Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на вагината: симптоми и третман

Рак на вагината - главните симптоми:

Рак на вагината е онколошка болест која влијае на мукозната мембрана и ѕидовите на вагиналната цевка. Треба да се забележи дека во повеќето случаи оваа болест е секундарна, но примарната лезија не е исклучена. Опасноста од оваа болест е дека во почетната фаза на развој болеста се развива без знаци. Во повеќето случаи рак на вагината се дијагностицира во напредна фаза, што значително ја влошува прогнозата.

Ограничувања на возраста, оваа болест нема, сепак, децата и адолесцентите ретко се дијагностицираат. Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија, ракот на вагината е малигна неоплазма на вагината, шифра C52.

Во овој случај, невозможно е да се направат недвосмислени предвидувања за ефективноста на третманот, бидејќи сè ќе зависи од личните клинички показатели на пациентот, од стадиумот во кој е направена дијагнозата и започнувањето на третманот.

Етиологија

Точните етиолошки причини за развојот на овој онколошки процес не се утврдени. Сепак, лекарите сугерираат дека ракот на вагината може да се развие поради следните етиолошки фактори:

 • хормонски нарушувања;
 • изложеност;
 • работа со хемикалии;
 • имунитетска нерамнотежа;
 • генетска предиспозиција.

Одделно, постојат провокативни фактори за оваа болест:

 • критичко намалување на естрогенот;
 • рак на грлото на матката ;
 • претходно пренесени онколошки заболувања, не само во однос на генитоуринарниот систем;
 • историја на реконструктивни операции;
 • хронични инфекции на уринарниот тракт;
 • механичка иритација на вагиналните ѕидови;
 • чести абортуси;
 • неконтролирана употреба на хормонални контрацептиви;
 • пушење, долгорочна злоупотреба на алкохол;
 • доцен труд со компликации.

Треба да се забележи дека најчесто рак на вагината се развива на позадината на друг рак. Исто така, не е исклучен повторниот развој на болеста, како релапс.

Класификација

Од природата на потеклото на рак на вагината може да биде:

 • примарно - се јавува директно во ткивата на ѕидовите на вагината;
 • средно - се развива против позадината на онколошкиот процес кој е веќе присутен во телото.

Според хистолошки знаци, болеста може да биде од следниве форми:

 • аденокарцином;
 • сквамозен;
 • сарком;
 • меланом;
 • рабдомиосаркома.
Рак на вагината

Покрај тоа, додели класификација на вагинален карцином според степенот на развој:

 • нула - ограничена, без оштетување на соседните меки ткива или органи;
 • Првиот е дека онколошкиот процес се развива само во рамките на вагината;
 • втората - метастаза е забележана во блиските ткива, но не допира до ѕидовите на малата карлица;
 • третата - онкологија влијае не само на вагината, туку и на ѕидовите на карлицата;
 • Четврто - метастази на цревата, ѕидови на мочниот меур.

Почнувајќи од третиот степен, прогнозите се крајно неповолни. Дури и со операцијата и последователните терапевтски интервенции, тешко е да се предвиди очекуваниот животен век. Исто така висок ризик од повторување.

Симптоматологија

Во почетната фаза на развој, ракот на вагината е речиси асимптоматски, што доведува до нејзина доцна дијагноза.

Во принцип, главните клинички знаци на овој процес на рак се следниве симптоми:

 • влошување на процесот на мокрење - чувство на нецелосно празнење на мочниот меур, болка при спроведување на физиолошки потреби, чести нагони;
 • болка во вагината, која често се протега на лумбалниот регион, перинеумот и сакрумот;
 • вагинален исцедок на бела, сива, жолто-зелена боја со остар непријатен мирис. Во подоцнежните фази со нечистотии во крвта;
 • проблеми со менструалниот циклус - повреда на циклусот или целосно отсуство на менструација, оскудно или изобилно испуштање;
 • нарушувања на функционирањето на цревата - чести запек , крв во столицата, фекална инконтиненција, болка во ректалната област, која може да се зголеми за време на дефекацијата;
 • оток на нозете;
 • губење на тежината, без очигледна гастроентеролошка причина;
 • раздразливост, апатично расположение;
 • слабост и летаргија дури и по долг полн одмор.

Важно е да се разбере дека таквата клиничка слика не секогаш може да укажува на прецизно рак на вагината, само сеопфатно испитување може да го потврди ова или да го побие.

Дијагностика

Дијагностички мерки вклучуваат физички преглед со палпација и лабораториски и инструментални дијагностички методи.

Во овој случај, покрај консултација со гинеколог (кој го спроведува првичниот преглед), ќе треба да се испита и консултира онколог.

Првичната инспекција може да вклучува такви активности:

 • собирање лична и семејна историја;
 • разјаснување на гинеколошката анамнеза - фреквенцијата на менструалниот циклус, присуството на гинеколошки заболувања, предците активност, присуството на абортуси во личната историја;
 • гинеколошки преглед.

Освен тоа, за да се разјасни дијагнозата и степенот на развој на онколошкиот процес, се спроведуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • ОВК и БАК;
 • крвен тест за тумор маркери;
 • вагиноскопија;
 • цитолошки преглед на вагинална мукоза;
 • биопсија на ткиво за следното хистолошко испитување;
 • ректороманоскопија;
 • екскреторна урографија со средство за контраст;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.
Ректороманоскопија

Ако симптомите се забележат кај другите тела на телото, се земаат дополнителни дијагностички мерки, чија природа ќе зависи од локализацијата на симптомите.

Третман

Во повеќето случаи третманот е оперативен, кој има за цел да ги извршува следните задачи:

 • отстранување на туморот;
 • спречување на метастази на други ткива и органи;
 • спречување на рецедив.

Покрај операцијата, пред или по (и почесто, и двете) се врши хемотерапија, во случај на рак на вагината, ги отстранува сите мали метастази и значително го намалува ризикот од повторување на онкологијата. Како аналог или додаток може да се администрира курс на радиотерапија.

Можни компликации

Оваа болест е оптоварена со сериозни компликации, дури и ако лекувањето започне веднаш и брзо.

Ракот на вагината може да биде придружен со следниве компликации:

 • метастази на блиските ткива и органи;
 • чиреви на ѕидовите на вагината;
 • формирање на фистула;
 • крварење од неоплазми;
 • неплодност

Смртта не е исклучена.

Со рана дијагноза и правилен третман, прогнозата е поволна. Ако третманот започне во подоцнежните фази (почнувајќи од 3-тиот век), прогнозата ќе зависи од целокупната клиничка слика и морфолошката структура на ракот.

Превенција

За жал, конкретни превентивни мерки сè уште не се развиени. Затоа, препорачливо е да се следат само општите превентивни мерки:

 • лична интимна хигиена со цел да се спречат инфективни или воспалителни болести од уринарниот систем;
 • СПБ превенција;
 • престанок со пушење.

Важно е да се посети гинеколог за превентивни цели. Пациентите кои имаат историја на рак на генитоуринарниот систем треба да се чуваат во клиника за гинеколози и систематски да се прегледуваат најмалку еднаш месечно во текот на првата година по третманот и на секои 3-6 месеци во следните години.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Рак на вагината и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тумор бубрег (појавување симптоми: 8 од 20)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Цистаденом (појавување симптоми: 6 од 20)

Цистаденом е бенигнен тумор или цистична неоплазма, која е најчесто локализирана во јајниците на жената, но исто така се среќава и во други внатрешни органи на абдоминалната празнина или во млечната жлезда. Причината е главно хормонални нарушувања, хирургија на карличните органи, хронични воспалителни процеси поврзани со репродуктивните органи.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Хиперплазија на простатата (појавување на симптоми: 5 од 20)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Јариска дисфункција (појавување симптоми: 5 од 20)

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .