Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Крауроза на вулвата: симптоми и третман

Крауроза на вулвата - главните симптоми:

 • Болка за време на сексуалниот однос
 • Чешање во гениталијата
 • Уринарни нарушувања
 • Црвенило на гениталиите
 • Болка после секс
 • Повреда на процесот на дефекација
 • Тензија во областа на вулвата
 • Тријање во гениталниот дел
 • Сува генитална област

Крауроза на вулвата е хроничен атрофичен процес на кожата и мукозната мембрана на гениталиите кај жените, што е директно поврзано со промените поврзани со возраста. Во гинеколошкото поле, оваа патологија се нарекува позадина дистрофични лезии на женските генитални органи. Краурозис може да се јави кај жени од различни возрасни групи. На возраст од 30 години ретко се појавува. Најчесто симптомите на постепена атрофија се јавуваат кај жените за време на менопаузата од четириесет до шеесет години.

Со прогресијата на vulvar kyurosis, стратифицираниот сквамозен епител постепено атрофира, сврзното ткиво во областа на надворешните гениталии се шири. Сето ова води не само на деформација на малите и големите магии, клиторис и вагината, туку и на нарушување на нивното функционирање. Се манифестира карактеристични симптоми - чешање, горење, чувство на затегнатост на кожата, сувост на вагината, чистење на кожата и мукозната мембрана (лесно трауматизирана).

Ако се појават такви симптоми и постои сомневање за развој на крауроза, тогаш важно е да се контактира квалификуван гинеколог што е можно побргу за да се дијагностицира, да се идентификуваат вистинските причини за развојот на болеста. За да се потврди дијагнозата, специјалистот спроведува визуелно испитување на вулвата на жената, вулвоскопија и биопсија на ткивата (земање примероци од одредена количина органски ткива за понатамошно проучување во лабораторијата).

Третманот на крауроза на вулвата се базира на локална (маста) и општа хормонална терапија, витаминска терапија и физиотерапија. Во тешки ситуации, можно е да се додели вулвектомија . Не е препорачливо да се третираат вулуроулуриус дома. Кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со специјалист.

Причини

Точните причини зошто vulurian vuluria напредува кај жени од 40 години до 60 години сè уште не се познати. Но, научниците продолжуваат да работат во оваа насока за да ги откријат сите предиспонирачки фактори. Сега, експертите идентификуваат група на причини кои можат да влијаат на прогресијата на оваа патолошка состојба:

 • присуство на херпес симплекс вирус или ХПВ во телото;
 • трауматизација на надворешните генитални органи или спроведување на хируршки интервенции врз нив (што може да доведе до крауроза и леукоплакија);
 • Широк спектар на патологии на органи одговорни за производство на хормони - хипофизата, тироидната жлезда, надбубрежните жлезди и јајниците. Ова предизвикува развој на болеста кај жените за време на менопаузата (40 до 60 години);
 • намалена имунолошка одбрана;
 • прогресија во телото на автоимуните процеси на жената;
 • емоционална лабилност;
 • оваријактомија во рана возраст;
 • влијание на психогени фактори;
 • Краурозисот на вулвата често се развива по хемиски изгореници на гениталиите;
 • леукоплакија . Овој патолошки процес се карактеризира со зголемена кератинизација на сквамозниот епител на вулвата. Леукоплакија се јавува кај жени во постменопауза и во текот на менопаузата (40 до 60 години). Може да му претходи на краурозисот на вулвата или да се изрази истовремено со оваа болест. Третманот на леукоплакија, исто така, вклучува администрација на хормони, физиотерапија, витаминска терапија или хирургија;
 • неуспех да се следи личната хигиена;
 • постојано прегревање на телото.

Фази

Вкупно, постојат три фази во прогресијата на вулварот Краурозис. Искусен гинеколог ќе може да ги утврди веќе на првичниот преглед на пациентот на гинеколошки стол:

 • почетна . Првите симптоми се хиперемија и едем. Црвенилото е визуелно забележано како и кај нормалното воспаление. Покрај тоа, пациентите се жалат на пецкање и мало чешање;
 • атрофичен . Малите лабија постепено стануваат потенки, по што тие стануваат подложни на траума. Клиторисот е намален во големина. Бојата на вулвата постепено се менува - ткивата се здобива со белузлава боја (како со леукоплакија). Сочувана е влакната на гениталиите. Треба да се забележи дека веќе во оваа фаза влезот во вагината може да се намали;
 • склеротичен . Клиторисот, како и лабиите, се практично невидливи - до таа мера тие се атрофирани. Голем секс станува повеќе густа. Надворешното отворање на уринарниот канал се стеснува. Палтото постепено исчезнува. Визуелно, може да се забележи формирање на многу мали набори на вулвата. По детален преглед, докторот исто така може да забележи микротреќи, мали крварења.

Симптоматологија

Kraouros vulva и леукоплакија

Во почетната фаза, краурозисот (како и леукоплакијата) се појавува со мало пливање во гениталната област. Покрај тоа, една жена може да се жали на чувство на сувост и затегнатост. Главен симптом на патологијата е појавата на пароксизмално чешање, која има тенденција да се интензивира ноќе. Исто така, може да се зголеми по капење или по интензивен физички напор. Главната причина за изразување на оваа карактеристика е кршење на спроведувањето на нервните импулси од рецепторите локализирани во вулвата. Тешката чешање го отежнува добивањето доволно спиење, предизвикува психолошки непријатности.

Покрај тоа, жените може да се жалат на други симптоми - болка за време и после сексуален контакт, нарушување на процесот на екскреција на измет, дизурија. Гребнатини, хеморагии, воспаленија се појавуваат на површината на вулвата. Кожата и лигавицата се хиперемични. Подоцна тие стануваат груби и суви, се намалуваат и стануваат белузлава нијанса.

Третман

По потврдувањето на дијагнозата, на жената му е назначен режим на индивидуално лекување. И локалната и општата терапија се изведува. Третман краурус врз основа на назначување на масти за локална употреба. Тие содржат хормони. Најефективната е употребата на масти со андрогени, естрогени и кортикостероиди.

Покрај тоа, пропишува лекови за општа изложеност - антихистаминици, седативи, витамински комплекси. Во третманот на крауроза, широко се користат фотодинамична терапија, рефлексна терапија, радиотерапија и ласерска терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Краурус вулва и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кандида вулвовагинитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

...
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 3 од 9)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Вулвовагинитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Вулвовагинитис - воспалителни заболувања кои влијаат на школка од вагината, како и на малите и големите. Патолошкиот процес се развива поради пенетрацијата во гениталиите на разни микроорганизми, вклучувајќи ги и стафилококите, гонококите, габицата Кандида и други. Се карактеризира со симптоми како што се чешање, изобилство специфично испуштање и непријатни чувства. Оваа болест ги зафаќа жените од било која возрасна група, вклучувајќи и мали девојчиња, па дури и жени за време на бременоста.

...
Ангиом (појавување симптоми: 2 од 9)

Ангиом (црвен крт) - тумор на бенигна природа, кој се состои од лимфни и крвни садови. Најчесто, формацијата се формира на лицето, кожата на трупот и екстремитетите, на внатрешните органи. Понекогаш неговиот изглед и развој може да биде проследен со крварење. Во повеќето клинички ситуации, оваа патологија е конгенитална и се дијагностицира кај новороденчиња во првите неколку дена од нивниот живот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .