Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атрофичен вагинитис: симптоми и третман

Атрофичен вагинитис - главните симптоми:

Атрофичниот вагинитис е болест на женскиот репродуктивен систем, кој се карактеризира со појава на сувост во вагината, предизвикани од разредување на ткивата, намалување на подмачкувањето, намалување на нивото на естроген и подготовка на женското тело за стареење. Таквите промени можат да бидат природни, предизвикани од прекин на менструацијата или формирани на позадината на вештачки фактори - на пример, за време на третманот со хемотерапија.

Наспроти позадината на оваа болест, нарушена е заштитната функција на гениталните органи - бројот на лактобацили се намалува и се менува киселоста на вагината. Покрај тоа, се намалуваат количината на слуз и проток на крв, што предизвикува сувост на вагината, чистење на ѕидовите, и како резултат на тоа се зголемува веројатноста за повреда. Во областа на медицината, оваа болест е второто име - атрофичен вулвовагинитис. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), ова нарушување има свое значење - N 95.2.

Оваа болест е исклучително ретко дијагностицирана кај жени од раѓање, многу почесто се јавува кај жени над педесет години. Во прилог на сувоста на вагината, главните симптоми на болеста се појавата на исцедок, чувство на печење, чешање и болка по сексот. Дијагнозата се состои од гинеколошки преглед и лабораториски испитувања на вагинален тест. Можно е да се излечи оваа болест со помош на специјални вагинални супозитории, земање лекови, како и користење на народни лекови.

Етиологија

Атрофичниот вагинитис се јавува во позадина на природното стареење на женското тело. Нејзината прогресија е поврзана со намалување на хормон естрогенот и појава на менопауза . Неприродни причини за формирање на такво нарушување ги вклучуваат следните предиспонирачки фактори:

 • дијабетес мелитус ;
 • нарушувања на ендокриниот систем - може да бидат поврзани со целосно или делумно отстранување на тироидната жлезда;
 • третман на тумори на рак со хемотерапија;
 • намалување на имунитетот во однос на позадината на акутниот инфективен или воспалителен процес;
 • неисполнување или несоодветно почитување на правилата за лична хигиена;
 • чести случаи на сушење, односно миење на вагината со медицински раствори или користење на вагинални супозитории, без очигледна причина или рецепт;
 • неоправдани чести процедури за хигиенски цели, со користење на разни козметички производи;
 • осиромашување на телото во услови на стресни ситуации;
 • злоупотреба на тутун.

Покрај природните и неприродни причини за вагинитис, постојат неколку варијанти. Постменопаузен атрофичен вагинитис - кој се јавува во периодот на менопаузата, и сличен процес кој се формирал при вештачко прекинување на менструалниот циклус.

Патогенеза на атрофичен вагинитис

Симптоми

И покрај промените поврзани со возраста во состојбата на вагиналната лигавица, карактеристичните знаци на атрофичен вагинитис не се евидентни кај секоја жена. Веројатноста за нивно појавување се зголемува секоја година од почетокот на менопаузата. Симптоми на оваа болест се:

 • сувост, чешање и горење во вагината ;
 • непријатност и појава на болка со различен степен по сексуален однос;
 • појавата на исцедок со непријатен мирис. Според конзистентноста, тие можат да се разликуваат и да се - течни, мукозни или со нечистотии од гној;
 • формирање на микротрави или мали пукнатини во оваа област;
 • иритација на мукозната мембрана;
 • крварење поради сексуален контакт или преглед од страна на гинеколог. Прекумерното крварење укажува на патолошки процес на грлото на матката или телото на матката;
 • честа желба за уринирање;
 • значително губење на косата или целосна ќелавост на пуби и големи магии.

Карактеристично за болеста е тоа што повеќето непријатни симптоми на атрофичен вагинитис не можат да се елиминираат со антиинфламаторни лекови. Специјални вагинални супозитории можат да го намалат нивниот изглед.

Постменопаузалниот вагинитис се карактеризира со долг тек, со периоди на рецедив, но не сите жени имаат исти знаци.

Компликации

Во случај на ненавремено или неправилно лекување на таква болест, може да се појават повеќе последици:

 • повреда на мукозната мембрана при сексуален контакт;
 • ширењето на воспалителниот процес на блиските генитални органи, како што се матката или јајниците;
 • висока веројатност за повторување на болеста.

Дијагностика

Можете да направите дијагноза во фазата на испитување од страна на гинеколог. Мукозната мембрана изгледа бледо и тенка. Кога се во контакт со гинеколошки помагала, некои делови од вагиналната лигавица може да крварат. За да се разјаснат причините за болеста, неопходно е да се спроведат лабораториски студии за содржината на оваа област. Покрај тоа, се спроведува и колпоскопија - испитување и испитување на внатрешните органи на женскиот репродуктивен систем со посебен лупачки инструмент.

Во некои случаи, може да бидат потребни дополнителни дијагностички методи со цел да се разликува атрофичниот вулвовагинитис од други болести и инфективни процеси на репродуктивниот систем.

Третман

Атрофичниот вагинитис ретко е единствената манифестација на патолошкиот тек на постменопауза , поради тоа специјалистот ќе ја насочи терапијата за да спречи многу можни проблеми од патолошкиот тек на менопаузата.

Основата на третманот на атрофичниот вагинизам е терапијата со хормонска замена, која обезбедува елиминација на дефицит на естроген. Програмата за таков третман е изготвена поединечно за секој пациент, во зависност од возраста, степенот на симптоми, како и од периодот од последната менструација до појава на вагинитис од овој тип.

Со потешкиот тек, таквото пореметување може да се третира со користење на специјални лековити масти или супозитории кои содржат синтетички замени на естроген. Со овој третман, можно е да се елиминира манифестацијата на симптоми, додека земањето естрогенски таблети не го гарантира целосно ова. Покрај тоа, може да се користат физиотераписки третмани.

Сложениот третман на атрофичниот вагинитис вклучува употреба на традиционална медицина дома. Да се ​​ослободите од знаците на болеста, како и да ги вратите нивоата на естрогени може да имаат декорации и инфузии врз основа на:

 • корен на Тасев биле;
 • соја;
 • црвена детелина;
 • хмел;
 • расадник - лушпа се користи за принудување. Времетраење на апликацијата - до целосно обновување;
 • камилица, calendula и celandine - лушпа заснована на овие билки може да се користи за садови за садови;
 • даб кора.

Покрај тоа, испирање врз основа на маса оцет е широко користен. Треба да се запомни дека користењето на народни лекови е можно само по консултација со вашиот лекар.

Превенција

Превентивните мерки за спречување на таква болест кај жени над педесет години се состојат од неколку едноставни правила:

 • однапред да се грижи за хормонска заместителна терапија;
 • следете ги правилата за лична хигиена;
 • применуваат маски и вагинални супозитории само според упатствата на лекарот;
 • избегнување на употреба на големи количества хигиенски производи;
 • носат долна облека само од природни ткаенини;
 • превентивна посета на гинекологот најмалку двапати годишно.

Покрај тоа, жените треба да водат здрав начин на живот за да се спречи предвремената менопауза. Со навремено лекување и профилактичка употреба на масти и вагинални супозитории, прогнозата на болеста во повеќето случаи е поволна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате атрофичен вагинитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вагинална дисбактериоза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Вагина на жената содржи околу 40 видови на различни бактерии. Bifidumbus бактериите се сметаат за еден од најкорисните, зафаќајќи околу 95% од флората на органи. Вагиналната дисбактериоза е болест што се карактеризира со промена на нормалниот квантитативен состав на вагиналната микрофлора. Оваа болест е исто така позната како вагинална дисбактериоза.

...
Гарнелелоза (појавување на симптоми: 3 од 10)

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...
Бактериска вагиноза (појавување симптоми: 3 од 10)

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

...
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 3 од 10)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Атрофичен колит (симптоми на појавување: 3 од 10)

Атрофичниот колит е воспалителна и дистрофична промена во ткивата на обвивката на вагината. Најчесто ваквите деформитети се поврзани со физиолошкиот почеток на менопаузата, но болеста, исто така, може да се дијагностицира кај жени на раѓање.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .