Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Плацентарни полипи: симптоми и третман

Плацентарни полип - главните симптоми:

  • Слабост
  • Треска
  • Долна абдоминална болка
  • Замор
  • Бледило на кожата
  • Гледајќи од вагината
  • Вагинален исцедок со непријатен мирис
  • Горење во гениталијата
  • Чешање во гениталијата
  • Општо оштетување
  • Лаксарен вагинален исцедок во средината на циклусот

Ендометријален плацентарен полип е бенигна неоплазма која се јавува во матката откако жената родила дете или по абортус. Таа е формирана од плацентарен паренхим, кој не е целосно отстранет од матката и претставува еден вид компликација на породувањето, медијарта или киретажа за дијагностички или терапевтски цели.

Причини

Како што е јасно од горенаведеното, дел од плацентата оставена во матката станува причина за развој на оваа патолошка состојба. Се разбира, плаценталниот полип на ендометриумот не се појавува преку ноќ - прво, крвните згрутчувања се држат до парче од останатите во матката, што станува се повеќе и повеќе и тие доведуваат до формирање на образование. Таков изглед може да има широка основа или тесна (нога), а неговата големина варира од неколку милиметри до десетици сантиметри, во зависност од фазата на развој.

Главните фактори кои предиспонираат за развој на неоплазма се:

  • несоодветно управување со постпарталниот период;
  • нецелосна киретажа на матката при вештачко породување, спонтан абортус;
  • нецелосно отстранување на плацентата по царски рез;
  • фетална смрт во матката;
  • спонтан абортус во раните фази.
  • медиатор или класичен абортус, во кој местото на прицврстување на јајцето не е целосно отстрането.

Понекогаш плацентарен полип на ендометриумот може да се појави кај жена за време на бременоста. Во овој случај, тоа не претставува закана за фетусот и мајката и се нарекува дециден. Таквиот полип за време на бременоста е формиран од феталните мембрани или плацентарното ткиво. По бременоста, заедно со плацентата, се излачува од мајката на мајката, па затоа не се врши третман на таквото образование.

Знаци на

За жал, тешко е да се откријат знаци на плацентарен полип, бидејќи жените веруваат дека крварењето по породувањето или абортусот е природно и не обрнува внимание на овие симптоми. Тоа значи, знаци дека плацентарен полип се формирал во матката на жената по бременоста или абортусот е присуство на крваво или тешко крварење долго време. Симптомите на патолошкото образование се појавуваат неколку недели по породувањето, абортусот или спонтан абортус - всушност, кога исфрлањето од гениталниот тракт на жената треба веќе да престане.

Симптоми на ендометријален плацентарен полип

Жената може да доживее болка во долниот дел на стомакот, како и нејзината општа здравствена состојба поради загубата на крв. Ако третманот на ендометријалниот полип не се започне навремено, се јавуваат други симптоми:

  • слабост;
  • замор;
  • бледило на кожата;

Во празнина на матката со патологија како што е плацентарниот полип може да се развие воспалителен процес, како што се потврдува со симптоми како што се:

  • треска;
  • пониска абдоминална болка;
  • исцедок од гениталниот тракт (понекогаш со непријатен мирис);
  • чешање и горење во гениталијата.

Симптомите на полип без третман напредуваат, што станува причина за страв за здравјето, па дури и за животот на жената, бидејќи болеста може да предизвика сериозни компликации. Особено, жената може да развие анемија од голема загуба на крв, и бидејќи нејзиното тело е веќе ослабено после бременоста и породувањето, таа може да го загрози својот живот.

Исто така, компликациите на полип може да бидат:

Дијагноза и третман

Дијагнозата и понатамошното лекување играат важна улога во зачувувањето на здравјето на жената. Затоа, колку порано забележала симптоми кои не биле поврзани со менструалното крварење, и колку порано таа аплицирала за медицинска помош, толку е помал ризикот од развој на компликации. За дијагноза, лекарот собира анамнеза, идентификувајќи дали е бремена, абортус или спонтан абортус, и дали таа не била киретажа на матката.

После тоа, се врши гинеколошки преглед - на допир матката ќе биде зголемена, безболна и ќе биде можно да се истражи еластичната заптивка. Потоа се доделува ултразвук за да се потврди присуството на полипот. Често, на пациентите им се дава хистероскопија за дијагноза, што овозможува да се разликува плацентарниот полип по породувањето или абортусот од малигната неоплазма.

Третманот на оваа патологија е да се отстрани полипот. Хируршкото лекување денес се изведува на различни начини - класиката е да изврши стружење со посебна алатка. Денес, овој метод на третман ретко се одбира, бидејќи е многу трауматичен. Затоа, за да се изврши отстранување на полип, се користи уред за вакуумска аспирација. Овој третман има помалку несакани ефекти.

Современиот третман е дека отстранувањето на образованието се врши со употреба на ласер. За жал, овој метод, иако има мало влијание, се користи далеку од секаде - само во платени клиники.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате плацентарен полип и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 6 од 11)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Дисбактериоза во бременоста (појавување симптоми: 6 од 11)

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...
Рак на Вулвар (појавување симптоми: 6 од 11)

Ракот на Вулвар е рак кој влијае на надворешната генитална област. Оваа болест речиси никогаш не е дијагностицирана во репродуктивна возраст. Изложени на ризик од жени на возраст од 70-80 години. Треба да се забележи дека 60% од пациентите бараат медицинска помош веќе во 3-4 фази на развој на малигната формација, што речиси целосно исклучува позитивен резултат од третманот.

...
Карцином на грлото на матката (појавување на симптоми: 6 од 11)

Карциномот на грлото на матката е сериозна болест која се карактеризира со брза пролиферација на матката клетки која не е контролирана од човечкото тело. Во моментов, на лекарите е тешко да се утврдат причините за туморот, но онколозите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори: оптоварена наследност, промискуитетен сексуален живот и зависност од лоши навики.

...
Салпинго-офоритис (појавување симптоми: 5 од 11)

Салпингоофоритис е воспалителен процес кој напредува во јајниците и фалопиевите туби. Се појавува поради пенетрација на патогенот од перитонеумот, вагината, апендиксот. Патогенот, исто така, може да влезе во фалопиевите туби и јајниците на хематоген начин.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .