Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Воспаление на матката: симптоми и третман

Воспаление на матката - главните симптоми:

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

Многу често, разни инфекции, како што се кламидија и гонореа, предизвикуваат оштетување на матката. При идентификување на таквата патологија, лекарот треба да продолжи со итна терапија.

Етиологија

Причините за воспаление на матката ги вклучуваат следниве фактори на ризик:

 • повреди поради тешка испорака или инвазивна интервенција;
 • присуство на друга воспалителна болест од заразна природа;
 • прекумерно активен сексуален живот без употреба на контрацептивни средства;
 • менструација секс.

Најчесто, инструменталното прекинување на бременоста и породувањето доведува до воспалителни промени во матката.

Особено внимание се посветува на воспалението на докторите при носење на дете, па дури и воспаление во постпарталниот период. Причините за појавата на овој процес може да бидат такви фактори:

 • невнимателен однос на акушерите кон правилата на асептисот и антисептисот;
 • долг и комплексен генерички процес;
 • испорака со царски рез;
 • крварење од плацентата.

Класификација

Воспалителни процеси во матката се развиваат во различни форми и влијаат на различни области. Во овој поглед, лекарите одредуваат три типа на болести:

 • ендометритис - оштетување на внатрешната обвивка на органот;
 • Ендометритис
 • метроендометрит - воспаление на мукозниот и мускулниот слој на матката;
 • перимеметис - вклучување на надворешната мембрана на телото во патолошки процес

Кога ендометритисот влијае на ендометриумот, кој ја поврзува внатрешната површина на телото и се наоѓа веднаш до мускулниот слој. Воспалението може да се движи од една школка во друга, постепено да го инфицира целиот орган. Многу често, во текот на формирањето на овој патолошки процес, додатоците, карличниот перитонеум и влакна постепено се зафаќаат во матката.

Матката во карлицата на жената е фиксирана со посебни лигаменти, мускули и перитонеумот. Ако во органот се формира воспалителен процес, тогаш, најверојатно, ќе оди во перитонеумот. Како резултат на такво дејство се формира периметрија. Ако не започнете терапија навреме, болеста има сериозни последици за жената.

Симптоматологија

Манифестација на матката во карактеристичните симптоми. Главниот симптом е болка во долниот дел на стомакот. Симптомите на воспаление на матката се манифестираат во такви индикатори:

 • на почетокот на болеста, болката е неискажана, а потоа станува поинтензивна;
 • болка напади одат на десната страна, лумбална област, нога;
 • висока телесна температура;
 • болка за време на сексуалниот однос;
 • тешка интоксикација ;
 • има неуспеси во менструалниот циклус;
 • абнормален вагинален исцедок.

Знаците на ендометритис се карактеризираат со нагло зголемување на телесната температура, појава на треска и влошување на општата состојба. Пациентот има мачнина, повраќање, треска, срцеви палпитации и пулс. Жените, исто така, се жалат на специфичниот избор на сиво-жолта боја измешана со ichor.

Хроничното воспаление на матката, по правило, не се манифестира. Крварењето понекогаш може да се забележи, циклусот на менструацијата е нарушен. Кога патолошкиот процес го влошува намалувањето на матката и згрутчувањето на крвта. Исто така, жените се жалат на појава на сиви и сиво-гнојни празнења, тешки болни напади на лелекав карактер во долниот дел на стомакот.

Метроендометритисот се карактеризира со такви манифестации:

 • висока телесна температура;
 • брз пулс;
 • општа слабост;
 • болка во долниот дел на стомакот;
 • гноен и гноен-крвав исцедок.

При испитување, лекарот што посетува врши палпација, поради што дијагностицира силно проширување и задебелување на органот. Жените се жалат на болка кога се раселува органот.

Кога пациентите со перимеритис покажуваат такви симптоми - остра болка, зголемување на големината на абдоменот, повраќање, висока температура. Исто така се карактеризира со чести мокрење и болка за време на дефекацијата.

Дијагностика

Со цел точно да се утврди причината за воспаление на матката кај жените, гинекологот спроведува гинеколошки преглед во огледалата. Во овој случај, лекарот може да го утврди воспалението, степенот на развој на болеста и зголемување на големината на телото.

Потоа зема цервикален тест за откривање на патогени, и за подетален преглед, се изведуваат колпоскопија, пелвичен ултразвук и биопсија.

Третман

Откако ќе се дијагностицира лекарот, можете да одлучите како да го лекувате воспалението на матката. Само лекарот може да препише ефикасна терапија, бидејќи првото нешто што треба да направите е да ги отстраните причините за појава на воспаление, а симптомите постепено ќе исчезнат.

Во акутен напад, жената мора да биде хоспитализирана. Пациентот е пропишан со следниве методи на терапија:

 • антибиотици - да се елиминира причината;
 • воведување на раствори за водена сол за детоксикација;
 • витамини - Ц, Б, Е; фолна киселина;
 • антихистаминици;
 • хормони;
 • лекови кои го подобруваат протокот на крв;
 • физиотерапија - да се ослободи оток и воспаление;
 • ладни облоги за ублажување на болката;
 • одмор во кревет.

Матката повторно може да се воспали, ако не се третира правилно. Затоа, важно е пациентот одговорно да ги пристапува сите процедури. Како дел од физиотерапијата, пациентот е пропишан со UHF и инфрацрвена ласерска терапија.

Во некои комплицирани ситуации, кога воспалението оди кон додатоците, лекарите вршат хируршка интервенција со лапароскопски метод.

Принцип на лапароскопија

Воспалението на матката по породувањето или заразни болести може да се елиминира само со комплексен метод. Затоа, кога примаат лекови, на жените им се препорачува да го набљудуваат правилниот режим на денот, а не да имаат секс, да ги напуштаат интраутерините помагала, да изберат друг вид на контрацепција. Сексуалниот партнер исто така е препорачливо да биде прикажан за инфекции.

Таквата болест како воспаление на матката е непожелна за лекување со народни лекови. Лекарите советуваат да не започнат терапија самостојно, бидејќи може да почнат да се развиваат други компликации, што значително ќе го наруши здравјето на жената.

Компликации

Ако лекарот не може да одлучи како правилно да го излечи воспалението на матката или терапијата е неефективна, тогаш пациентот може да формира различни компликации. Инфекциите почнуваат да се шират низ телото низ крвта, лимфата, фалопиевите туби, грлото на матката и вагината. Ова може да доведе до појава на такви компликации:

Превенција

За да се спречи развојот на болеста, жените кои спаѓаат во ризичната група треба внимателно да се пријдат на изборот на лекови или други контрацептивни средства, да ја набљудуваат хигиената на надворешните гениталии, особено за време на менструацијата. Ако е направено абортус, пациентот треба да помине низ терапија за инфекции.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате воспаление на матката и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на матката (појавување на симптоми: 8 од 18)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Салпингитис (појавување симптоми: 7 од 18)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Дисменореа (појавување симптоми: 7 од 18)

Дисменореата е патолошка состојба која се карактеризира со појава на силна болка кај жената во предменструалниот период и периодот на менструација, додека во нормална состојба нема болка. Таквата повреда се случува многу често, особено кај млади жени од 20-25 години, како и кај жени во периодот пред менопауза. Дисменореа не само што му дава непријатност на жената, туку и го влошува квалитетот на нејзиниот живот, бидејќи чувствувајќи силна болка, расположението на жената се намалува, нејзините перформанси се влошуваат итн. Затоа, многу е важно да се консултирате со лекар навремено за да ги идентификувате причините за нарушувањето и да добиете соодветен третман.

...
Воспаление на јајниците (појавување симптоми: 7 од 18)

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...
Анекситис (појавување симптоми: 6 од 18)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .