Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Параваријална циста: симптоми и третман

Параваријанска циста - главните симптоми:

Параваова циста - е тумор на тумори на празнината кој има една комора и е формиран од ткивата на епидидимисот на јајниците. Најчеста патологија се дијагностицира кај жени на возраст од 20-40 години. Обично, хормоналната нерамнотежа или вештачкиот прекин на бременоста делува како активирач. Сепак, гинеколозите испуштаат многу други извори.

Многу често, болеста е целосно асимптоматска. Основата на симптоматската слика е периодична болка во долниот дел на стомакот од страна на јајниците на пациентот, менструалните нарушувања и женската неплодност.

Дијагнозата се утврдува врз основа на специфични гинеколошки манипулации и инструментални дијагностички мерки. Третманот на параваријален цист се состои во третирање со зачувување на јајниците и фалопиевите туби.

Во меѓународната класификација на болестите не постои посебна шифра за таква патологија - спаѓа во категоријата на други или неодредени цисти на јајниците. Кодот за МКБ-10 е N 83.2.

Етиологија

Параваова циста на јајниците е бенигрен раст кој ги има следните карактеристики:

 • круг или овална форма;
 • транспарентни и тенки ѕидови, не повеќе од два милиметри дебели;
 • се состои од јасна течност која содржи голема количина на протеини и некои муцин;
 • дијаметарот варира од 5 милиметри до 2,5 сантиметри;
 • Томови - од 5 и повеќе сантиметри. Првите клинички знаци се појавуваат кога туморот достигнува 10 сантиметри;
 • никогаш не се разболат и затоа не може да се прероди во онкологија.

Главните причини за циста се сметаат за:

 • хормонална нерамнотежа ;
 • воспаление на јајниците или матката додатоци;
 • дисфункција на ендокрините жлезди;
 • вештачки прекин на бременоста.

Покрај тоа, постојат голем број на предиспонирачки фактори, вклучувајќи:

 • несоодветен процес на созревање на фоликулите;
 • рано почеток на менструацијата, имено, во единаесет години или порано;
 • нередовна менструација;
 • неселективната употреба на одредени лекови, како што се орални контрацептиви;
 • текот на секоја заразна болест;
 • долгорочна хемотерапија, на пример, кај рак на дојките;
 • дисфункција на ендокриниот систем, особено на надбубрежните жлезди, хипофизата и јајниците;
 • негативни еколошки услови;
 • долгорочно влијание на стресни ситуации;
 • продолжен ефект врз женското тело со ниски температури;
 • навики за преголема жешка бања;
 • изложеност на директна сончева светлина или ултравиолетово зрачење на телото;
 • СПБ инфекција.

Освен тоа, честопати се развива павоварска циста за време на бременоста. Вреди да се напомене дека туморот нема негативно влијание врз периодот на раѓање и не му штети на бебето.

Класификација

Според локацијата на локализацијата на неоплазмите, оваа патологија има неколку форми:

 • павоварската циста на десната страна - најчесто се јавува кај жени на раѓање, има петелка и форми помеѓу јајниците и матката;
 • оставена параваријанска циста - постојат чести случаи на дијагноза кај адолесцентните девојки. Може да достигне големи димензии, инаку не се разликува од претходната сорта;
 • билатерална лезија - ова влијае на јајниците на двете страни. Овој вид истекување е исклучително редок.

Во зависност од волуменот, параваријанските цисти на јајниците се поделени на:

 • мал - се карактеризира со фактот дека големината не надминува два и пол сантиметри, а исто така немаат нога;
 • просек - од 2,5 до 5 сантиметри;
 • гигантски - се такви, ако тие надминуваат 5 сантиметри. Вреди да се спомене дека тие можат да имаат нога. Неговото присуство е главната опасност од таквата патологија.
Параваријански цисти

Симптоматологија

Во повеќето случаи, параваријалните цисти се целосно асимптоматски.

Во оние ситуации каде што туморот има мали количини, тоа е дијагностичко изненадување, кое се открива при преминување на планираниот ултразвук или слична постапка при дијагностицирање на сосема различна болест.

Клиничките манифестации почнуваат да се изразат во случаи на развој на средни или гигантски цисти. Исклучително ретко образование може да го достигне обемот на главата на новороденото бебе.

Така, болеста ги има следните симптоми:

 • болка во абдоменот со различна тежина - нивната локализација ќе варира во зависност од која страна се развива патологијата. Болките многу често се влечат и болат;
 • ширењето на болката на грбот и подрачјето на сакрумот;
 • прекршување на процесот на дефекација, кој често се изразува во запек ;
 • зголемување на големината на абдоменот;
 • чувство на непријатност, тежина и дистензија во стомакот;
 • спонтан изглед и независно олеснување на болката;
 • проблеми со празнење на мочниот меур - ова се должи на фактот дека цистата го стега овој орган;
 • појава на болка при сексуален контакт и во процес на мокрење;
 • акутен абдоминален синдром - често укажува дека параваријалната циста на десниот јајник или левиот јајник поминала во комплициран тек;
 • намалување или зголемување на крварењето за време на менструацијата;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • женска неплодност;
 • способноста за само-палпација на цистична формација;
 • присуство на надворешни секрети за време на критичните денови.

Дијагностика

За да се направи точна дијагноза, гинеколог треба да ги проучи резултатите од инструменталните дијагностички процедури, како и да изврши манипулации на основната дијагноза, вклучувајќи:

 • запознавање со историјата на пациентот - да се идентификува причината за појавата на таквата неоплазма;
 • збирка на животна историја;
 • темелно гинеколошко испитување извршено со помош на прирачник или со користење на специјални алатки;
 • физички преглед - со цел палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина, што ви овозможува да идентификувате циста со средна или големина;
 • Детално истражување на пациентот - за да дознаете колку се тешки симптомите.

Мала волуменска параваријална циста на левиот јајчник или десно може да се идентификува во такви случаи:

 • рутински ултразвук за време на рутинско испитување од страна на гинеколог;
 • спроведување на дијагноза на неплодност со лапароскопски методи;
 • бимануален гинеколошки преглед.

Цистите со среден или голем дијаметар се дијагностицираат со:

 • трансвагиналниот ултразвук на карличните органи - ќе го покаже поразот на еден или двата јајника и ќе обезбеди можност конечно да ја одреди големината на формацијата;
 • дијагностичка лапароскопија;
 • ултразвук.
Лапароскопија

Павоварската циста на јајниците бара диференцијација со:

 • вистински тумор на јајници;
 • ектопична бременост;
 • малигна неоплазма.

Третман

Слична болест не може да исчезне сама по себе, како што се некои други типови на цисти на јајниците.

Во случаи на асимптоматски проток, мала павоварска циста зазема тактика на чекање. Сепак, бидејќи болеста е многу често дијагностицирана кај жени од раѓање, индикациите за лекување на неоплазма се планирање на бременоста или ИВФ.

Многу често, дијагностичка лапароскопија на циста со средна големина или големи параваријални лекови оди во медицинска процедура. Многу е ретко да се излекува болеста со помош на отворена операција која се изведува преку голем инцизија во стомакот.

Друга опција за лекување на болеста е насочената пункција на циста - додека содржината на цистата се аспирира, по што алкохолот се внесува во шуплината. Ова доведува до дегенерација на неоплазмата.

Другите методи за елиминирање на болеста, вклучувајќи и третман на народни лекови, е непрактично. Покрај тоа, тоа може само да го влоши својот тек и да предизвика несакани последици.

Можни компликации

Неуспехот да се отстрани параваријалната циста е полн со:

 • руптура на неоплазма, која може да предизвика хеморагичен шок од изобилен загуба на крв;
 • извртување на нозете на цистата - често постои нарушување на протокот на крв и исхрана на цистата, и на крајот нејзината некроза;
 • засилување на цистична формација.

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на болест, како што е параваријална оваријална циста, жените треба:

 • внимателно планирајте ја бременоста - за да избегнете потреба од абортус;
 • да се вклучат во заштитен пол - за спречување на СПБ;
 • земајте лекови што ги пропишува лекарот;
 • избегнување на хипотермија и прегревање на телото;
 • навремен третман на сите инфекции и ендокринолошки заболувања;
 • избегнете стрес ако е можно;
 • редовни посети на гинеколог.

Прогнозата на оваа болест е често поволна - цистата не се размачкува и не се повторува по хируршката ексцизија. Опасноста може да биде само гигантски тумори.

Што се однесува до комбинацијата на параваријална циста и бременост, концепцијата може да се планира приближно една година по отстранувањето на туморот. Нема контраиндикации за ова.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате параоваријална циста и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цистаденом (појавување симптоми: 6 од 15)

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...
Рак на матката (појавување на симптоми: 5 од 15)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Воспаление на јајниците (појавување симптоми: 5 од 15)

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...
Леудиом на матката (појавување на симптоми: 5 од 15)

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...
Цервицитис (појавување симптоми: 4 од 15)

Цервицитис е воспалителен процес кој е локализиран во вагиналниот сегмент на грлото на матката. Цервицитис, чии симптоми се карактеризираат со матни тип на исцедок, болка во долниот дел на стомакот (повлекување или досадна), болни односи и мокрење, во својата долготрајна хронична форма може да доведе до ерозија. Покрај тоа, таков курс може да предизвика задебелување (т.е. хипертрофија) или чистење на грлото на матката, како и да предизвика ширење на инфекцијата на горните генитални органи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .