Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бактериски вагинитис: Симптоми и третман

Бактериски вагинитис - главните симптоми:

Бактериски вагинитис (син бактериски колит) е воспалителна болест која ги зафаќа органите на женскиот репродуктивен систем, која зафаќа едно од водечките места во гинекологијата. Вреди да се напомене дека патологијата често се развива во текот на периодот на раѓање.

Основна причина за инфективно-воспалителниот процес е пенетрација и репродукција во вагината на агенси кои предизвикуваат болести. Покрај тоа, меѓу предиспонирачките фактори, тие исто така испуштаат хормонални нерамнотежи и неуспехот да ги почитуваат правилата за интимна хигиена.

Во клиничката слика, таков знак како зголемување на волуменот и промена на конзистентноста на вагиналниот исцедок доаѓаат во прв план. Симптомите, исто така, вклучуваат чешање и горење во гениталната област, честа желба за уринирање и влошување на општата состојба.

Воспоставувањето на точна дијагноза бара широк спектар на лабораториски тестови, кои се нужно надополнети со гинеколошки прегледи и инструментални процедури.

Третманскиот режим на бактериски вагинитис, без оглед на етиолошкиот фактор, е само конзервативен по природа - се состои од орални лекови и локална употреба на лековити супстанции.

Етиологија

Како и секој друг инфективен воспалителен процес, бактерискиот вагинитис или колпитс се развива против позадината на пенетрација и зголемување на бројот на патогени микрофлора во вагината.

Најчесто, како патолошки агенс се:

 • гонокок;
 • трихомонаси;
 • кламидија;
 • патогени од туберкулоза ;
 • бледа трепонема;
 • микоплазма;
 • уреоплазма.

Оваа болест, исто така, може да биде предизвикана од опортунистички микроорганизми кои се компоненти на нормална микрофлора, но под влијание на неповолни фактори доведуваат до појава на симптоми на оваа болест. Така, во ретки случаи, провокаторите можат да бидат:

Во некои ситуации, вагинитисот може да се меша - покрај горенаведените бактерии, може да има и габи и вируси, на пример, човечки папиломавирус и протозои од фамилијата Кандида.

Факторите кои предиспонираат за развој на бактериски вагинитис вклучуваат:

 • употребата на несоодветни санитарни влошки;
 • честа облека на синтетичка долна облека;
 • неконтролирана употреба на дожд и вагинални тушеви;
 • долгорочна употреба на орални контрацептиви;
 • честа изложеност на стрес или невропсихија;
 • зрачење на телото;
 • намерно абортус;
 • неселективната употреба на лекови, особено глукокортикоидите, антибиотиците и цитотоксичните лекови;
 • негативни еколошки услови;
 • слаба исхрана;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • присуство во историјата на болеста акутни или хронични болести кои влијаат на органите на генитоуринарниот систем;
 • почетокот на почетокот на сексуалниот живот;
 • продолжена употреба на интраутериниот уред;
 • честа промена на сексуалните партнери;
 • акутна интоксикација ;
 • тенденција за развој на алергиски реакции;
 • зависник од неконвенционален секс.

Бактериски вагинитис кај бремени жени често е предизвикан од:

 • ектопична бременост ;
 • спонтани абортуси;
 • инфекција на амнионската мембрана или амнионската течност - оваа патолошка состојба се нарекува и хориоамнионитис;
 • предвремена работа;
 • интраутерина инфекција на фетусот;
 • непосредниот постпартален период.
Причини за бактериски вагинитис

Развојот на колпитатис кај девојчињата се смета за многу редок - во вакви случаи може да се претстават етиолошки фактори:

 • несовршен одбранбен систем на вагината и имунолошкиот систем на телото;
 • секреција на естроген во мали количини;
 • недоволна киселост на вагината;
 • текот на ендокринолошките патологии;
 • уринарна инконтиненција;
 • фурункулоза ;
 • широк спектар на хронични инфекции, како синузитис или болно грло ;
 • погодена од паразити или бактерии од анусот во вагината;
 • инфекција со гонокок или трихомонијаза - пенетрацијата на патолошкиот агенс се изведува од возрасни пациенти, имено преку валкани алишта или размена на контаминирани предмети. Кај новородените девојчиња, инфекцијата се јавува веднаш за време на породувањето;
 • интраутерина инфекција на фетусот со хламидија или микоплазма, бидејќи таквите бактерии можат да ја преминат плацентата;
 • незаштитен секс - препорачливо е да се припише оваа причина на адолесцентните девојки;
 • недостаток на лична хигиена во возрасната категорија од 2 до 6 години.

Може да доведе до егзацербација на хроничен бактериски вагинитис:

 • интоксикација со алкохол;
 • катарални заболувања;
 • хипотермија;
 • проток на менструацијата;
 • има незаштитен секс.

Покрај горенаведените причини, формирањето на инфективно-воспалителен процес во вагината придонесува за секоја состојба на имунодефициенција.

Класификација

Во зависност од тоа која патогена бактерија стана поттик за развој на патологија, слична болест е:

 • специфични ;
 • не - специфични - условно патогени микроорганизми припаѓаат на оваа категорија на патогени. Вреди да се напомене дека кај девојчињата овој тип на болест се јавува најчесто.

Поделбата на болеста според природата на курсот:

 • акутен бактериски вагинитис - се карактеризира со светла манифестација на симптоми, изразена на почетокот на развојот на болеста. Навремена терапија гарантира брзо закрепнување и поволна прогноза;
 • субакутен бактериски вагинитис - е пресекот на акутен и хроничен тек. Слично на претходната сорта, таа има голема веројатност за поволен исход;
 • хроничен бактериски вагинитис - се карактеризира со долг тек на неколку месеци, па дури и години, со промена на егзацербацијата и исчезнувањето на клиничките знаци.

Симптоматологија

Симптоми на бактериски вагинитис

Како и многу инфективни и воспалителни болести на органите на репродуктивниот систем, колпитатот има специфични и изразени симптоми. Првата манифестација што укажува на појава на таква болест, се богат вагинален исцедок, кој може да биде:

 • бела или жолта;
 • крем или јасен;
 • мукозен или гноен;
 • дебели или течни;
 • со крвни нечистотии;
 • со непријатен мирис или без неа.

Сексуалниот однос или туширањето може да придонесе за зголемување на секретите.

Наспроти позадината на таков знак, развиваат следниве симптоми на бактериски вагинитис:

 • болка и крварење што се јавува при сексуален контакт;
 • чешање и грчеви во вагината, отежнато при мокрење;
 • подпнатост на лабите;
 • болка во долниот дел на стомакот;
 • честа потреба да се испразни мочниот меур;
 • чувство на пукање и топлина во карлицата;
 • појавата на слаб или изразен мирис на "скапани риби";
 • чешлање на надворешните гениталии, што доведува до нивна повреда;
 • зголемување на волуменот на лимфните јазли лоцирани во областа на препоните.

Дадени се знаци на бактериски вагинитис кај деца:

 • обилни гнојни секрети кои имаат зеленикава нијанса и оставаат зад кора;
 • црвенило на надворешните генитални органи, како и на кожата во внатрешната површина на бутовите;
 • болка при мокрење;
 • лажни налози за дефекација;
 • промена на обемот на регионалните лимфни јазли на голем начин.

Покрај тоа, ваквата болест кај жените, адолесцентите и девојчињата често е придружена со општа слабост и мало зголемување на показателите за температурата.

Дијагностика

Како да се третираат бактериски вагинитис и да се дијагностицира знае специјалист во областа на гинекологијата. И покрај присуството на карактеристична клиничка слика, процесот на дијагностицирање вклучува спроведување на цела низа на активности.

Прво, клиничарот мора лично да изврши неколку манипулации, особено:

 • прочитајте ја историјата на случаи - ова ќе укаже на патолошките причини за бактериски вагинитис;
 • да се соберат и анализираат животните истории на пациентот - да се бараат предиспонирачки фактори кои предизвикале појава или егзацербација на слична болест;
 • спроведе темелен гинеколошки преглед со задолжително дворочно вагинално испитување и употреба на специјални алатки;
 • Гинеколошки преглед
 • интервјуирајте го пациентот детално за да го одредите првиот пат на појава и сериозноста на симптомите на вагинитис од бактериска природа.

Презентирани се лабораториски тестови со кои се потврдува дијагнозата:

 • мерење на киселоста на вагиналната средина, која се изведува со помош на хемиски реагенси;
 • микроскопско испитување на тестот земен од вагината;
 • бактериски секрети од гениталниот тракт;
 • PCR тестови;
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија.

Инструменталните процедури се ограничени на примената на абдоминалната ултрасонографија.

Третман

Можно е да се спречат непријатните симптоми на таквата болест и да се елиминираат патогените бактерии со употреба на конзервативни терапевтски техники. Лекот третман на бактериски вагинитис вклучува прием на:

 • антибактериски, антимикробни или антифунгални лекови;
 • лекови против болки и антиинфламаторни лекови;
 • хормонални супстанции - се врши строго според индикации;
 • витамински комплекси.

Конзервативниот третман, исто така, подразбира употреба на вагинални супозитории со антисептички и антибактериски ефекти. За третман на бактериски вагинити, најефективни се таквите свеќи:

 • Метрогил;
 • "Ginalgin";
 • Клион-Д;
 • Метронидазол;
 • Клиндамицин;
 • "Пимафуцин".

Употребата на горенаведените лекови во случаи на бактериски вагинитис во бременоста или кај децата се врши под строг надзор на лекарот што посетува.

Индикативни режими за третман на бактериски вагинитис

Покрај тоа, не е забрането да се користат народни лекови за медицина, што подразбираат подготовка на непресушна бања на decoctions врз основа на:

 • celandine или calendula;
 • конска опашка или камилица;
 • мајчина душица и дабови кора;
 • мудрец и равнец;
 • рузмарин и орев лисја;
 • Тасев биле или детелина.

Неконвенционалниот третман на оваа болест е однапред договорен со клиничарот. Исто така, режимот на лекување вклучува и почитување на поштедливата исхрана, што значи одвивање на алкохол, масна и зачинета храна, ограничување на потрошувачката на слатки и збогатување на исхраната со ферментирани млечни производи, мешунки, диетално месо и риба.

Вреди да се напомене дека сексуалниот одмор е прикажан за целиот период на третман. Во процесот на терапија, жените често се интересираат за прашањето - дали е можно да забремените со бактериски вагинитис? Оваа состојба не влијае на можноста за зачнување, но пред да имате дете од болеста се препорачува целосно да се ослободите.

Можни компликации

Неподготвеноста на пациентите да бараат квалификувана помош е полн со развој на следните последици:

Во случаи на формирање воспалителен и инфективен процес кај жени во периодот на бременост на бебето, меѓу компликациите може да бидат присутни:

 • закана од спонтан абортус;
 • предвремено породување;
 • спонтан абортус;
 • хориоамнионитис;
 • интраутерина инфекција на фетусот;
 • раѓање на малолетен бебе;
 • слаб труд;
 • перитонитис и сепса .

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на бактериски вагинитис или да се спречи егзацербацијата на болеста со користење на едноставни превентивни мерки, вклучувајќи:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • добра исхрана;
 • носејќи памучна долна облека;
 • спречување на хипотермија;
 • употребата на само оние лекови кои ќе бидат препишани од лекарот што посетува;
 • усогласеност со правилата за интимна хигиена;
 • умерена физичка активност;
 • практикување на заштитен секс;
 • навремена детекција и целосен третман на сите патологии кои можат да доведат до колпитас;
 • редовни посети на гинеколог.

Раната дијагноза и комплексната терапија обезбедуваат поволна прогноза и целосна наплата на пациентот. Сепак, не треба да заборавите за можното повторување на болеста и за појава на компликации, но често тоа се случува само ако ги игнорирате знаците на болеста и целосното отсуство на третман за бактериски вагинитис.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бактериски вагинитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 5 од 12)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 4 од 12)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Генитален херпес (појавување симптоми: 4 од 12)

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...
Рајтер-ова болест (појавување на симптоми: 4 од 12)

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...
Рак на матката (појавување симптоми: 4 од 12)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .