Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на Вулвар: Симптоми и третман

Рак на Вулвар - главните симптоми:

 • Слабост
 • Треска
 • Замор
 • Гледајќи од вагината
 • Глуден исцедок од вагината
 • Горење во гениталијата
 • Чешање во гениталијата
 • Генитален едем
 • Генитални улцери

Ракот на Вулвар е рак кој влијае на надворешната генитална област. Оваа болест речиси никогаш не е дијагностицирана во репродуктивна возраст. Изложени на ризик од жени на возраст од 70-80 години. Треба да се забележи дека 60% од пациентите бараат медицинска помош веќе во 3-4 фази на развој на малигнен тумор, кој речиси целосно исклучува позитивен резултат од третманот.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест не е добро разбрана. Невозможно е точно да се каже што е предизвикувачкиот фактор на оваа болест. Според лекарите, онколошкиот процес се развива како резултат на хормоналните промени во репродуктивниот систем, што се јавува во текот на менопаузата и менопаузата. Овој процес, пак, доведува до намалување на чувствителноста на рецепторите кон естрогенските супстанции.

Предвидните фактори за развој на рак се следните:

Покрај тоа, етиолошките фактори за развој на ракот на вулвата вклучуваат сексуално преносливи болести, чести промени на сексуалните партнери и злоупотреба на алкохол и пушење. Исто така треба да се разбере дека ниту еден од горенаведените етиолошки фактори е 100% подложно на развојот на ракот на вулвата. Сепак, со поволна клиничка слика може да предизвика развој на болеста.

Класификација

Според хистолошката класификација, овие типови на оваа болест се разликуваат:

 • сквамозен клеточен карцином на вулвата;
 • малигнен меланом на вулвата;
 • примарен аденокарцином.

Според видот на растење на малигната болест, се разликуваат следниве видови патологија:

 • јазли;
 • егзофит;
 • улцеративен;
 • едематозен.

Според степенот на развој, постојат четири главни фази на развој на одредена онколошка болест. Операцијата и конкомитантната терапија се изведуваат само во првата, втората и делумно третата фаза. Што се однесува до рак на вулва во четвртата фаза од развојот на патологијата, тогаш во овој случај зборуваме само за терапија за одржување, бидејќи операцијата е невозможна.

Симптоматологија

Како по правило, во почетната фаза на развој не постојат знаци на патологија. Како што болеста напредува, може да се појават следниве симптоми:

 • печење во вагината, особено кога се уринира и има сексуален однос;
 • чешање во гениталната област, која е влошена во мирување и може да е епизодна;
 • гребнатини во светло розева или сина боја.

Во напредната фаза на клиничката слика е надополнета со такви симптоми:

 • оток;
 • прекршување на интегритетот на ткивото;
 • улцерација;
 • гноен и крвав исцедок;
 • на некои места може да се појави консолидација на ткива.
Рак на вулвата

Поради фактот што во својата почетна форма, онколошката болест во клиничката слика многу често наликува на едноставен воспалителен процес, повеќето пациенти не бараат медицинска помош во времето и се само-лекување. Во повеќето случаи, жената се претвора во гинеколог во 3-4 фази на болеста.

Многу поретко, но сепак постојат напредни фази во кои едем ги развива не само надворешните генитални органи, туку и долните екстремитети.

Треба да се истакнат општи симптоми:

 • општа слабост;
 • зголемена телесна температура;
 • замор.

Сепак, треба да се разбере дека присуството на знаци на таква клиничка слика не значи дека тоа е онколошко заболување. Затоа, при првите симптоми треба да се побара медицинска помош, а не само да се лекува.

Дијагностика

Дијагностика за сомнителна онколошка болест вклучува употреба на лабораториски и инструментални методи на истражување. Визуелно, лекарот може да ги следи следните промени:

 • нодули во регионот на големи и мали магии, уретра;
 • брадавични промени во ткивата на гениталиите;
 • пигментирани промени.

По личен преглед од страна на гинеколог и појаснување на историјата, се спроведува дијагностичка програма, која ги вклучува следниве видови студии:

 • земање тестови од површината на тумори;
 • биопсија на вулвата;
 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • крвен тест за присуство на тумор маркер.

Ако дијагнозата е потврдена, тогаш се врши дополнителна дијагностика за да се постави фазата на развој на рак:

 • Пелвичен ултразвук;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • аноскопија;
 • цистоскопија.

Лекарот го пропишува третманот на ракот на вулвата само по точна дијагноза. Да се ​​само-лекува, во овој случај, е строго забрането, бидејќи тоа може да доведе до фактот дека онколошкиот процес ќе влијае на други органи, што, пак, може да биде фатално.

Третман

Третманот го врши онколог заедно со гинекологот. Во повеќето случаи, главната програма за лекување се состои од хируршка интервенција. Покрај тоа, може да се направи хемотерапија или радиотерапија за да се намали малигниот тумор.

Во почетната фаза на развојот на болеста се користи ексцизија - ексцизија на туморскиот фокус, кој помага да се спречи развојот на болеста и во исто време дејствува како превенција на метастази во иднина.

Со почест онколошки процес, се изведува вулвектомија - отстранување на клиторисот, манијата и делумно масното ткиво во пубичната област;

Со развојот на ракот во третата фаза, се врши многу радикална, оперативна интервенција, која вклучува спроведување на билатерален тип на вулвектомија со лимфаденектомија на ингвинално-феморалните јазли. Во некои случаи, погодените области се дополнително озрачени со цел повторно да се спречи развојот на онколошкиот процес.

Третман на рак на вулва

Ако пациентот се дијагностицира рак на вулва во четвртата фаза, тогаш операцијата не е секогаш можна. Во случај кога оперативната интервенција е сеуште можна, хистеректомија се изведува со последователно зрачење, отстранување на ректумот, делумно на мочниот меур и вагината.

Ако е невозможно или неразумно да се има оперативна интервенција, се препорачува поддржувачка терапија, која има за цел подобрување на виталната активност на пациентот.

Во однос на терапијата со лекови, лекарот препишува лекови за подобрување на благосостојбата на пациентот, поинтензивно опоравување по операцијата или терапија со зрачење. Како таква, група на лекови за третман на рак на вулва не постои.

За лекување на народните лекови оваа болест е невозможна. Во било која фаза на ракот на вулвата, се користи хируршка интервенција. Во моментов, тоа е единствениот најефективен метод за лекување на овој вид на болести.

Прогноза

Ако третманот се започне навремено, тогаш можно е целосно закрепнување. Сепак, како што покажуваат медицинските статистики, во 60% од случаите ракот на вулвата се дијагностицира само во 3-4 фази, кога третманот не дава таков позитивен ефект.

Кога го дијагностицира овој рак во фази 3-4, прогнозата е двосмислена, бидејќи сè зависи од општата историја, етиологијата на самата болест и возраста на пациентот. Сепак, постојат случаи кога операцијата во оваа фаза на патологијата даде релативно позитивни резултати.

Превенција

Спречувањето на ракот овозможува, ако не и целосно исклучено, потоа значително да го намали ризикот од развој на болест. Ова особено важи за жените кои се изложени на ризик - од 60 години и постари.

Со цел да се минимизира ризикот од развој на болеста, во праксата треба да се применат следниве правила:

 • лична хигиена;
 • заштитен секс, исклучувајќи чести промени на сексуалните партнери;
 • редовни посети на гинеколози;
 • навремено и правилно лекување на сите заразни болести;
 • спречување на воспалителни процеси на карличните органи.

Особено треба да се следат правилата за превенција за жените кои се изложени на ризик. На првите симптоми не треба да се лекуваат самостојно и да побараат медицинска помош од специјалист. Така, можно е да се дијагностицира онколошки процес во рана фаза на развој, што дава шанси за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на вулва и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: гинеколог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Плацентарни полип (појавување симптоми: 6 од 9)

Ендометријален плацентарен полип е бенигна неоплазма која се јавува во матката откако жената родила дете или по абортус. Таа е формирана од плацентарен паренхим, кој не е целосно отстранет од матката и претставува еден вид компликација на породувањето, медијарта или киретажа за дијагностички или терапевтски цели.

...
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 5 од 9)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 4 од 9)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Генитален херпес (појавување симптоми: 4 од 9)

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...
Дисбактериоза во бременоста (појавување на симптоми: 4 од 9)

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .