Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вагинизмот: Симптоми и третман

Вагинизмот - главните симптоми:

  • Мускулен спазам на вагината
  • Мускулен спазам на перинеумот
  • Мускулен спазам на внатрешниот бедро

Вагинизмот е патолошка состојба во која се јавува вагинален мускулен спазам, што го спречува човекот да влезе во пенисот за да изврши коитус. Во некои случаи, грчевите доаѓаат директно за време на вметнувањето на пенисот, а мускулите на вагината толку силно го нарушуваат, со постепениот развој на едемот и потребата од итна медицинска нега. Покрај тоа, понекогаш вагинизмот кај жените се манифестира дури и од мислите за сексуален контакт или допирање на гениталиите. Исто така, со оваа повреда, невозможно е да се изврши гинеколошки преглед, бидејќи за ова е неопходно воведување на посебен инструмент во вулвата на жените, што предизвикува болен спазам.

Оваа болест припаѓа на психосексуалните нарушувања, бидејќи најчесто се развива како резултат на влијанието на еден травматски психолошки фактор врз девојката во детството или адолесценцијата. Сепак, понекогаш вагинизмот е резултат на функционални нарушувања, особено воспалителни процеси, тумори или абнормалности на гениталниот тракт. Во исто време, третманот на вагинизмот бара интегриран пристап и план се развива поединечно за секоја од жените со овој проблем, во зависност од причините за тоа и симптомите.

Причини

Жените може да имаат примарен и секундарен вагинизам. Се зборува за примарна во случај кога првиот сексуален контакт предизвикал грчеви од вагинални мазни мускули, поради што не можело да се направи. Во последователните обиди, грчевите се повторуваат, така што девојката со примарна форма на патологија е неспособна за секс како таква. Во исто време, таа може да има способност да доживее клиторичен оргазам, како и изразено либидо.

На секундарната форма на прекршување зборуваат кога жената веќе имала сексуални односи со маж (или неколку), но во одреден период таа разви вагинизм.

Обично, причините за развојот на нарушување кај жените лежат во трауматски настани поврзани со сексуалните контакти во минатото. Тоа може да биде силување (во детството или зрелоста), груба дефлорација, врска со суров човек кој ја повредил за време на сексуален контакт и други трауматски фактори.

Често со таква патологија како вагинизмот, жените се соочуваат со различни фобии и стравови. Особено е тешко да се третира болеста ако жената има страв од болка, која е придружена со првиот сексуален однос. Таков страв обично се појавува во детството и со текот на времето станува наметлива, затоа, кога доаѓа моментот на првиот сексуален однос од девојка, таа станува премногу напната, што предизвикува болен мускулен спазам. Пореметување, исто така, може да се развие кај девојки кои добиле несоодветно или недоволно сексуално образование. Таквите девојки го сметаат сексот за срамно и го искусуваат физичкиот и психолошкиот стрес во ситуација кога го прават тоа, и затоа ништо не се случува.

Болен циклус во вагинизмот

Понекогаш ова прекршување е одбранбена реакција. Особено, ако жената не е привлечена од сексуалниот партнер, но сексуалниот контакт поради некоја причина треба да се појави, нејзиното тело може да реагира со спазам на вагиналните мускули, обидувајќи се да го спречи сексуалниот однос.

Следниве физиолошки фактори можат да предизвикаат ова прекршување:

  • воспалителни процеси во вагината, вклучувајќи ги и СПБ;
  • малигни тумори;
  • претерано густа хименска или нецелосна дефлација;
  • трауматска повреда на вагиналната мукоза, кандидијаза или прекумерна сувост;
  • абнормалности на вагината.

Некои претставници на фер секс зборуваат за феноменот на бактерискиот вагинизам. Всушност, оваа патологија не постои, најверојатно, во овој случај станува збор за друга болест слична на име - бактериска вагиноза , предизвикана од доминација на патогената флора во телото. Меѓутоа, ако сметаме дека воспалителни процеси во вагината може да предизвикаат развој на вагинизмот, веројатно е дека некои жени ја нарекуваат оваа форма бактериски вагинизам. Всушност, бактериските средства, предизвикани од одредени бактерии, и самиот вагинизам, како патологија, не се предизвикани од бактерии. Сепак, бактериската вагиноза може да предизвика развој на вагинитис поради болниот сексуален однос во оваа патологија и развојот на психо-сексуалните нарушувања.

Во исто време, бактерискиот вагинизм ќе биде неточен име, затоа во медицинската пракса ова име не се однесува на оваа патологија.

Мускулен спазам на вагината

Имајте на ум дека како последица на психогени нарушувања, самиот вагинизм води кон развој на разни ментални нарушувања на жената. Без сексуално задоволство, може да се развие невроза и други патолошки ментални реакции. Покрај тоа, психосексуалните нарушувања може да се случат кај нејзиниот сексуален партнер, особено во случаи кога пред појавата на оваа повреда една жена живеела со него полноценен сексуален живот.

Клиничка слика

Оваа психосексуална повреда се манифестира со грчеви на мускулите на вагината, перинеумот и внатрешната површина на бутовите, што го прави невозможно да вметнете гинеколошко огледало или пенисот внатре. Симптомите на нарушувањето се дополнети со силна болка.

Постојат три степени на ова нарушување. Првиот степен е кога симптомите се малку изразени и спазмот се јавува само во случај на почетна фаза на вметнување на пенисот. Кога вториот степен спазам се развива не само со воведувањето на пенисот или гинеколошкиот спекулум во вагината, туку и со едноставни допири на гениталиите. И најтешката форма, третата, симптомите на кои се слични, но се развиваат дури и при помислата на жената за сексуален контакт.

Како што споменавме погоре, поради неспособноста на жената да добие сексуален исцедок, нејзините симптоми на психосоматски пореметувања се зголемуваат. Особено, таа станува нервозна, брзо се уморува, има промени во расположението и депресија .

Дијагноза и карактеристики на третман

Едно од главните прашања со кои жените кои страдаат од оваа патологија доаѓаат до лекарите е како да се излечи вагинизмот? Третманот треба да се препише по темелна дијагноза и испитување на пациентот за да се идентификуваат причините за болеста. Дијагнозата на болеста се изведува за време на гинеколошки преглед - кога се обидувате да влезете во огледалото, се развива грчеви на вагиналните мускули, што го прави испитот во принцип невозможен. Анамнеза исто така се собира за да се утврди провокативниот фактор и причината за развојот на нарушувањето. Симптомите и нивната строгост му даваат на докторот идеја за стадиумот на болеста. Во исто време, за да се разјаснат симптомите, понекогаш е неопходно да се разговара со сексуалниот партнер на жената, бидејќи некои фактори не можат да бидат препознаени од неа.

За да се утврди причината за секундарната форма на патологија, неопходно е да се земе бакспоев и тест на цитологија, ултразвучен преглед на карличните органи на жените со ова нарушување. Во некои случаи, може да се бараат дополнителни инструментални истражувачки методи за да се потврдат или исклучат одредени болести кои можат да предизвикаат вагинизам.

Гинеколозите се свесни за тоа како да се ослободат од вагинизмот, па затоа лекувањето на оваа патологија не претставува сериозни тешкотии, но мора да биде сложено и да вклучува не само специјални вежби и медицински манипулации, туку и психотерапија. Понекогаш само психотерапијата не е доволна, така што третманот на вагинизмот го дополнува внесувањето на одредени психотропни лекови кои му овозможуваат на жената да се ослободи од фобија или некој страв.

Прво, причината за патологијата треба да се отстрани. Особено, ако се работи за физиолошки фактори, треба да се спроведе потребната терапија (антибиотици, антиинфламаторни и сл.). Особено, ако вагинизмот е бактериски, односно предизвикан од инфекција на гениталните органи, болеста мора да се третира со антибиотици, на кои микроорганизмот што го предизвикал е чувствителен. И ако пациентот има малиген тумор - ресекција и хемотерапија, итн. Се прикажани.

Ако зборуваме за медицински манипулации кои се користат во третманот на овој проблем, тие се состојат од постепено воведување во вагината на дилататори со различни дијаметри, почнувајќи од најмалите. Екстендерите се оставаат 10 минути, така што жената може да се навикне на сензации. Ако лекарот не успее да ја спроведе постапката, се препорачува самата жена да ги вметне дилататорите во вагината, со што се намалува непријатноста на минимум.

Жените кои имаат вагинизам можат да го дополнат третманот со специјална гимнастика. Ова се добро познатите Кегелова вежби кои ги тренираат мускулите на карлицата и му овозможуваат да ја совладаат вештината на самозатнување и релаксација на одредени мускулни групи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вагинизма и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гинеколог , сексолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
сексолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .