Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вестибулитис: Симптоми и третман

Вестибулитис - главните симптоми:

 • Раздразливост
 • Депресивен
 • Брз темперамент
 • Отекување на вагиналната мукоза
 • Вагинална болка
 • Плакета на вагинална лигавица
 • Црвени дамки во вагиналниот влез
 • Страв од сексуален контакт

Вулвар вестибулитисот е патологија на надворешните генитални органи кај жените, која се карактеризира со црвенило и отекување на мукозната мембрана во подрачјето на вагиналниот отвор, како и силни болни сензации.

Причини

Патолошката состојба се јавува во позадина на некои други болести на надворешните и внатрешните генитални органи кај жените. Особено, вестибулитисот може да се развие во позадината на болестите како што се:

Херпес вирусот, исто така, може да предизвика болест. Сепак, веродостојни податоци за точното во кои случаи постои веројатност за развој на вестибулитис и во кои не постои - сè уште не е разјаснето.

Механизмот на развој на процесот на болеста е да ги зголеми тактилните нерви поради влијанието врз нив на бактерии или вируси. Таквите нерви чувствуваат болка неколку пати повеќе, па првиот симптом на таквата патологија како вестибулитис е силна болка во вагиналниот регион, што се случува кога се обидувате да вметнете пенис, гинеколошко огледало, па дури и прст.

Исто така постои и генетска предиспозиција кај жените за оваа болест. Во овој случај, болката се јавува за време на првиот сексуален контакт.

Според некои теории, различни хемиски компоненти може да предизвикаат таква патолошка состојба, на пример, оние содржани во интимни хигиенски производи или санитарни салфетки. Па дури и машките сперматозоиди можат да станат алерген што може да предизвика вестибулитис кај жената.

Клинички манифестации

Области на болка при палпација

Главните симптоми на таквата патологија како вестибулитис се болка која се јавува кога ќе го допрете влезот на вагината или кога ќе го притиснете во оваа област. Тежината на болката може да биде поинаква - за некои жени, болката е толерантна, па затоа тие можат да имаат и секс, додека за другите тоа е премногу силно, па дури и едноставен допир е премногу болен, затоа вметнувањето на пенисот во вагината станува невозможно.

Во иднина жените со таква патологија како вестибулитис развиваат страв од сексуален контакт, кој мора да се третира не само со традиционални методи (со помош на медицински препарати), туку и со помош на психотерапија. Вреди да се спомене дека 90% од жените со вестибулитис, исто така, страдаат од придружна патологија - вагинизмот , кој се карактеризира со несакано контракција на мускулите на вагината, спречување на воведување на пенисот или било кој друг предмет на вулвата.

Кога ги испитува жените со оваа патологија, лекарот може да види црвени дамки од мала големина во лезиите. Други симптоми на таква патологија како вулвар вестибулитис се:

 • оток на лигавицата;
 • серозна или гнојна плакета;
 • појавата на кратерот-како депресија во лигавицата.

Поради фактот што една жена не може да води нормален сексуален живот и се соочува со комплекси и незадоволство, таа станува нервозна, мрднато, брзо темперирана. Често, наспроти позадината на оваа патологија, жените развиваат најдлабока депресија , која бара специјализиран психотерапевтски третман.

Дијагноза и третман

Дијагнозата на вестибулитис може да се направи кај жена врз основа на гинеколошко испитување од страна на лекар. За да се потврди дијагнозата и нејзината диференцијација со други болести на женските гениталии, се пропишуваат методи на лабораториска дијагностика, вклучувајќи анализа на СИДА и сексуално преносливи болести.

Исто така врши ултразвук на карличните органи, зема тест на микрофлората и цитологијата.

Третманот на оваа болест може да биде конзервативен и хируршки. Тоа главно се користи конзервативен третман, кој се базира на назначување на такви лекови како што се:

 • антиинфламаторно;
 • антибиотици;
 • хормонски препарати во форма на таблети и за локална употреба;
 • антиконвулзиви;
 • интерферон инјекции;
 • лекови против болки.

Предуслов за успешен третман е комбинацијата на терапија со лекови и физиотерапија. И, како што е споменато погоре, пациентите со оваа патологија ги третира психијатар.

Ако не постои ефект од конзервативната терапија за одредено време, се посочува хируршки третман. Главните индикации за неговото однесување се:

Операцијата за оваа болест не е тешка и се изведува под локална или општа анестезија (не повеќе од еден час). По постапката, пациентот останува во болница еден ден под надзор на лекар, а потоа може да се врати дома. Обновувањето по операцијата се случува многу брзо, особено кога се користат современи методи на хируршки третман.

Некои жени користат популарен третман за борба против оваа болест. Треба да се каже дека таквиот третман не е многу ефикасен, но во комбинација со терапијата со лекови може да помогне да се ослободат од симптомите на болеста за долго време. Особено, третманот е прикажан, кој се состои од перење со раствор на калиум перманганат. Или, можно е да се подмачкуваат погодените области со 1% синтомицин емулзија, со што ќе се намали отокот и воспалението, како и намалување на сериозноста на болката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Вестибулитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Менопаузален синдром (појавување симптоми: 3 од 8)

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 2 од 8)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести "детство" поради неговата подложност на претежно пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Нервен дефект (појавување симптоми: 2 од 8)

Нервниот дефект вклучува акутен напад на вознемиреност, како резултат на што се јавува сериозно нарушување на вообичаениот начин на живот. Нервниот распад, чија симптоми ја одредуваат оваа состојба на семејството на ментални нарушувања (неврози), се јавува во такви ситуации во кои пациентот е во состојба на ненадеен или прекумерен стрес, како и долгорочен тековен стрес.

...
Постпартална депресија (појавување на симптоми: 2 од 8)

Постпарталната депресија, според статистичките податоци, е состојба која влијае на околу 5-7 жени од 10 по раѓањето. Постпартална депресија, симптоми кои се забележани кај жените од главната група на репродуктивна возраст, е зголемена чувствителност, која, пак, се манифестира во целиот "букет" на соодветните манифестации. На карактеристиките на постпарталната депресија и како да се справиме со тоа - нашата статија денес.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 2 од 8)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и снабдување со крв во мозочното ткиво, се јавува смртта на неговите нервни клетки. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .