклуси по завршувањето на третманот.

Третманот на трихомонијаза кај бремени жени е сличен, само дозата на лекови ќе биде различна. Терапијата е целосно контролирана не само од лекарот кој присуствува, туку и од акушер-гинеколог.

Можни компликации

Недостатокот на третман за хронична трихомонијаза, како и нејзината акутна форма, е полн со непријатни компликации. Најчестите ефекти се:

Кај жените во ситуацијата, последиците од инфекцијата вклучуваат спонтан абортус и предвремено породување.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со третманот на трихомонијаза кај жените, треба само строго да се придржуваат до такви едноставни превентивни препораки:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • елиминирање на промискуитетниот пол;
 • само заштитен секс;
 • усогласеност со правилата за интимна хигиена;
 • рана дијагноза и третман на СПБ;
 • редовно испитување од гинеколог.

Со текот на времето, забележаните симптоми и правилниот третман на трихомонијазата кај жените ја диктираат прогнозата на болеста. Во повеќето случаи, заради навремено откривање и сложена терапија, се постигнува целосно опоравување. Негативни ефекти се развиваат кај околу 10% од пациентите, а смртта не е забележана.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате трихомонијаза кај жени и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 7 од 19)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Јариска дисфункција (појавување на симптоми: 6 од 19)

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...
Бактериурија (појавување симптоми: 6 од 19)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Циститис (појавување симптоми: 5 од 19)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...
Бубрежна колика (појавување симптоми: 5 од 19)

Бубрежната колика е патолошки процес во уринарниот тракт, кој се манифестира во форма на остра, грчеви болка во лумбалниот регион. Во овој случај, потребна е итна медицинска интервенција, бидејќи постои висок ризик за сериозни компликации. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа, патологијата влијае главно врз мажите. Во 95% од случаите, бубрежната колика е последица на блокада на горниот или долниот дел на уринарниот тракт, меѓутоа, другите патолошки процеси во оваа област не треба да се отфрлаат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .