Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лажна бременост: симптоми и третман

Лажна бременост - главните симптоми:

Лажна (имагинарна) бременост - е ментално растројство кое лежи во погрешната доверба на женски претставник дека таа ќе стане мајка. Причината за ова е присуството на карактеристични симптоми.

Голем број на предиспонирачки фактори може да предизвикаат таква повреда, но во моментов механизмот на развој на таква болест останува недоволно разбран.

Клиничката слика се состои од оние знаци кои се типични за нормалниот тек на бременоста. Тие вклучуваат знаци на утринска токсимија , зголемување на телесната тежина, зголемување на градите и невообичаени навики во исхраната.

Ова нарушување е препознаено врз основа на карличен преглед, ултразвучен скенирање и тестови за бременост. Третманот е само конзервативен, но неколку специјалисти истовремено учествуваат во неа.

Етиологија

Во гинекологијата се смета дека лажна или имагинарна бременост е прилично ретка болест во која жената не се преправа дека е во состојба, но всушност е уверена дека ќе има дете.

Причините за формирање на таква патологија не се целосно проучени, но се верува дека факторите на психолошка или емоционална природа што се појавија во позадина на ендокрините, автономните и соматските нарушувања доведуваат до тоа.

Изворите на развој на ваков синдром се најчесто:

Покрај погорните патолошки извори на таква повреда, меѓу предиспонирачките фактори треба да се забележи:

 • текот на бременоста со близок роднина или пријател - додека самиот пациент сака да ја почувствува состојбата на бременост и блискоста на мајчинството;
 • дијагностицирана неплодност;
 • долги и неуспешни обиди за забременување - главната група на ризици се состои од послаб пол во возрасната група од триесет до четириесет години;
 • претходна загуба на детето;
 • присуството на жена во историјата на болеста повтори спонтан абортус на различни термини;
 • неподготвеност да имаат деца и присуство на паника страв пред периодот на раѓање и труд.

Вреди да се напомене дека синдромот на лажна бременост влијае не само на женската половина на човештвото, туку и на машката. Релативно ретко, мажите можат да доживеат симптоми на бременост. Често тоа се случува наспроти позадината на силна емпатија кон состојбата на партнер кој моментално носи дете.

Симптоматологија

Клиничката манифестација на лажна бременост кај жените практично не се разликува од симптомите на вистинска бременост. Со слично нарушување, присуството на:

 • одложување или целосно отсуство на менструација;
 • утрински знаци на токсикоза, кои вклучуваат гадење и повраќање, замор и прекумерна плунка, како и поспаност;
 • чести промени во расположението;
 • оток на долните екстремитети;
 • невообичаени вкусови на вкус;
 • зголемување на млечните жлезди, па дури и ослободувањето на колострумот;
 • зголемено формирање на гас;
 • зголемување на големината на абдоменот - ова се должи на зголеменото формирање на поткожното ткиво во предниот ѕид на абдоминалната празнина;
 • запек ;
 • чувства на фетално движење - ова е најспецифично, но во исто време најретките симптоми;
 • лажни болки во трудот - исто така многу ретко изразени.

Ситуацијата е влошена од фактот дека со имагинарна бременост, резултатите од специјално дизајнираните тестови покажуваат позитивен резултат.

Во најголем број случаи, знаците на лажна бременост остануваат три или четири месеци, сепак, за особено сомнителни претставници на послабата половина од човештвото, карактеристичните симптоми може да изгледаат многу подолго, до седум месеци.

Дијагностика

Акушер-гинеколог знае како да одреди лажна бременост. Ова бара интегриран пристап. Така, утврдувањето на точната дијагноза ќе вклучува:

 • проучување на историјата на пациентот и животна историја на пациентот - да се најде најверојатната причина што може да доведе до псевдо-бременост;
 • спроведување на гинеколошки преглед - во случај на лажна бременост, жената нема да има најкарактеристични знаци. Тие вклучуваат цијаноза на грлото на матката и вагиналната површина, како и зголемување и омекнување на матката;
 • детален преглед на пациентот по предметот на прв пат на појава и интензитет на сериозноста на симптомите карактеристични за периодот на раѓање;
 • вршење на тест за бременост кој ќе покаже позитивен резултат;
 • комплетна крвна слика - за да се утврди концентрацијата на hCG во крвта;
 • Клиничка лабораториска студија за урина - да се идентификува нивото на човечки хорионски гонадотропин;
 • биолошки и имунолошки тестови;
 • општа Х-зраци на перитонеумот;
 • Ултразвучно испитување на абдоминалната празнина и карличните органи.

Покрај тоа, ќе ви бидат потребни консултации за такви специјалисти:

 • ендокринолог;
 • психијатар;
 • психотерапевт

Сите погоре наведени дијагностички мерки не се насочени само кон утврдување на точна дијагноза, туку и при спроведување на диференцијална дијагностика. Имагинарната бременост мора да се разликува од:

 • симулирана бременост;
 • пропуштен абортус ;
 • ектопична бременост;
 • текот на туморот во перитонеумот или во карличните органи.

Третман

Таквата повреда често не бара спроведување на специфична терапија. Ако патологијата не била предизвикана од било која болест, третманот е ограничен на такви мерки:

 • земање хормонални супстанции;
 • компетентно објаснување за состојбата на работите од страна на гинекологот;
 • разбирање и поддршка на блиски роднини.

Во такви случаи, по исчезнувањето на само-хипнозата, пациентот се враќа во нормалниот менструален циклус, се елиминираат манифестациите на токсикозата, а останатите симптоми на бременоста се прекинуваат.

Во тие ситуации, ако во времето на дијагнозата се пронајдени нарушувања на ендокриниот систем, тогаш третманот се занимава со ендокринолог-гинеколог или терапевт-ендокринолог.

Во случај на постојано одбивање да веруваат во лажниот тек на периодот на раѓање, како и несоодветна перцепција на реалноста, на пациентите им е потребна квалификувана помош од такви лекари:

 • невролог;
 • психолог;
 • психотерапевт

За особено впечатливи и рецептивни жени, веста за лажна бременост може да предизвика развој на:

 • депресивна состојба;
 • самоубиствени мисли;
 • се обидува да изврши самоубиство.

Слична ситуација е забележана кај пациенти со реакции слични на неврози и сериозни ментални нарушувања. Во такви ситуации, третманот е индициран во специјализирани клиники.

Можни компликации

Псевдо-бременоста само по себе не е сериозна патологија и ретко е дека веста дека жената не стане мајка води кон развој на суицидни тенденции.

Сепак, ваквата патологија може да биде еден од знаците на доста опасни гинеколошки, ендокрини и ментални патологии. Од таа причина, кога се појавуваат првите карактеристични симптоми, неопходно е да се побара совет од лекарите.

Превенција и прогноза

Особено планираните мерки за спречување на таквото пореметување не се развиени, бидејќи лекарите не ги знаат целосно механизмите и причините за оваа патологија. Сепак, за да се спречи развојот на болеста е неопходно:

 • да обезбеди поволна микроклима во семејството;
 • одржува доверлив однос со партнер;
 • да не ги игнорира симптомите и веднаш да побара квалификувана помош;
 • да се вклучат во раното откривање и комплетен третман на хормонални пореметувања, гинеколошки и ендокрини патологии;
 • минимизира тешки физички напор;
 • секогаш кога е можно целосно да ги избегне ефектите од стрес и нервни пренапони;
 • неколку пати годишно се подложува на целосен медицински преглед, со задолжителна посета на гинеколог, ендокринолог, психолог и психотерапевт.

Прогнозата на имагинарна бременост е често поволна - ако еднаш оваа состојба е веќе излечена, тогаш повторното појавување на болеста во огромното мнозинство на случаи не се развива.

Многу пациенти се заинтересирани за прашањето - дали псевдо-бременоста може да помине самостојно. Ова е сосема возможно само во оние случаи ако карактеристичните клинички манифестации не биле предизвикани од други патологии.

Треба да се напомене дека кај мажите оваа држава не се развива толку силно, не води до мисли за самоубиство и исчезнува штом партнерот раѓа дете.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лажна бременост и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Полицистичен црн дроб (појавување симптоми: 7 од 16)

Полицистичен црн дроб - наследен тип на болест, кој се карактеризира со формирање во ткивата на орган од многу цисти (абнормални абдоминални неоплазми, во кои е ексудат локализиран). Причините за прогресијата на болеста до денес сè уште не се темелно проучени. Извонреден е фактот дека формирањето на абдоминални формации кај дете е веќе забележано за време на неговиот пренатален развој, што им овозможи на научниците да го преземат наследниот фактор на нејзината манифестација.

...
Аклиматизација (појавување симптоми: 6 од 16)

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 5 од 16)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и снабдување со крв во мозочното ткиво, се јавува смртта на неговите нервни клетки. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 5 од 16)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 5 од 16)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
психолог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .