Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цервикален ектопион: симптоми и третман

Цервикален ектопион - главни симптоми:

Цервикалниот ектопион е инверзија на мукозната мембрана на цервикалниот канал во вагината, што доведува до формирање на воспаление и често предизвикува прилично сериозни компликации. Главната причина за појава на таква болест е трауматска повреда на грлото на матката, која често се поврзува со трудот.

Клиничката слика е предизвикана од присуство на неколку знаци, вклучувајќи бело вагинално испуштање, менструални нарушувања и силна болка во карличната област.

Точна дијагноза може да се направи само по испитување на карлицата и инструментален преглед на пациентот. Третманот се состои од минимално инвазивни хируршки процедури.

Етиологија

Ектопионот може да се формира наспроти позадината на голем број фактори кои ќе се разликуваат во зависност од тоа дали една жена родила или не.

Така, девојчињата или младите жени од послабата половина од човештвото кои немаат деца, оваа патологија се формира врз основа на хормонални функционални нарушувања, кои можат да се развијат како резултат на примарна болест или нарушување на функционирањето на телото.

Вреди да се напомене дека оваа форма на болеста може да се појави дури и при интраутериниот развој. Оваа состојба често се карактеризира како физиолошка. Ова покажува дека може да помине самостојно.

Стекнатата болест е трауматична по природа и може да се развие во такви околности:

 • предвремена работа, во која грлото на матката едноставно нема време целосно да се отвори, поради што е раскинат;
 • терапевтски или дијагностички активности извршени во оваа област. На пример, неуспешен абортус или дијагностичка киретажа;
 • раѓањето на голем фетус;
 • повеќекратно раѓање;
 • употреба на акушерски форцепс.

Класификација

Во зависност од причините за појавата, болеста е поделена на:

 • конгенитален ектопион на грлото на матката - се смета за најретка форма на болеста. Често тоа е хормонален по природа и ретко бара операција;
 • стекнат или трауматски цервикален ектопион - често придружуван од други гинеколошки патологии, како што е ендоцервицит или ендометритис.

Симптоматологија

Само по себе, ектопионот на грлото на матката може да биде потполно асимптоматски, но во случај на придружување на воспалителниот процес, може да се појават следните клинички манифестации:

 • богато транспарентно празнење од вагината, кое со текот на времето може да се здобие со белузлава нијанса или со гнојни нечистотии;
 • хеморагии со различни степени на интензитет;
 • болка и тежина во долниот дел на стомакот;
 • непријатност и непријатност за време или по секс;
 • зрачење на болка во лумбалниот регион или сакрум, поретко во зоната на опашката.

Во повеќето случаи, појавата на такви симптоми укажува на комбинација на ектопион на грлото на матката и ерозијата.

Симптоми на цервикален ектопион

Дијагностика

Како да се лекува грлото на матката гинеколог ќе може да одлучи по инструменталниот преглед на пациентот. Сепак, по почетниот специјализиран преглед не е тешко да се направи точна дијагноза.

Првата фаза на дијагноза вклучува:

 • со детали за поплаките на пациентот - да се открие првиот пат на појава и интензитет на изразување на непријатност;
 • проучување на медицинската историја, трудовата активност и историјата на животот на жената - ова ќе овозможи откривање на најкарактеристичниот етиолошки фактор;
 • спроведување на карличен испит со специјални алатки.

За лабораториски испитувања треба да бидат вклучени:

 • бактериска инокулација на тест добиен за време на испитувањето;
 • цитолошки студии на брисеви;
 • ПЦР дијагностика;
 • тест на крвта за да се одреди нивото на хормоните - е неопходно само во случаите кога ектопионот се карактеризира со вродена форма.

Во инструментална дијагностика преовладуваат:

 • продолжена колпоскопија - за проценка на состојбата на внатрешната површина на грлото на матката
 • биопсија на ткивото на местото на еверзија.

Третман

Дијагностицирањето на таквата патологија е директна индикација за хируршка интервенција. Тактиката на третманот може да варира во зависност од потеклото на ектопионот. Така, во конгенитална форма или во случаи на мали лезии, третманот може да се спроведе со користење на следниве методи:

 • electrocautery - недостатоците на оваа постапка е тоа што може да доведе до голем број компликации и оштетувања на здравите ткива, како и фактот дека тоа бара долгорочно закрепнување;
 • ласерска испарување - е практично безболна постапка која не остава лузни и промовира брзо заздравување;
 • cryodestruction.

Треба да се забележи дека често вродениот ектопион не бара третман.

Со изразени промени во цервикалниот канал по породувањето, терапијата вклучува спроведување на:

 • цервикална ексцизија - се состои од ексцизија на слој-по-слој на погодените ткива без да се оштетат здравите;
 • конзализација - слична техника, само отстранувањето на ткивото се изведува во конусот, врвот на кој се соочува со внатрешно грло.
Контизација на грлото на матката

По екскреција на ектопион, третманот треба да биде насочен кон:

 • елиминација на инфективниот процес, кој доста често ја придружува таквата болест;
 • козметичка корекција на грлото на матката, која се изведува со користење на ендоцервикална хирургија со цел враќање на таквите функции на цервикалниот канал како бариера и репродуктивна;
 • спречување на онколошки процеси;
 • врати ја можноста за зачнување.

По завршувањето на операцијата, треба да се следат неколку важни препораки:

 • отфрлање на сексуални односи за околу еден месец и половина;
 • ограничување од тешки физички оптоварувања;
 • целосна забрана за употреба на хигиенски тампони и задушување;
 • одбивање да ја посетите сауната или бањата, базени и топла бања.

Добри резултати може да се постигнат од третманот на цервикалниот ектопион со користење на рецепти за алтернативна медицина. За подготовка на лековити декакции и инфузии се користат:

 • кората на бреза и елда;
 • Калина и кантарион;
 • берберис и детелина;
 • лимон и наркотик;
 • бел слез и камилица;
 • нане и валеријана корен;
 • конска опашка и слива;
 • расани и бела багрем.

Пациентите треба да сметаат дека терапијата со народни лекови не треба да биде единствениот начин за елиминирање на болеста, но може да се користи само како дел од сеопфатен третман.

Можни компликации

Еродираниот ектопион на грлото на матката, или поточно, крајот на третманот со него, може да доведе до следниве компликации:

Во исто време, хируршкиот третман на болеста, исто така, може да предизвика формирање на некои компликации:

 • пристапувањето на секундарна инфекција;
 • стеснување на цервикалниот канал;
 • посткоагулативна ендометриоза;
 • ре-развој на болеста.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми со инверзија на мукозната мембрана на цервикалниот канал во вагината, мора да се придржувате на следните правила:

 • разумен пристап кон изборот на контрацептивен метод за да се спречи несаканото зачнување и абортус;
 • целосна медицинска поддршка на трудот;
 • редовно испитување од гинеколог.

Вродениот цервикален ектопион има поволна прогноза. Исходот од трауматското потекло на болеста не може да се нарече неповолен, бидејќи навремената терапија целосно ја олеснува жената од болеста, а компликациите се развиваат ретко.

Цервикалниот ектопион и бременоста се споредливи нешта, бидејќи присуството на таквата патологија не повлекува целосна неможност за забременување. Покрај тоа, ерозивниот тип на болест не е пречка за трудот. Најверојатно, неможноста да се има дете ќе биде поврзано не толку со болеста, како и со нејзината предизвикана од компликации. Сепак, не е исклучена можноста за инфицирање на бебето за време на породувањето, затоа на жените со слична дијагноза им се препорачува да дадат по царски рез.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цервикален ектопион и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Материјален леомиом (појавување симптоми: 3 од 7)

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...
Рак на грлото на матката (појавување симптоми: 2 од 7)

Ракот на грлото на матката, кој исто така се дијагностицира како карцином на грлото на матката, е една од најчестите болести на ракот релевантен за женскиот генитален тракт. Најраспространета возрасна категорија за оваа болест е жените од 35 до 50 години, додека оваа група на луѓе, без оглед на возраста, е надополнета со жени кои често ги менуваат своите сексуални партнери.

...
Иворијална апоплексија (појавување на симптоми: 2 од 7)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Циститис (појавување симптоми: 2 од 7)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни кај жени на возраст од 16 до 65 години, може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај луѓе на возраст од 40 години и постари.

...
Колпитс (појавување симптоми: 2 од 7)

Колпитс е болест која предизвикува воспалителен процес во вагиналната мукоза. Симптомите на колтитис се придружени со отекување на мукозните мембрани и појава на тежок исцедок (безбоен или гноен). Болеста може да се појави поради присуство на други болести како што се гонореа, кандидијаза, трихомонијаза, бактериска вагиноза, микоплазмоза, кламидија, уреаплазмоза, генитален херпес и други заразни болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .