Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цервикална инсуфициенција: симптоми и третман

Цервикална инсуфициенција - главните симптоми:

 • Долна абдоминална непријатност
 • Вагинален исцедок со ленти од крв
 • Непријатност во лумбалниот регион
 • Вагинална болка
 • Чувство на пукање во долниот дел на стомакот

Цервикална инсуфициенција е патолошка состојба која се карактеризира со недостаток на грлото на матката и нејзиниот истмус. Како резултат на прогресијата на болеста, грлото на матката станува меко и кратко, а исто така се отвора малку, што подоцна може да предизвика спонтан абортус. Медицинската статистика е таква што во 30-40% од случаите оваа болест предизвикува предвремено раѓање, како и спонтани абортуси (обично во вториот триместар од бременоста).

Ако бременоста продолжи нормално, тогаш грлото на матката е еден вид мускулен прстен кој не дозволува фетусот предвреме да ја напушти празнината на репродуктивниот орган. Како што напредува бременоста, фетусот се зголемува во големината, се зголемува количината на амнионска течност, поради што притисокот во матката се зголемува во овој момент, а товарот на грлото на матката се зголемува. Ако жената била дијагностицирана со цервикална инсуфициенција, тогаш нејзиниот врат едноставно не може да се справи со зголемување на стресот. Поради ова, често има испакнатост на мембраните на феталниот мочен меур во цервикалниот канал, каде што можат да бидат нападнати од инфективни агенси. По некое време, постои аутопсија, спонтан абортус или предвремено раѓање. Најчесто спонтан абортус се јавува по 12 недели од бременоста.

Важно е да знаете дека знаците на цервикална инсуфициенција може да бидат потполно неискористени, така што постојано треба да посетувате квалификуван гинеколог за време на бременоста за да може да ја следи состојбата на жената и, доколку е потребно, да ја обезбеди потребната помош.

Причини

Главните причини за прогресија на цервикалната инсуфициенција за време на бременоста се следните:

 • ИВФ жена;
 • трауматизација на грлото на матката за време на прекинувањето на бременоста со операција или со вакуумска аспирација, со тешко раѓање - најчеста причина за манифестацијата на болеста;
 • дефекти во развојот на репродуктивниот орган;
 • големи плодови;
 • премногу амнионска течност во матката;
 • присуство на неколку фетуси во матката;
 • вршење на претходен третман на грлото на матката со користење на конинизација;
 • разни функционални промени кои беа предизвикани од недостаток на полови хормони или дисплазија на сврзното ткиво;
 • спроведување на дијагностичка жена за свршувачка;
 • раѓање на фетусот со колена презентација;
 • наметнување за време на трудот на акушерски форцепси.

Постои и функционална причина за манифестирање на цервикална инсуфициенција кај жена за време на бременоста - хормонална нерамнотежа, која е неопходна за нормално раѓање. Хиперандрогенизмот и оваријалниот неуспех доведуваат до оваа состојба. Доколку е идентификувана функционална форма на патологија, тогаш може лесно да се коригира со пропишување на потребните лекови. Во иднина, бременоста ќе продолжи без компликации.

Симптоматологија

Цервикална инсуфициенција за време на бременоста

Поради фактот што цервикалната инсуфициенција може да се појави без очигледни знаци, може да се дијагностицира откако настана спонтан абортус. Жената практично не чувствува промени во присуството на оваа патологија, бидејќи отворањето на грлото на матката се јавува или со мала болка, па дури и без неа. Во некои случаи, може да се појават следниве симптоми:

 • непријатност во долниот дел на стомакот, кој исто така може да се премести во лумбалниот регион;
 • чувство на полнота или дури и притисок од дното на абдоменот;
 • во ретки клинички ситуации, жените забележале дека имале прободувачки болки во вагината;
 • испуштање на мукозен лик од гениталниот тракт, често со крвави ленти.

Симптомите на истмично-цервикална инсуфициенција може да се детектираат за време на вагиналниот преглед кога жената станува регистрирана за бременост. За време на дијагностички манипулации, можете да одредите:

 • општа состојба на цервикалниот канал. Лекарот ќе може да процени дали му недостасува прст или целина. Нормално, ѕидот на вратот е добро затворен. Во случај на цервикална инсуфициенција, се забележува слободен проток на прстот;
 • должината и конзистентноста на вратот, а исто така можете да ја одредите неговата локација;
 • ако проверите на овој начин во доцната бременост, можете исто така да ја одредите локацијата на фетусот што ја презентира.

Најинформирачки е трансвагиналната ехографија, која ви овозможува да ја процените должината на грлото на матката и формата на грлото.

Медицински настани

Третманот на цервикалната инсуфициенција во бременоста се спроведува и конзервативно и хируршки. Понекогаш се случува лекарите да ги комбинираат овие две техники за да го постигнат најдобриот резултат. Хируршка техника е дека под анестезија се прават шевове на вратот, чија главна задача е да се намали внатрешниот фаринкс. Но, во исто време, надворешниот фаринкс е, исто така, зашитен. Кога правилно се применува, ризикот од спонтан абортус е значително намален.

Периодот за интервенција за секоја жена е поставен поединечно. Најчесто, таквата манипулација се изведува до 17-тата недела, но не подоцна од 28. Штавењето се врши исклучиво во стационарни услови и под интравенска анестезија, што не е штетно за фетусот. Пред извршување на постапката неопходно е извршена обука. Неколку дена пред тоа, од каналот е земен тест за да се идентификува или да се побие присуството на инфективни агенси, како и да се изврши реорганизација на вагината.

Контраиндикации за интервенција од ваков вид:

 • плацента превиа ;
 • присуство на фетални развојни абнормалности;
 • бременост која не се развива;
 • присуството на жена со тешки патологии, особено оние во акутниот период.

За да се намали ризикот од прогресија на можните компликации по интервенцијата, се покажува неколку пати за да се анализира микрофлората и третманот на вагината со различни антисептички препарати. Покрај тоа, може да се препише и терапија со лекови, особено употребата на антиспазмодики и лекови кои го намалуваат тонот на матката.

Штетките се отстранети:

 • во случај на испуштање од вагината со мешавина на крв;
 • во случај на породување;
 • на 37-38 недели од раѓање;
 • со малку или интензивно испуштање на амнионска течност.

Главниот метод на конзервативен третман е инсталирањето на прстенот Мејер. Тоа е мала конструкција направена од пластика. Нејзиниот гинеколог влегува во вагината. Во текот на бременоста, овој прстен ќе ја редистрибуира тежината на растечкиот фетус, со што ќе се намали оптоварувањето на вратот. Инсталирањето може да се врши во било кое време за време на бременоста. Тоа е извлечена директно за време на почетокот на породувањето или на 37-38 недели. Вреди да се напомене дека прстенот може да предизвика прогресија на дисбиозата во вагината на една бремена жена, па затоа, по неговата инсталација, редовно е потребно да се земаат тестови за лабораториски студии. Ако во анализата се идентификувани инфективни агенси, на жената му се препишани антибактериски лекови, како и пробиотици.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цервикална инсуфициенција и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цервикална дисплазија (појавување на симптоми: 1 од 5)

Една од најчестите преканцерозни форми кај жените е цервикална дисплазија. Тие го откриваат во различни возрасни групи: од дваесетгодишни девојки до жени во периодот на менопауза. Основа на оваа болест е структурните промени во епителниот слој на грлото на матката (атипичните клетки се зголемуваат во обемот, ја губат својата форма и растат), кои се патолошки по природа. Тие се манифестираат со дисфункција на процесите на формирање и отфрлање на клетки, како и присуството на процеси на клеточна пролиферација и реорганизација кои се некарактеристични за дадена локализација.

...
Продирање на лумбалниот 'рбет (појавување симптоми: 1 од 5)

Продирање на лумбалниот 'рбет - дистрофични промени во регионот на интервертебралните дискови l5 s1 и l4 l5. Ова се должи на фактот што во оваа област на 'рбетот се паѓа најголемиот дел од товарот. Според статистичките податоци, болеста најчесто се дијагностицира по 35-40 години. Протекција е претходна фаза на хернизираниот диск.

...
Леукоплакија (појавување симптоми: 1 од 5)

Леукоплакија е болест која влијае на мукозните мембрани во човечкото тело и предизвикува кератинизација на епителот. Обично болеста се манифестира во оралната лигавица, грчеви и уринарни органи. Во медицината, постојат случаи кога пациентот исто така развил езофагеална леукоплакија.

...
Прееклампсија (појавување на симптоми: 1 од 5)

Прееклампсијата е комплициран степен на токсикоза што се јавува кај жени за време на бременоста во текот на вториот или третиот триместар. Се карактеризира со значително зголемување на крвниот притисок и присуството на протеини во урината. Речиси секоја четврта бремена жена покажува знаци на таква болест. Ризичната група се состои од млади девојки кои го раѓаат своето прво дете и жени постари од четириесет години, под услов бременоста првпат да падне на оваа возраст.

...
Вештачки перници (симптоми на појавување: 1 од 5)

Попуштени вени на карлицата - патолошка состојба во која крв, наместо нормална циркулација, се фрла долж каналот (рефлукс) назад во оваријалната вена. Жените од раѓање често страдаат од оваа патологија, а активирањето што ја предизвикува болеста честопати станува гестација и породување, бидејќи во текот на бременоста матката значително се зголемува и врши притисок врз вената, спречувајќи нормално циркулирање на крвта. Во исто време, адолесцентните девојки понекогаш може да се соочат со слична болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .