Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на јајници: симптоми и третман

Рак на јајници - главните симптоми:

Според нејзината распространетост, ракот на јајниците е рангирана на седмо место меѓу видовите на рак кои се релевантни за жените. Најчесто, текот на болеста се карактеризира со сопствена невидливост, а знаците што укажуваат на тоа веќе се манифестираат кога ракот во голема мера се шири. Вреди да се забележи дека ракот на јајниците, чии симптоми се карактеризираат со слична карактеристика, е откриен во почетната фаза кај само една третина од жените.

Општ опис на болеста

Ракот на јајниците е група на различни видови на тумори кои се јавуваат во различни ткива во јајниците. Најчестиот тип на рак е оној во кој ширењето на клетките на ракот се јавува по површината на јајниците. Бенигни тумори и цисти најчесто се наоѓаат во оваа област. Претежно ракот на јајниците се јавува кај перименопауза или кај постменопаузални жени. Покрај тоа, постои зголемен ризик од појава на рак кај жени дијагностицирани со неплодност, кај жени кои доцниле на првото дете и кај жени кои имаат доцна менопауза .

Зголемувањето на ризикот од евентуален развој на рак во оваа област е релевантно ако постои фамилијарна историја или историја на рак на дојка , ендометријален или рак на дебелото црево.
Имајќи го предвид фактот дека е речиси невозможно да се одреди почетната фаза, која веќе ја нагласивме, дијагнозата се прави прилично доцна. Раната дијагноза не вклучува специфичен скрининг тест. Дури и редовните испитувања во областа на карлицата, испитувањата на крвта и испитувањата на ултразвук, кои се инхерентно откриени во раните фази на ракот на јајниците, точно не може да го утврдат присуството на оваа болест.

Рак на јајници: видови на болест

Како што знаете, жената има два јајника, кои се наоѓаат на двете страни на карлицата. Тие произведуваат женски хормони (прогестерон и естроген), како и јајца. Самите јајници се покриени со епителни клетки, а огромното мнозинство на тумори се развиваат поради овие клетки. Во согласност со спецификите, таквите видови на рак како примарен и секундарен канцер, како и метастатски рак се разликуваат.

 • Примарен канцер (ендометриоиден канцер). Тоа главно се манифестира како билатерална лезија. Во овој случај, туморите се карактеризираат со сопствена tuberosity и густина, тие се значајни во големина само во ретки случаи. Морфолошката структура ја одредува дијагнозата како рак на желудникот, која има фокуси на епителија со рамни тип. Најчесто се јавува во возрасниот период до 30 години.
 • Ракот на јајниците е секундарен. Најчесто се развива против позадината на циста, кои се цистични тумори на бенигна природа. Цистичните тумори се карактеризираат со различни големини и можат да достигнат гигантски индикатори во нив. Нивната содржина може да биде јасна, водена течност, слуз или лубрикант. Во принцип, тие стануваат малигни со серозни цистоми и кај растителни видови од папиларен тип кои се слични на карфиол кога нивните празнини се делумно исполнети. Како по правило, серозниот рак се јавува на возраст од 40-60 години, а ракот е муцинозен по 60 години.
 • Рак на јајници метастатски. Овој тип на рак може да се формира од било кој тип на орган кој е под влијание на рак, но најчести се случаи на рак на желудник . Туморските клетки од таму се донесуваат преку крвотокот или по должината на лимфните патишта (ретроградна). Метастатскиот рак се карактеризира со сопствен брз раст, како и повеќе малиген тек. Често, лезијата се протега на двата јајника. Туморот преминува во карличниот перитонеум прилично рано, со формирање на бројни туморни нерамни јазли.

Симптоми кои ја одредуваат класификацијата

Во согласност со специфичната фаза, ракот на јајниците има одредени симптоми и особености. Накратко, тие изгледаат вака:

 • Фаза I - туморот е ограничен само на еден јајчник;
 • Фаза II - поразот на еден или двата јајника со тумор додека се шири до карлицата;
 • Фаза III - туморот се шири на еден јајник или на двете, метастази се случуваат по перитонеумот надвор од карлицата, покрај тоа, во комплексот или одделно, ретроперитонеалните лимфни јазли, исто така, се подложени на метастази;
 • Фаза IV - туморот се шири на еден јајник или и двете, метастазите имаат далечна природа на дејство.
Класификација на ракот на јајниците по фази (TNM и FIGO, 1997)

Рак на јајници: симптоми

Ракот на јајниците се карактеризира со неспецифични симптоми, обично маскирани како најчести болести. Особено, овие може да бидат болести на дигестивниот систем или болести кои се јавуваат во областа на мочниот меур. Често е направена погрешна дијагноза поради слични симптоми, а дијагнозата на рак повторно се појавува во подоцнежна фаза.

Главната карактеристика на ракот е постојаното присуство на специфични симптоми или нивното постепено влошување. На пример, болестите на дигестивниот систем, за кои првобитно може да се зема рак, имаат одредена периодичност на сопствените манифестации, додека кај ракот, симптомите, како што бевме забележано, може постојано да се присутни и да се влошат. Најчестите симптоми кај жените со дијагноза што се разгледуваат се следните манифестации:

 • Осетливост на прејадување, надуеност или надуеност;
 • Нагон за мокрење веднаш;
 • Пелвична болка, непријатност;
 • Надуеност;
 • Гадење;
 • Варење во постојан режим;
 • Зголемена фреквенција на мокрење;
 • Зголемување на обемот на половината;
 • Губење на апетитот;
 • Брза промена на тежината (нагоре или надолу);
 • Болка за време на сексуалниот однос;
 • Болка во лумбалниот регион, долен дел на стомакот.

Повеќето жени исто така се соочуваат со дијагноза на неспецифична природа, вклучувајќи диспепсија, прерана сатурација на консумираната храна, абдоминална дистензија, лумбална болка и болка предизвикана од акумулацијата на гасот. Подоцнежните фази на ракот се карактеризираат со манифестации на симптоми во форма на карлична болка и анемија , зголемување на абдоменот поради тумор, кахексија.

Главниот симптом кој укажува на рак е одреден за време на испитувањето или посебна студија. Се состои во синдромот на "плус". Карактеристичен симптом на оваа болест е исто така во синдромот на патолошки секрети во кои крвта се појавува во спутумот и во изметот. Овој симптом е релевантен и за тумори со големи димензии, и за мали тумори.

Причини за рак на јајници

До денес, причините за рак на јајниците се уште не се познати. Меѓу можните опции се генетските фактори и хормоналните промени, како и општата состојба која ја карактеризира животната средина. Вреди да се спомене дека употребата на орални контрацептиви кај жените укажува на низок степен на подложност на овој вид неоплазма.

Третман на ракот на јајниците

За третман на оваа болест, се користат хируршки методи на лекување, хемотерапија (вклучувајќи и хормонска терапија), како и методи на радијација. Главниот метод е хируршка интервенција, второто место во овој случај е назначено за хемотерапија, која се спроведува во комбинација со хируршки третман. Радиотерационата терапија е неефикасна, бидејќи е релевантна во комбинација со наведените методи на лекување на болеста. Хормонската терапија во овој случај е помошна.

Ако постои сомневање за рак на јајниците, потребна е консултација со онколог или гинеколог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на јајчник и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш онкологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салпингитис (појавување симптоми: 5 од 7)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Бубрежна хидронефроза (појавување симптоми: 4 од 7)

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...
Утерни фиброиди (појавување симптоми: 4 од 7)

Фиброидите на матката се бенигни тумор кој се формира во слојот на матката мускул. Формирањето се состои од мускулни структури и сврзно ткиво. Утерусните фиброиди имаат свои карактеристики на развој.

...
Уролитијаза (уролитијаза) (појавување симптоми: 4 од 7)

Уролитијаза (уролитијаза) е патолошки процес кој води кон формирање на камења во мочниот меур, уретерот или бубрезите. Болеста се дијагностицира кај 3% од вкупното население. Кај млади луѓе, камењата се најчести во бубрезите и уретерот. Кај постарите лица, патологијата се јавува во областа на мочниот меур. Ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема.

...
Пелвичен болен синдром (појавување симптоми: 4 од 7)

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .