Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атрофичен колит: симптоми и третман

Атрофичен колипис - главни симптоми:

Атрофичниот колит е воспалителна и дистрофична промена во ткивата на обвивката на вагината. Најчесто ваквите деформитети се поврзани со физиолошкиот почеток на менопаузата, но болеста, исто така, може да се дијагностицира кај жени на раѓање.

Најчесто, развојот на оваа форма на колпитас е поврзан со појавата на физиолошка менопауза , но има неколку причини зошто воспалението во вагината се развива кај жени од млада возраст.

Оваа болест се карактеризира со жив израз на специфични знаци, вклучувајќи сувост на вагиналната мукоза, појава на чешање и горење во проблематичната област, како и крвави секреции од гениталниот тракт.

За да се идентификува болеста, пред сè, потребно е да се консултира со гинеколог, гинеколошки преглед и бројни специфични инструментални и лабораториски дијагностички процедури.

Патолошката терапија не подразбира хируршка интервенција, поради што може да се третира со помош на конзервативни методи, вклучувајќи и употреба на локални лекови и традиционални лекови.

Меѓународната класификација на болести идентификува посебно значење за слична болест, и затоа кодот МКБ-10 ќе биде N 95.2.

Етиологија

Во повеќето случаи, развојот на воспалителниот процес во ткивата на вагината е предизвикан од промените кои се сосема нормални за женското тело, имено развојот на менопаузата.

Во пост-менопаузалниот период, постои намалување на ослободувањето на женските полови хормони (хипоерогенизмот) - дефицит на естроген води кон прекин на поделбата на вагиналниот епител, намалување на секрецијата на жлездата, прочистување на мукозната мембрана и зголемена ранливост и сувост.

Меѓу претставниците на послабата половина од хуманоста на раѓањето, ваквите предиспонирачки фактори можат да доведат до хипоестрогенизам и, како резултат на тоа, атрофија:

 • Породување - постепено обновување на хормоналната рамнотежа е карактеристика на постпарталниот период. Полека овој процес се одвива кај оние жени кои сакаат да го дојат бебето. Комбинацијата на таквите претпоставки не само што доведува до нарушување на ослободувањето на хормон естрогенот, туку исто така често е полн со формирање на воспаление во вагината;
 • дисфункција на јајниците;
 • дисфункција на ендокриниот систем, особено тироидната жлезда;
 • претходно пренесена операција насочена кон отстранување на јајниците кои ги синтетизираат естрогените, затоа, во нивно отсуство, секрецијата на женските хормони запира на автоматско ниво;
 • зрачење на органите на карличната област - ова често предизвикува хормонски нарушувања;
 • носител на ХИВ .

Раната појава на воспалителни и деструктивни промени во ткивата на вагината, исто така, може да се должи на:

 • силни или пролонгирани психо-емоционални искуства;
 • текот на дијабетес ;
 • неточна имплементација или комплетен недостаток на интимна хигиена;
 • чести сексуални контакти, особено незаштитени или со различни сексуални партнери;
 • присуство на хронични воспалителни процеси во телото;
 • нездрава исхрана, имено, недоволна потрошувачка на млечни производи, внесување на неизмиен зеленчук и овошје, како и користење на низок квалитет на вода;
 • надбубрежните патологии;
 • носење тесна или синтетичка долна облека;
 • чести хигиенски манипулации со употреба на ароматизирани гелови или сапуни;
 • чести и неразумни принудувања;
 • прекумерна тежина или дебелина .

Како што споменавме погоре, пациентите во постменопауза значително го намалуваат производството на естроген, но ова не е единствената промена што доведува до појава на воспаление во ткивата на вагината. Меѓу другите повреди, вреди да се истакне:

 • комплетен прекин на формирањето на нови епителни клетки;
 • чистење на мукозната мембрана;
 • намалена секреција на вагиналните жлезди;
 • намалување на бројот на лактобацили;
 • прекршување на балансот на микрофлора и киселина;
 • сувост на вагината;
 • активирање на внатрешната факултативна флора;
 • влез на патогени од надворешната средина.

Симптоматологија

Првите клинички манифестации на атрофичен колипис се појавуваат во просек пет години по почетокот на природната менопауза, меѓутоа, во случаи на развој на болеста во однос на позадината на други етиолошки фактори, времето на појава на симптоми ќе биде индивидуално.

Често, болеста се карактеризира со слаб тек и слаба тежина на симптомите. Интензитетот на клиничката слика е под влијание на пристапувањето на секундарен процес на инфекција или активирање на опортунистички бактерии во однос на позадината на влијанието на негативните фактори.

Основата на симптоматската слика се смета за:

 • сувост и горење во вагината;
 • болка, грчеви и чешање во процесот на празнење на мочниот меур;
 • иритација на обвивката на вагината и нејзино црвенило - токму овие знаци дека лекарот посветува внимание за време на гинеколошкото испитување;
 • формирање на микротреќи на мукозниот слој на вагината;
 • болка и непријатност при сексуални односи - слично нарушување се нарекува и диспареунија ;
 • вагинален исцедок - со таква патологија, тие се умерени и конзистентноста на мукозните или водени. Пристапувањето на инфекцијата е означено со промена на конзистентноста (сирење или пени) и сенка (зеленикаво или жолтеникаво), како и непријатен мирис. Покрај тоа, појавата на крвав исцедок е карактеристика на атрофичниот колипит кај жените. Тие можат да бидат и незначителни и силни. Во секој случај, во постменопаузалниот период тоа е причина да се консултирате со доктор;
 • честа нагон за емитирање на урината, што е последица на слабеење или неуспех на мускулите во долниот дел на дното;
 • уринарната инконтиненција е исклучително редок симптом.

Треба да се забележи дека секоја женска претставничка на горенаведените симптоми може да се манифестира целосно индивидуално - како еден знак, и одеднаш.

Атрофичен колит

Дијагностика

За да се направи дијагноза на атрофичен колипис, неопходен е целосен сет на лабораториски и инструментални испитувања на пациентот, пред кои претходуваат примарните дијагностички мерки. Тие вклучуваат:

 • да го запознае лекарот со историјата на болеста - да утврди присуство на етиолошкиот фактор од патолошка природа;
 • собирање и анализа на животната историја на пациентот - потребно е во тие случаи, ако причините за болеста се поврзани со физиолошки извори;
 • внимателен гинеколошки преглед со употреба на специјални алатки, вклучувајќи огледала - за да се процени состојбата на вагиналниот епител;
 • Детално истражување на пациентот - за да се одреди првиот пат на појава и сериозност на клиничките знаци.

Лабораториските и инструменталните дијагностички мерки вклучуваат:

 • микроскопија и цитологија на вагинален тест;
 • тестови за проучување на рН на вагината;
 • ПЦР испитување на вагинални струготини;
 • Примероци на Шилер;
 • крвен тест за хормони;
 • продолжена колпоскопија;
 • биопсии - да се елиминира присуството на клетките на ракот;
 • Абдоминален ултразвук;
 • бактериски сеење вагинален исцедок.

Во некои ситуации, може да бидат потребни дополнителни консултации со ендокринолог и венеролог, особено кога се дијагностицираат болести за кои е потребна помош од релевантни лекари за време на дијагнозата.

Третман

Во случај на атрофичен колипис кај жени од постменопаузални и репродуктивни возрасни групи, третманот првенствено е наменет за спроведување на хормонска заместителна терапија.

Тоа е употребата на хормонални супстанции што ја заведуваат вагиналната лигавица, принудувајќи го својот епител на цикличен циклус. Ова ја подобрува исхраната на мембраната, го намалува нивото на атрофија и го спречува појава на микротравми за време на сексуалниот однос.

Хормонската заменска терапија се изведува на неколку начини:

 • орални таблети;
 • лекови за инјектирање;
 • употреба на хормонални закрпи;
 • употреба на локални лекови, на пример, супозитории, масти и креми.

Времетраењето на хормоналниот третман треба да биде најмалку 1,5 години и не повеќе од три години, сепак, позитивен ефект се забележува приближно шест месеци по почетокот на терапијата. Сепак, прекинувањето на внесувањето на хормоните доведува до повторување на болеста, додека ова не исклучува сложено се разбира, односно, истовремено со секундарен инфективен процес.

Меѓу најефикасните локални лекови се:

 • "Естриол" - таквите свеќи ослободуваат сувост и горење, како и непријатни чувства за време на сексот и кршење на мокрењето;
 • "Ovestin" - лекот има појава на крем, супозитории и таблети. Таа има слични особини како и претходната супстанција;
 • "Estrocard" - достапен во форма на свеќи и мази;
 • "Гинофлор ​​Е" е интравагинална пилула која има за цел да го поддржи растот и развојот на сопствените млечна киселина бактерии во вагината;
 • "Естровагин";
 • "Орто-гинест" - крем, свеќи или таблети;
 • "Елвагин" - постои во форма на супозитории и крем;
 • Ориполе Клио.
Свеќи Овипол Клио

Се презентираат лекови за системска терапија:

 • "Климодија";
 • Kliogest;
 • "Актотел";
 • "Паузогест";
 • Евијан;
 • "Климадинон";
 • "Ревмолоид";
 • "Климакс";
 • "Бонисан";
 • "Феминален";
 • "Ремени";
 • "Иноклим" и други лекови.

Покрај тоа, дозволено е лекување на атрофичен колипис со народни лекови, но во никој случај како единствен метод на терапија. Сунчињата и инфузиите на лековити растенија може да се земат орално, да работат седечки бањи или да се користат за давање. Меѓу нив, вреди да се истакне:

 • камилица и смреки;
 • calendula и мудрец;
 • Пинк Радион и Сок од алое;
 • нане и коприва;
 • детелина и догми;
 • лисја од врба и малина;
 • celandine и Тасев биле;
 • дабови кора и ливчиња од роза;
 • Кантарион и божур цветови.

Исто така вреди да се напомене дека за целиот период на лекување, на пациентите им се покажува сексуален мир.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со формирањето на болести како што е атрофичниот колит, се препорачува да се придржуваат до следниве едноставни превентивни мерки:

 • отфрлање на пернициозни зависности;
 • минимизирање на доушувањето;
 • рационално спроведување на правилата за лична хигиена;
 • нормализација на телесната тежина;
 • носење долна облека направена од природни ткаенини;
 • одржување на естрогенските нивоа со супституциона терапија - ова особено важи за жените во постменопауза;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • исклучување на стресни ситуации и промискуитетни сексуални контакти;
 • посетете го гинекологот најмалку двапати годишно.

Атрофичниот колипит има поволна прогноза за животот. Сепак, мора да се има на ум дека болеста е склона кон релапси, кои значително го намалуваат квалитетот на животот на жените.

Игнорирањето на симптомите и одложеното лекување може да доведе до ширење на инфекција или воспаление на ткивото на блиските внатрешни органи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате атрофичен колпитас и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Феморална хернија (појавување на симптоми: 4 од 10)

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...
Цервицитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Гарнелелоза (појавување на симптоми: 3 од 10)

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...
Трихомонијаза (појавување симптоми: 3 од 10)

Трихомонијазата (трихомонијаза) е воспалителна болест во која влијае на урогениталниот систем на мажи и жени. Тоа предизвикува појава на вагината Трихомонас, дејствувајќи како наједноставна - тоа не е микроба, туку едноклеточно суштество. Трихомонијазата, чија симптоми се предизвикани од ова суштество, за разлика од микробите, е повеќе прилагодена на условите на животната средина на телото, како и на обиди да се влијае врз него со антимикробните лекови.

...
Chlamydia (појавување на симптоми: 3 од 10)

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .