Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нодуларна мастопатија: симптоми и третман

Нодуларна мастопатија - главните симптоми:

Нодуларна мастопатија е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на цисти и печати на бениген карактер во градите. Таквите неоплазми во дојката кај жените можат да бидат единствени или групирани меѓу себе.

Сама по себе, нодуларна мастопатија не е онколошко заболување, бидејќи формациите се бенигни. Сепак, онколозите и мамолозите забележуваат дека со оваа форма на фиброцистични болести, ризикот од развој на рак на дојка значително се зголемува.

На болеста се дијагностицира со спроведување на физички преглед и неопходни лабораториски и инструментални методи на испитување. Третманот во повеќето случаи е сложен и вклучува не само терапија со лекови, туку и оперативна интервенција.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, нодуларна мастопатија припаѓа на делот "Бенигна дисплазија на дојка" и има свое посебно значење. Така, шифрата за ICD-10 е N63-N64. Најчесто, болеста се дијагностицира кај жени на возраст од 35-45 години.

Етиологија

Нодуларна мастопатија може да се должи на такви етиолошки фактори:

 • генетска подложност на такви болести;
 • повреди на градите;
 • болести на репродуктивниот систем;
 • чести инфекции на урогениталниот систем;
 • прекинување на бременоста на медицински или хируршки начин;
 • употребата на неправилно избрани хормонски контрацептиви;
 • дијабетес мелитус ;
 • хепатитис ;
 • дебелина ;
 • долг прекин во сексуалниот живот, неправилни сексуални дејства;
 • одбивање на доење;
 • злоупотреба на алкохол и пушење;
 • стресни ситуации, чести нервозни преоптоварувања;
 • чести породувања;
 • разни видови нарушувања во работата на хормоналната позадина.

Во поретки случаи, нодуларна мастопатија останува непозната етиологија.

Без оглед на тоа што ја предизвикала оваа болест, потребно е да се отстрани јазлите на мастопатија, бидејќи постои ризик бенигниот тумор да се дегенерира во малигнен.

Класификација

На хистолошка основа се разликуваат следниве форми на нодуларна мастопатија:

 • фиброцистичен;
 • црни;
 • влакнести.

Природата на патолошкиот процес може да биде:

 • едноставно;
 • профилирање

Од особена опасност е главниот тип на болеста, бидејќи во овој случај постои висок ризик од малигнитет.

За да се одреди точно која форма на болеста се одвива, само доктор може со помош на сите потребни дијагностички процедури. Во секој случај, ако има затегнатост во градите, треба да се консултирате со доктор и да не го игнорирате симптомот или да го изведувате третманот, на ваша дискреција.

Симптоматологија

Како по правило, во почетната фаза на развој на таков патолошки процес кај жените, симптомите се отсутни. Изречените клинички знаци се јавуваат само со растот на туморот. Така, можно е да се дијагностицира болеста во рана фаза на развој само кога се дијагностицира друга болест или за време на рутински преглед.

Генерално, нодуларна мастопатија кај жените се карактеризира со следниве клинички карактеристики:

 • во ткивата на млечно-жлездата се појавуваат мали компактибилни, од мобилна природа, меѓусебно одвоени;
 • во големина може да биде од неколку милиметри до 2-3 сантиметри;
 • во некои случаи, присуството на брадавица е присутно;
 • лимфните јазли не се зголемени (што ќе покаже дека процесот е бениген);
 • испуштање од брадавиците чисто или бело, поретко со зеленикава нијанса. Ако има крвни нечистотии во празнењето, ова може да укаже на развој на онколошки процес;
 • нежност во градите, што може да биде и константна и манифестира само при испитување на градите;
 • во некои случаи, болката може да се даде на скапуларниот регион на грбот;
 • во лежечка положба, јазлите не се палпабилни, што е исто така специфичен симптом за таков патолошки процес кај жените.

Вреди да се забележи дека знаците на нодуларна мастопатија стануваат поизразени во периодот пред почетокот на менструалниот циклус. Како што растат формациите, болката може да биде постојана, болка. Со физичко влијание врз градите, болката се зголемува, симптомот може да биде остар, остар.

Исто така, треба да се забележи дека за време на периодот на менструацијата или после нив фоките може да се намалат или дури и да престанат да бидат палпабилни. Тоа е она што води до задоцнета дијагноза и одложен третман.

Симптомите на нодуларна мастопатија се неспецифични, па затоа е невозможно самостојно да се утврди болеста и да се почне со третман. Ваквите терапевтски мерки не можат да доведат до развој на сериозни компликации, туку и до неповратни патолошки процеси, особено за рак на напредната форма.

Нодуларна мастопатија

Дијагностика

Ако има симптоми на нодуларна мастопатија, кои се наведени погоре, треба да се консултирате со мамулог за совет. Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со гинеколог, онколог и ендокринолог.

Првично се врши физички преглед на пациент со површна и длабока палпација на млечните жлезди. Овие манипулации се вршат во положба за седење или седење, бидејќи лежечката формација за време на оваа болест не може да се почувствува.

За време на визуелната инспекција, лекарот треба да утврди и следново:

 • колку долго биле забележани првите клинички знаци;
 • какви дополнителни симптоми се присутни;
 • времетраењето и регуларноста на менструалниот циклус;
 • фреквенција на сексуални контакти;
 • историја на бременост и породување;
 • дали пациентот зема хормонални лекови, вклучувајќи и контрацептивни средства;
 • дали имало било какви онколошки заболувања во историјата, дали имало хронични гинеколошки заболувања.

Покрај физичкиот преглед, задолжителни се следните лабораториски и инструментални дијагностички мерки:

 • ОВК и БАК;
 • крвен тест за тумор маркери;
 • хормонални студии;
 • мамографија - овој дијагностички метод ви овозможува да ја видите големината на туморите, нивниот број и точната локација;
 • неоплазманна пункција со последователен цитолошки преглед за да се утврди малигнитетот на туморот или исклучувањето на овој фактор;
 • диктографија - да се воспостават патолошки промени во каналите;
 • Ултразвук на дојка;
 • пневмоцистографија.

Лекарот може да каже како да ја третира нодуларната мастопатија само откако ќе ги добие сите резултати од студијата и ќе воспостави комплетна клиничка слика, вклучувајќи ја и формата на развојот на патолошкиот процес и процентот на ризикот од дегенерација на бенигните тумори во малигните.

Третман

Во повеќето случаи, третманот на нодуларна мастопатија се изведува со оперативна интервенција. Конзервативните методи на лекување се насочени само кон елиминирање на хормоналната нерамнотежа и се користат како дополнителни.

Хируршко отстранување на бенигни неоплазми е како што следува:

 • отстранување на содржината на пункција - овој метод се користи само за мали цисти и ако не постои ризик од малигнитет;
 • стврднување на циста;
 • цистусна енуклеација - овој метод се користи само во случаи кога се дијагностицира релапс на болеста;
 • со повеќе цисти - поткожна мастектомија или радикална ресекција на дојката.
Мастектомија

Треба да се напомене дека последните два методи се користат само во екстремни случаи кога постои висок ризик за развој на онколошки процес.

Во однос на третманот со лекови, видот на лекови и режимот на нивниот прием се пропишува само од страна на индивидуален доктор. Ако причината за развојот на таков патолошки процес е хормонска терапија, тогаш тие се откажани, пропишуваат безбедни аналози или други не-хормонални лекови.

Третманот на народни лекови во врска со оваа болест може да се смета само како дополнување на главниот тек на третманот или како профилакса. Во овој случај, можете да ги користите следниве декорации и инфузии од такви билки:

 • црвена четка;
 • корен корен;
 • knotweed;
 • calendula;
 • малина

Пред да користите такви средства за терапија, неопходно е да се консултирате со вашиот лекар.

Прогнозата за оваа болест ќе зависи од неколку фактори, имено:

 • причината за болеста и неговата форма;
 • навременост на почетокот на третманот;
 • исправноста на терапијата;
 • возраст на пациентот и лична историја;
 • присуство на генетска подложност на рак.

Во секој случај, колку што е можно побрзо лекување, толку е поголема шансата за целосно закрепнување. Покрај тоа, со правиот пристап кон терапијата, ризикот од компликации и релапси е значително намален.

Превенција

Превенцијата на оваа болест се состои во следење на едноставните правила:

 • избалансирана исхрана;
 • доволна физичка активност;
 • земајќи хормонски препарати само од страна на гинеколог или ендокринолог;
 • редовен сексуален живот;
 • исклучување на стрес и константна нервна пречка;
 • навремен и правилен третман на инфективни, воспалителни болести;
 • употреба на контрацепција за да се спречи несакана бременост;
 • скрининг профилактичен скрининг;
 • исклучување на повреда на градите.

На првите симптоми на нодуларна мастопатија, треба да се консултирате со лекар за совет и да не ги игнорирате знаците или да се обидете сами да ги отстраните.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате нодуларна мастопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аденома на дојка (појавување симптоми: 3 од 3)

Аденомот на градите е образование кое често има бениген тек и се состои од ткива на жлезди или влакнести епителии. Вреди да се забележи дека главната ризична група се состои од млади жени, а по 45 години патологијата практично не е дијагностицирана.

...
Аденоза на дојка (појавување симптоми: 3 од 3)

Аденозата на дојката е бенигнен тумор кој се поврзува со формата на фиброцистична мастопатија и е поврзан со растот на ткивото на ткивото на градите. За таква болест се карактеризира со формирање на цврсти нодули во градите и празнење од брадавицата, често има болка.

...
Мастопатија (појавување симптоми: 2 од 3)

Мастопатијата е бенигна (во најголем дел од случаите) болест на дојка која се јавува на позадината на хормоналната нерамнотежа во женското тело. Мастопатија, симптоми кои се јавуваат кај жени од репродуктивната возрасна група (во период од 18-45 години), се карактеризира со развој на патолошки процеси во ткивата на жлездите во форма на раст.

...
Цистична мастопатија (појавување симптоми: 2 од 3)

Фиброцистичната мастопатија е патологија која е фиброцистична по природа, која се карактеризира со брза пролиферација на клетките во ткивата на млечните жлезди, како и абнормален однос на компонентите на епителот и сврзното ткиво. Оваа болест во медицината спаѓа во групата на диспластични процеси на бениген тек кај болестите на млечната жлезда.

...
Фиброматоза (појавување симптоми: 2 од 3)

Фиброматозата е патолошки процес во текот на кој се случува замена на нормалното мускулно ткиво со сврзно ткиво. До денес, не беше можно да се дознае главната причина и патогенезата на појавата на таквата болест. Сепак, некои клиничари веруваат дека болеста е формирана во однос на позадината на генетската подложност и промени во хормоналните нивоа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

мамолог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .