Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперандрогенизам: Симптоми и третман

Хиперандрогенизам - главните симптоми:

Хиперандрогенизмот е патолошка состојба која се јавува кај девојчиња и жени и се карактеризира со зголемено ниво на андрогени во телото. Андрогинот се смета за машки хормон - исто така присутен во женското тело, но во мали количини, затоа, кога нивото се зголемува, жената има карактеристични симптоми, вклучувајќи и прекинување на менструацијата и неплодност, раст на косата кај машкиот тип и некои други. Промената на хормоналните нивоа бара итна корекција, бидејќи тоа може да предизвика развој на мноштво патологии во женското тело.

Андрогените се произведуваат од јајниците, адипоцитите и надбубрежните жлезди. И тие влијаат не само на некои надворешни манифестации, туку и на работата на внатрешните органи, вклучувајќи ги и бубрезите, црниот дроб, репродуктивниот систем, мускулно-скелетниот систем.

Сорти и причини

Во зависност од тоа кој орган почнува да произведува голем број андрогени, се разликуваат неколку форми на оваа патолошка состојба. Најчеста форма е хиперандрогенизацијата на јајниците , во која прекумерните хормони се произведуваат од јајниците. Ова е обично поврзано со патологии како полицистичен рак на јајници или тумори на органи способни за производство на андрогени.

Најчесто, оваа форма на патологија е наследна - ако се покаже зголемување на производството на андрогени кај мајката, тогаш постои голема веројатност дека болеста ќе се манифестира и кај нејзиното потомство. Акумулира, андрогени и предизвикува развој на таква патолошка состојба како што е хиперандрогенизам. Исто така, причините за развој на оваа форма на хиперандрогенизам може да лежат во нарушувањата на хипоталамусот и хипофизата, кои се одговорни за нормалната хормонална позадина на женското тело.

Втората форма е адреналниот хиперандрогенизам , кој може да се појави кај девојките уште во рана возраст. Причините за развојот на оваа форма се во недостаток на ензими кои обезбедуваат производство на надбубрежните хормони.

Централната форма на патологија се развива во случаи каде хипофизата или хипоталамусот е под влијание на тумор. Но, постои и периферна форма, која се јавува како последица на дијабетес мелитус и кршење на метаболизмот на мастите.

Најчестиот е мешан хиперандрогенизам , кој е предизвикан од неколку нарушувања одеднаш. Ова може да биде адренална хиперандрогеност и нарушување на јанеарната генеза или јајниците и централната генеза, итн.

Хиперандрогенизам и бременост

Како што споменавме погоре, хиперандрогенизмот може да предизвика аменореја кај девојчињата и неплодност кај жените . Но, постојат такви исклучителни случаи кога една жена со таква патологија може да остане бремена, а потоа таа треба да биде подготвена за фактот дека за време на бременоста, хиперандрогенизмот претежно завршува со принуден абортус. Во тие случаи, ако спонтаниот абортус не се појавил, фетусот може да се замрзне во матката со потреба од механичко чистење на матката празнина за нејзината евакуација.

Сето ова негативно влијае на здравјето на жената и дополнително го влошува проблемот со хормоналната нерамнотежа, така што тоа не се случило, дијагнозата на хиперандрогенизам треба да се спроведе пред зачнувањето, така што подоцна, по третманот, жената имала шанса да стане мајка на прекрасно бебе.

Се разбира, не сите случаи на хиперандрогена и нормална бременост се некомпатибилни концепти - ако хормонските нарушувања се развијат доцна, постои ризик од предвремено раѓање, но бебето ќе биде здраво. Затоа, многу е важно навремено да се регистрирате во антенаталната клиника - докторот не само што може да ја одреди патологијата во раните фази, туку и успешно да ја лекува, давајќи им можност на жената да го носи детето.

Симптоми

Симптоми на хиперандрогенизам

Како што споменавме погоре, синдромот на хиперандрогенизам кај девојчињата може да се одреди на многу рана возраст. Ова се симптоми на хормонални нарушувања како што се:

  • клиторична хипертрофија;
  • делумна фузија на лабијата мајора;
  • зголемен раст на машкиот коса (среден стомак, брадата и образите, градите).

Кај девојките кои страдаат од оваа болест во адолесценцијата, менструацијата не започнува, и ако болеста се јави кај жените, менструалниот циклус завршува. Други симптоми на таква патологија како хиперандрогенизам се:

  • губење на косата на главата;
  • појава на осип на кожата на лицето и телото (како акни);
  • тешка сувост на кожата, пилинг.

Исто така, девојчињата и жените имаат метаболички нарушувања, најчесто се манифестираат преку дебелина во различни фази, како и атрофија на мускулите. Во некои случаи, женскиот глас може да стане груб и да изгледа како човек - најчесто овој симптом се јавува кај возрасни жени. Ако хиперандрогенизмот кај жените се развива во млада возраст, постои голема веројатност дека нивниот мускулен корсет ќе се зголеми, поради што телото ќе се здобие со машки релјеф и со голема мускулна маса.

Се разбира, постојат чести симптоми на патолошката состојба кај жените. Тие вклучуваат:

  • депресија ;
  • раздразливост;
  • замор;
  • подложноста на инфекции поради намален имунитет итн.

Дијагноза и третман

Невозможно е да се дијагностицира, само врз основа на надворешните манифестации на патологија. Затоа, лекарот ги пропишува пациентите лабораториска студија за проценка на хормоните, вклучувајќи го и нивото на андрогените. Исто така е прикажан ултразвучен преглед, кој ќе му овозможи на специјалистот да ги идентификува причините за болеста, без кој ефективен третман е невозможен.

Третманот зависи од формата на патологијата што се наоѓа кај жената. Особено, ако има хиперандрогенизам на овариумите, се индицирани антиандрогени орални контрацептиви. И за отстранување на вишокот хормони ја покажува употребата на лекови како што се metipret и дексаметазон. Овие средства го зголемуваат нивото на женските хормони, и тие, пак, располагаат со вишок машки.

Кога причината за развојот на патологијата станува тумор, таа бара хируршко отстранување и последователен третман, кој ќе биде избран за пациентот поединечно во секој случај.

Ако адреналниот хиперандрогенизам се дијагностицира кај девојчиња или жени, тогаш неговиот третман ќе се состои во пропишување на глукокортикоидни хормони - истиот Дексаметазон опишан погоре. Треба да се напомене дека најлесниот начин за лекување на оваријална болест е, бидејќи современата фармацевтска индустрија нуди голем број на агенси способни за стабилизирање на хормоналната позадина на жената. Адреналната хиперандрогеност и мешаната форма на патологија се потешко да се лекуваат, а на фер секс му треба многу време (или дури и цел живот) да употребуваат лекови што ги пропишал лекар.

Можно е да се третира болеста со народни методи, но нивната ефикасност е многу мала. Сепак, постојат некои билки кои имаат ефект на стабилизирање на хормоните, па ако ги пиете во форма на инфузии и Сербси, тие може малку да ја подобрат состојбата на жената. Точно, патологијата може да се третира само на овој начин по консултација со специјалист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипердрогени и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гинеколог , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кушингов синдром (појавување симптоми: 6 од 16)

Синдром Itsenko-Cushing е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високи нивоа на нивоа на гликокортикоидни хормони. Главната е кортизол. Терапијата на болеста треба да биде сеопфатна и има за цел да ја намали причината за развојот на болеста.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 4 од 16)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 4 од 16)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 4 од 16)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Менопаузален синдром (појавување симптоми: 4 од 16)

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .