Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атерокарцином на матката: Симптоми и третман

Аденокарцином на матката - главните симптоми:

Атерокарциномот на матката е онколошки процес кој води до развој на малигни тумори во женскиот репродуктивен систем. Карактеристична особина на оваа болест е поразот на горниот слој на матката - ендометриумот. Тумор формиран од абнормални клеточни структури на ткивото на жлездата е асимптоматски во првите фази. Нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените на возраст од 40-60 години се изложени на ризик.

Етиологија

Точната причина за современата медицина на туморот не е идентификувана. Сепак, експертите веќе успеале да утврдат кои фактори може да станат предиспонирачки за развој на малигни неоплазми кај карличните органи кај жените:

 • прекумерна тежина;
 • болести на ендокриниот систем;
 • жени кои немале труд;
 • присуство на полицистични јајници ;
 • одложена хормонска терапија;
 • менопауза по 50 години;
 • претходно префрлени малигни тумори на дојка;
 • генетска предиспозиција (пациентот е во директна врска со малигнен тумор на карличните органи);
 • ретко - хипертензија .

Различни канцерогени фактори, како што се прекумерна употреба на брза храна, лоши навики, работа во производството со опасни работни услови, изложеност на токсични агенси, итн, исто така, може да предизвика манифестација на болеста.

Класификација

Постојат следниве типови на оваа болест:

 • високо диференциран утерусен аденокарцином;
 • умерено диференциран утерусен аденокарцином;
 • слабо диференциран утерусен аденокарцином;
 • ендометриоиден аденокарцином на матката.

Високо диференцираниот аденокарцином на матката е вид на рак кој обично се развива во надворешниот слој на жлезденото ткиво. Типот на болеста во овој случај ќе се разликува во зависност од категоријата на диференцијација (ниво на одвоеност). Повеќе малигни клетки не се здрави, толку е подобра прогнозата за пациентот.

Лезијата е локализирана на површината на миометриумот на матката. Доколку атипичните клетки не се протегаат подалеку од рабовите на слузницата на органот, тогаш може да се тврди дека ризикот од метастази и други сериозни компликации е доста низок.

Умерено диференциран аденокарцином на матката - болеста во овој случај се карактеризира со поголем степен на полиморфизам. Сепак, и покрај сличноста во процесите на развој и развој на рак со високо диференцирана форма на тумор, постојат многу повеќе клетки кои се подложени на патолошки промени. Тие се делат побрзо во процесот на митоза. Поради ова, овој тип на малигни неоплазми е болест со висок ризик за здравјето на пациентот. Ако времето не преземе акција за лекување, тогаш развојот на болеста може да доведе до многу сериозни последици.

Низок степен на матката аденокарцином - една од најважните карактеристики на ракот во оваа фаза на болеста е изразен полиморфизам на абнормални клетки. Овој тип на онкологија се карактеризира со експлицитна малигност, во која има ткива кои поминале низ патолошки деформитет. Прогнозата на матката аденокарцином во оваа фаза не е целосно оптимистичка. Ризикот од метастази тука се зголемува 18 пати.

Ендометриоидниот аденокарцином на матката се карактеризира со појава на вродени формации. Оваа подлога има тубуларна форма и се состои од еден или повеќе слоеви на заболените клетки. Тука веќе се појавува атипија на ткива. Ендометриоидниот аденокарцином е чест кај пациенти со рак на матката.

Причините за овој тип на тумор се често ендометријална хиперплазија и естрогенска стимулација. Најсериозната форма на аденокарцином се смета за сериозна, која се јавува главно кај жени по менопауза. Во оваа болест, раните метастази често се забележани во мембраните на абдоминалната празнина. Секретарниот карцином е поретка варијанта на онкологија и има позитивна прогноза.

Покрај тоа, постојат видови на рак со локализација - патологија во областа на грлото на матката и телото на матката.

Аденокарцином на грлото на матката

Внатрешноста на грлото на матката е наредена со сквамозен епител. Како по правило, неоплазмата се јавува токму во оваа област. Исто така, постои ризик од аденокарцином на грлото на матката во клетките кои произведуваат слуз. За да се идентификува малигниот тумор, можете да користите гинеколошки тестови. Цитолошката анализа се врши со ПАП тест.

Овој тип на онкологија е опасен поради отсуство на какви било симптоми. Ракот на грлото на матката не предизвикува непријатност. Како резултат на тоа, важно е редовно да се вршат лекарски прегледи со цел веднаш да се детектира ваквата болест и да се започне со третманот што е можно поскоро.

Аденокарцином на матката

Рак на матката се формира во сите мембрани на матката. Во половина од сите случаи на болеста, малиот неоплазма се јавува на дното на матката. Често, аденокарцином на матката се јавува кај пациенти под 40-годишна возраст. За откривање на рак, специјалистите преземаат стружење од грлото на матката со понатамошни истражувања за атипија. Сепак, дијагностичките мерки може да бидат тешки поради локализацијата на туморот во длабоките слоеви на пенисот.

Симптоматологија

Како по правило, симптоматскиот аденокарцином на ендометриумот почнува да се манифестира само во втората фаза на еноскопија, кога оштетениот цервикален канал е оштетен. Една жена во овој случај може да открие абнормално крварење. На самиот почеток супстанцијата е водена, без боја. Со развојот на процесот на селекција, тие стануваат слични на крварење.

Кај жени на раѓање, малигната неоплазма во малата карлица може да се манифестира во форма на пролонгирана и тешка менструација, како и појава на крварење помеѓу менструалните периоди. Кај пациенти со менопаузална возраст, главниот симптом на болеста може да биде ненадеен почеток на менструацијата по долга пауза.

Со развојот на аденокарцином на женските генитални органи, може да се појават следниве симптоми:

 • постојана болка во долниот дел на стомакот и долниот дел на грбот;
 • зголемување на абдоменот;
 • обилна менструација;
 • матката крварење кај жени над 50 години;
 • болка за време и по секс;
 • неразумно зголемување на температурата до 37 степени;
 • замор, раздразливост, нарушување на спиењето.
Аденокарцином на матката

Кога туморот се шири надвор од матката, жените почнуваат да се жалат на болка во перинеалниот регион, што е влошена при мокрење, движења на дебелото црево и сексуални односи. Крварењето се изговара по сексуален однос.

Дијагностика

Почетните методи за откривање на матката аденокарцином вклучуваат гинеколошки преглед. За време на палпација, лекарот може да најде тумор во карличната област. Во овој случај, неопходно е да се спроведе дополнително испитување со следните методи:

 • Ултразвук на карлицата - зголемување на ѕидовите на матката се дијагностицира. Во раната фаза на ракот, може да се детектираат метастази;
 • матката киретажа - постапката овозможува да се добие материјал за цитолошки преглед;
 • ендометријална биопсија и хистероскопија - воведување на специјален апарат - хистероскоп - за биопсија. Во текот на постапката, материјалот се зема за понатамошно проучување.

Третман

До денес, постојат неколку начини за борба против ракот. Следниве методи се сметаат за најефикасен третман за матката аденокарцином:

 • хирургија . Во случај кога не е можно да се утврдат точните граници на малигната неоплазма, специјалистите избираат целосно отстранување на матката, јајниците и фалопиевите туби (хистеректомија);
 • зрачен метод . Обрежувањето ги уништува клетките на неоплазмата и го одложува нивниот понатамошен развој. Меѓутоа, за време на третманот, заштитните функции на телото исто така се уништуваат. Затоа, важно е да се излечат сите инфекции пред да започнете терапија со зрачење, бидејќи по зрачна терапија телото нема да може да се бори против вирусни и бактериски болести;
 • хемотерапија . Хемикалии се инјектираат во телото, го инхибираат растот и развојот на клетките на ракот. Но, во овој случај, некои здрави клетки и ткива умираат;
 • насочена терапија . Употреба на медицински супстанции произведени за борба против одреден тип на рак.

Препорачливо е да разговарате за употребата на традиционалните лекови со вашиот лекар. Сепак, треба да се забележи дека употребата на такви методи како главна е неефикасна.

Превенција

За да се спречи раниот развој на матката аденокарцином, потребно е да се подложат на редовни превентивни медицински прегледи. Ова особено важи за жените кои се изложени на ризик. Затоа, во праксата треба да се применат следниве правила:

 • правилна исхрана;
 • умерено вежбање;
 • навремен третман на сите заразни болести;
 • заштитен секс;
 • редовен медицински преглед.

Примена на такви едноставни правила во пракса, може да се, ако не се исклучи, а потоа да се минимизира ризикот од развој на онколошки патологии од овој тип.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аденокарцином на матката и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: гинеколог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на матката (појавување симптоми: 6 од 14)

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...
Алгоменореа (појавување симптоми: 5 од 14)

Алгоменореа е непријатна болка за влечење во долниот дел на стомакот и лумбалниот регион пред почетокот на критичните денови, која може да трае до крајот на менструацијата. Според МКБ-10, кодот на оваа патолошка состојба е запишан во болничката листа како 94.4 во случај кога прекршокот се манифестира за прв пат. Вторичната манифестација на патологијата е фиксирана како 94.5. Ако ова прекршување има неодредено етиологија, тогаш неговиот код ICD-10 ќе биде снимен како 94.6.

...
Менингоенцефалитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Менингоенцефалитис е патолошки процес кој влијае на мозокот и неговите мембрани. Најчесто, болеста е компликација на енцефалитис и менингитис. Ако времето не се вклучи во третманот, тогаш оваа компликација може да има неповолна прогноза со смртоносен исход. Симптомите на болеста се различни за секој човек, бидејќи сè зависи од степенот на оштетување на централниот нервен систем.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Дивертикулоза (појавување симптоми: 4 од 14)

Дивертикула се нарекуваат издигнувања кои се формираат на ѕидовите на големиот или тенкото црево. Тие може да се појават и да не се грижат за личност за живот, но во некои случаи тие стануваат воспалени, предизвикувајќи таква болест како интестинална дивертикулоза. Оваа болест може да се формира во различни делови на цревата. На пример, во сигмоид или дебело црево.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .