Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вагинална циста: симптоми и третман

Вагинална циста - главните симптоми:

Вагинална циста е шуплива маса исполнета со транспарентни содржини. Може да се формира во горните делови или на задниот дел на вагината. Често постои цистична трема од вагината. Обемот на тумори може да варира од еден до десет сантиметри. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) ова нарушување го има шифрата N76. Оваа болест не е многу честа - кај гинекологијата таа се јавува само кај два проценти од женските.

Главните причини за формирање на цисти се СЗН, конгенитални абнормалности на структурата, траума, неусогласеност или неправилна усогласеност со правилата за лична хигиена. Меѓу симптомите на болеста може да се идентификува - појава на непријатност и болка за време на сексот, чувство на странски објект во вагината (најинтензивно изразен при одење или од продолжено седење), појава на транспарентен или гноен исцедок, повреда на емисијата на урина и зголемување на температурата. И покрај присуството на такви знаци, во областа на медицината немало случаи на реинкарнација на сличен тумор во онкологијата. Покрај тоа, цистата не влијае на протокот на менструацијата или бременоста, како и на пренаталниот развој на бебето и на трудот.

Таквата болест може да се открие за време на рутински гинеколошки преглед, но за да се потврди дијагнозата, може да биде потребно колпоскопско испитување и ултразвук на карличните органи. Третманот на болеста се состои во изведување на операцијата. За да се отстранат знаците на болеста, може да биде неопходно да се земаат лекови или да се користи традиционална медицина.

Етиологија

Често, вагиналната циста е конгенитална абнормалност. Други причини за формирање на слична неоплазма се:

 • формирање на хематоми во вагината поради повреди;
 • абортус абортус;
 • неуспех да се следи личната хигиена;
 • присуство на СПБ;
 • паузи за време на породувањето;
 • хронични воспалителни процеси;
 • хируршки третман на вагинална фистула.

Стекнуваните цисти се наоѓаат неколку пати поретко од вродената форма.

Видови

Постојат неколку класификации на вагинална циста. Првиот од нив ја дели болеста, во зависност од причините. Така, туморите се:

 • вродени
 • стекнати;
 • имплантација - се јавуваат на позадината на трудот и често се локализирани на задниот дел на вагината;
 • задржување - нивното формирање се јавува во позадина на хроничен бартолинитис .

Во зависност од местото на локализација, ова нарушување е поделено на:

 • циста на прагот на вагината - таква форма на болест може да се дијагностицира независно. Ова се должи на фактот дека оваа област е прилично блиску до влезот на вагината. Овој тип на болест може да трае долго време без да се изразат симптоми, но ова е сè додека лезијата не достигне голема големина. По професионална дијагностика потребна е хируршка интервенција;
 • циста на предниот ѕид на вагината - често е конгенитална патологија. Цистата може да се наоѓа и во оваа област и подлабока. Во такви случаи, конечната дијагноза е можна само по ултразвучно скенирање;
 • циста на задниот ѕид на вагината - таквата неоплазма често се стекнува во природата, наместо конгенитална. Многу често се развива поради абортус или за време на породувањето. Таквата циста може да предизвика болка и крварење за време на сексот.

Симптоми

Без оглед на тоа дали вагиналната циста е конгенитална или стекната, клиничката манифестација ќе биде иста. Во повеќето случаи, со мала големина на неоплазмата, нарушувањето може да продолжи без изразување на какви било знаци. Симптоми на болеста се:

 • чувство на туѓ предмет во вагината;
 • појава на непријатност за време на одење или продолжено седење;
 • испуштање на гноен или чиста течност од вагината;
 • нарушување на процесот и непријатност за време на емисијата на урина;
 • зголемување на телесната температура - се јавува само ако цистата достигна големи количини;
 • непријатност, болка и крварење при сексуален контакт.

Покрај тоа, постои влошување на општата состојба на жената за време на менструацијата, пиење алкохол, продолжена хипотермија или во случај на инфективни и воспалителни процеси во телото. Некои од симптомите на болеста може да се отстранат со народни лекови. И покрај големиот број карактеристични симптоми, цистата нема негативно влијание врз текот на бременоста. Единствениот исклучок може да биде преголеми количини на раст што можат да го попречат природниот проток на родот.

Компликации

И покрај фактот дека вагиналната циста не влијае на протокот на менструацијата и бременоста, како и процесот на раѓање на бебето, ако има одложено отстранување, може да се развијат неколку компликации:

 • Пристапувањето на инфективниот процес се формира на позадината на засилување на содржината на цистата;
 • повторување на вагиналната циста по успешен третман;
 • генеричка активност со вршење на царски рез.

За појава на компликации може да се предизвика самостојно отстранување на болеста дома користејќи народни лекови. Треба да се запомни дека секој третман го пропишува само специјалист.

Дијагностика

Воспоставувањето на точна дијагноза не е тешко за искусен специјалист, бидејќи основата на дијагностичките мерки е гинеколошки преглед. Но, пред тоа, лекарот мора да ја прегледа историјата на пациентот. Ова е неопходно за да се идентификуваат причините за формирање на болеста. После тоа треба да дознаете присуство и степен на симптоми.

За време на гинеколошкиот преглед, лекарот користи специјални колпоскопски инструменти, кои овозможуваат да се испитаат внатрешните женски генитални органи под зголемување. Потоа потребно е да се земаат вагината од вагината, за понатамошни лабораториски и бактериолошки испитувања.

Ултразвукот на органите на карличната област е инструментална дијагностичка техника, што овозможува идентификација на точната локација на циста на вагиналниот ѕид во однос на блиските внатрешни органи.

Во некои случаи, неопходно е да се консултираат специјалисти како уролог, проктолог, детски гинеколог и акушер-гинеколог (ако пациентот е жена за време на бременоста). По потврдувањето на дијагнозата, лекарот кој ја посетува се развива тактиката на третирање вагинална циста, особено користејќи народни лекови.

Третман

Можно е да се третира таква болест на еден начин - со хируршка операција насочена кон отстранување на вагинална циста од ткивата на овој орган. Оваа постапка може да се направи на неколку начини:

 • перфорирана аспирација - но ваквата медицинска интервенција има само еден недостаток, тоа е привремен ефект. Некое време по отстранувањето, туморот повторно почнува да акумулира течност;
 • Марзуларизација е најбезбедниот метод на третман кој може да го користат девојките и жените за време на бременоста. Постапката се состои од дисекција и празнење на цистата, проследено со шиење на ѕидовите и мукозната мембрана;
 • радикален метод на елиминација на циста - правење на инцизија на предниот ѕид на абдоминалната празнина, преку која се јавува лудилото на неоплазмата. На крајот на операцијата, се применуваат катгут конци.

Кога се детектира мала вагинална циста, потребно е динамичко набљудување на неговиот развој.

Покрај тоа, вагиналната циста може да се третира со употреба на традиционална медицина. За ова, треба да користите рецепции decoctions и tinctures врз основа на:

 • ловец;
 • листови од зелка;
 • златни мустаќи;
 • celandine и млеко;
 • пелин и хиперикум;
 • сукцесија и равенка;
 • мудрец, коприва и knotweed.

Вреди да се запамети дека народните лекови може да се користат само како што е пропишано од лекарот што посетува, особено за девојчиња и жени кои носат дете.

Не постои специфична профилакса за таква болест, потребно е редовно и внимателно да се следат правилата за лична хигиена, да се ограничи хипотермијата и правилно да се следи развојот на бременоста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вагинална циста и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вагинална кандидијаза (појавување на симптоми: 4 од 11)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Ендометриоидна јајниците циста (симптоми на појавување: 3 од 11)

Ендометриоидна оваријална циста - тумор на површината на јајниците, тој е исполнет со "чоколадна" течност, која се состои од коагулирана крв, изолирана за време на менструацијата. Во некои околности, цистата не манифестира симптоми и не се зголемува во големината, додека кај други се карактеризира со акутна болка, силно празнење за време на менструацијата, неспособност за забременување и големи димензии. Третманот се изведува само со вршење на операција, проследено со долга постоперативна хормонска терапија. Ефективен метод за превенција е употребата на народни лекови.

...
Генитални брадавици (појавување симптоми: 3 од 11)

Гениталните брадавици се мали лезии кои влијаат на органите на репродуктивниот систем. Ретко, во анусот или на оралната мукоза можат да се формираат мали носали на месо од месо. Излези може да бидат единечни или во голем број. Во вториот случај, тие често се спојуваат едни со други, сосема ја погодија областа.

...
Микоплазмоза (појавување симптоми: 2 од 11)

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...
Офоритис (појавување на симптоми: 2 од 11)

Офоритисот е воспалителен процес кој се јавува во областа на фалопиевите цевки. Како резултат на развојот на оваа болест, фалопиевите цевки се споени со јајниците. Како резултат на тоа, може да се појави неплодност. Да се ​​каже точно што е причина за појава на воспалителна болест, тоа е невозможно. Патологијата ги напаѓа девојчињата на возраст од 25-35 години и жените од менопаузата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .