Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемороиди кај жени: симптоми и третман

Хемороидите кај жените се главните симптоми:

 • Тежина во стомакот
 • Треска
 • Слуз во измет
 • Запек
 • Чешање во анусот
 • Болка во анусот
 • Чувство на нецелосни движења на дебелото црево по столицата
 • Хемороиден пролапс
 • Зголемен абдомен
 • Крварење од анусот за време на дефекацијата
 • Горење во анусот
 • Непријатност во аналната област
 • Печат во областа на анусот
 • Дотерување во анусот
 • Вознемиреност во анусот

Хемороиди кај жени - болест која се карактеризира со формирање на хемороиди, поради проширени вени на аналниот премин и ректумот. И покрај фактот дека таквата болест се смета за мажествена, таа често се дијагностицира кај жените. Појавата може да биде поврзана не само со седентарен начин на живот или услови за работа, туку и со некои карактеристики својствени само за женското тело. Ова може да биде менструација, бременост или породување.

Главните симптоми на оваа болест се - чувство на непријатност и чешање во анусот, во напредните фази, појавата на крварење. Во зависност од формата на болеста, хемороидите може да паднат. Дијагностичките мерки за таквото пореметување се засноваат на откривање на можните причини за неговото формирање, испитување со специјалистички и инструментални испитувања, особено, колоноскопија и аноскопија. Во зависност од фазата на болеста и степенот на развој на хемороиди , третманот може да биде конзервативен и хируршки. Ако се обратите за специјалист во време за помош, постои можност дека ќе се појават тешки компликации. Како превенција и спречување на болеста, треба редовно да вежбате или да употребувате традиционални средства за медицина, но само по консултација со специјалист.

Етиологија

Симптомите на хемороиди кај жени може да се појават под влијание на многу негативни фактори. Во срцето на прогресијата на болеста е нарушување на циркулацијата во карличната област. Главните причини и предиспонирачки фактори се:

 • седентарен, седентарен начин на живот или работни услови. Продолженото седење на позицијата предизвикува стагнација на крв;
 • период на гестација - обемот на циркулирачката крв се зголемува за време на бременоста, наспроти позадината на која се зголемува крвниот проток на сите внатрешни органи;
 • трудовата активност - зголемување на големината на матката и зголемување на интра-абдоминалниот притисок, ова се главните причини за постпартални хемороиди;
 • несоодветна исхрана - недоволна потрошувачка на влакна доведува до појава на чести запек, што, пак, ја предизвикува болеста;
 • тежок физички напор или кревање тежина, кои не одговараат на физичките способности на женското тело;
 • остра губење на тежината;
 • наследна предиспозиција - е изразена со проблеми со згрутчување на крвта и згрутчување на крвта;
 • нестандардни сексуални предиспозиции, особено анален секс;
 • злоупотреба на лаксативи - не за лекување, туку како начин на телесната тежина;
 • промени поврзани со возраста во женското тело;
 • претерано висока телесна тежина - таложење на маснотии во горната половина од телото;
 • зависник од алкохолни пијалоци.

Покрај тоа, причините за хемороиди кај жените може да бидат малигни или бенигни тумори во карличната област, како и првите менструации кај девојчињата.

Видови

Во областа на медицината, постојат неколку форми на текот на болеста, во зависност од тоа како изгледаат хемороидите кај жените:

 • надворешна форма - се карактеризира со зголемување на хемороите. Често, по третманот, постои превиткување на кожата околу анусот;
 • внатрешна - се карактеризира со формирање и губење на јазли;
 • комбинирано - се разликува во израз на знаци на двете горенаведени форми;
 • хемороиди, комплицирани од појавата на аналната пукнатина .

Покрај тоа, постои класификација на болеста според нејзиниот развој:

 • почетна - појавата на мала количина на крв е забележана за време на емисијата на фекалните маси;
 • средно крварење придружено со пролапс на јазлите за време на протегање во процесот на дефекацијата;
 • сериозно крварење се зголемува, јазлите паѓаат не само во процесот на празнење, туку и за време на процесите кои го зголемуваат интраабдоминалниот притисок. Самостојно, хемороидите не се ресетираат;
 • комплицирано - се одликува со тешки крварења, вклучување на целиот анус во патолошкиот процес. Јазли не се ресетираат или повторно се откажуваат.
Хемороиди

Постојат неколку видови нарушувања кои се својствени само за жените кои носат дете:

 • хемороиди за време на бременоста - се карактеризира со асимптоматски се разбира, жените немаат поплаки за непријатност. Дијагнозата се утврдува врз основа на испитување од страна на специјалист. Во повеќето случаи, само поминува по трудот. Ако болеста е формирана пред бременоста, тогаш овој период ќе биде фактор во брзиот развој на болеста;
 • постпартална појава на хемороиди - предизвикани од нагло зголемување на интра-абдоминалниот притисок, директно за време на раѓањето на бебето.

Во случаи на хемороиди кај бремени жени, тоа може да биде внатрешно, надворешно или комбинирано.

Симптоми

Знаците на хемороидите кај жените се изразуваат индивидуално и се потполно зависни од сцената и формата на болеста, како и од карактеристиките на структурата на телото. Ова нарушување никогаш не се појавува во еден ден - се карактеризира со постепен развој. На појавата на првите симптоми често не се обрнува внимание, додека жената самостојно предизвикува сериозен тек на болеста. Така, првите знаци на болеста се:

 • непријатност и тежина во анусот;
 • појава на мала крвна секреција за време на празнење;
 • оток, пецкање и болка во подрачјето на анусот;
 • чешање кое станува поинтензивно како што болеста напредува;
 • секреција на мукус.

Често, овие симптоми говорат за веќе развивање на внатрешни хемороиди .

Симптоми на хемороиди, во зависност од фазата на развој на болеста

Прогресијата на надворешната форма на болеста е проследена со:

 • горење и тежок чешање во областа на задниот отвор;
 • чувството на странски објект во дадена област;
 • губење на јазли, што резултира со болка при одење или седење;
 • очигледна печат во областа на аналниот премин;
 • тежина во стомакот, поради чувството на нецелосно празнење;
 • запек ;
 • зголемување на волуменот на абдоменот.

Често болеста се претвора во акутна форма, покачувањето на телесната температура го покажува ова, и по испитувањето, докторот забележува дека испаднатиот јазол има сина нијанса. Симптомите на хемороиди кај жени за време на бременоста често не се изразени.

Компликации

Во случај на тешка форма на истекување или ненавремено барање помош од специјалист, може да се појават неколку од следниве ефекти на хемороиди кај жени:

 • формирањето на крвни згрутчувања на хемороиди е една од најчестите и тешки компликации. Се манифестира со силно сечење и болни чувства во подрачјето на анусот, едем на јазли, запек или половина течност што има непријатен мирис. При испитување, јазлите имаат неправилна форма и се прекриени со допир на бело;
 • тешко крварење од областа;
 • засилување на инфламираното ткиво. Во медицината, оваа болест се нарекува парапроктитис . Тоа може да продолжи и во акутна и во хронична форма;
 • формирањето на полипи во дебелото црево е последица на внатрешни хемороиди;
 • онкологија - постари пациенти, толку е поголема веројатноста за рак на дебелото црево ;
 • запек и анален пукнатина - во овој случај, не само симптоми, туку и компликации на болеста;
 • воспаление на ткивата на дебелото црево и ректумот;
 • анемија .

За жените за време на бременоста, нема специфични последици за хемороиди, единственото нешто што се чувствува од послаб пол се зголемува непријатноста, особено во третиот триместар. Болеста нема да влијае на бебето на било кој начин. Со цел да се избегне појава на компликации, потребно е првите знаци да се консултираат со лекар, да се дополни сложениот третман со народни лекови, но само по рецепт на доктор, а исто така ги следат сите совети за превенција.

Дијагностика

Често, жените имаат прашање за тоа кој лекар ги третира хемороидите кај жените. Ова е проктолог. Потврдувањето на дијагнозата не предизвикува тешкотии кај специјалистот, бидејќи веќе во фазата на испитување има карактеристични знаци на болест. Сепак, докторот треба да ги дознае можните причини за формирање на таквото пореметување, присуството и интензитетот на симптомите.

Инструменталните испитувања на пациентите вклучуваат:

 • ректороманоскопија - да се процени состојбата на ректалната мукоза. Исто така, потребно е да се потврди дијагнозата на внатрешните хемороиди;
 • колоноскопија - студија за структурата на дебелото црево;
 • биопсија - се изведува ако постои сомневање за малигнен тумор. За таа цел се собира мала честичка од погоденото ткиво или јазол;
 • Ултразвук;
 • лабораториски испитувања на измет за крв;
 • аноскопија;
 • Иригоскопија е рентген на одредена област со користење на контрастно средство;
 • крвен тест - за потврда или одбивање на анемија.
Колоноскопија

Во случаи каде што пациентот е бремена жена, неопходна е дополнителна консултација со акушер-гинеколог. По добивањето на сите резултати од тестот, проктологот одлучува како да ги лекува хемороидите кај жените. Со навремена дијагноза и точни тактики на лекување, може да се постигне целосно опоравување и да се избегне формирање на последици.

Третман

Шемата на третман на хемороиди кај жените е индивидуална, и се разликува во зависност од степенот и степенот на болеста, карактеристиките на структурата на телото. Често се користеле такви методи на терапија како:

 • лекови на рецепт;
 • хирургија;
 • третман на народни лекови.

Терапијата со лекови е наменета за пациенти на кои им е дијагностициран почетен или среден тек на нарушувањето. За да го направите ова, наведете:

 • лековити супозитории и масти;
 • крв разредувачи и спречување на згрутчување на крвта;
 • лекови за запирање на крварење;
 • антибактериски лекови;
 • антиплуритични супстанции;
 • заздравување на рани и антиинфламаторни лекови;
 • лекови за зајакнување на ѕидовите на крвните садови;
 • витамински комплекси;
 • лаксативи.

Покрај тоа, пропишана е посебна храна, збогатена не само со витамини, туку и со влакна.

Медицинска интервенција се третира со посериозен курс на хемороиди. За да го направите ова, се вршат неколку операции:

 • склеротерапија - користејќи специјални алатки, тие инјектираат лекови кои предизвикуваат замена на погоденото ткиво со сврзното ткиво. Хеморагичните јазли во исто време го намалуваат волуменот и го спречуваат крварењето;
 • коагулација со инфрацрвено зрачење - техника помага да се спречат хеморагии;
 • лигатура;
 • ласерско испарување.

Ако е можно да не се врши хируршка интервенција за бремени жени, таквите методи на третман на хемороиди кај жените се одбиваат. Употребата на средства за традиционална медицина се препорачува кога се појавуваат првите симптоми на болеста, само по консултација со вашиот лекар. Инаку, само-третманот може да предизвика несакани последици.

Превенција

Превентивните мерки за женските хемороиди треба да следат неколку едноставни правила. За ова ви е потребно:

 • Збогатете ја храната со витамински комплекси и влакна. Исклучи зачинета и масна храна;
 • редовно вежбајте умерено вежбање;
 • да го диверзифицирате вашиот живот со одење на свеж воздух;
 • избегнувајте прекумерен стрес за време на празнењето;
 • навремено се справи со запек;
 • не користете традиционален лек како профилакса без рецепт.

Покрај тоа, потребно е на првите манифестации на болеста, особено кај бремени жени, да побараат помош од специјалисти. Ова не само што целосно ќе ја излекува болеста, туку и ќе го избегне прогресијата на последиците.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хемороиди кај жени и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш проктологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемороиди кај мажи (појавување симптоми: 7 од 15)

Хемороидите кај мажите често се дијагностицираат заболувања, кои предизвикуваат голем број на психолошки и физички проблеми, како и значително намалување на квалитетот на животот. Претставниците на посилниот пол, како болест се појавуваат неколку пати почесто од жените. Болеста е дилатација на плексус на садовите на ректумот. Карактеризиран од нивниот пролапс и крварење, како и појавата на воспалителниот процес.

...
Тромбоза (појавување симптоми: 5 од 15)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Хемороиди за време на бременоста (појавување симптоми: 5 од 15)

Хемороидите за време на бременоста е проктолошко нарушување кое се карактеризира со оштетено снабдување со крв во хемороидалните вени. Ова, пак, води кон нивно проширување и тромбоза и предизвикува крварење. Егзацербацијата на оваа болест за време на породувањето е предизвикана од природни физиолошки промени во телото, како и седентарен животен стил во последните месеци од бременоста.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 4 од 15)

Хемороидите, болест што ќе се дискутира во нашиот денешен напис, не може да се наречат ништо друго освен деликатен проблем. Покрај тоа, хемороидите, симптомите на кои ќе ги разгледаме денес, во многу случаи, пациентите се обидуваат сами да се лечат, што, за жал, на никој начин не го фаворизира својот тек и последици кои произлегуваат од сличен став кон него.

...
Ректален рак (појавување симптоми: 4 од 15)

Ректалниот рак е малигна туморска болест која се развива врз основа на внатрешната постава на ректумот, односно врз основа на неговиот епителен слој. Ракот на ректумот, чии симптоми најчесто се дијагностицираат кај пациенти на возраст од 40 до 60 години, најчесто се развива во однос на претходните воспалителни процеси во оваа област (чир, проктитис), како и на позадината на долгиот тек на хемороиди и компликации поврзани со него ( фисури и фистули, како и полипи).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

проктолог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .