Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Параметритис: Симптоми и третман

Параметритис - главните симптоми:

Паратитисот е воспалителен процес на циркулаторното ткиво во кое се наоѓа голем број на венски и лимфни садови. Во повеќето случаи, болеста се развива во позадината на сложениот абортус или на трудот, воспоставувањето на интраутерински помагала со оштетување на ткивата на матката. Секоја хируршка интервенција само го предизвикува ширењето и развојот на инфекцијата.

Покрај тоа, постојат случаи кога воспалителниот процес во карличните органи стана предиспонирачки фактор. Исто така, оваа болест може да биде компликација по погрешен третман на ангина или грип .

Многу често, воспалителниот процес во параметризацијата е ограничен на границите на ткивото на малата карлица. Благодарение на напредокот на медицината во областа на гинекологијата, постои можност за рана дијагноза на оваа болест. Ова предизвикува проток на светлина, низок интензитет на експресија на симптоми, ресорпција на инфилтрација, како и можност за целосно закрепнување и отсуство на компликации.

Болеста се манифестира со такви симптоми како мало, но постојано зголемување на телесната температура, општа слабост и слабост на телото, болка во долниот дел на стомакот и треска. Локализацијата и интензитетот на болката зависи од формата на болеста. Често, жените се соочуваат со страничен параметрис, неколку пати поретки се предниот и задниот дел.

Дијагнозата на болеста се базира на детален преглед на пациентот, проучување на историјата на животот, како и гинеколошки преглед и инструментален преглед со користење на ултразвук. Третманот на параметритис зависи од неговата фаза. Во акутна форма, потребни се антибиотици, а при формирањето на гноен процес потребно е да се отвори апсцес и да се исцеди апсцесот.

Етиологија

Главниот фактор во развојот на болеста е инфекцијата на женското тело со патогени бактерии, меѓу кои најчесто изолирани се стрептококи , пневмококи, Staphylococcus aureus и E. coli . Но, понекогаш микроорганизмите кои се секогаш во човечкото тело се виновни за појавата на параметритис. Тие обично се контролираат од имунолошкиот систем, но ако е ослабен, таквите бактерии можат да станат патогени. Покрај тоа, предиспонирачките фактори може да вклучуваат:

 • воспаление на карличните органи од хронична природа;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • пневмонија и туберкулоза ;
 • воспалителен процес на еден од органите на гастроинтестиналниот тракт;
 • ефекти од операцијата на карличните органи;
 • биопсија;
 • абортус абортус;
 • комплицирана трудовата активност. Болеста предизвикана од таква причина често се нарекува постпартална параметризација;
 • неправилна употреба на интраутерински контрацептиви, особено на спиралата;
 • широк спектар на генитални трауми.

Многу ретко, болеста се формира поради бактериски нарушувања, остеомиелитис на карличните коски, циститис , апендицитис и тонзилитис.

Параметритис

Видови

Во зависност од локацијата на процесот на болеста, болеста е поделена на:

 • предниот параметритис - се забележува многу ретко. Воспалителниот процес се наоѓа во предниот ѕид на вратот и лигавицата на мочниот меур. Често се формира како компликација по операцијата. Pus еруптира во регионот на мочниот меур, вагината, стомакот и срамниот зглоб;
 • страничен параметрис - забележан во скоро осумдесет проценти од сите пријавени случаи. Воспалителниот процес се протега на ингвиналниот лигамент, вагината, ѕидот на малата и големата карлица. Овој тип на болест, пак, е поделен на горниот и долниот дел, во зависност од дистрибуцијата на гнојните содржини и неговото ослободување однадвор;
 • заден параметрис - многу ретко дијагностициран. Некои експерти не го признаваат своето постоење како посебна болест. Ова се објаснува со фактот дека причината за формирање на овој тип на болест се породувањето, а самата болест се дистрибуира под името на постпарталниот параметрис. Областа помеѓу матката и ректумот е вклучена во патолошкиот процес. Ова може да доведе до стеснување на цревата и да предизвика проблеми со празнење на изметот.

За цело време болеста напредува, таа поминува низ неколку фази:

 • инфилтрација - се одредува со проширување на крвните садови, оток и мала клеточна инфилтрација на влакна;
 • ексудации - честички на крвта навлегуваат во влакната. Екссудат е серозен, гноен или мешан тип;
 • консолидација и ресорпција на инфилтратот - најуспешен резултат на болеста.

Кога гноен параметрис се формира апсцес, кој може да се отвори во блиските органи или надвор. Ако апсцесот не е целосно исфрлен, воспалението често се повторува со повторени откритија и формирање на фистули кои го поддржуваат текот на болеста.

Симптоми

Знаците на акутен параметрис се изразени десет дена по абортусот, трудовите или гинеколошките операции. Главните симптоми се:

 • треска;
 • постојани спазми на пирсинг и сечење на природата во стомакот, кои често се прошируваат на долниот дел на грбот или сакрумот;
 • напади на тешка главоболка;
 • чувство на жед, дури и по вода за пиење;
 • треска;
 • срцеви палпитации.

За време на супурацијата, степенот на интензитет на манифестација на таквите симптоми се зголемува, и кога се прекинува апсцес, ќе се забележат гнојни нечистотии во масите на столицата.

Хроничниот параметритис се одликува со експресија на само мала болка, која може да се интензивира за време на сексуалниот однос. Исто така може да има повреда на менструалниот циклус, функционирањето на кардиоваскуларниот и нервниот систем. Ако специјалистот не е веднаш контактиран, може да настане компликација во форма на ширење на воспалителниот процес.

Дијагностика

Основа на дијагностичките мерки е гинеколошко испитување и инструментално испитување на пациентот. Но, пред тоа, докторот треба детално да ја проучи историјата на болеста и да спроведе детално истражување за можните причини за болеста, како и за прв пат и степенот на интензитет на изразување на симптомите.

За време на гинеколошкиот преглед, лекарот може да открие тешка матката болка и дислокација, како и лесно палпибилни површини со пломби. Дел од испитувањето на пациентот е ректален преглед, со помош на кој лекарот може точно да ја одреди патолошката област. Најважни во дијагнозата се лабораториските испитувања на крвни тестови, вагината од вагината и уретрата. Биохемискиот преглед на урината ќе помогне да се идентификува пробивот на апсцесот (примеси од гној).

Инструменталните истражувачки методи вклучуваат:

 • Ултразвук на карличните органи ;
 • КТ и МРИ - може да се разјаснат степенот на патолошкиот процес. Ова му овозможува на специјалистот да ја види целосната слика на параметрисот.

Ако имало пробив на гнојни содржини, специјалисти за урологија и проктологија учествувале во дијагнозата. Отворањето на апсцесот се потврдува со имплементација на:

 • цистоскопија - испитување на мочниот меур однатре;
 • ректоскопија - ендоскопска процедура со инспекција на ректалниот лумен;
 • Копрограма - напредни студии на измет во лабораторијата.
Цистоскопија

Ваквите испитувања на пациентот ќе помогнат не само да ја потврдат дијагнозата, туку исто така да ги исклучат и болестите како актиномикоза, тубало-оваријален апсцес, пелвиоперитонитис и онкологија.

Третман

Пациентите кај кои биле дијагностицирани параметритис, со или без компликации, треба да се хоспитализираат и да се лекуваат во болнички услови. Тактиката на третман на параметритисот директно зависи од нејзината фаза. Во акутните случаи, често се пропишува мраз пакет, одмор во кревет, лекови, со цел да се елиминираат симптомите. На сцената на ресорпција, покрај лековите, е пропишан курс на физиотерапија, кој вклучува:

 • Терапија за вежбање;
 • гинеколошка масажа;
 • електрофореза;
 • UHF;
 • светло терапија;
 • магнетна терапија;
 • Inductothermy.

За гноен параметрис, единствениот третман е хируршка интервенција. Медицинската интервенција е насочена кон отворање и одводнување на апсцес.

По целосно лекување на параметритис, на пациентите се препорачува да се подложат на курс за рехабилитација. Се состои од:

 • масажи;
 • добиваат кал бањи;
 • употребата на кал тампони;
 • други методи на физиотерапија.

Во речиси сите случаи, прогнозата на болеста е поволна. Со навремено лекување на болеста, процесот на воспаление се намалува.

За превентивни мерки неопходно е да се вклучи соодветно управување со трудот, исклучок абортус абортус, строго придржување кон правилата за лична хигиена. Покрај тоа, жените мора да се запамети дека само искусен специјалист може да инсталира интраутерински контрацептиви.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате параметритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салпингитис (појавување симптоми: 9 од 14)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, исто така се засегнати и други слоеви со нарушување на нивната подвижност.

...
Салпинго-офоритис (појавување симптоми: 7 од 14)

Салпингоофоритис е воспалителен процес кој напредува во јајниците и фалопиевите туби. Се појавува поради пенетрација на патогенот од перитонеумот, вагината, апендиксот. Патогенот, исто така, може да влезе во фалопиевите туби и јајниците на хематоген начин.

...
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 6 од 14)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 6 од 14)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
PIOSALPINX (појавување симптоми: 6 од 14)

Пиозалпинкс - патолошки процес кој влијае на органите на женскиот репродуктивен систем. Се карактеризира со акумулација на пурулентна течност во луменот на една или две цевки на матката. Овој процес е предизвикан од мала или целосна блокада на луменот на фалопиевите туби. Честопати ова се случува во позадина на секој воспалителен или инфективен процес кој може да биде локализиран не само во фалопиевата цевка, туку и во јајниците и додатоците.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .