Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Опструкција на фалопиевите цевки: симптоми и третман

Опструкција на фалопиевите цевки - главните симптоми:

 • Долна абдоминална болка
 • Болка при сексуален однос
 • Обичен вагинален исцедок
 • Болна менструација
 • Жолта вагинална исцедок

Опструкција на фалопиевите туби е болест која се карактеризира со блокада на еден или два јајдакта одеднаш, со тоа што јајце клетката не може да влезе во матката празнина. Како резултат на тоа, во присуство на таква болест, бременоста не се јавува кај жената. Оваа болест неодамна е дијагностицирана во фер секс почесто.

Важно е кога се појавуваат првите знаци кои укажуваат на опструкција на фалопиевите туби, веднаш контактирајте го квалификуваниот гинеколог за да подлежат на целосен преглед и препишување на третман. Во никој случај не треба да се обиде да ја излечи болеста самостојно, земајќи различни лекови или лекување на народни лекови. Значи само може да ја влоши вашата состојба и да предизвика развој на опасни компликации.

Видови

Терминот "опструкција на фалопиевите туби" вклучува пет состојби кои го комбинираат истото - јајце клетката не може да помине низ oviduct и да влезе во шуплината на гениталниот орган. Постојат следниве типови на оваа болест:

 • целосна опструкција на фалопиевите цевки;
 • само една цевка е блокирана, вториот лумен не е блокиран;
 • неколку атхезии формирани околу матката;
 • намалување на активноста на фимбриите и матката вили, поради што не можат да го фатат ослободеното јајце и да го испратат до цевката;
 • делумна опструкција. Многу опасна состојба која без лекување може да предизвика многу компликации, особено ектопична бременост . Невозможно е самостојно да се утврди опструкцијата на оваа форма, бидејќи симптомите може да не се појават. Оваа патологија се карактеризира со нарушување на просперитетот на одреден дел од цевката (нарушен е нормалниот процес на контракција).

Опструкција на фалопиевите туби може да се појави кај жената како резултат на лезија во внатрешноста на јајцеводот, или кога таа е стегана од лепило процес кој е локализиран надвор. Во секој случај, ако постои сомневање за патологија, треба да се излечи што е можно побргу со цел да се отстрани ризикот од развој на компликации и така што жената може да забремени подоцна.

Причини за развој

Причините за опструкција на фалопиевите туби се многубројни, но на прво место се патологиите на органите на женскиот репродуктивен систем. Обично доведуваат до прогресија на оваа болест:

 • воспаление во додатоците, чие лекување или воопшто не било извршено или било нецелосно;
 • туберкулозно оштетување на репродуктивниот систем;
 • претходно пренесена ектопична бременост значително го зголемува ризикот од развој на опструкција на фалопиевите туби во иднина;
 • ендометриоза ;
 • претходно извршени оперативни интервенции на органите на репродуктивниот систем, како и на органите лоцирани во абдоминалната празнина;
 • конгенитални аномалии на структурата на oviducts;
 • присуството во фалопиевите туби од тумори од бенигна и малигната природа. Да се ​​одреди нивното присуство е можно само преку ултразвучна дијагностика;
 • извршување на разни манипулации во шуплината на гениталниот орган;
 • хидротубација на фалопиевите туби;
 • врши абортуси, по што компликациите почнаа да напредуваат.
Опструкција на фалопиевите туби

Знаци и симптоми на патологија

Знаци и симптоми на опструкција на фалопиевите цевки воопшто не можат да се појават кај жената. И додека патологијата напредува, општата состојба нема да се влоши. Многу често во гинеколошката практика, постојат случаи кога во одреден временски период жената користела контрацептивни средства за да ја спречи несаканата бременост, и откако конечно сакала да стане мајка, таа не може да го стори тоа. Се спроведува темелна дијагноза и излегува дека фер сексот има опструкција на фалопиевите туби, поради што јајцето едноставно не се движи во шуплината за оплодување.

Но, постои друга слика. На пример, ако жената има историја на хронични воспалителни болести на репродуктивниот систем, тогаш може да се појават знаци на опструкција на фалопиевите туби. Најчесто се јавуваат:

 • болни сензации за време на сексуален однос;
 • менструацијата може да биде многу болна;
 • болка во долниот дел на стомакот, која има влечење или болка;
 • жената почнува да биде вознемирена од изобилен исцедок од гениталиите, кои имаат жолта боја.

Сите овие симптоми не се специфични и може да укажуваат на прогресија на многу патологии на женскиот репродуктивен систем. Затоа, во нивното првично изразување е важно да не се одложува посета на квалификуван гинеколог, кој ќе спроведе темелна дијагноза и ќе пропише компетентен третман. Обидувајќи се да ги елиминирате симптомите себе, на пример, со помош на народни лекови, не се препорачува строго, бидејќи само може да ја влоши вашата состојба и да предизвика развој на компликации. Некои методи на традиционална медицина можат да бидат вклучени во планот за лекување (по дијагнозата), но само по добивање на дозвола од лекарот што посетува.

Дијагностика

Жените обично се жалат на гинеколог со жалба дека не можат да забременат подолго време. Прво, специјалист спроведува детален преглед на пациентот, го испитува на гинеколошки стол. Понатаму, важно е да се утврди дали овулацијата се случува редовно во фер сексот. За таа цел е пропишан конвенционален ултразвук на карличните органи или трансвагинален (со воведување на специјален сензор во вагината). Покрај тоа, жената ќе треба да ја измери базалната температура во текот на неколку циклуси.

Ако жената има сексуален партнер и во исто време не може да забремени, тогаш тој исто така ќе треба да помине испит, кој ќе се состои во испорака на семе. Оваа анализа ви овозможува да го одредите квалитетот на спермата, бројот на активни сперматозоиди. Ако овулацијата се појави во жена навремено, во органите на репродуктивниот систем нема воспалителни процеси, а кај мажот е нормален, се препишуваат дополнителни методи на лабораториска и инструментална дијагностика:

Ехохистеросалпинографија
 • ограда на флора од вагината;
 • донација на крв за да се утврди хормоналното ниво;
 • Ехохистеросалпинографија. Ова е ултразвучен преглед на фалопиевите туби. Суштината на методот лежи во фактот дека специјалист инјектира специјално стерилно решение во одредена количина во матката празнина со цел да се максимизираат ѕидовите на гениталниот орган. Потоа, лекарот следи дали ќе влезе во абдоминалната празнина. Ако ова се случи, тогаш сè е во ред со цевките, и тие се проодни. Ако течноста се акумулира во матката и се протега, тогаш цевките се блокирани;
 • Х-зраци на матката и oviduct. Оваа техника е од голема дијагностичка вредност од хидросонографијата. Во крајна линија е следново - посебно средство за контраст се инјектира во празнината на гениталниот орган, по претходно извршена локална анестезија. Потоа во одредени интервали земете неколку слики. Тие ќе покажат како контрастот е локализиран во матката, како се шири низ фалопиевите туби и дали се излачува во абдоминалната празнина;
 • дијагностичка лапароскопија. Најмногу информативен и модерен метод на дијагностицирање, кој овозможува не само да се процени пропустливоста на цевките, туку и да се открие присуството на разни патолошки неоплазми;
 • трансвагинална хидролапароскопија.

Медицински настани

Како да се лекува опструкцијата на фалопиевите цевки, може да се каже само високо квалификуван специјалист по сеопфатна дијагноза. Пристапи кон двете конзервативни методи и оперативна интервенција. За целите на лекувањето, на жената може да им се препишат антиинфламаторни лекови, антибиотици (ако има воспалителен процес и бактериска микрофлора), антиспазмодики, ако е присутен синдром на болка и други средства. Покрај тоа, планот за лекување мора да вклучува физикална терапија. Најефективен метод е електрофореза со апсорбирачки лекови. Тоа помага да се нормализира циркулацијата на крвта во репродуктивните органи.

Хируршки третман на патологијата обично се препишува на жени под 35 години кои имаат делумна опструкција на фалопиевите туби. Во некои случаи може да се посочи целосно отстранување на една или две цевки (ектопична бременост, руптури, присуство на неоплазми слични на тумор, итн.). Но, во овој случај не треба да очајувате, дури и без фалопиевата цевка, жената може да забремени и да има бебе. Ова ќе и помогне на уникатната иновативна процедура на ИВФ. Пред нејзиното спроведување, важно е да се третираат патолошки процеси не само во органите на репродуктивниот систем, туку и во телото како целина.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате опструкција на јајцеводите и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Трихомонијаза (појавување симптоми: 3 од 5)

Трихомонијазата (трихомонијаза) е воспалителна болест во која влијае на урогениталниот систем на мажи и жени. Тоа предизвикува појава на вагината Трихомонас, дејствувајќи како наједноставна - тоа не е микроба, туку едноклеточно суштество. Трихомонијазата, чија симптоми се предизвикани од ова суштество, за разлика од микробите, е повеќе прилагодена на условите на животната средина на телото, како и на обиди да се влијае врз него со антимикробните лекови.

...
Ендометриоза (појавување симптоми: 3 од 5)

Ендометриозата е гинеколошка не-неопластична болест, придружена со раст на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Венски варијации (појавување на симптоми: 3 од 5)

Попуштени вени на карлицата - патолошка состојба во која крв, наместо нормална циркулација, се фрла долж каналот (рефлукс) назад во оваријалната вена. Жените од раѓање често страдаат од оваа патологија, а активирањето што ја предизвикува болеста честопати станува гестација и породување, бидејќи во текот на бременоста матката значително се зголемува и врши притисок врз вената, спречувајќи нормално циркулирање на крвта. Во исто време, адолесцентните девојки понекогаш може да се соочат со слична болест.

...
Ендометрија на полип (симптоми на појавување: 3 од 5)

Ендометријалниот полип е неоплазма која се развива од ендометријалните клетки што ја поставуваат матката. Болеста обично се јавува во фер секс на возраст од 35 години и постари, а бројот на полипи во матката може да биде и еден и повеќекратен. Ако се појават неколку полипи, жените имаат фер секс со ендометријална полипоза. Методот на третман на оваа патологија е главно хистероскопија со киретажа.

...
Трихомонијаза кај жени (појавување симптоми: 3 од 5)

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Ако не се лекува, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .