Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на полицистични јајници: симптоми и третман

Синдром на полицистични јајници - главните симптоми:

Синдром на полицистични јајници е гинеколошко заболување кај кое има повеќе бенигни тумори со бенигна природа. Тие можат да бидат локализирани и внатре и надвор од јајниците. Во повеќето случаи, развојот на болеста придонесува за нарушување на функционирањето на невроендокриниот систем. Сепак, клиничарите исто така идентификуваат други предиспонирачки фактори.

Главниот симптом на болеста е тоа што во женското тело се зголемува концентрацијата на машки полови хормони, што го објаснува појавата на косата на необични места, дебелината и отсуството на менструација.

За да се потврди дијагнозата, покрај примарната дијагностичка манипулација, ќе биде потребен широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања. Терапијата се базира на конзервативни методи, но единствениот третман е хируршка интервенција.

Етиологија

Пред сè, мора да се има на ум дека полицистичните јајници можат да бидат примарни и стекнати. Во првиот случај, болеста е или конгенитална или се развива за време на формирањето на менструалната функција. Кај жените во зрелоста, синдромот често се формира во позадина на други патологии.

Причините за синдром на полицистични јајници вклучуваат:

 • дефект на хипофизата или на хипоталамусот - тоа се внатрешните органи кои се одговорни за вршењето на надбубрежните жлезди и јајниците;
 • дисфункција на надбубрежниот кортекс, што доведува до зголемување на секрецијата на машки полови хормони во женското тело;
 • нарушена функција на јајниците;
 • патологии на панкреасот, особено активното производство на инсулин од овој орган и нечувствителност на таквата супстанција.

Покрај тоа, постои група на предиспонирачки фактори кои значително ја зголемуваат веројатноста за дијагностицирање на таква болест. Тие вклучуваат:

 • присуство на жена од било која фаза на дебелина;
 • текот на заразни болести;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • продолжена хипотермија;
 • ненадејни климатски промени;
 • лична историја на ментална повреда;
 • неповолна еколошка состојба;
 • прекумерна физичка активност во детството;
 • генетска предиспозиција;
 • текот на дијабетес .

Секој од горенаведените фактори може да доведе до фактот дека ќе има застој во развојот или созревањето на фоликулите, како и зголемување на волуменот и задебелување на капсулите на засегнатите органи. Ова резултира со тоа што незрелите фоликули се трансформираат во повеќе цисти, кои можат да бидат или единечни или повеќекратни, локализирани одделно или споени заедно.

Полицистичен јајник

Класификација

Единствената поделба на синдромот на полицистични јајници е постоењето на неколку развојни механизми. Така, болеста се случува:

 • примарна - оваа категорија вклучува не само конгенитална полицистична болест, туку и оние ситуации во кои промените во половите жлезди се примарни во однос на хормоналните нарушувања. Ова значи дека структурата на таквите органи на женскиот репродуктивен систем е првично скршена, и наспроти ова се развива нивната дисфункција;
 • секундарно - во такви ситуации доаѓа до израз погрешно функционирање на компонентите на невроендокриниот систем.

Симптоматологија

Синдромот на полицистични јајници е изразен во прилично специфична симптоматска слика која не може да се игнорира. Ова им овозможува на женските претставници самостојно да се сомневаат во развојот на слична болест.

Најспецифични знаци на полицистични јајници се:

 • нарушување на менструалниот циклус - ова вклучува не само нерегуларност на менструацијата, туку и нивно целосно отсуство, кое не е поврзано со почетокот на менопаузата. Понекогаш отсуството на менструација се менува со изобилство на матката крварење, кое се јавува во позадината на патолошкиот раст на мукозниот слој кој ја покрива матката;
 • појавата на акни , акни и други манифестации на акни;
 • зголемена маснотија на жлездите и кожата, вклучувајќи ја скалпот;
 • прекумерна тежина - во случаи на синдром на полицистични јајници, таквата манифестација делува не само како предизвикувачки фактор, туку и како еден од најкарактеристичните симптоми. Истовремено, нагло се зголемува тежината, за околу петнаесет килограми. Масното ткиво може да се дистрибуира на универзален или машки тип. Во првиот случај - масти се шири еднакво низ телото, во втората - се акумулира само во перитонеумот;
 • појава на коса во областите на женското тело кои не се наменети за ова. Зборуваме за градите и стомакот, за површината над горната усна и брадата, за сјајот и за бутовите, како и за перинеумот;
 • постојано чувство на болка во долниот дел на стомакот - симптомот е благ и често се зрачи во карличниот регион или долниот дел на грбот;
 • долгорочна бременост;
 • маскулинизација - во суштина, ова е "имобилизација", односно жената се здобива со машки тип на тело и карактеристики на лицето;
 • андрогена алопеција - со ова, ќелавост или тешка губење на косата, што е карактеристично за мажите. Ќелавата закрпи често се локализирани на круната и страни на челото;
 • првут ;
 • појавата на стрии, кои се водат бендови. Тие често влијаат на абдоменот и задникот, бутовите и градите. Ова се случува во услови на брзо зголемување на индексот на телесна маса и хормонална нерамнотежа.
Симптоми на полицистични јајници

Горенаведените симптоми на синдром на полицистични јајници можат да се дополнат:

 • долги периоди на присуство на знаци карактеристични за предменструалниот синдром. Тие вклучуваат едем на долните екстремитети, чести промени во расположението, абдоминална и болка во долниот дел на грбот, чувствителност на градите, итн.
 • развојот на депресија;
 • агресивност и нервоза;
 • поспаност и апатија ;
 • летаргија и намалени перформанси;
 • заматен размислување.

Дијагностика

И покрај фактот дека PCOS има сосема специфични симптоми, голем број на различни лабораториски и инструментални испитувања се потребни за да се потврди дијагнозата. Меѓутоа, тие нужно мора да им претходат на примарните дијагнозни манипулации што ги прави самиот гинеколог, меѓу нив:

 • проучување на историјата на пациентот и животна историја на пациентот - ова ќе даде можност да се утврди најкарактеристичната причина што влијаела врз формирањето на синдром на полицистични јајници;
 • внимателно физичко и гинеколошко испитување. Во првиот случај, клиничарот го проценува изгледот на жената - нејзината состојба, состојба на кожата и косата. Во втората - да се утврди фактот на проширување и набивање на јајниците на двете страни;
 • детално истражување на пациентот - за прв пат на почеток и степен на симптоми. Исто така, ги зема предвид информациите за тоа колку време жената не забремени, под услов намерни обиди за зачнување.

Лабораториските студии се ограничени на спроведување на општа клиничка и биохемиска анализа на крв - да се утврди нивото на хормони на органи како што се јајниците, хипофизата и надбубрежните жлезди.

Инструменталната дијагностика вклучува имплементација на:

 • Ултразвук на внатрешните органи кои ја сочинуваат карличната празнина;
 • КТ и МРИ - да се исклучи оштетувањето на јајниците со малигни или бенигни неоплазми;
 • дијагностичка лапароскопија - да се потврди фактот на билатерална цистична лезија на таквите органи на женскиот репродуктивен систем.

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со ендокринолог или со ендокринолог од гинеколог.

Од ова произлегува дека синдромот на полицистични јајници е потврден во случаи кога пациентот има најмалку два од следните фактори:

 • дисфункција на јајниците, што се изразува во отсуство на менструација и долготрајна бременост;
 • промена на изгледот на машкиот тип;
 • присуството на специфични знаци карактеристични за таква болест кај сликите добиени како резултат на инструментални дијагностички постапки.
Полицистични јајници на ултразвук

Третман

Елиминацијата на синдромот на полицистични јајници се изведува со конзервативни и хируршки методи.

Првите методи на терапија вклучуваат:

 • хормонски лекови - за нормализирање на хормоналните нивоа;
 • физиотерапија, особено фонофореза, акупунктура, ласерска терапија и хербална медицина;
 • усогласеност со штетна исхрана - прикажана е само во случаи кога болеста се развила во однос на позадината на дебелината;
 • употреба на витамински комплекси и зајакнување на лекови.

Исхрана за синдром на полицистични јајници ги вклучува следниве правила:

 • намалување на дневните калорични оброци до 1200-1800 килокалории;
 • чести и фракционо внесување на храна;
 • Збогатување на менито со протеински храни, како и свеж зеленчук и овошје;
 • минимизирање јаглени хидрати;
 • целосна елиминација на масти и алкохол од исхраната;
 • изобилен режим на пиење;
 • вежба три пати неделно од деновите на постот;
 • готвење садови со вриење и испаруваат, замрзнување и печење.

Можно е да се излечи синдромот на полицистични јајници само со вршење хируршка операција. Во моментов, гинекологијата се нарекува лапароскопска клиничка ресекција. По интервенција, бременоста се јавува кај 65% од вкупниот број на пациенти со слична дијагноза. Вреди да се напомене дека планирањето на бременоста најдобро се прави шест месеци по оперативниот третман.

Можни компликации

Недостаток на терапија за полицистични јајници или само-третман со народни лекови, што е неприфатливо за таква болест, може да предизвика развој на такви компликации:

Превенција

За да се намали веројатноста за PCOS, треба да се почитуваат следните превентивни мерки:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • да ја задржите телесната тежина во нормален опсег;
 • навремен и целосен третман на сите патологии на женскиот репродуктивен систем;
 • внимателно планирање и подготовка за бременост;
 • секогаш кога е можно избегнување на емоционална и физичка препрека;
 • редовно, еднаш на секои три месеци, посети на гинеколог.

Синдромот на полицистични јајници е неизлечив, поради што главната цел на терапијата е да се создадат поволни услови за бременост.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Синдром на полицистични јајници и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Полицистични јајници (појавување симптоми: 9 од 20)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Анокулација (појавување на симптоми: 8 од 20)

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до пореметувања во менструалниот циклус и неплодноста. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...
Хирзутизам (појавување симптоми: 6 од 20)

Хирзитизмот кај жените е патолошка состојба во која е забележан прекумерен раст на машкиот коса. Оваа болест е директно поврзана со зголемување на концентрацијата на андрогени во женското тело. Почесто патологијата се развива кај жени од фер секс во репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Обично се комбинира со кршење на менструалниот циклус или со неплодност.

...
Анорексија нервоза (појавување симптоми: 5 од 20)

Анорексија нервоза е болест која е почеста кај адолесцентите и младите луѓе, почесто од жените. Овој патолошки процес се карактеризира со намерно отфрлање на храната, што во крајна линија доведува до критично намалување на телесната тежина и целосна исцрпеност. Во некои случаи, постои иреверзибилен патолошки процес, што доведува до фатален исход.

...
Масна себореа (појавување симптоми: 5 од 20)

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .