Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пролапс: симптоми и третман

Пролапс на матката - главни симптоми:

Пролапс на матката е промена во локацијата на внатрешните органи на женскиот репродуктивен систем со делумно или целосно излегување на матката на надворешноста преку гениталната пресек. За време на развојот на патологијата, пациентот чувствува силна болка и напнатост во подрачјето на сакрумот, сензација на туѓо тело во гениталниот јаз, оштетено мокрење и движење на дебелото црево, зголемена болка за време на сексот и непријатност при движење.

Пролапсот на грлото на матката и вагината се карактеризира како хернијално испакнување, кое се манифестира во несоодветното функционирање на мускулите во долниот дел на карлицата. По матката, вагината, мочниот меур и ректумот почнуваат да се движат.

Пред да се дијагностицира падната матка од доктор, пациентот најпрво се дијагностицира со пролапс на сексуалниот орган. Можно е да се препознае нецелосното испакнување само со поместување надвор од грлото на матката, а целосниот пролапс се карактеризира со испакнување на органот целосно од гениталниот пресек.

Болеста е формирана во слабата половина на човештвото во било која возрасна категорија. Кај девојчиња под 30 години, болеста се развива во 10% од случаите, од 30 до 40 години, патологијата зафаќа 40% од жените. Во старост, кај 50% од случаите се дијагностицира аномалија.

Етиологија

Провокативни фактори за појава на пролапс на матката можат да послужат:

 • повреди на карличните мускули;
 • наследни аномалии на гениталната област;
 • прекршување на инервацијата на мускулите на дното на карлицата;
 • генитална хирургија;
 • генеричка активност;
 • старост на жени;
 • носи тежини;
 • запек ;
 • генетска предиспозиција;
 • рани гинеколошки заболувања.

Поместување и пролапс на матката - меѓусебно поврзани процеси, развивајќи последователно. Патолошко дејство се формира поради слабеењето на лигаментите и мускулите на дијафрагмата на карличниот под. Болеста почнува да напредува со оштетување на перинеумот, повеќекратна бременост, честа испорака, со големи деца и хируршки интервенции на гениталиите.

Пролапсот на матката кај жените исто така се формира со прекумерна телесна маса, висок интра-абдоминален притисок и тумори во абдоменот. Сите овие причини предизвикуваат влошување на функционалноста на мускулно-лигаментозниот апарат.

Класификација

Процесот на пропуст и излив на матката од гениталниот пресек се одвива во неколку фази:

 • првиот се карактеризира со слабост на мускулите на дното од карлицата, доделување на вагиналните ѕидови и отворен генитален пресек;
 • вториот е делумен пролапс на органите. Заедно со ѕидовите на вагината, мочниот меур и ректумот се спуштаат;
 • третиот - постои потекло на матката до гениталната пресечка;
 • четвртиот - нецелосен пролапс на матката се манифестира со излегување на дел од органот надвор од вагиналните граници;
 • петтата - комплетна промена во локацијата на телото - паѓање од гениталниот пресек.

Симптоматологија

Не постојат толку многу клинички знаци на болеста, сепак, појавата на абнормална поставеност на матката или грлото на матката е тешко да се пропушти, па затоа дијагнозата на болеста не е тешка. Симптомите на болеста се карактеризираат со такви знаци:

 • притисок во долниот дел на стомакот;
 • болка , тркалање на сакралниот дел и лумбалниот регион;
 • чувство на туѓ предмет во вагината;
 • тешко или прекумерно мокрење;
 • Може да се случи слепото;
 • болни напади за време на сексот;
 • запек;
 • неуспех во менструалниот циклус;
 • зголемена болка за време на менструацијата.

Во почетните фази на формирање на промена на органите, симптомите може да бидат многу слабо изразени, или дури и да не се манифестираат. Таа се грижи за жената кога болеста почнува да напредува и во фази 2-4 од пролапсот на матката, а симптомите стануваат поизразени.

Симптоми на пролапс на матката

Дијагностика

При идентификување на горенаведените симптоми, пациентот веднаш треба да побара помош од лекар. За да се испита состојбата на жената и нејзините гениталии, гинеколог ги врши следниве постапки:

 • гинеколошки прегледи во огледалата;
 • микроскопија на вагинален исцедок;
 • цитолошка анализа на грлото на матката;
 • колпоскопија;
 • Ултразвук на карличните органи.

Ако жената се најде дека има поместување на мочниот меур во зоната на пролапс на матката, тогаш докторот треба да спроведе испитување на уринарниот систем. Ректален преглед се изведува ако ректумот и цревата се вклучени во патолошкиот процес.

Третман

По утврдувањето на болеста и нејзината етиологија, лекарите можат да започнат со терапија. Можно е да се третира болеста на женските генитални органи на конзервативен или хируршки начин. За да се препише курс на терапија, лекарот треба да ги знае следните нијанси:

 • фаза на развој на аномалии;
 • поврзани со болести;
 • важноста на заштедата на репродуктивната функција;
 • хируршки и анестетички ризик;
 • поразот на дебелото црево, неговите сфинктери и мочниот меур.

По идентификацијата на овие показатели се определува со техниката на терапија. Третманот на пролапс на матката во почетните фази се изведува со конзервативни методи без радикална интервенција. Една жена треба да користи специјални лекови во кои има естрогени.

Во рамките на конзервативната терапија, на жените им се дава и физичко образование и масажи. Сепак, треба да се запамети дека во терапевтската гимнастика треба да има лесни движења кои не вршат низок дел од стомакот, бидејќи со таква болест на пациентот тешките товари се строго забранети.

Со неефикасноста на ваквите процедури, пациентот е пропишан со воспоставување на песар. Ова се специјални прстени со различни дијаметри. Тие се изработени од дебела гума и наполнети со воздух, што им овозможува на овие прстени да бидат еластични и еластични. Тие се вметнуваат од докторот во вагината на жената и се некаква поддршка за органот. Материјали на матката во случај на пролапс на грлото на матката во однос на ѕидовите на вагината и застанување на грлото на матката на едно место.

Материјален прстен со пролапс на матката

Доста често, таква операција се изведува кај жени во старост или во извршување на дете. Кога вакви прстени се вметнуваат во вагината, жената треба редовно да се лекува со народни лекови, односно да се измие со Сербси од билки, калиум перманганат или фурацилина.

Доколку е потребно, лекарите вршат повеќе трауматски видови на операција со затворање на лигаментите и мускулите на органот.

Дополнително, диетата е пропишана за нормализирање на работата на гастроинтестиналниот тракт, носејќи завој и гимнастика.

За време на пролапсот на грлото на матката пациентите се препорачуваат физиотерапевтски вежби за зајакнување на мускулите на вагината, карлицата и абдоминалите. Лекарите препорачуваат жени:

 • затегнете го долниот дел на стомакот;
 • ги имитираат обидите;
 • изведува "велосипед";
 • "Брод" во лежечка положба;
 • одење по скалите.

Има доста вежби за зајакнување на мускулите во долниот дел на дупката, но лекарите препорачуваат да изберат оние кои нема да бидат тешки. Намали мускулите во долниот дел на стомакот треба да бидат умерени, за да не предизвикаат појава на компликации.

Носењето завеса исто така се смета за ефикасен лек за пролапс на матката. Тој совршено ги поддржува женските органи на вистинско ниво. Мора да се носи привремено, не повеќе од 12 часа дневно. Периодично, треба да му дадете на телото одмор и одмор, зашто пожелно е да се отстрани затегнувачот во мирување.

Компликации

Ако по раѓањето на детето или за време на честите физички вежби со жена, матката почна да ја менува својата локација и облик, тогаш е неопходна итна помош од лекар. Во случај на задоцнето доставување на медицинска нега, матката станува покриена со пукнатини, што доведува до формирање на чиреви на крварење, лезии и нивна инфекција.

Пролапсот на грлото на матката предизвикува кршење на снабдувањето со крв во телото и појава на стагнација. Целосен пролапс на матката може да доведе до повреда и некроза на органот.

Превенција

Спречување на пролапс на матката кај жени од млада или старост може да бидат едноставни правила:

 • нема потреба да носат гравитација;
 • нормализирање столици;
 • намалување на телесната тежина;
 • тренирајте ги мускулите во долниот дел на карлицата.

Со цел да се спречи формирањето на болеста во постпарталниот период, жената е непожелна да носи гравитација.

Исто така, лекарите препорачуваат да се воспостави исхрана за запек и да се вклучат во лесни спортови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пролапс на матката и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пролапс на матката (појавување симптоми: 7 од 10)

Пролапсот на матката е нејзината неприродна положба кога органот е под нејзината анатомска и физиолошка граница. Ова се должи на слабоста на карличните мускули по бременоста, како и на матката лигаментите. Повеќето клинички случаи се придружени со поместување или многу ниско ниво на орган, кога тоа е што е можно поблиску до дното на вагината. Меѓу компликациите е главниот ризик од пролапс на матката од вагиналниот отвор.

...
Утерни фиброиди (појавување на симптоми: 4 од 10)

Утерусните фиброиди се бенигна неоплазма која се јавува кај жени од раѓање (најчесто од 30 до 45 години). Во исто време, мускулните влакна на матката се зголемуваат по случаен избор, и се формира јазол кој е плетенка со густо модифицирани крвни садови. Особеноста на туморот е тоа што таа е хормон-зависна - нејзиниот развој и раст зависи од нивото на полови хормони во женското тело.

...
Полипоза (појавување симптоми: 4 од 10)

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Постојат околности во кои овие бенигни формации може да се дегенерираат во канцерозна состојба, што претставува закана за човечкиот живот. Особено, таквата разновидност вклучува фамилијарна аденоматозна полипоза (често пренесена од родители на нивните деца).

...
Воспаление на матката (појавување симптоми: 4 од 10)

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...
Рак на вагината (појавување на симптоми: 4 од 10)

Рак на вагината е онколошка болест која влијае на мукозната мембрана и ѕидовите на вагиналната цевка. Треба да се забележи дека во повеќето случаи оваа болест е секундарна, но примарната лезија не е исклучена. Опасноста од оваа болест е дека во почетната фаза на развој болеста се развива без знаци. Во повеќето случаи рак на вагината се дијагностицира во напредна фаза, што значително ја влошува прогнозата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .