Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

ПИОСАЛПИНС: Симптоми и третман

PIOSALPINX - главни симптоми:

Пиозалпинкс - патолошки процес кој влијае на органите на женскиот репродуктивен систем. Се карактеризира со акумулација на пурулентна течност во луменот на една или две цевки на матката. Овој процес е предизвикан од мала или целосна блокада на луменот на фалопиевите туби. Честопати ова се случува во позадина на секој воспалителен или инфективен процес кој може да биде локализиран не само во фалопиевата цевка, туку и во јајниците и додатоците.

Често е компликација по патолошкиот процес - салпингитис . Болеста се карактеризира со задебелување на ѕидовите на цевките, појава на нивниот оток. Тоа е тоа што ја нарушува нивната пропустливост, која формира празнина исполнета со гноен супстанција. Покрај тоа, воспалениот дел од цевката може да се соедини со соседните органи, како што се јајниците, оментумот или цревните петелки. Наспроти ова, постои голема веројатност за труење со крв - ако пукне цевката, гнојот влегува во мочниот меур, вагината или ректумот. На почетокот на прогресијата на оваа болест, пурулентната течност има течна конзистентност, но како што напредува, таа станува погуста.

Главните симптоми на pyosalpinx се акутни грчеви во долниот дел на абдоминалниот регион, зголемување на температурата на телото, брзо отчукување на срцето и специфичен вагинален исцедок. Дијагнозата се потврдува со помош на гинеколошки преглед и хардверски прегледи на пациентот. Третманот на пиозалпинкс е само оперативен, по што може да се препише физиотерапија.

Етиологија

Главната причина за овој процес на болеста е пенетрацијата на заразни бактерии во телото на жената, особено стрептококите , хламидијата, гонококите, микоплазмите, стафилококите , туберкулозните бактерии и други микроорганизми. Исто така, постојат неколку начини преку кои овие патогени може да влезат во телото:

 • директно од вагината како резултат на незаштитен секс;
 • премин низ лимфните садови при одредени болести;
 • инфекција преку крв, но само во случаи кога постои фокус на воспаление;
 • при спроведување на хируршки интервенции, вештачко или спонтано прекинување на бременоста, неписмени гинеколошки манипулации. Многу поретко причината за почетокот е постпартална инфекција.

Покрај тоа, предиспонирачките фактори за појавата на piosalpinks може да послужат:

 • инфективни процеси на абдоминалната празнина;
 • употребата на претставници на послабите полови интраутерински помагала;
 • сексуални односи за време на менструацијата;
 • рано појавување на сексуални односи;
 • честа промена на партнерите;
 • пролапс на матката ;
 • остар пад на имунитетот.

Видови

Во областа на медицината, пиозалпинксот е поделен во зависност од текот на патолошкиот процес и може да биде:

 • акутен - се карактеризира со развој на болеста во еден или неколку дена. Симптомите на болеста се доста изразени. Тие вклучуваат болка во долниот дел на стомакот, често пулсирачка и значајна слабост на телото;
 • хронични - знаци на болест манифестираат слабо, но имаат постојан карактер, односно, тие се набљудуваат подолго време. Често овие се грчеви во долниот дел на стомакот, кои се зголемуваат и се движат кон долниот дел на грбот за време на физичката активност, сексуалниот однос или менструацијата.

Симптоми

PIOSALPINX

Главниот знак на piosalpinks е појава на болка во долниот дел на стомакот. Интензитетот на болката е поизразен на погодената страна. Многу често, болката се чувствува во долниот дел на грбот, долните екстремитети, препоните и сакрумот. Следните симптоми се исто така чести:

 • трескавична состојба;
 • зголемено потење;
 • сериозна слабост и слабост;
 • зголемена брзина на срцето;
 • напади на гадење и мигрена;
 • запек ;
 • повреда на мокрење;
 • менструално нарушување;
 • празнење на гној од вагината со непријатен мирис.

Со хроничната прогресија на pyosalpinx, гореспоменатите симптоми не се чувствуваат постојано, а болните спазми се зголемуваат по силна хипотермија на телото, за време или по сексуален чин, за време на физичкиот напор.

Компликации

Можните последици од оваа болест се поделени во неколку условени групи, оние што се јавуваат во позадината на доцниот или несоодветен третман и оние кои се формираат по терапијата. Првата група може да вклучува труење со крв, што може да предизвика оштетување на внатрешните органи и смрт. Втората група на компликации вклучува:

 • нарушена јачината на фалопиевите туби;
 • неможност за забременување;
 • зголемен ризик од ектопична бременост.

За да се избегнат ваквите непријатни последици, на жените им се препорачува редовно испитување од страна на гинеколог, без да се чека на изразување на првите симптоми.

Дијагностика

За време на дијагностичките манипулации, специјалистот треба да направи разлика помеѓу piosalpinx од болести кои имаат слични симптоми. Таквите болести вклучуваат акутен апендицитис , холециститис , пиелонефритис или цистата на јајниците . Дијагнозата на ова нарушување се состои од собирање детални информации за појавата на првите симптоми на болеста, нивниот интензитет. Лекарот треба да дознае дали пациентот претходно имал гинеколошки проблеми или операции.

После тоа, се врши испитување, што задолжително вклучува вагинален преглед. Ова значи дека докторот со допир го покажува обемот на органите на женскиот репродуктивен систем, а исто така ја открива нивната мобилност. Во оваа болест, воспалените цевки на матката можат да го окупираат целиот простор на карлицата, предизвикувајќи ја матката да се почувствува со голема тешкотија.

Од големо значење во дијагнозата има хардверско испитување на пациентот, кој вклучува:

 • Ултразвук на карличната област;
 • дијагностичка лапароскопија - овозможувајќи да се утврди локацијата на патолошкиот процес. Во овој случај, не е само процедура за дијагноза, туку и метод на третман, во кој се отстранува пурулентната течност и се администрираат антибиотици;
 • собирање на мала количина размаска од вагината, за последователно микроскопско испитување, особено за откривање на подложноста на бактерии на антибиотици.

Дополнително, се вршат тестови за да се утврди присуството на болести кои се пренесуваат преку сексуален однос или патогени. Во случај на прекин на пиозалпинкс, потребни се дополнителни консултации со уролог или проктолог.

Третман

По потврдувањето на дијагнозата, пациентот веднаш се става во болница. Третманот на болеста се базира на комбинација на хирургија и лекови. Со ова нарушување се вршат неколку операции, кои се состојат од:

 • пирсинг pyosalpinx и цицање гноен содржина. После тоа, антибиотиците или антисептиците се инјектираат во оваа празнина;
 • терапевтска лапароскопија - изведување слични манипулации само преку неколку мали засеци во стомакот. За време на операцијата, погодената фалопиева цевка може да се отстрани;
 • отстранување на додатоци.

Со комплициран тек на болеста, се користи ексцизија на телото и грлото на матката.

Третманот со лекови вклучува земање на антибиотици, витамински комплекси и антиинфламаторни лекови. Покрај тоа, постоперативната терапија се состои од употреба на физиотерапевтски агенси, како што се електрофореза, ултразвук или ласерска терапија, гинеколошка масажа, кал и парафински облоги. Во случаи кога една жена веќе е подложена на една од операциите, за време на планирањето на бременоста, неопходно е да се спроведе повторна терапија со лапароскопија.

Превенција

Спречување на почетокот на болеста како што е pyosalpinx е да:

 • навремен третман на патолошки процеси на репродуктивните органи и сексуално преносливи болести, без да се чекаат првите симптоми;
 • соодветна лична хигиена;
 • отфрлање на незаштитени и промискуитетни сексуални односи;
 • ограничување на хипотермија;
 • почитувајќи го здрав начин на живот.

Покрај тоа, претставниците на послабите секс мора да посетуваат гинеколог најмалку двапати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Piosalpinks и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гинеколог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салпингитис (појавување симптоми: 7 од 14)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...
Циста на слезината (појавување симптоми: 7 од 14)

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 6 од 14)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Исхемичен колитис (појавување симптоми: 6 од 14)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Енцефалитис (појавување на симптоми: 6 од 14)

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .