Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Галактореа: Симптоми и третман

Галактореа - главните симптоми:

Галактореата е болест која се развива со зголемување на содржината на крв во хормонот пролактин, наспроти позадината на која се ослободуваат млекото или колострумот од брадавиците. Во повеќето ситуации, овој феномен се јавува кај жени, но тоа не значи дека мажите и децата не можат да се жалат на симптомите на болеста.

Таквото пореметување не се смета за независна болест, бидејќи се развива поради појава на патолошки процеси во човечкото тело. Ендокрините болести, онкологијата и прекумерната стимулација на брадавицата се сметаат за најчести причини за галактореа.

Симптомите на оваа состојба се изговара и се специфични. Главната карактеристика е секрет на млеко, кои не се поврзани со породување и може да имаат жолтеникава или зеленикава нијанса. Клиничката слика се состои од зголемување на обемот на млечните жлезди, главоболките и оштетената сексуална функција.

Дијагнозата на галакторејата се прави врз основа на податоците од темелниот физички преглед и резултатите од широк спектар на инструментални испитувања. Може да бидат потребни консултации со специјалисти од различни области на медицината.

Методите за третман на галакторејата се строго конзервативни, што значи дека третманот се заснова на земање лекови и елиминирање на основната болест.

Во меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, галакторејата, која не е поврзана со породувањето, има своја шифра. Код ICD-10 ќе биде N64.3. Сепак, патологијата, која е поврзана со раѓањето на детето, е обележана со O92.6.

Етиологија

Главната негативна состојба која влијае врз развојот на таквата болест е зголемувањето на нивото на пролактин во крвниот серум, кој се нарекува хиперпролактинемија. Голем број извори на нарушувања на синтезата на овој хормон.

Причините за галактореја се следниве:

 • формирање на малигни или бенигни тумори на хипофизата;
 • неконтролирани лекови, особено хормонални супстанции, средства за смирување, седативи, наркотични аналгетици, антидепресиви (Еглон), лекови кои имаат за цел нормализирање на крвниот тон;
 • онколошкиот процес во хипоталамусот или лимбичкото формирање на мозокот;
 • хипотироидизам;
 • патологија на надбубрежните жлезди;
 • оштетување на црниот дроб предизвикува хронична црнодробна инсуфициенција
 • широк спектар на повреди, изгореници и хируршки интервенции, поради што оштетени чувствителни влакна на симпатичките и парасимпатичните нерви;
 • неоплазми од било која природа со локализација во 'рбетниот мозок;
 • прекумерна стимулација на брадавиците - може да се појави за време на сексуален контакт, честа палпација на млечната жлезда, при алергиски реакции или ќерамиди , носејќи долна облека што неправилно се одбира во големина;
 • операции извршени на проводни патеки на 'рбетниот мозок;
 • бронхоген карцином ;
 • акромегалија ;
 • Адисонова болест ;
 • бубрежна инсуфициенција ;
 • цироза на црниот дроб ;
 • Кушингова болест ;
 • потрошувачка на лекови или инфузии базирани на растенија како што се анасон, анасон, трн, коприва и флагрек.

Жените имаат неколку специфични фактори кои предиспонираат развој на галактореја:

Галакторејата на лактација ќе се смета за нормална само за 5 месеци од моментот на прекинување на доењето. Ако секретите на млеко се набљудуваат повеќе од шест месеци, ова може да биде знак за една од горенаведените болести.

Што се однесува до појавата на секрети на млеко кај новороденчиња, ова се смета за сосема природен процес, кој е поврзан со резидуалниот ефект на мајчините хормони. Вреди да се напомене дека оваа аномалија минува самостојно.

Вреди да се одбележи дека во околу половина од случаите не е можно да се дознаат причините за појавата на патологија, што укажува на неговата идиопатска природа.

Класификација

Според нејзината распространетост, болеста е:

 • едностран;
 • двонасочен.

Постојат неколку степени на сериозност на галакторејата:

 • лесно - ослободување на одредена тајна во форма на капки се забележува само кога има притисок врз областа околу брадавицата;
 • умерено обележано млазско празнење на млечна течност;
 • тешка - се карактеризира со спонтано испуштање на течност од брадавиците.

Во зависност од етиолошкиот фактор, се случува галактореа:

 • лактација;
 • не се поврзани со породување;
 • физиолошки - ако се појават карактеристични симптоми при носењето на детето.

Симптоматологија

Главната клиничка манифестација е ослободување на колострум или млеко, кое може да биде трајно или периодично. Кај некои пациенти, празнењето на брадавиците може да стане жолтеникаво или зеленикаво. Треба да се има на ум дека во излачената течност не треба да има крвни нечистотии.

Симптомите на галакторејата можат да бидат заеднички за сите пациенти или карактеристика на припадниците на одреден пол. Првата категорија на надворешни манифестации се:

 • главоболки;
 • намалена визуелна острина;
 • формирање на црни дамки или акни;
 • зголемена брзина на срцето;
 • намалување или зголемување на телесната тежина;
 • воспаление на лојните жлезди;
 • намалување на сексуалната желба.

Кај жените, покрај наведените манифестации, присутни се:

 • повреда на менструалниот циклус;
 • сувост на вагината;
 • зголемување на косата на горните и долните екстремитети, лицето и градите.

Галакторејата кај мажите може да се изрази со следните симптоми:

 • недостаток на полови хормони;
 • намалена моќ ;
 • зголемување на обемот на млечните жлезди - оваа состојба се нарекува гинекомастија;
 • повреда на ерекцијата.

Кај новороденчињата ова нарушување продолжува без никакви симптоми.

Симптоми на галактореа

Дијагностика

Поради присуството на специфични клинички знаци со поставување на точна дијагноза често не е проблем. Комплексот на дијагностички мерки со цел да се наведе причината за галакторејата.

Компоненти од првата фаза од дијагностичкиот процес:

 • проучување на историјата на болеста - често галактореа синдром е секундарен;
 • собирање и анализа на животната историја - се разгледуваат најважните информации во однос на внесот на лекови, вклучувајќи го и Еггонил, бидејќи предозирањето со лековити супстанции е еден од факторите на ризик;
 • палпација на десната и левата комора;
 • притисок врз брадавиците - да се постави интензитет со кој се ослободува млеко или колострум;
 • тест за бременост - прикажан само на жените;
 • проценка на кожата;
 • Детално истражување на пациентот - за да се утврди сериозноста на симптомите.

Лабораториските тестови вклучуваат:

 • општ клинички тест за крв;
 • хормонални испитувања - галакторејата кај нормалниот пролактин се забележува само во физиолошката форма на нарушувањето и кај новороденчињата;
 • крвна биохемија.

Инструменталните постапки се претставени со следнава листа:

 • КТ и МРИ на черепот;
 • градна радиографија;
 • мамографија;
 • ултрасонографија на млечните жлезди и карличните органи;
 • биопсија - прикажана само кога е откриен печат при палпација на проблематичната област.

Покрај терапевтот, пациентот мора да го испита ендокринолог, мамолог и гинеколог (ако знаците на галактореа синдром имаат аменореја кај жените).

Третман

Главниот принцип на терапија е елиминација на главниот фактор во појавата на болеста (хиперпролактинемија). Третманот на галакторејата ќе биде како што следува:

 • земајќи лекови насочени кон намалување на производството на пролактин од страна на хипофизата;
 • употребата на хормонални супстанции кои можат да ја нормализираат содржината на половите хормони;
 • неутрализација на основната болест.

Хируршката интервенција е индицирана во случаи кога во текот на инструменталната дијагностика, туморот бил пронајден во органите на ендокриниот систем. Или е отворена операција или се спроведува зрачна терапија.

Операцијата може да се примени во случај на неможност или неефикасност на употребата на лекови. Во такви случаи, врши отстранување на каналите на дојката.

Превенција и прогноза

Досега не се развија посебни мерки за спречување на галакторејата.

Сепак, можно е да се намали веројатноста за појава на аномалии, следејќи ги овие препораки:

 • избегнување на прекумерно стимулирање на брадавиците;
 • носи жени избрани градници направени од природни ткаенини;
 • рано откривање и целосна елиминација на болести кои предизвикуваат галактореа;
 • земајќи лекови, особено "Еглон", строго следејќи ги упатствата на лекарот што присуствува;
 • редовен премин на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Галактореа сама по себе не претставува закана за животот, но може значително да го намали нејзиниот квалитет. Да се ​​замисли таквата аномалија не се меша, но може да предизвика спонтан абортус или женска неплодност.

Покрај тоа, пациентите не треба да заборават дека секоја основна болест што предизвикува галактореа може да има свои компликации и последици.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Galactorrhea и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: општ лекар , мамолог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хормонална инсуфициенција (појавување симптоми: 7 од 16)

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Адренален аденом (појавување симптоми: 6 од 16)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 5 од 16)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Пролактинома (појавување симптоми: 5 од 16)

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...
Хипофизен микроаденом (појавување симптоми: 5 од 16)

Хипофизен микроаденом - бенигнен тумор кој не надминува 10 мм, не е секогаш симптоматски пројавен. Ограничувањата за возраста и полот, како патолошки процес, немаат, сепак, според статистичките податоци, најчесто се јавуваат кај жени на раѓање. Клиничарите сугерираат дека ова може да се должи на промени во хормоналните нивоа за време на породувањето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
мамолог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .